Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Meserii îngropate de Educație (reforma pe stil USA)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#19
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postschiaub, on 20th June 2009, 04:44, said:

in România cu toate masurile egalitariste s-a dezvoltat o invatamant bun, nu datorita statului, nu datorita profesorilor, nu datorita conditiilor in scoli (foarte mizerabile), ci datorita parintilor inversunati sa-si scoata copiii prin educatie dintr-o Rom^nie de kkt, cu un aparat administrativ de kkt, cu politicieni de kkt, cu popi de kkt, cu lideri de kkt samd.

Așa este.
Efortul era individual, la fel ca și reușitele.
Într-o lume dominată de un agalitarism atroce, singura cale prin care ai fi putut reuși să accezi pe o treaptă superioară era știința de carte.
Puțină lume își mai aduce aminte ce eforturi făceau părinții noștri pentru a ne asigura condițiile necesare, în pofida piedicilor puse de statul comunist.

În realitate nu aveam un învățământ bun. Dimpotrivă. Era un sistem retardat, absolut penibil.  Regula era să memorezi cuvânt cu cuvânt.  Ca să intri la ASE, la medicină, drept, erai nevoit să înveți cuvânt cu cuvânt.  Se corectau lucrările cu cartea în față, virgulele fiind un motiv de departajare.  Cei care aveau o memorie bună, intrau, iar cei cu o memorie mai proastă se duceau în câmpul muncii, în pofida faptului că poate erau geniali.

Și atunci, ca și acum, majoritatea studenților ieșeau din facultate foarte slabi pregătiți, tocmai pentru că sistemul era aberant.
Diploma era pe atunci  un mod de a trăi mai bine. Nu aveai mai multe cunoștințe, dar erai certificat ca absolvent de studii superioare.
Abia după aceea începea procesul de departajare socială.  Oamenii valoroși, inteligenți și muncitori au dat înainte. Unii au lăsat ceva în urma lor, alții au emigrat, alții au devenit acei oameni cu care acum se mândrește bizonul majoritar.

#20
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View Postego_zenovius, on 20th June 2009, 09:01, said:

spre sfarsitul anilor 70' invatamantul roma^nesc a inceput sa o ia la vale - proces care continua pana astazi. cateva din cauze:
1. generalizarea invatamantului de 10 ani, in conditiile in care, cred eu, invatamantul obligatoriu ar trebui sa se opreasca la 4 clase. exista un procent important de copii care, perfect normali fiind (deci nu ma refer la idioti), nu sunt in stare sa faca, in conditii cat de cat acceptabile, mai mult de 4 clase.
2. promovabilitatea devine indicator de salarizare pentru profesori. cu alte cuvinte - daca lasi corigenti / repetenti nu-ti iei salariul intreg. daca "pe vremea mea" (am intrat in scoala in '65) aproape in fiecare an aveam colegi pe care ii lasam in urma si altii pe care ii prindeam din urma, in anii '80 repetentia, practic, dispare iar numarul de corigenti se diminueaza foarte mult.
3. reducerea, din motive de economie, a locurilor din scolile ajutatoare. un numar semnificativ de cretini (la propriu) au ajuns in scolile pentru copii normali.
aceste trei masuri au dus la aparitia unui numar mult mai mare decat inainte de elevi slabi. daca elevii care nu sunt in stare sa faca fata nivelului unei clase depasesc o anumita masa critica, ei vor ajunge sa scada nivelul acelei clase. or, acest fenomen a fost unul general, in toate scolile, in tot sistemul de invatamant.

o alta tampenie a acelor ani a fost
4. desfiintarea conceptului de "liceu teoretic". practic, toate liceele devin "licee de specialitate" care scoteau lacatusi, tinichigii, electricieni etc (visul lui base). de fapt - era o bataie de joc. si iti dadeai seama de asta daca faceai comparatia intre muncitorii scosi de un astfel de liceu si cei formati in sistemul vechi al uceniciei si al scolilor de meserii care, de multe ori, erau adevarati "academicieni" ai meseriei lor.
stii unde gresesti?
tu ai ideea ca trebuie sa vina cineva de sus care sa decida de la cele mai fragede varste,daca un copil are sau nu dreptul sa devina cineva in viata
realitatea e ca viata e cu suisuri si coborasuri si nimeni nu are dreptul sa decida pt altcineva si sa clasifice cetatenii ca pe vite
este evident ca sunt f multi copii premianti in clasele mici si care ajung studenti mediocri
dar si reversul medaliei este valabil
este gresit sa implementezi un sistem dictatorial ,bazat pe "valori"
in realitate nu exista nici o valoare absoluta,totul este relativ

#21
schiaub

schiaub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 18.02.2009

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 17:27, said:

stii unde gresesti?
tu ai ideea ca trebuie sa vina cineva de sus care sa decida de la cele mai fragede varste,daca un copil are sau nu dreptul sa devina cineva in viata
iar un copil idiot, care in casa a vazut doar promiscuitate, parinti beti, cearta, violenta, isi transfera bagajul de cunostiinte in spatiul scolar, in clasa, batandu-se, vorbind spurcat cu profesorii, deranjand orele samd este dupa tine normal, caci copilului trebuie sa-i dai o sansa, sa-l suporti pana in clasa a XII-a, iar din profesor e musai sa faci un salahor, un fel de vidanjor.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 17:27, said:

realitatea e ca viata e cu suisuri si coborasuri si nimeni nu are dreptul sa decida pt altcineva si sa clasifice cetatenii ca pe vite
tocmai de aceea meseria de educator trebuie respectata, tratata ca o profesie intelectuala, nu degradata prin tot felul de mijloace, precum invatamantul de masa, absolvirea elevilor pe considerente politice, de discriminare pozitiva, samd. Totodata, degradarea meseriei de profesor se realizeaza prin inrolarea in meserie a tot felul de faliti si a unor salarii de tot kktul.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 17:27, said:

este evident ca sunt f multi copii premianti in clasele mici si care ajung studenti mediocri
dar si reversul medaliei este valabil
este gresit sa implementezi un sistem dictatorial ,bazat pe "valori"
in realitate nu exista nici o valoare absoluta,totul este relativ
Istoria civilizatiilor ne-a demonstrat cu prisosinta care sunt valorile eterne si umane. Motiv ca meseria de educator trebuie sa fie o meserie respectata in societate, cuvenita celor care o merita, atat prin aptitudine cat si prin spirit.

O societate care-si trateaza educatorii precum cea rom^neasca va sfarsi la lada de gunoi a istoriei.

Edited by schiaub, 22 June 2009 - 17:36.


#22
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View Postschiaub, on 22nd June 2009, 18:35, said:

iar un copil idiot, care in casa a vazut doar promiscuitate, parinti beti, cearta, violenta, isi transfera bagajul de cunostiinte in spatiul scolar, in clasa, batandu-se, vorbind spurcat cu profesorii, deranjand orele samd este dupa tine normal, caci copilului trebuie sa-i dai o sansa, sa-l suporti pana in clasa a XII-a, iar din profesor e musai sa faci un salahor, un fel de vidanjor.

tocmai de aceea meseria de educator trebuie respectata, tratata ca o profesie intelectuala, nu degradata prin tot felul de mijloace, precum invatamantul de masa, absolvirea elevilor pe considerente politice, de discriminare pozitiva, samd. Totodata, degradarea meseriei de profesor se realizeaza prin inrolarea in meserie a tot felul de faliti si a unor salarii de tot kktul.
Istoria civilizatiilor ne-a demonstrat cu prisosinta care sunt valorile eterne si umane. Motiv ca meseria de educator trebuie sa fie o meserie respectata in societate, cuvenita celor care o merita, atat prin aptitudine cat si prin spirit.

O societate care-si trateaza educatorii precum cea rom^neasca va sfarsi la lada de gunoi a istoriei.
intamplator eu am vazut in viata mea destule certuri intre parintii mei si destula promiscuitate
da,e adevarat,am avut unii colegi care erau f afectati de problemele familiale
si eu am fost afectat,dar am reusit pana la urma.

fiecare profesionist este platit la nivelul pe care il are
oricine se poate inscrie la Harvard,platind 200000$/an si va avea cei mai buni profesori
cei care nu bani,merg in sistemul public,care e pt idioti si oameni saraci
daca un om sarac nu e idiot,poate prin propria inteligenta sa se ridice din starea sa ,sa emigreze si ...sa faca ceva inteligent

deci nu sunt de acord cu ideea ca profesorii de la noi sunt niste profesionisti desavarsiti,platiti cu salarii de mizerie
cei care au valoare ,sunt de mult plecati
de fapt,traim pe o planeta unita
orice individ poate sa isi traiasca viata oriunde vrea

#23
schiaub

schiaub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 18.02.2009

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 17:49, said:

intamplator eu am vazut in viata mea destule certuri intre parintii mei si destula promiscuitate
da,e adevarat,am avut unii colegi care erau f afectati de problemele familiale
si eu am fost afectat,dar am reusit pana la urma.
vorbeam despre deranjatul orelor, de sabotarea celorlalti elevi. Iti repet fiindca nu intelegi: exista elevi, care au un comportament infernal in clasa, fiindca nivelul lor de pregatire este foarte scazut, nu fac fata si cu toate acestea ei sunt promovati. In comunism se promovau clase de elevi care nu stiau notiuni elementare. Inchipuieti urmatoarea scena:
1. pana in noiembrie elevii erau tinuti pe camp la adunatul de cartofi
2. dupa noiembrie incepea scoala iar elevii doar de scoala nu aveau chef
3. in clasa a X-a, din 42 de elevi, doar 4 aveau notiuni elementare de aritmetica. Restul erau complet afoni.
4. directorul obliga profesorii sa-i treaca pe toti elevii
5. copiilor numai de invatatura nu le ardea asa ca se distrau in clasa.

In astfel de conditii profesorul devine un salahor, un vidanjor. Motiv ca un individ capabil pleaca. Se pishe pe astfel de conditii.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 17:49, said:

fiecare profesionist este platit la nivelul pe care il are
oricine se poate inscrie la Harvard,platind 200000$/an si va avea cei mai buni profesori
nu oricine. Se vede ca esti prost informat. In primul rand ca studiile la Harvard nu costa $200 000/an. Doi la mana Harvardul este foarte selectiv. Face parte din Yvy League (nu se accepta studenti doar pe performantele lor de sportivi, ci de invatatura). Lipsa de selectivitate are loc doar pentru minoritati: negri, indieni, etc. Trei la mana, Harvardul scuteste de orice cheltuiala pe cei cu venituri de pana la $150 000/an (familii cu astfel de venituri sunt considerate in SUA clasa de mijloc).

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 17:49, said:

cei care nu bani,merg in sistemul public,care e pt idioti si oameni saraci
esti complet prost informat. Esti tarate la capitolul educatie.  In primul rand ca Berkeley, universitate publica, este una din cele mai renumite universitati din lume. Vorbesti prostii.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 17:49, said:

daca un om sarac nu e idiot,poate prin propria inteligenta sa se ridice din starea sa ,sa emigreze si ...sa faca ceva inteligent
este greu sa emigrezi cand nu ai bani. Si mai greu era pe vremea comunismului.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 17:49, said:

deci nu sunt de acord cu ideea ca profesorii de la noi sunt niste profesionisti desavarsiti,platiti cu salarii de mizerie
Eu am afirmat altceva, dar creierul tau nu intelege.
Eu am afirmat ca in comunism invatamantul a fost distrus prin porcarii egalitariste, motiv ca profesorii buni au emigrat sau si-au miscat curul in alte meserii.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 17:49, said:

de fapt,traim pe o planeta unita
orice individ poate sa isi traiasca viata oriunde vrea
traim pe dracului intr-o planeta unita. Vorbesti prostii. Globalismul este frectie la picior pentru prosti.

#24
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View Postschiaub, on 19th June 2009, 23:30, said:

amesteci vila de pe Drumul Poienii (omitand din rea vointa vila in stil brancovenesc si garsoniera din palatul de pe Kiseleff) cu singele albastru de scheian, cu meseriasii rom^ni, etc. etc. Se pare ca ai terci in creier.
Nu am avut intentia sa omit nimic, doar am vrut sa-ti spun ca ai concurenta ( puternica) din partea lui XDaniel. :D

Eu unul vorbeam despre altceva desteptule. Vorbeam despre un sistem de invatamant de kkt american si subliniam care dintre ele, cel PUBLIC. Ca alt idiot care posteaza aici, tu nu intelegi ca in SUA exista un sistem public si unul privat. Eu nu vorbeam de cel privat decat in treacat, spunand ca in San Francisco albii nu-si trimit copiii in scolile publice (cu exceptia unor albi care sunt de fapt imigranti din Europa de Rasarit, preponderent din Rusia si multi evrei printre ei).

Domnule destept, posesor de vile si singe albastru, dumneata nu ai cum sa cunosti sistemul invatamint american, cel mult, poti avea o vaga idee despre ce se intimpla in cartierul ala de rau famat din SF, unde trudesti si tu, pentru felie de cozonac. Toate rahaturile pe care te repezi sa le mesteci, aici, pe SP,  aduc a propaganda resapata. Daca ti-e teama pentru copiii tai, trimite-i sa-si desavirseasca educatia in R, sau UE, desi sa stii ca aschia nu sare departe de trunchi. Ti-am mai spus si data trecuta, plingi la mormant strain. Ai absolvit tu o scoala profesionala, inainte sau dupa 1989? Ai avut relatii de serviciu cu astfel de absolventi? Ai fost cumva profesor la astfel de scoli? Folosindu-ma de experienta mea ( limitata) as opina ca in scolile profesionale, cel putin 80 la suta din subiecti, pierdeau timpul pe banii statului, din moment ce educatia era "gratuita". Meseria adevarata, cei care o invatau, o invatau tot la locul de munca.  

Faptul ca in treact am vorbit despre cel PRIVAT ce locul unde isi retrag albii copiii il califica automat ca un sistem de educatie superior celui public, care e de kkt, din care ies rebuturi, analfabeti samd.

Totodata, faceam o paralela cu sistemul comunist, spunand ca sistemul educational public american seamana cu cel comunist, pe care l-am cunoscut si noi in Rom^nia. Este vorba de promovarea idiotilor pe baza de "origine sociala curata". Exact cum comunistii au distrus sistemul educational rom^nesc pe baza unor principii marxiste de egalitate, kkt si iarasi kkt, la fel si kktii americani adepti ai ideologiei care sta in spatele lui Civil Rights, au distrus sistemul educational Public American.

Zici ca o faceai la paralela, ai? Buey, schiaub, lasa-te de invatamint politic, ca viata-i scurta. Bucura-te de ce ai, nu mai incerca sa concurezi productia de venin, de la ferma mea de vipere. ;)

In Rom^nia, a existat totusi o inertie, a claselor "exploatatoare", a "burgheziei si micii burghezii influentata de imperialism", care nu s-a lasat si in ultimii ani ai comunismului a reusit sa ridice standardele educationale in numeroase scoli din Rom^nia.  La aceasta promovare a educatiei in Rom^nia au participat si celelalte categorii sociale interesate ca copiii lor sa paraseasca Rom^nia prin educatie, prin calificarea lor prin invatatura.  Motiv ca din perioada comunista dar in special dupa 1989 a existat un exod masiv de absolventi de licee si facultati din Rom^nia, care ajungand in occident s-au adaptat excelent, ba chiar au ajuns cetateni exemplari ai statelor unde au emigrat.

Ce ar mai fi de spus? Vad ca foarte multi lacrimeaza dupa "fabricile de profesionisti" de dinainte de 89. Stimabililor, va scapa un lucru important. Scoala, pe linga cunostintele ce ti le transmite, in primul rind educa. Te educa, iti formeaza sistemul de valori,etc. Ei, bine, inainte de 89, scoala s-a achitat de sarcina aceasta cu brio. Din pacate! "Omul nou" a fost format, baga-mi-as! A si evoluat, in "omul recent".  Rugati-va, aia care mai credeti, ca "desteptarea" sa vina mai repede, desi in materie de rezultate, nu prea o sa conteze pentru userii actuali ai SP. :D

Edited by g_force, 22 June 2009 - 18:13.


#25
schiaub

schiaub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 18.02.2009

View Postg_force, on 22nd June 2009, 18:10, said:

Ce ar mai fi de spus? Vad ca foarte multi lacrimeaza dupa "fabricile de profesionisti" de dinainte de 89. Stimabililor, va scapa un lucru important.
cred ca tie iti scapa un lucru important.
Invatamantul rom^nesc a inceput sa fie distrus odata cu instaurarea comunismului, la 1945, datorita principiilor egalitariste, discriminare pozitiva, promovarea individului pe baza "originii sociale curate" , etc (astea sunt principii comuniste, de tip marxist).

Incepand cu anii '60 are loc o reforma a comunismului, datorata emigrarii in masa a evreilor. Prin lipsa evreilor comunismul devine national comunist, se promoveaza valorile nationale, apar la suprafata (multi tocmai eliberati din inchisori) intelectuali altadata interzisi (indivizi educati in perioada interbelica). Invatamantul incepe sa-si revina cat de cat, parintii avand o contributie formidabila.

Dupa 1989 invatamantul decade din nou, tot din considerente politice. Are loc o explozie de universitati, incurajate de Iliescu si gasca lui, ca sa penetreze toate sferele sociale din Rom^nia. De fapt este o smecherie electorala cu profunde implicatii asupra invatamantului care devine si mai de kkt ca inainte.

Ultimele reforme sunt implantate in Rom^nia fiind dictate de UE, iar rom^nii, fara sa gandeasca, fara sa cracneasca, le implementeaza cu toate ca sunt distrugatoare. VOr distruge pe veci educatia publica in Rom^nia.

#26
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View Postschiaub, on 22nd June 2009, 19:08, said:

vorbeam despre deranjatul orelor, de sabotarea celorlalti elevi. Iti repet fiindca nu intelegi: exista elevi, care au un comportament infernal in clasa, fiindca nivelul lor de pregatire este foarte scazut, nu fac fata si cu toate acestea ei sunt promovati. In comunism se promovau clase de elevi care nu stiau notiuni elementare. Inchipuieti urmatoarea scena:
1. pana in noiembrie elevii erau tinuti pe camp la adunatul de cartofi
2. dupa noiembrie incepea scoala iar elevii doar de scoala nu aveau chef
3. in clasa a X-a, din 42 de elevi, doar 4 aveau notiuni elementare de aritmetica. Restul erau complet afoni.
4. directorul obliga profesorii sa-i treaca pe toti elevii
5. copiilor numai de invatatura nu le ardea asa ca se distrau in clasa.

In astfel de conditii profesorul devine un salahor, un vidanjor. Motiv ca un individ capabil pleaca. Se pishe pe astfel de conditii.

nu oricine. Se vede ca esti prost informat. In primul rand ca studiile la Harvard nu costa $200 000/an. Doi la mana Harvardul este foarte selectiv. Face parte din Yvy League (nu se accepta studenti doar pe performantele lor de sportivi, ci de invatatura). Lipsa de selectivitate are loc doar pentru minoritati: negri, indieni, etc. Trei la mana, Harvardul scuteste de orice cheltuiala pe cei cu venituri de pana la $150 000/an (familii cu astfel de venituri sunt considerate in SUA clasa de mijloc).
esti complet prost informat. Esti tarate la capitolul educatie.  In primul rand ca Berkeley, universitate publica, este una din cele mai renumite universitati din lume. Vorbesti prostii.

este greu sa emigrezi cand nu ai bani. Si mai greu era pe vremea comunismului.

Eu am afirmat altceva, dar creierul tau nu intelege.
Eu am afirmat ca in comunism invatamantul a fost distrus prin porcarii egalitariste, motiv ca profesorii buni au emigrat sau si-au miscat curul in alte meserii.

traim pe dracului intr-o planeta unita. Vorbesti prostii. Globalismul este frectie la picior pentru prosti.
da,intr-adevar intr-un sistem dictatorial aberant apar astfel de atitudini
dar in ultimii 20 de ani am trait in libertate partiala si cei care au vrut sa plece au plecat
foarte putine lucruri din viata unui om stau sub controlul sau influenta lui
eu nu am ales sa ma nasc in Romania,nu mi-am ales genele,conditiile de viata
puteam sa fiu negru sau indian,in America,etc
egalitarismul se bazeaza pe constatarea ca nu toti se nasc egali
prin urmare,fiecare are dreptul sa-si faca viata asa cum crede de cuviinta
din moment ce idiotii nu sunt responsabili ca s-au nascut idioti,rezulta ca nu trebuie sa li se impuna bariere arbitrare si artificiale
daca cineva vrea sa faca o facultate,o poate face chiar daca e idiot
nu cunosc nimic despre Berkeley,dar cand eu am incercat sa ma inscriu la Harvard,venind din Romania,of course, ma costa cam 200000/an
Globalismul nu e frectie,azi ma pot misca prin UE fara sa dau socoteala nimanui
Vacantele in strainatate costa 150 de euro in non-sezon,
sunt laptopuri ieftine pt toata lumea
toti vb engleza,etc

#27
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 18:27, said:

stii unde gresesti?
tu ai ideea ca trebuie sa vina cineva de sus care sa decida de la cele mai fragede varste,daca un copil are sau nu dreptul sa devina cineva in viata
realitatea e ca viata e cu suisuri si coborasuri si nimeni nu are dreptul sa decida pt altcineva si sa clasifice cetatenii ca pe vite
este evident ca sunt f multi copii premianti in clasele mici si care ajung studenti mediocri
dar si reversul medaliei este valabil
este gresit sa implementezi un sistem dictatorial ,bazat pe "valori"
in realitate nu exista nici o valoare absoluta,totul este relativ
dom'le, spuneam doar ca invatamantul obligatoriu ar trebui sa fie de 4 clase, cu examene la intrarea in clasa 1-ai (pentru filtrarea cretinilor), la trecerea dintr-a 4-a intr-a 5-a, dintr-a 8-a intr-a 9-a, la absolvirea clasei a 12-a. cred ca s-ar putea determina statistic procentul aproximativ al celor demni sa intre in calsa 1-ai, al celor care merita sa treaca dintr-a 4-a intr-a 5-a, etc. astfel incat scolile sa fie calibrate in conformitate cu aceste statistici.

ti se pare un sistem dictatorial? mie mi se pare un sistem care ar tine ridicat nivelul scolii (sigur, nu ar fi suficienta doar aceasta masura).

#28
schiaub

schiaub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 18.02.2009

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 19:42, said:

da,intr-adevar intr-un sistem dictatorial aberant apar astfel de atitudini
nu inteleg, care sistem dictatorial aberant, care atitudini? Tu unde ti-ai primit educatia de nu stii sa te exprimi?

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 19:42, said:

dar in ultimii 20 de ani am trait in libertate partiala si cei care au vrut sa plece au plecat
Vorbesti fara sa cunosti ce s-a intamplat in anii '90 in Rom^nia. Nu era asa de usor si pentru oricine sa plece unde vroia.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 19:42, said:

foarte putine lucruri din viata unui om stau sub controlul sau influenta lui
eu nu am ales sa ma nasc in Romania,nu mi-am ales genele,conditiile de viata
puteam sa fiu negru sau indian,in America,etc
egalitarismul se bazeaza pe constatarea ca nu toti se nasc egali
aberant!
Chiar, tu unde te-ai educat din moment ce nu cunosti notiuni elementare de istorie, filozofie, logica?
Unde vezi logica in egalitarism fiindca toti nu se nasc egali?

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 19:42, said:

prin urmare,fiecare are dreptul sa-si faca viata asa cum crede de cuviinta
dreptul nu inseamna libertatea, iar libertatea este limitata cand imbecili fara educatie folosesc cuvantul de egalitate.


Daca ai fi avut putina educatie in political science ai fi stiut ceva foarte elementar: intre egalitate si libertate va exista intotdeauna un conflict. Prea multa egalitate inseamna lipsa de libertate, prea multa libertate inseamna lipsa de egalitate.
Esti afon. total afon. Educat la curul vacii.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 19:42, said:

din moment ce idiotii nu sunt responsabili ca s-au nascut idioti,rezulta ca nu trebuie sa li se impuna bariere arbitrare si artificiale
Ba da. Uite, fiindca orice idiot poate posta aici, unul ca tine polueaza aerul.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 19:42, said:

daca cineva vrea sa faca o facultate,o poate face chiar daca e idiot
Nici chiar asa, un idiot va lua din resursele cuvenite unui individ capabil. Iarasi dovedesti ca nu cunosti un principiu de baza al democratiilor: resursele sunt limitate.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 19:42, said:

nu cunosc nimic despre Berkeley,dar cand eu am incercat sa ma inscriu la Harvard,venind din Romania,of course, ma costa cam 200000/an
Vorbesti prostii. Nici nu ma mira din moment ce esti cine esti. Cum crezi ca te-ar fi acceptat pe unul ca tine la Harvard? Esti bolund? Nu din cauza banilor n-ai ajuns la Harvard! Intelegi?

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 19:42, said:

Globalismul nu e frectie,azi ma pot misca prin UE fara sa dau socoteala nimanui
Esti frectie, se vede de la o posta. Hai pa!

View Postego_zenovius, on 22nd June 2009, 20:03, said:

dom'le, spuneam doar ca invatamantul obligatoriu ar trebui sa fie de 4 clase, cu examene la intrarea in clasa 1-ai (pentru filtrarea cretinilor),
zenovie, [ http://www.moo.com/is/r/333/f8da6649-24ec-558545ee-49940d6c-d93a.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu credeam ca ma depasesti la acest capitol. Bravo, felicitari, ma inchin tie!

#29
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View Postschiaub, on 22nd June 2009, 21:48, said:

nu inteleg, care sistem dictatorial aberant, care atitudini? Tu unde ti-ai primit educatia de nu stii sa te exprimi?

Vorbesti fara sa cunosti ce s-a intamplat in anii '90 in Rom^nia. Nu era asa de usor si pentru oricine sa plece unde vroia.

aberant!
Chiar, tu unde te-ai educat din moment ce nu cunosti notiuni elementare de istorie, filozofie, logica?
Unde vezi logica in egalitarism fiindca toti nu se nasc egali?

dreptul nu inseamna libertatea, iar libertatea este limitata cand imbecili fara educatie folosesc cuvantul de egalitate.


Daca ai fi avut putina educatie in political science ai fi stiut ceva foarte elementar: intre egalitate si libertate va exista intotdeauna un conflict. Prea multa egalitate inseamna lipsa de libertate, prea multa libertate inseamna lipsa de egalitate.
Esti afon. total afon. Educat la curul vacii.
Ba da. Uite, fiindca orice idiot poate posta aici, unul ca tine polueaza aerul.
Nici chiar asa, un idiot va lua din resursele cuvenite unui individ capabil. Iarasi dovedesti ca nu cunosti un principiu de baza al democratiilor: resursele sunt limitate.
Vorbesti prostii. Nici nu ma mira din moment ce esti cine esti. Cum crezi ca te-ar fi acceptat pe unul ca tine la Harvard? Esti bolund? Nu din cauza banilor n-ai ajuns la Harvard! Intelegi?

Esti frectie, se vede de la o posta. Hai pa!


u credeam ca ma depasesti la acest capitol. Bravo, felicitari, ma inchin tie!
da io unde am trait din 1979 pana acuma>?
nu in cacatu asta de tara?
cea mai buna dovada ca sistemul comunist a scos imbecili,barbari,salbatici,primitivi esti chiar tu
uiti de la mana pan la gura ce ai scris inainte
care sistem dictatorial aberant?ala de care vorbeai tu inainte,idiotule!
si de ce scrii Rom nia?ce inseamna cuvantu asta?
resursele limitate sunt baza democratiilor?
dimpotriva sunt baza dictaturilor din tarile bananiere,unde in fiecare e cate un tiran ca si tine care puna mana pe toate resursele
Liberte!Egalite!Fraternite!

View Postego_zenovius, on 22nd June 2009, 21:03, said:

dom'le, spuneam doar ca invatamantul obligatoriu ar trebui sa fie de 4 clase, cu examene la intrarea in clasa 1-ai (pentru filtrarea cretinilor), la trecerea dintr-a 4-a intr-a 5-a, dintr-a 8-a intr-a 9-a, la absolvirea clasei a 12-a. cred ca s-ar putea determina statistic procentul aproximativ al celor demni sa intre in calsa 1-ai, al celor care merita sa treaca dintr-a 4-a intr-a 5-a, etc. astfel incat scolile sa fie calibrate in conformitate cu aceste statistici.

ti se pare un sistem dictatorial? mie mi se pare un sistem care ar tine ridicat nivelul scolii (sigur, nu ar fi suficienta doar aceasta masura).
nu sunt de acord cu treptele de examen din mai multe motive evidente
1.77.5% din populatia Terrei sunt certificati idioti,in mod stiintific
asta nu inseamna ca trebuie sa fie si salbatici
oricum tara asta e plina de salbatici
unii in plus...
2.nu are sens crearea unui sistem elitist de invatamant pe nimic
nu se poate face asa ceva cu 0 bani,intr-o tara saraca
acest sistem ar fi fals
nu ar exista cunostinte actuale predate "geniiilor"ci doar invataturi medievale
3.toti au interesul sa -si faca o diploma cat mai repede si sa plece din tara asta de cacat
prin urmare a-i face si mai prosti decat sunt le-ar diminua serios sansele

#30
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postego_zenovius, on 22nd June 2009, 21:03, said:

dom'le, spuneam doar ca invatamantul obligatoriu ar trebui sa fie de 4 clase, cu examene la intrarea in clasa 1-ai (pentru filtrarea cretinilor), la trecerea dintr-a 4-a intr-a 5-a, dintr-a 8-a intr-a 9-a, la absolvirea clasei a 12-a. cred ca s-ar putea determina statistic procentul aproximativ al celor demni sa intre in calsa 1-ai, al celor care merita sa treaca dintr-a 4-a intr-a 5-a, etc. astfel incat scolile sa fie calibrate in conformitate cu aceste statistici.

ti se pare un sistem dictatorial? mie mi se pare un sistem care ar tine ridicat nivelul scolii (sigur, nu ar fi suficienta doar aceasta masura).
mie mi-a folosit clasa 1 ,am invatat sa scriu
in rest nu vad folosul scolii ,m-am cultivat singur .iar scoala am facut-o in scarba
oricum nu am invatat bine,iar ca memorie stau destul de prost
ce recomanzi?

#31
schiaub

schiaub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 18.02.2009

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 22:32, said:

da io unde am trait din 1979 pana acuma>?
nu in cacatu asta de tara?
nu stiu unde ai trait. Si de ce n-ai trait si inainte de '79?

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 22:32, said:

cea mai buna dovada ca sistemul comunist a scos imbecili,barbari,salbatici,primitivi esti chiar tu
adica destepti care se pishe pe sistemul egalitarist.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 22:32, said:

uiti de la mana pan la gura ce ai scris inainte
care sistem dictatorial aberant?ala de care vorbeai tu inainte,idiotule!
din context nu se intelegea. Exprimarea ta e entropica.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 22:32, said:

si de ce scrii Rom nia?ce inseamna cuvantu asta?
Eu scriu Rom^nia. Nu stii ce inseamna?

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 22:32, said:

resursele limitate sunt baza democratiilor?
am zis altceva desteptule: in toate statele democrate se recunoaste ca principiu fundamental ca resursele sunt limitate. Nu exista resurse pentru toti, nu se pot imparti in mod egal resursele. Resursele se impart pe merit.

View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 22:32, said:

dimpotriva sunt baza dictaturilor din tarile bananiere,unde in fiecare e cate un tiran ca si tine care puna mana pe toate resursele
Liberte!Egalite!Fraternite!
Cu alte cuvinte esti unul din handicapatii care vor egalitate caci altfel ar sta la coada vacii. Ia spune, cati bani a bagat taica-tau in tine se te dea la facultate in SUA?

View Postsoka norman, on 22nd June 2009, 22:41, said:

oricum nu am invatat bine,iar ca memorie stau destul de prost
asta explica obsesiile tale daco-mane-sanscrite, etc. etc.

#32
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postsoka norman, on 22nd June 2009, 23:41, said:

mie mi-a folosit clasa 1 ,am invatat sa scriu
in rest nu vad folosul scolii ,m-am cultivat singur .iar scoala am facut-o in scarba
oricum nu am invatat bine,iar ca memorie stau destul de prost
ce recomanzi?
multi copii cand sunt mici mananca "in scarba" (cum spui tu ca ai facut scoala). asta nu inseamna ca mancarea aia nu le e de folos.
cum poti sa spui in rest nu vad folosul scolii? in rest, adica tot ce e dincolo de clasa 1-ai. imagineaza-ti ca ai fi ramas doar cu o clasa. am mari indoieli ca ai fi fost in stare sa te cultivi singur, cum spui. probabil ca ai fi uitat si scrisul si cititul invatate in prima clasa.


View PostLucian_Ilea, on 22nd June 2009, 23:32, said:

da io unde am trait din 1979 pana acuma>?
nu in cacatu asta de tara?
cacat esti tu, nu tara.

#33
schiaub

schiaub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 18.02.2009

View Postego_zenovius, on 22nd June 2009, 23:08, said:

multi copii cand sunt mici mananca "in scarba" (cum spui tu ca ai facut scoala). asta nu inseamna ca mancarea aia nu le e de folos.

apropo de asta. Tocmai am luat o clasa de la University of California cu subiect: Mainstraiming special needs children. E clar ca copiii handicapati ori care ar fi ei, trebuie sprijiniti si necesita un efort superior (mult mai multi bani alocati). Aici se baga multi bani in copiii cu handicap. Personal cred ca este bine.

Problema este alta, motiv ca am atacat subiectul. Este amestecul politicului in invatamant. Si in SUA, Civil Rights Movement s-au folosit de drepturile copiilor cu handicap sa promoveze handicapatii sociali. In loc sa promoveze o legislatie care sa incurajeze izbanda sociala prin merit ei au promovat o legislatie care recompenseaza indolenta, magaria, porcaria, promiscuitatea, hotia samd.

Caci despre asta este vorba: miscarea politica, intitulata pompos "Civil Rights" care a creat ca si in rasaritul Europei una de cele mai importante excrocherii ale sec. XX. Exact cum in Rasaritul Europei popoarele au fost devalizate de instauratorii comunismului, la fel in SUA, aceeasi etnici, au devalizat pe americani cu un singur scop: emanciparea in elita societatii a unei singure etnii.

#34
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View Postschiaub, on 22nd June 2009, 20:20, said:

cred ca tie iti scapa un lucru important.
Invatamantul rom^nesc a inceput sa fie distrus odata cu instaurarea comunismului, la 1945, datorita principiilor egalitariste, discriminare pozitiva, promovarea individului pe baza "originii sociale curate" , etc (astea sunt principii comuniste, de tip marxist).

Incepand cu anii '60 are loc o reforma a comunismului, datorata emigrarii in masa a evreilor. Prin lipsa evreilor comunismul devine national comunist, se promoveaza valorile nationale, apar la suprafata (multi tocmai eliberati din inchisori) intelectuali altadata interzisi (indivizi educati in perioada interbelica). Invatamantul incepe sa-si revina cat de cat, parintii avand o contributie formidabila.

Ai si tu o problema cu evreii si cu legenda urbana ca ei au adus comunismul si in lume, si in tarisoara. Spre stiinta ta, evreii nu au emigrat in masa, au fost "tranzactionati", la fel ca si etnicii germani. Tu ca posesor de vila pe Warthe, ar trebui sa stii mai bine.
Nu te supara, dar ceea ce afirmi in paragraful acesta, miroase a Vadim, perioada timpurie a Romaniei Mari. Ce contributie formidabila au avut parintii, monser? I-a intrebat ceva, cineva, vreodata? Te intreb aceasta pentru toata perioada, de la Carol I-ul, daca vrei?  


Dupa 1989 invatamantul decade din nou, tot din considerente politice. Are loc o explozie de universitati, incurajate de Iliescu si gasca lui, ca sa penetreze toate sferele sociale din Rom^nia. De fapt este o smecherie electorala cu profunde implicatii asupra invatamantului care devine si mai de kkt ca inainte.
Ultimele reforme sunt implantate in Rom^nia fiind dictate de UE, iar rom^nii, fara sa gandeasca, fara sa cracneasca, le implementeaza cu toate ca sunt distrugatoare. VOr distruge pe veci educatia publica in Rom^nia.

Invatamintul era decazut de mult, la momentul 1989. In schimb, facea educatie comunista destul de eficient. Reciteste postul meu anterior unde fac referire la "omul nou".
Cit despre gugumania cu "reformele implantate in R, fiind dictate de EU", as ride, daca nu ar semana asa de mult cu articolele din Scanteia. Te pomenesti ca reformele au fost dictate de comisarul eropean "Visinski", care a batut cu pumnul in masa lui Basescu, ha?

#35
schiaub

schiaub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 18.02.2009

View Postg_force, on 23rd June 2009, 00:06, said:

Ai si tu o problema cu evreii si cu legenda urbana ca ei au adus comunismul si in lume, si in tarisoara.
Sincer sa-ti spun nu ma intereseaza legendele ci istoria. Iar istoria spune foarte clar: comunismul a fost un business de familie, apartinea unei singure etnii, iar elita comunista a fost o mafie politica etnica.

View Postg_force, on 23rd June 2009, 00:06, said:

Spre stiinta ta, evreii nu au emigrat in masa, au fost "tranzactionati", la fel ca si etnicii germani.
de exemplu aceasta afirmatie a ta se numeste legenda urbana, face parte din mitul evreului exploatat, hulit,  batjocorit samd. Trebuie sa te dezamagesc. Unul la mana ca un rom^n care nu era cumparat de un stat precum RFG sau Israel platea mult mai scump, de obicei cu un glonte in cap, incercand sa treaca frontiera. Multi erau prinsi inainte sa fie impuscati, dar plateau cu o mama de bataie si puscarie. Altii o plateau cu viata in alte feluri.

Cazurile de evrei care paraseau Rom^nia fiindca statul Israel i-a cumparat, erau cazuri fericite. Acei evrei erau intr-adevar Alesi. Nu te plangi pentru un astfel de pasaport platit de statul Israel, nu te dai in stamba pozand a victima. Trebuie sa fii total nesimtit sa pozezi a victima cum la fel ar fi cazul sasilor.

Sasii si evreii erau invitati la pasapoarte, erau tratati cu manusi, civilizat. Pe cand pe rom^ni ii astepta inchisoarea, pedepse la locul de munca, desfacerea contractului de munca, sicanale in familie si multe alte mizerii.

Este o porcarie ceea ce faci.

View Postg_force, on 23rd June 2009, 00:06, said:

Tu ca posesor de vila pe Warthe, ar trebui sa stii mai bine.

Iar in ce priveste vilele mele din Brasov nici una n-a apartinut unui sas sau evreu. Vila branconveneasca am cumparat-o in 1995 pe nimic fiindca atat mi s-a cerut ($30000). Iar vila de pe Warthe am construit-o singur, pe un teren cumparat de la un rom^n, tot in anii '90, care rom^n mostenise terenul de o ruda ce a intrat in posesia terenului in 1924 printr-o achizitie de la un rom^n, scheian. Care scheian achizitionase terenul in 1907 de la un vienez.

Asa ca frectii baiete.

View Postg_force, on 23rd June 2009, 00:06, said:

Nu te supara, dar ceea ce afirmi in paragraful acesta, miroase a Vadim, perioada timpurie a Romaniei Mari. Ce contributie formidabila au avut parintii, monser? I-a intrebat ceva, cineva, vreodata? Te intreb aceasta pentru toata perioada, de la Carol I-ul, daca vrei?
Eu iti raspund pentru perioada comunista.
In preajma examanelor de admitere in liceu, bacalaureat, admitere in facultate, parintii bagau bani grei in meditatii. Copiii incepeau pregatirea in clasa a VII-a si a XI-a. Unii si mai devreme. IN plus pentru facultati ca medicina, mate, fizica, etc. cei dedicati incepeau pregatirea cu 4 ani inainte.

Si este firesc. De ce? Fiindca sistemul de invatamant superior rom^nesc nu avea un nivel intermediar, cel undergraduate, ca cel anglo-saxon. Motiv ca tot greul in sistemul rom^nesc sta in liceu. Liceele in Rom^nia erau ca si College-urile anglo-saxone (care se fac dupa terminarea liceului in sistemul anglo-saxon). De aceea este tendinta a reboteza liceele cele  mai bune in colegii.

Este o diferenta enorma intre sistemul european bazat pe licee si cel americane bazat pe colegii. Nivelul este de la cer la pamant. Motiv ca sistemul anglo-saxon este mult mai egalitar. Motiv ca la facultati studentii rom^ni sunt boi, fiindca doar putini sunt capabili,doar putini au invatat in liceu tot timpul.

View Postg_force, on 23rd June 2009, 00:06, said:

Cit despre gugumania cu "reformele implantate in R, fiind dictate de EU", as ride, daca nu ar semana asa de mult cu articolele din Scanteia. Te pomenesti ca reformele au fost dictate de comisarul eropean "Visinski", care a batut cu pumnul in masa lui Basescu, ha?
Esti prea redus la minte sa intelegi ce spun motiv ca reduci cuvintele mele la nivelul tau de putoi care inca se joaca cu puta-n nisip.

#36
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
un sistem educational sanatos este cel care pune semnul egal (ca sanse) intre fiul somerului si cel al milionarului, intre copilul din bucuresti si cel din cuca macai. daca pui semnul egal intre olimpic si retardat spunand "sa le dam tuturor sansa sa faca opt clase, liceul, o facultate" - ai stricat totul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate