Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Rezectie apicala

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
120 răspunsuri în acest subiect

#55
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007

 elinettee, on 14th August 2009, 18:34, said:

Referitor la dintele meu, nu se putea face un tratament de canal inainte de operatie, pentru ca am pivot pe acel dinte - sau asa mi s-a spus - iar in timpul operatiei nu  stiu daca a facut asta :huh: . Nu mi/a comunicat acest lucru din pacate.
Nu cred ca asta e motivul real pentru care nu s-a facut tratamentul de canal inainte.

Nu ca as fi eu vreun criteriu de referinta, dar eu n-am mai auzit pana acum de vreo situatie in care sa nu se poata face tratament endo din cauza ca este pivot pe dinte. Chiar sunt curioasa daca medicii care scriu aici s-au confruntat cu asa ceva pana acum. O fi greu de scos pivoti, da sunt unii care au rabdare si care culmea, stiu sa-i si scoata ;) Si daca tot nu s-a putut face trat. endo, de ce nu s-a recomandat direct implant? De ce sa chinui pacientul cu o rezectie si sa-i pui si coroana pe dinte, din moment ce, in opinia ta,  dintele ala nu mai e tratabil?  :o

#56
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Sunt situatii si situatii. Eu am pus pivoti in cazuri in care dintele era distrus mult subgingival. Am avut de munca, dar am salvat "dintele". Daca in acele cazuri vrei sa scoti acei pivoti poti sa faci si extractia, pt ca radacinile nu ar putea fi recuperate din cauza ca marginile ramase vor distruse adanc sub gingie.
Nu toate cazurile sunt ideale ca sa fie doar nevoie de rabdarea medicului. Chiar daca esti dispus sa platesti 200 de euro ca sa ti se scoata un pivot, exista varianata sa nu  poti folosi acea radacina pt o noua lucrare. Exista riscul sa se fractureze radacina. In afara de asta, chiar daca omul de rand ar fi doritor poate nu ar avea bani sa plateasca timpul medicului. Rabdare poate sa fie, dar si timpul costa bani. Cati medici scot pivoti  pro-bono ? Ca sa-i faca lu' ala o coronita metalo-acrilica pe dintele salvat ? Eu m-am convins ca la toate facerile de bine pe care le-am facut mi-am tras numai ponoase (nu neaparat la capitolul scos pivoti).

In alta ordine de idei, in timpul rezectiei apicale se poate face si obturatia de canal. Ideal este sa fie facuta inaintea interventiei, nu in timpul ei. Se cheama obturatie retrograda, se practica si nu se pierde dintele daca se recurge si la aceasta metoda.


Oricum : rezectia  apicala este de preferat scoaterii pivotului. Rezectia o faci daca te incadrezi in parametri, dar daca te lupti cu pivotul ala poti fractura radacina.

"Si daca tot nu s-a putut face trat. endo, de ce nu s-a recomandat direct implant? " - Pt ca pana la implant poti salva dintele prin rezectie apicala.

#57
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007

 Ana_Karr, on 16th August 2009, 23:21, said:

Se cheama obturatie retrograda, se practica si nu se pierde dintele daca se recurge si la aceasta metoda.

Oricum : rezectia  apicala este de preferat scoaterii pivotului. Rezectia o faci daca te incadrezi in parametri, dar daca te lupti cu pivotul ala poti fractura radacina.

"Si daca tot nu s-a putut face trat. endo, de ce nu s-a recomandat direct implant? " - Pt ca pana la implant poti salva dintele prin rezectie apicala.
Scuze, eu vedeam(probabil gresit :huh: ) lucrurile cam asa:

Unii spun ca tratamentul retrograd e apa de ploaie pt ca in primul rand nu poti iriga cu hipoclorit si in al doilea rand pt ca izolarea e zero. Prin urmare, chiar daca i-a facut tratament retrograd(desi mi-e greu sa cred- pacienta ar fi realizat asta in timpul procedurii) dintele ala n-o va mai duce mult(factorul care a cauzat granulomul n-a fost inca inlaturat). De ce sa se chinuie cu rezectie, sa dea cel putin 100 de euro pe coronita(poate chiar o lucrare din mai multe elemente) cand dintele asta o mai duce poate vreo 2 ani? In plus, stiam(probabil gresit? :huh: ) ca teoretic, aproape toti pivotii se pot scoate.

Aaaa,  nu cred ca doar endodontii scot pivoti ;)

P.S: n-ai zis ce-i cu apa de gura cu clorhexidina folosita regulat...

#58
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Sunt pacienti cu obturatii retrograde de foarte multi ani, care nu au nici cea mai mica problema.
Am vazut cativa pacienti care foloseau apa de gura regulat, de multi ani. Aveau smaltul mai poros, dintii erau patati, cu urme maronii.

#59
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002

 Ana_Karr, on 17th August 2009, 15:46, said:

Sunt pacienti cu obturatii retrograde de foarte multi ani, care nu au nici cea mai mica problema.
Am vazut cativa pacienti care foloseau apa de gura regulat, de multi ani. Aveau smaltul mai poros, dintii erau patati, cu urme maronii.

De la "câțiva" pacienți și până la a-mi răspunde cum a fost aici e cale lungă...

 Ana_Karr, on 22nd July 2009, 23:23, said:

Si daca nu scade inflamatia ?

Pe ce te bazezi cand recomanzi cu atata indirjire apa de gura cu clorhexidina ? Pe reclamele de la TV cumva ?
Ai vazut vreodata cum arata smaltul celor care folosesc cu regularitate apa de gura cu clorhexidinia ? Dupa ce o sa le vezi dintii, nu o se le mai recomanzi apa de gura, decat daca nu ai actiuni pe la vreun producator.

Nici măcar nu știi dacă a fost de la clorhexidină, sunt zeci de alte cauze prin care dinții pot căpăta pete maronii!

#60
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Pacientii lucrau in birou, nu in mediu toxic. Erau sanatosi tun, aveau o alimentatie normala pe cat posibil in zilele noastre. Nu fumau. Fara obiceiuri vicioase, fara sa ia vreun medicament. Surprinzator, dar nu aveau nici carii. Poate 2-3 tratate.  Igienizari isi faceau cam la 6 luni. Dar foloseau apa de gura.
Zi-mi si mie alte zeci de cauze.

Editat de Ana_Karr, 17 august 2009 - 19:53.


#61
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Le-ai înșirat mai sus, de unde să știu eu ce aveau și ce n-aveau pacienții ăia!
E de ajuns să fi luat tetraciclină și gata... clorhexidina-i de vină! Sau, n-am înțeles... spui că orice apă de gură e cu probleme, sau doar cea care conține chx?
Iar faptul că o foloseau cu regularitate, iar, e vina lor! Are și ea anumite indicații ce trebuie respectate...

#62
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007

 Ana_Karr, on 17th August 2009, 15:46, said:

Sunt pacienti cu obturatii retrograde de foarte multi ani, care nu au nici cea mai mica problema.
Am vazut cativa pacienti care foloseau apa de gura regulat, de multi ani. Aveau smaltul mai poros, dintii erau patati, cu urme maronii.
Ce insemana ca nu au nici cea mai mica problema? Ii ai tu in evidenta si le faci radiografii regulat si totul e ok? Sau "nu au nici cea mai mica problema" insemana ca pana acuma nu s-au mai intors de la interventia?Eu stiam (probabil gresit  :huh: ) ca unii au maaari probleme in a-i "prinde" pe pacienti la cate un recall.

Sunt studii pe tema apei de gura cu chx care sa dovedesca faptul ca fac smaltul poros? Auzisem de asocierri intre apa de gura cu alcool si cancerul bucal, dar nu stiam nimic de aia cu clorhexidina. Eu stiu ca pe apele de gura cu chx scrie ca sunt recomandate si pt cei cu carioreceptivitate crescuta :huh: Asta nu ar intra in contradictie cu smaltul poros?

Nu e posbil ca pacientii tai sa fie mari consumatori de citrice, sau sa fi facut tratamente de albire? Zic si eu la plezneala... parca citricele nu se impacau tare bine cu smaltul :huh:

Editat de Ivanna, 18 august 2009 - 11:33.


#63
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Oricum, sunt colorații reversibile... alea care apar!
Tu n-ai recomandat/prescris niciodată clorhexidină, Ana?

#64
iasmiasmina

iasmiasmina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 29.12.2007
se poate efectua rezectie apicala fara sutura?ce rol are laserul in aceasta operatie?

#65
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005

 ripper, on 18th August 2009, 12:44, said:

Tu n-ai recomandat/prescris niciodată clorhexidină, Ana?
In urma operatiilor sau a extractiile dificile, recomand orice fel de apa de gura, vreo 2 zile, nu mai mult. Pacientii cam evita sa se spele la locul cu pricina, si asta nu e bine. Asa ca-i pun sa clateasca cu apa de gura dupa mese.

Iar referitor la citrice ... aveau o alimentatie normala, atat cat le permite viata de birou cu mese de la catering. Nu alimentatia era problema, ci folosirea apei de gura cu regularitate, de  multi ani. Cel putin asta aveau toti in comun.
Eu raman la parerea mea, ca apa de gura e un fel de bullshit comercial. Am trait bine-merci si sanatosi si fara sa ne clatim cu apa de gura.

 iasmiasmina, on 3rd September 2009, 21:29, said:

se poate efectua rezectie apicala fara sutura?ce rol are laserul in aceasta operatie?
Rezectia apicala clasica nu se poate realiza fara sutura. In interventia asta nu are ce cauta laserul. Deocamdata, operatiile se fac clasic : cu lambou, cu vizibilitate buna, ca sa vezi ce faci acolo si dupa ce faci ce trebuie, urmeaza sutura. Probabil exista SF-uri despre laser, sau habar nu am ce alte povesti. In practica uzuala din Romania nu exista asa ceva, sau eu habar nu am de asemenea "minune", dar in mod sigur tehnica nu este verificata in timp.

#66
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002

 Ana_Karr, on 4th September 2009, 10:03, said:

In urma operatiilor sau a extractiile dificile, recomand orice fel de apa de gura, vreo 2 zile, nu mai mult. Pacientii cam evita sa se spele la locul cu pricina, si asta nu e bine. Asa ca-i pun sa clateasca cu apa de gura dupa mese.

Iar referitor la citrice ... aveau o alimentatie normala, atat cat le permite viata de birou cu mese de la catering. Nu alimentatia era problema, ci folosirea apei de gura cu regularitate, de  multi ani. Cel putin asta aveau toti in comun.
Eu raman la parerea mea, ca apa de gura e un fel de bullshit comercial. Am trait bine-merci si sanatosi si fara sa ne clatim cu apa de gura.

Eu sunt de acord cu tine... nu mă înțelege greșit! Totuși iar n-am înțeles exact, te referi la orice apă de gură sau la cea care conține CHX?
Eu am învățat că după manopere chirurgicale, clorhexidina este recomandată timp de o săptămână!

#67
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Cea care contine CHX. Dar cam toate au in compozitie CHX.

#68
intrusadusa

intrusadusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 27.04.2009
Se poate efectua rezectie apicala la doi dinti deodata? De exemplu la incisivi centrali superiori? Mai am aceeasi problema (punga puroi) si la inca un canin superior.
Peste toti am lucrare (semiportelan) pusa.Dentista zice ca nu e necesar sa mi-o scoata si ca poate face rezectia la cei doi incisivi si deodata.
Nu stiu nici daca sa ma las operata de ea.Pe scurt, mi-a tot facut tratament vreun an si la unul dintre incisivii aia - pe vremea aia aveam doar la el puroi si nu imi trecea nicicum.La un pic de curent,vant,aer conditionat reaparea umflatura, puroi, antibiotic. ...
O intrebam daca nu e necesara operatie, zicea ca nu ...
Pana la urma mi-a pus lucrarea peste ca parca disparuse problema.Iarna a fost ok,cum a venit vara cu aer conditionat si stat in curent cum aceeasi faza si din pacate puroiul a aparut si la ceilalti doi dinti.Am taraganat tot cu oxacilina,pentru ca eram gravida si in august anul asta am nascut.Dupa aia m-am dus de-am facut radiografie la cei doi dinti din fatza si surpriza,imi zice ca nu se vede nimic,sa merg la ORL ca de acolo e puroiul.Am mers la ORL si ala s-a uitat ca la nebuni la mine.Sinusuri curate luna,puroiul iesea din gingie, deci nici poveste de ce zicea dentista! Am facut radiografie panoramica: rezultat punga de puroi la cei doi incisivi,la canin nu se vedea,dar in dreptul lui se vedea pe gingie clar ca exista si acolo! Mi-a explicat ca atunci cand nu e puroi in "pungi" nu se vede pe film.E adevarat? Dar nu trebuia sa ii treaca prin cap asta cand m-a trimis la ORL ???
Ce parere aveti? Si in afara de rezectie apicala mai exista vreo solutie?
Aaaa, sa nu uit,lucrarea de sus pusa de ea s-a dezlipit dupa nici un an,cica a intrat mancare si de-aia.Mi-a lipit-o la loc,acum pare ok.Inteleg ca mi-a slabit dantura de la sarcina,dar parca totusi ...

Editat de intrusadusa, 09 noiembrie 2009 - 00:21.


#69
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Trebuie sa faci rezectia. Si se poate la cei 2 dinti deodata.
Problema este ca ar trebui refacut si tratamentul endo inainte. Si asta ar insemna distrugerea lucrarii, daca nu poate fi scoasa.
S-au mai facut rezectii si fara retratament dar e mai bine, cu.
Rezectia trebuie facuta la un chirurg nu de dr ta care nu este chirurg.
Chistul de acolo, se vede radiologic, chiar daca nu este suprainfectat (cu puroi). Este o "gaura" in os  care se vede radiologic.

#70
intrusadusa

intrusadusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 27.04.2009
Multumesc de raspuns.Deci are o bila neagra ca nu a vazut "gaurile din os" pe radiografii ... Si chirurg maxilo-facial unde sa gasesc in Arad? Am tot cautat pe net si nimic ... Ea zice ca a mai facut rezectii la incisivi si canini.Nu e chirurg,dar are si facultatea de medicina pe langa cea de stomatologie,ambele terminate la Timisoara.
Daca ma las pe mana ei pentru rezectii fara sa scoata lucrarea,ce se poate intampla mai rau?

#71
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca ar fi fost chirurg, ar fi facut interventia pana acum. Dealtfel, ar fi trebuit sa vada chistul pe radiografie, nu sa te abureasca ca nu era suprainfectat si de aia nu se vedea.
Riscul este sa nu inlature membrana chistului si atunci se va reforma.
Faptul ca a facut si generala nu o ajuta cu nimic in practica ei stomatologica.
Eu zic ca exista chirurgi in Arad. Cauta pe Google.

#72
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Sigur sunt în Arad, e și facultate de stoma acolo...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate