Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Rezectie apicala

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
justlenu

justlenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.06.2009
Cel mai groaznic e ca am dormit doua ore si m-am trezit... de durere. Probabil va uimesc, dar treaba e asa cum am simtit, Tadorul nu isi mai face efectul cum trebuie. simt o durere de os... nasoala.
Ma apuca asa un fel de disperare, sper sa mai adorm deoarece trebuie sa merg la servici in cateva ore... Pe cuvant ca nu as ma repeta asa ceva!  -_-
La doctor merg abia pe la 16. In fine, voi reveni dupa...

Edited by justlenu, 22 June 2009 - 02:24.


#20
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
nasol ...
Nu ar fi trebuit sa te doara deloc. Poate un disconfort dupa interventie. Stiu ca doare  cand faci aditii de os, mai ales in sinus. Dar in nici un caz la rezectii.
E interesanta tangenta la sinus. Cat de implicat a fost sinusul in aceasta poveste. Acolo e problema.
Daca nu are radiologie in cabinet, fa-ti tu undeva o radiografie la locul cu pricina.

PS - nu sunt multi medici care se baga la rezectii la molari sinusali. Si nu ca nu au "muschi", dar nu vor sa dea in altele si sa se complice aiurea. Mai stiu medici fara nici o supraspecializare care se baga in orice, din lipsa cunostintelor, a experientei si din inconstienta.

#21
justlenu

justlenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.06.2009
Buna dimineata!
Medicul e foarte competent, e chirurg maxilo-facial. Problema probabil e undeva legata de complicatia care exista deja acolo in zona de rezectat si de traumatizarea locului... sper ca doar atat.
Parca e din ce in ce mai rau... de ieri de dimineata mi-am dat seama de asta, de aceea am si scris aici, pe forum.
Mi s-a parut suspect ca durerile de ieri, au fost mai mari decat cele de sambata, ziua de dupa operatie.
Colac peste pupaza, azi noapte m-am trezit cu dureri si nu am mai adormit pana la 5. Asa ca mi-am luat concediu azi si merg la doctor la prima ora la cabinet. Am mai dormit de la 5 la 7 si ce sa vedeti?! La 7 eram deja putin umflata in zona respectiva (gingie, buza, obraz), asta dupa ce in primele doua zile nu m-am umflat deloc. Cand am vazut asta mi-a fost clara treaba. Ca sa nu mai zic ca mi-a curs un lichid galben in gura din gingie (pana si eu stiu ca e puroi, nu trebuie sa fiu de specialitate) si chestia asta m-a deprimat de tot. Bine ca stiam ca nu trebuie sa imi suflu nasul, dar pentru ca nu am mai rezistat si am plans, trebuia, era infundat bine. Dar doctorul mi-a zis ca totusi daca trebuie, sa suflu incet si apasand pe rand narile, nu deodata. Va jur ca am suflat ca "o adiere de vand" si am avut grija, dar probabil ca se adunase deja acolo atata puroi ca a fost de ajuns si atat ca sa "explodeze". De 2 ori mi-a curs multicel lichid galben in gura. Apoi s-a dezumflat putin locul si durerea a mai incetat. E clar, nu?
Am uitat sa precizez ca am avut mare grija, nu am mancat mancare fierbinte, nu am mancat pe partea respectiva, am avut grija sa nu ajunga mancarea acolo, dupa mese am clatit cu ceai de musetel, m-am spalat pe dinti evitand zona respectiva, am dormitm cu o perna mai sus decat de obicei si nu pe partea cu operatia, primele 2 zile am fost tot cu comprese umede reci si am evitat inflamarea, am luat antibiotic (Ampicilina-sa nu fi fost bun??) inca incepand cu o ora dupa operatie, eram disperata sa nu se faca curent intre camere, inchideam mereu usile.... si cu toate astea, uitati ca nu am putut preveni...
Tot ce sper e sa nu imi mai deschida iar acolo pentru ca nu mai rezist psihic la inca o traumatizare ca aia.
O sa vad peste o ora cum si ce... tineti-mi pumnii.

Edited by justlenu, 22 June 2009 - 07:22.


#22
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Ar fi fost bun un Augmentin, cel putin. In rest, ar fi bine ca lichidul ala sa fie puroi si nu altceva.
Mult succes azi !

#23
justlenu

justlenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.06.2009
Multumesc pentru sfaturi si incurajari. Prind foarte bine, mai ales cand e weekend, esti singur cu durerile dentare si nu stii ce ai/ce sa faci.
Va anunt ca lucrurile incep sa intre pe fagasul normal.
Inca e cumva o enigma pentru mine, care sunt paralela cu domeniul stomatologie, ce s-a intamplat acolo, dar ce e clar e ca deja exista acolo o complicatie legata de membrana sinusala, care era "roasa" si a trebuit curatat si din sinus parca, deci asta a fost cauza durerilor foarte urate.
In rest, cu durerile postoperatorii e mai bine deoarece, asa cum spuneam de dimineata, a inceput sa se dreneze un fel de ser din cate am inteles, inca nu era chiar puroi. De atunci a mai curs, si deja nu mai e umflata deloc gingia. Pot sa spun ca nu am mai luat nici un calmant de durere de la 7 dimineata si inca nu ma doare nimic. Sunt sigura ca de acum va fi mai bine, macar stiu ce am, am mai facut ceva investigatii si la ORL, cat si radiografii (dentare si sinusale) si lucrurile sunt mai clare, acum trebuie sa am rabdare si se va rezolva.

Pentru pacienti e foarte aiurea, chiar ingrijorator cand lucrurile sunt altfel decat ar trebui sa fie, decat ne-am astepta, decat auzim la altii. Dar cand auzim de la doctor ca e OK, ca nu e grav si ca trebuie sa avem rabdare si, urmand un tratament adecvat, va fi bine, ne linistim.
Multumesc inca o data pentru ca sunteti aici si ajutati.:)

Edited by justlenu, 22 June 2009 - 12:20.


#24
barbiedoll

barbiedoll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2004
Buna,
Imi pare rau ca ti s-a intamplat asa si ca ai suferit. Si eu am avut o rezectie apicala acum vreo 2 luni la incisivul 2.2. si nu am avut probleme. La mine a fost invers. Inainte de operatie, auzisem ca chirurgul la care urma sa merg era brutal, un fel de "macelar" dupa descrierile pacientilor care au trecut prin mainile lui si eram terminata de frica. Inainte de a intra in operatie voiam sa plec acasa de frica.
S-a dovedit ca nu e chiar asa. Mi-a facut trei injectii pt a ma anestezia si nu am simtit absolut nimic nimic. Aveam senzatia ca poti sa imi dai maxilarul in doua si eu nu simt nimic atat de tare amortisem. Operatia a durat 15 minute, postoperator nu am avut nicio durere, am luat si eu Ampicilina si Tador. Singura problema a fost ca m=am "umflat" fff. tare. Ajunsesem sa nu mai pot inchide ochiul. Dar asta a trecut dupa vreo 4 zile.
La tine probabil nu au fost suficiente 2 injectii pt a te anestezia cum trebuie de asta te-a durut atat de tare in timpul interventiei.
Sanatate multa iti doresc si numai bine!

#25
justlenu

justlenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.06.2009
Multumesc frumos pentru solidaritate barbiedoll!
Din cate am inteles eu, incisivii sunt mai usor de rezectat, incepand cu premolarii se ingroasa gluma. Bine, dar asta nu-i lege, mai ales ca am mai auzit de persoane care "au scapat" fara durere in timpul operatiei si la premolari si molari.
Eu am avut ceva complicatii legate de sinusul maxilar... de fapt de-asta a durut asa tare, durea ascutit in zona sinusului mai exact, inspre radacini zona era amortita (anestezicele erau de 2 feluri si destul de puternice). Doctorul mi-a spus ca nu se astepta sa fie si zona sinusala afectata ca altfel pentru sinus trebuia data o injectie cumva prin nas in sinus, din cate am inteles ceva total neplacut... in fine... bine ca a trecut, dar probabil se va reface mai greu locul datorita complicatiilor aparute.

Durerile de care spuneam ca au disparut azi, disparusera intr-adevar, dar asta deoarece, am plans mult de dimineata si de cate ori imi suflam nasul (incet, apasand pe cate o nara si sufland incet, ca nu aveam de ales, avand nasul plin), cum curgea imediat din gingie serul ala, neam cu puroiul... si asa s-a facut ca s-a mai eliberat din tensiunea aia. Venind acasa, am dormit de amiaza, iar cand m-am trezit iar era senzatia aia de buba umflata (gingia in locul operatiei) si o durere sa zic mai usoara decat ieri, dar tot durere ca de masea...
Asa ca am inceput sa iau Ketonal de vreo jumatate de ora, de data asta (Tador nici nu mai aveam). Acum simt ca s-a alinat durerea... oricum, sper sa fie pe zi ce trece mai bine... chiar nu ma asteptam la complicatii. Cand ma gandesc cu cata lejeritate si incredere am mers!  :rolleyes:

Edited by justlenu, 22 June 2009 - 17:47.


#26
takashita

takashita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2008

View Postjustlenu, on 22nd June 2009, 18:44, said:

Multumesc frumos pentru solidaritate barbiedoll!
Din cate am inteles eu, incisivii sunt mai usor de rezectat, incepand cu premolarii se ingroasa gluma. Bine, dar asta nu-i lege, mai ales ca am mai auzit de persoane care "au scapat" fara durere in timpul operatiei si la premolari si molari.
Eu am avut ceva complicatii legate de sinusul maxilar... de fapt de-asta a durut asa tare, durea ascutit in zona sinusului mai exact, inspre radacini zona era amortita (anestezicele erau de 2 feluri si destul de puternice). Doctorul mi-a spus ca nu se astepta sa fie si zona sinusala afectata ca altfel pentru sinus trebuia data o injectie cumva prin nas in sinus, din cate am inteles ceva total neplacut... in fine... bine ca a trecut, dar probabil se va reface mai greu locul datorita complicatiilor aparute.

Durerile de care spuneam ca au disparut azi, disparusera intr-adevar, dar asta deoarece, am plans mult de dimineata si de cate ori imi suflam nasul (incet, apasand pe cate o nara si sufland incet, ca nu aveam de ales, avand nasul plin), cum curgea imediat din gingie serul ala, neam cu puroiul... si asa s-a facut ca s-a mai eliberat din tensiunea aia. Venind acasa, am dormit de amiaza, iar cand m-am trezit iar era senzatia aia de buba umflata (gingia in locul operatiei) si o durere sa zic mai usoara decat ieri, dar tot durere ca de masea...
Asa ca am inceput sa iau Ketonal de vreo jumatate de ora, de data asta (Tador nici nu mai aveam). Acum simt ca s-a alinat durerea... oricum, sper sa fie pe zi ce trece mai bine... chiar nu ma asteptam la complicatii. Cand ma gandesc cu cata lejeritate si incredere am mers!  :rolleyes:

sal
din pacate ai avut parte de complicatii pt ca organismul nu a reactionat ok dupa interventie. nu este neaparat vina ta pt ca ai suflat nasul tare sau incet sau mai stiu eu cum. zona unde s-a facut rezectia e destul de complicata si se poate sa nu fi reusit medicul sa chiureteze atat de bine, poate tu ai avut o scadere de imunitate care a jucat rol favorizant sau se pot incrimina multi factori ce au dus la problemele pe care le ai acum...
durerea te-a lasat pt ca "abcesul" care s-a format a reusit sa se dreneze. Acum trebuie sa urmaresti cum evolueaza zona unde ai avut interventia si sa mergi la o noua consultatie sa vezi ce spune medicul. Nu stiu dak ti s-au explicat inainte pasii interventiei si mai ales ca pot exista si coplicatii(pe care acum le ai).
dak nu o sa se "linisteasca" zona si dupa ce ma gandesc eu ca este acolo se poate sa ajungi la extractie din pacate pt ca reinterventiile sunt sortite in majoritatea cazurilor esecului

#27
justlenu

justlenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.06.2009

View Posttakashita, on 24th June 2009, 22:22, said:

sal
din pacate ai avut parte de complicatii pt ca organismul nu a reactionat ok dupa interventie. nu este neaparat vina ta pt ca ai suflat nasul tare sau incet sau mai stiu eu cum. zona unde s-a facut rezectia e destul de complicata si se poate sa nu fi reusit medicul sa chiureteze atat de bine, poate tu ai avut o scadere de imunitate care a jucat rol favorizant sau se pot incrimina multi factori ce au dus la problemele pe care le ai acum...
durerea te-a lasat pt ca "abcesul" care s-a format a reusit sa se dreneze. Acum trebuie sa urmaresti cum evolueaza zona unde ai avut interventia si sa mergi la o noua consultatie sa vezi ce spune medicul. Nu stiu dak ti s-au explicat inainte pasii interventiei si mai ales ca pot exista si coplicatii(pe care acum le ai).
dak nu o sa se "linisteasca" zona si dupa ce ma gandesc eu ca este acolo se poate sa ajungi la extractie din pacate pt ca reinterventiile sunt sortite in majoritatea cazurilor esecului

Multumesc pentru raspuns.
Eu simt ca e din ce in ce mai bine pe zi ce trece si sper din suflet sa nu se complice si mai rau.
Asa am simtit cum s-a mai drenat si ieri si azi (azi nu mai simt gingia umflata ca pana ieri, aproape ca uit ca e ceva acolo), durerile mai apar asa la 8 ore dupa ce trece efectul Ketonalului pe care il iau acum. Eu iau Ketonal desi durerile nu sunt mari (ceea ce poate nu e bine), asa ca de maine o sa trec pe algocalmin daca ma mai doare, daca nu, nu mai iau nici un calmant.
Tot maine o sa merg la doctor din nou pentru a-mi scoate atele, mi-a si spus ca se vindeca mai repede dupa ce le scoate.
Sper sa imi spuna ca e mai bine, ca evolueaza bine. Deja iau Ampicilina forte de vineri, deci se va face a 6-a zi... e prescrisa pe 7 zile. De luni mi s-a prescris si am inceput sa iau si Metamizol si Paracetamol Sinus.
Of! Sper sa nu se ajunga la complicatiile de care ai pomenit. Cam in cat timp ar trebui sa se vindece, sau sa ne dam seama ca e pe calea cea buna?
Revin cu amanunte pe parcurs...

#28
takashita

takashita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2008

View Postjustlenu, on 24th June 2009, 23:01, said:

Multumesc pentru raspuns.
Eu simt ca e din ce in ce mai bine pe zi ce trece si sper din suflet sa nu se complice si mai rau.
Asa am simtit cum s-a mai drenat si ieri si azi (azi nu mai simt gingia umflata ca pana ieri, aproape ca uit ca e ceva acolo), durerile mai apar asa la 8 ore dupa ce trece efectul Ketonalului pe care il iau acum. Eu iau Ketonal desi durerile nu sunt mari (ceea ce poate nu e bine), asa ca de maine o sa trec pe algocalmin daca ma mai doare, daca nu, nu mai iau nici un calmant.
Tot maine o sa merg la doctor din nou pentru a-mi scoate atele, mi-a si spus ca se vindeca mai repede dupa ce le scoate.
Sper sa imi spuna ca e mai bine, ca evolueaza bine. Deja iau Ampicilina forte de vineri, deci se va face a 6-a zi... e prescrisa pe 7 zile. De luni mi s-a prescris si am inceput sa iau si Metamizol si Paracetamol Sinus.
Of! Sper sa nu se ajunga la complicatiile de care ai pomenit. Cam in cat timp ar trebui sa se vindece, sau sa ne dam seama ca e pe calea cea buna?
Revin cu amanunte pe parcurs...
cam dupa o sapt de la scoaterea firelor de sutura poti observa vindecarea(dar nu completa)gingiei la locul inciziei.
iti recomand ca atunci cand mai esti sub tratament cu antibiotice(mai ales la doze mari) sa consumi cate un iaurt la 1-2 zile pt a ajuta flora bacteriana din colon
succes maine

#29
justlenu

justlenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.06.2009
Buna ziua!
Am revenit cu noutati. Lucrurile nu stau deloc asa cum ar trebui, desi azi e fix o saptamana de la rezectie. Ieri mi s-au scos atele (nu a durut deloc, macar atat) si... in rest lucrurile stau cam la fel ca zilele astea doar ca nu ma mai doare locul, in rest puroi e din belsug si se tot dreneaza, a ramas deschida calea (la una dintre ate) intre sinusul maxilar si gura si pe acolo, din cand in cand ma mai trezesc cu cate o "dushca" de puroi. :confuzzled:
Locul nu ma deranjeaza altfel deloc, doar ca.... azi dupa servici m-am uitat la gingie si e groaznica, e infectata si ea parca mai rau decat era inainte sa-mi scoata atele, e rosie-vinetie cu puncte albe pe alocuri si e inflamata in partea de sus (nu am mai vazut ceva asa groaznic).
Mai am de luat ampicilina si metamizol pana maine seara (8 zile, respectiv 6) si luni-marti merg la control, iar daca nu se intampla schimbari pozitive o sa-mi faca punctie si eventual reinterventie. Nu stiu daca mai rezist psihic la inca una... Sunt disperata si sper intr-o minune... desi lucrurile nu evolueaza in directia dorita pare-se.
Doctorul mi-a spus ca aveam o sinuzita maxilara deja la interventie, a vazut si pe radiografie.
Probabil de-asta e asa complicata treaba... Ati mai intalnit cazuri cu complicatii de-astea?
Cum s-au solutionat? Cand va trece???

Cat despre protectia florei stomacale si nu numai, am luat Nistatin impreuna cu fiecare antibiotic. Mananc lactate, deci sper sa nu am probleme si pe planul asta.

Edited by justlenu, 26 June 2009 - 17:02.


#30
androlini

androlini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.06.2009
Buna dimineata,

justlenu, imi pare rau sa citesc ce-ai patit ..  :kisstogether: .
Joi seara, am fost si eu programata pt. o rezectie apicala la premolarul 24. Inainte de asta, am citit atent postarile tale, si m-am cam speriat ce-i drept... :worthy:


Contrar asteptarilor mele, interventia nu a fost deloc dureroasa. Dupa ce a trecut anestezia am avut ceva dureri, dar conform tratamentului prescris, iau Ospamox 1000 si Ketonal forte (cate una din fiecare/12h). In prezent, nu ma doare nimic, in schimb sunt foarte umflata.. Mi s-a spus de la cabinet, in caz ca sesizez ceva ciudat, sa sun la ei . Ce ironic suna asta.. E prima mea rezectie, si sper si ultima, de unde sa stiu eu ce e normal si ce e ciudat ?

Am tinut gheata destul de mult. Ieri, in prima zi dupa, mi s-a umflat vizibil locul traumatizat dar nu exagerat (cat sa ma sperii adica). Mi s-a spus ca normal sa se umfle in  primele trei zile, apoi in urmatoarele trei sa isi revina la normal... Dimineata cand m-am trezit, aveam ditamai ochiul .. mi-am pus urgent gheata, si acum se umfla din ce in ce mai tare pleoapa  :o , plus ca imi curge si nasul pe partea respectiva .. este sau nu normal  ?
:cursing:

Arat ca naiba ... nu pot iesi pe strada asa, nu mai zic de mers la servici  -_-

#31
justlenu

justlenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.06.2009
Draga Androlini,

Imi pare rau sa aud ca ai suferit o rezectie, dar pare bine ca nu ai avut complicatii si ca sigur se va vindeca locul mult mai repede decat in cazul meu. Eu am tot fost amanata cu rezectia aia, aveam si o lucrare de portelan pe radacina respectiva, a trebuit scoasa lucrarea si pana am gasit un medic bun si care sa faca si rezectii (deci sa fie si chirurg) a durat peste o luna... asa ca intre timp am facut o sinuzita odontogena cum ii spune de fapt din cate am inteles mai nou (s-a infectat si osul si membrana maxilara). De-aia am avut complicatiile pe care la-m avut, dar nu stiam si nu mi s-a spus clar.
Rezectiile "normale" nu trebuie sa doara, asta auzisem si eu.
E normal intr-adevar sa te umflii 2-3 zile dupa, dar se retrage, nu te ingrijora. Am avut cunostinte care nu au avut complicatiile mele de dupa (infectia), dar s-au umflat, e ceva frecvent.
Mai bine ia-ti 2 zile libere de la serviciu sa te refaci linistita. Cu tratamentul pe care il iei si cu rabdare si odihna, sigur va fi bine. Poti pune comprese cu apa rece de la robinet, gheata nu e recomandata chiar de toti medicii. De asemenea, trebuie clatita gura dupa mese cu ceai de musetel. Refacere usoara! :console:

Eu sunt ingrijorata ca gingia mea arata groaznic dupa ce mi-a scos atele (iar nu e frecvent, e din cauza infectiei sigur pentru ca are si puncte albe pe acolo si e toata vinetie cu rosu si cu gauri, ca o rana deschisa). Singurul avantaj e ca nu ma doare. Uneori imi e umflata gingia si se dreneaza din ce in ce mai putin lichid, care e tot mai inspre incolor... sa sper ca e de bine.
Doctorul m-a si anuntat ieri ca nu e bine daca nu se inchide si se tot dreneaza, dar si daca se inchide si incepe sa mi se infunde nara pe partea respectiva, sau sa simt miros urat in nas, sau senzatie de apasare ar insemna ca tot nu e bine si ca s-a colectat puroiul. In aceste cazuri imi va face punctie (spalaturi si scoaterea puroiului cu o seringa) si eventual reinterventie, deci inca o rezectie (ca poate a ramas ceva din sinus necuratat, deci zona cu durerile groaznice de la interventia trecuta).... no comment! SPER SA NU!!!!
As dori sfatul cuiva in domeniu daca se poate, asa ca evolutie (fara durere, scurgere tot mai rara) daca e de bine...

Edited by justlenu, 27 June 2009 - 11:39.


#32
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postjustlenu, on 26th June 2009, 17:57, said:

Ati mai intalnit cazuri cu complicatii de-astea?
Pai deobicei, nu ne bagam in sinus, tocmai ca sa nu apara probleme de genul asta.
Parerea mea este ca ti se intampla un lucru grav, pe care nu-l constietizezi intocmai la adevarata valoare, poate din cauza ca te-a mai lasat durerea.
Sfatul meu e sa te duci la Chirurgia Maxilo Faciala din cadrul facultatii de stoma. Numai acolo se mai pot indrepta lucrurile, daca nu e prea tarziu deja.

View Postjustlenu, on 26th June 2009, 17:57, said:

Cum s-au solutionat? Cand va trece???
S-au solutionat urat . Cura radicala de sinus.

Prin cate ai trecut ... si cred ca era de asteptat sa ti se itample lucrurile astea, deoarece tangenta radacinii la sinus era clara, mai bine scoteai dintele ala.

View Postjustlenu, on 26th June 2009, 17:57, said:

Mananc lactate, deci sper sa nu am probleme si pe planul asta.
Lactatele impiedica cicatrizarea. Si nu mai este actual mitul ca-ti protejeaza stomacul. Mai bine iei Omez pt protectia gastrica.
Iar Ampicilina aia se lua acum 20 de ani. La ce infectie ai acolo, ti-ar trebui cel putin un Augmentin de 1000 mg/ 12h .

Edited by Ana_Karr, 27 June 2009 - 12:12.


#33
justlenu

justlenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.06.2009
Buna, multumesc pentru raspuns!

Problema e ca eu am constientizat inca de saptamana trecuta ca nu mi se intampla un lucru obisnuit si ca e desul de grava treaba. Ba am disperat si lumea in jurul meu, toti dandu-mi de inteles ca iau lucrurile prea in serios, sau chiar ca exagerez cu ingrijorarea. Printre ei si medicul care mi-a facut rezectia (care e chirurg maxilo-facial si stomatologul la care am mers totodata), care mi-a spus ca el nu se precipita deoarece stie ce are de facut mai departe daca nu se inchide.. punctie, respectiv inca o interventie daca va considera.

Nu am acces la "Chirurgia Maxilo Faciala din cadrul facultatii de stoma" (care banuiesc ca e in bucuresti) deoarece nu ma aflu acolo, ci sunt intr-un oras mic unde acest doctor era printre putinii chirurgi maxilo-faciali. Doctorul m-a asigurat, ca va fi bine ca stie ce are de facut.
Sunt destul de disperata oricum, nu stiu ce sa fac... daca ar trebui sa apelez si la alt medic...

Si eu am spus ca mai bine pierdeam dintele ala daca stiam ce ma va astepta, dar nu aveam cum sa stiu.
Cand ati spus "daca nu e prea tarziu deja" la ce anume va refereati?  La pierderea dintelui, sau mai rau?

Nu pot lua antibiotice pe cont propriu... ma gandesc ca doctorul stie de ce mi-a dat asa, chiar daca nu e de ultima generatie Ampicilina.

Astept si alte sfaturi... multumesc.

Edited by justlenu, 27 June 2009 - 13:00.


#34
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postjustlenu, on 27th June 2009, 13:57, said:

Cand ati spus "daca nu e prea tarziu deja" la ce anume va refereati?  La pierderea dintelui, sau mai rau?
Pe langa ce ti se intampla, dintele ala este un mic detaliu. Ma refeream la cura radicala de sinus. Cred ca dintele il pierzi oricum. Nu dintele e problema acum.

Ai putea totusi sa-ti intrebi medicul de ce nu-ti da antibiotice mai puternice.

#35
androlini

androlini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.06.2009

View Postjustlenu, on 27th June 2009, 12:37, said:

Draga Androlini,

Imi pare rau sa aud ca ai suferit o rezectie, dar pare bine ca nu ai avut complicatii si ca sigur se va vindeca locul mult mai repede decat in cazul meu. Eu am tot fost amanata cu rezectia aia, aveam si o lucrare de portelan pe radacina respectiva, a trebuit scoasa lucrarea si pana am gasit un medic bun si care sa faca si rezectii (deci sa fie si chirurg) a durat peste o luna... asa ca intre timp am facut o sinuzita odontogena cum ii spune de fapt din cate am inteles mai nou (s-a infectat si osul si membrana maxilara). De-aia am avut complicatiile pe care la-m avut, dar nu stiam si nu mi s-a spus clar.
Rezectiile "normale" nu trebuie sa doara, asta auzisem si eu.
E normal intr-adevar sa te umflii 2-3 zile dupa, dar se retrage, nu te ingrijora. Am avut cunostinte care nu au avut complicatiile mele de dupa (infectia), dar s-au umflat, e ceva frecvent.
Mai bine ia-ti 2 zile libere de la serviciu sa te refaci linistita. Cu tratamentul pe care il iei si cu rabdare si odihna, sigur va fi bine. Poti pune comprese cu apa rece de la robinet, gheata nu e recomandata chiar de toti medicii. De asemenea, trebuie clatita gura dupa mese cu ceai de musetel. Refacere usoara! :console:
....

Buna din nou ..

:confuzzled:  deja ma simt prost sa ma plang atata, cand situatia mea e o nimica toata pe langa cea prin care treci tu  :console:

Deja arat ca o batuta la propriu .. chiar facem glume pe seama moveurilor, am zis in gluma la toata lumea ca m-a batut prietenul. Vorba vine .. cine ne vede pe strada, si nu ne cunoaste, sigur se gandeste la asta  :D
Ma intrebam, e o interventie chirurgicala totusi, nu pot vb foarte bine, pe langa aspectul estetic, si cand am intrebat pe chirurg daca nu se da concediu medical pt o zi (m-am operat seara si as fi vrut pt a doua zi) mi-a ras in fata  <_<  . De concediul de odihna o sa am mare nevoie pe viitor, deci sunt nevoita sa merg la servici asa (nici nu vreau sa ma gandesc ce rusine o trag maine...).

Dupa parerea mea (una de necunoscatoare), ar fi bine sa mai consulti un medic chirurg. O a doua parere e mereu binevenita zic eu .. Si daca tot stai intr-un oras mai mic si nu ai la dispozitie prea multi medici chirurgi buni, nu ai posibilitatea sa mergi undeva unde este clinica de chirurgie OMF ? Din ce oras esti (daca nu sunt indiscreta) ?
Nu pot decat sa-ti urez !! Sanatate multa !! Sper din suflet sa se rezolve problema asta ..

#36
takashita

takashita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2008

View Postjustlenu, on 26th June 2009, 17:57, said:

Buna ziua!
Am revenit cu noutati. Lucrurile nu stau deloc asa cum ar trebui, desi azi e fix o saptamana de la rezectie. Ieri mi s-au scos atele (nu a durut deloc, macar atat) si... in rest lucrurile stau cam la fel ca zilele astea doar ca nu ma mai doare locul, in rest puroi e din belsug si se tot dreneaza, a ramas deschida calea (la una dintre ate) intre sinusul maxilar si gura si pe acolo, din cand in cand ma mai trezesc cu cate o "dushca" de puroi. :confuzzled:
Locul nu ma deranjeaza altfel deloc, doar ca.... azi dupa servici m-am uitat la gingie si e groaznica, e infectata si ea parca mai rau decat era inainte sa-mi scoata atele, e rosie-vinetie cu puncte albe pe alocuri si e inflamata in partea de sus (nu am mai vazut ceva asa groaznic).
Mai am de luat ampicilina si metamizol pana maine seara (8 zile, respectiv 6) si luni-marti merg la control, iar daca nu se intampla schimbari pozitive o sa-mi faca punctie si eventual reinterventie. Nu stiu daca mai rezist psihic la inca una... Sunt disperata si sper intr-o minune... desi lucrurile nu evolueaza in directia dorita pare-se.
Doctorul mi-a spus ca aveam o sinuzita maxilara deja la interventie, a vazut si pe radiografie.
Probabil de-asta e asa complicata treaba... Ati mai intalnit cazuri cu complicatii de-astea?
Cum s-au solutionat? Cand va trece???

Cat despre protectia florei stomacale si nu numai, am luat Nistatin impreuna cu fiecare antibiotic. Mananc lactate, deci sper sa nu am probleme si pe planul asta.

salut
vad ca lucrurile nu prea vor sa revina la normal. nu este cazul sa te sperii chiar asa. adevarat, nu trebuie sa ne jucam cu treburile astea dar  nici sa nu intram in panica. ce iti pot recomanda eu dupa ce am citit ceea ce tu ne-ai impartasit:
1- incearca sa consulti si un medic ORL-ist - nu strica dak arunca si el o privire pe radiogr. ta panoramica si intreaba-l dak ar fi bine sa iti faci si o alta radiogr. acum postoperator pt ca altfel sta situatia acum; bine'nteles relateaza-i si lui despre tratamentele pe care  medicul chir. doreste sa ti le faca in continuare(reinterventia si eventualele lavaje de sinus cu diferite sol antibiotice e bine sa le lasam pe seama orlistilor)
2 - eu cred ca o reinterventie in cazul tau nu mai are succes avand in vedere si riscul extindereii infectiei in zonele invecinate si mai ales motivul cel mai plauzibil pe care ti-l dau este ca dak la reinterventie din nou mai sectioneaza din radacina dintelui - poi dintele ala iti spun sigur k nu mai reprezinta mai nimic din punct de vedere protetic si eu unul nu as mai pune o lucrare protetica pe el dak ramane radacina f scurta (poate avem succes dpdv chirurgical dar protetic - esec clar)
3 - Ana_Karr -  are foarte mare dreptate ca ar trebui sa iti dea un alt antibiotic cu spectru de actiune mai larg Augmentinul fiiind foarte bun  - nu te speria, este doar amoxicilina cu un acid clavulanic si nu o sa te coste ff mult
4 - este bine ca iei si Nistatinul pt a te ferii de eventuale infectii fungice, candidoza orala fiind des intalnita dupa tratam. mai indelungate cu antibiotice
5 - chiar dak supar, continua sa mananci un iaurt macar la 2-3 zile pt ca te ajuta prin regenerarea florei bacteriene din colon(pe care o cam  ataci cu antibioticele) si concomitent la refacerea nivelului fitochinonei(vit K) ce ajuta mult in procesele de vindecare a ranilor; am detaliat asta pt a intelege ca nu faci neaparat cu asta o protectie a mucoasei gastrice cum spui tu ci motivele sunt cele redate de mine mai sus. - nu iti indic sa iei un inhibitor de pompa de protoni (omez, omeprazol) (sa nu te superi Ann  :worthy: )pt ca nu cred ca ai nevoie si poti da in altele- dak ai aciditate gastrica sau probleme ce tin de asta apeleaza la un internist
6 - nu cred ca acum trebuie sa ne aruncam la cura radica de sinus... cred ca e putin cam mult spus aici... cred ca dak o sa faci extractia, organismul o sa revina la normal (dar poti intradevar sa ramai cu o sinuzita )
:peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate