Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

casa mea de vacanta din lemn la cheie=100 Euro/mp

- - - - -
  • Please log in to reply
600 replies to this topic

#595
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postgreuceanutm, on 06 august 2014 - 16:27, said:

Gardul de lemn e incompatibil cu protectie buna, ieftina si frumoasa. Cauta ulei de tung pentru protectia la umezeala a parchetului. E mai bun ca cel de in dar nu stiu cat costa. Si nu stiu daca mai prind lacurile pe lemnul tratat astfel.
80 ron / l si da, prinde lacul peste el.

#596
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008
Iata si cateva poze cu gardul terminat. L-am protejat cu Bochemit iar pe coama am aplicat un strat de vopsea nediluat.Avand in vedere lungimea gardului(aproximativ 75 m) ne-a luat vreo 3 weekend-uri sa il terminam(eu si sotia).

View Postdumitriudan, on 07 aprilie 2015 - 15:42, said:

Iata si cateva poze cu gardul terminat. L-am protejat cu Bochemit iar pe coama am aplicat un strat de vopsea nediluat.Avand in vedere lungimea gardului(aproximativ 75 m) ne-a luat vreo 3 weekend-uri sa il terminam(eu si sotia).
si cateva poze de asta vara, dupa ce am terminat gardul.
Si ce am folosit pentru protectie.

Attached Files



#597
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Da' ce fain ii acolo....Posted Image

#598
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postlenny13, on 07 aprilie 2015 - 21:01, said:

Da' ce fain ii acolo....Posted Image
Da, locul este intradevar superb. A meritat investitia.

#599
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,639
  • Înscris: 11.03.2006
Sa va bucurati de ea!

Bochemitul acela (pe care nu l-am gasit pe net) este un fel de ulei sau un lac? Poate fi dat un bait inainte de el?
O sa am si eu gard de lemn si ma ingrijoreaza costurile cu protectia lui.

#600
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postcumparator, on 09 aprilie 2015 - 07:41, said:

Sa va bucurati de ea!

Bochemitul acela (pe care nu l-am gasit pe net) este un fel de ulei sau un lac? Poate fi dat un bait inainte de el?
O sa am si eu gard de lemn si ma ingrijoreaza costurile cu protectia lui.
Bochemit-ul l-am luat din Dedeman. Sunt mai multe tipuri de Bochemit(protectie apa, vant, ciuperci, etc) si culori diferite.
Din cate stiu eu, primul strat se aplica cu Bochemit , apoi se da cu bait. Nu invers.
Avand in vedere suprafata mare a gardului varianta de protectie cu Bochemit mi s-a parut foarte convenabila.Atat ca pret cat si din punct de vedere a calitatii.
Atunci cand am facut gardul am tinut cont de 2 aspecte:
-ca acesta sa stea la o inaltime relativa fata de sol, pentru a nu intra in contact cu zapada pe timpul iernii.
- sa il acopar cu aceeqa streasina astfel incat sa fie mai protejat la ploaie.
Anul acesta am de gand sa il vopsesc peste Bochemit astfel incat sa fie cat mai protejat. O sa aplic manual si nediluata vopseaua in acest caz, chiar daca vor fi costuri mai mari si timpul de aplicare mai lung decat in cazul pistolului de vopsit.

#601
hszb95

hszb95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2015
Suntem în 2019, adică la aproximativ 10 ani distanță de când ai început cabana. Doresc și eu să încep construcția unei cabane asemănătoare și din acest scop am și eu câteva întrebări.
1. Dacă ai ceva autorizație de construire sau nu este nevoie pe teren extravilan pt. cabănuțele nelocuite permanent?
2. Dacă ai mai făcut ceva extra de când n-ai mai postat pe forum?
3. Dacă totul este în regulă cu căbănuța ta, după 10 ani...!?!

Să știi că ajuți oamenii chiar și după atâția ani....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate