Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

casa mea de vacanta din lemn la cheie=100 Euro/mp

- - - - -
  • Please log in to reply
600 replies to this topic

#559
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View Postseptimiu80, on 10th May 2011, 21:44, said:

polistirenul este permeabil la vapori si relativ impermeabil la apa.

Aici tin sa te contrazic cu tarie. Asta e o idee vehiculata de constructorii nostri, pentru a "linisti" beneficiarii si a le umple fatadele de polistiren, tehnica pe care o stapanesc multi dorei si care asigura profituri mari si rapiditate in executie, no offence  :peacefingers:.

Nici nu are rost o argumentatie, se pot citi valorile de permeabilitate, unde polistirenul e de vreo 2 ori mai permeabil ca o foaie de polietilena, din cate imi aduc eu aminte, si in plus, daca nu as fi vazut case cu zidaria mancata de mucegaiul format taman intre polistiren si caramida (n.r. ce nu a trecut prin polistiren ci a condensat acolo bine-merci cand a ajuns la saturatie), poate as mai fi crezut in povesti cu zane, dar asa...

#560
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postinstinct, on 11th May 2011, 10:47, said:

Aici tin sa te contrazic cu tarie. Asta e o idee vehiculata de constructorii nostri, pentru a "linisti" beneficiarii si a le umple fatadele de polistiren, tehnica pe care o stapanesc multi dorei si care asigura profituri mari si rapiditate in executie, no offence  :peacefingers:.

Nici nu are rost o argumentatie, se pot citi valorile de permeabilitate, unde polistirenul e de vreo 2 ori mai permeabil ca o foaie de polietilena, din cate imi aduc eu aminte, si in plus, daca nu as fi vazut case cu zidaria mancata de mucegaiul format taman intre polistiren si caramida (n.r. ce nu a trecut prin polistiren ci a condensat acolo bine-merci cand a ajuns la saturatie), poate as mai fi crezut in povesti cu zane, dar asa...

atat timp ca polisirenul are o rata de absortie a apei de cateva procente imi este greu sa argmentez cu tine si sa-mi explici ca este impermeabil. Cvasi-Impemeabil este cel extrudat si optiunea de a folosi polistiren in locul vatei de ex, tine foarte clar de bugetul fiecaruia. La fiecre casa cu mucegai pe care ai vazut-o iti pot arata 5  fara mucegai asa ca nu are sens o cearta. Sunt de acord cu tine ca poate sa apara mucegai intre pereti, dar mucegai apare si in frigiderele cu Ag Ion, in vase de inox, deci nu cred ca problema e numai a polistirenului ci in modul de punere in opera si intretinere a acelui perete.

Cat despre pus polisiren prefer intotdeauna sa zidesc 1mc de caramida in loc de a pune 4 mp de polisiren ( vb de valori apropiate ca valoare dpdv al manoperei)

Edited by septimiu80, 11 May 2011 - 10:26.


#561
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Da, sunt de acord, absoarbe apa ca un burete, de aici se si mananca ca vai de lume daca sta in apa, de unde nu se recomanda a se instala sub placa, daca acolo e vreo sansa de infiltratie, pentru ca este distrus la prima umezire, asta fiind diferenta majora fata de extrudat. Dar asta nu inseamna ca e permeabil, ci doar ca e absorbant, "calitate" deloc pozitiva de altfel. Pe scurt el se umfla de vaporii din casa pana incepe sa se macine, face condens, mucegaieste, mucegai care incepe sa macine si caramida, si tot asa...

Efectiv, se poate verifica intre Styrodur si un polistiren expandat echivalent de la Isover, valorile de permeabilitate vapori sunt identice, nici mai mici, nici mai mari, intre extrudat si expandat. Stiu sigur, ca in trecut la ei m-am uitat, si ma indoiesc ca alte firme sa faca polistirenul expandat mai permeabil decat cel extrudat. Pana la urma e acelasi material, diferenta majora fiind de "umplere" a spatiilor goale intre granulele polimerizate, de unde si capacitatea buna de a rezista la "inmuiere" a polistirenului extrudat.

Revenind la casuta din topic, am studiat mai demult multe alcatuiri de pereti la cei de la u-wert parca, si cred ca asta in care avem lemn masiv si polistiren la exterior e una dintre cele mai nefericite alegeri. Daca nu instalezi o bariera super etansa la interior, o sa ai ceva litri de condens / mp / sezon.
Ai fost insa de acord cu septimiu, ca trebuia sa lasi acolo un spatiu de aer, intre polistiren si structura, chiar ai inteles argumentatia, chiar crezi ca era oportun sau ca aducea un beneficiu in cazul de fata acel spatiu ? Si mai ales in ce conditii acel spatiu ar deveni benefic chiar si in situatia data ?

#562
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postinstinct, on 11th May 2011, 10:03, said:

Revenind la casuta din topic, am studiat mai demult multe alcatuiri de pereti la cei de la u-wert parca, si cred ca asta in care avem lemn masiv si polistiren la exterior e una dintre cele mai nefericite alegeri. Daca nu instalezi o bariera super etansa la interior, o sa ai ceva litri de condens / mp / sezon.
Ai fost insa de acord cu septimiu, ca trebuia sa lasi acolo un spatiu de aer, intre polistiren si structura, chiar ai inteles argumentatia, chiar crezi ca era oportun sau ca aducea un beneficiu in cazul de fata acel spatiu ? Si mai ales in ce conditii acel spatiu ar deveni benefic chiar si in situatia data ?
Instalarea unei bariere etanse la interior e destul de greu de montat acum.O sa vedem ce se intampla pe viitor, sper sa va inselati.

#563
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Pentru lemn : lut. Bun izolator si regulator "climatic", este "free", confera casutei tale un aspect rustic.
Eu unul nu am vazut pana acum lemn putrezit in lut, la casele ce se mai renovau/daramau la mine la tara.

#564
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008
cateva poze ...

Attached Files



#565
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postdumitriudan, on 22nd May 2011, 17:21, said:

cateva poze ...
cateva explicatii la pozele atasate:am avut 2 cutii de bait si 2 de lac.Initial am vrut sa dau 2 "maini" de bait si una de lac.Din pacate nu mi-au ajuns cele 2 cutii de bait nici pentru o singura aplicare.Asa ca nu am mai dat cu lac deocamdata, pentru ca mai vreau sa dau inca o "mana" de bait.Am facut cateva calcule dupa ce am dat prima mana, in total o sa-mi trebuiasca pentru toata casuta 8 cutii de bait de 2,5 litri (pret aproximativ 42 lei/buc) si 4 cutii de lac tot de 2,5 litri (pret aproximativ 53 lei/buc).Deci cam toata cheltuiala pentru baituirea si lacuirea exteriorului o sa ajunga pe la 550 lei.Vestea buna este ca manopera e gratis, o facem in familie.
Am mai atasat o poza cu o antena pe care am montat-o tot cu aceasta ocazie in pozitia finala.Scopul acesteia este de a-mi asigura semnalul pentru telefonie mobila si internet mobil in apropierea casutei.Problema este ca internet mobil am pe laptop prin intermediul unui stick , dar desi pe telefonul mobil am semnal aproape la maxim nu pot suna, imi da eroare atunci cand vreau sa apelez pe cineva.Probabil e o setare facuta pe mobil care nu-mi permite sa sun.

Edited by dumitriudan, 26 May 2011 - 19:28.


#566
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View Postdumitriudan, on 26th May 2011, 20:27, said:

.Problema este ca internet mobil am pe laptop prin intermediul unui stick , dar desi pe telefonul mobil am semnal aproape la maxim nu pot suna, imi da eroare atunci cand vreau sa apelez pe cineva.Probabil e o setare facuta pe mobil care nu-mi permite sa sun.
Eu cred ca este prin apropiere o antena sau doua si sunt ceva reflexii puternice...

Edited by vimp, 26 May 2011 - 20:30.


#567
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postvimp, on 26th May 2011, 19:29, said:

Eu cred ca este prin apropiere o antena sau doua si sunt ceva reflexii puternice...
Nu cred ca asta e cauza.Acum depinde ce inseamna prin apropiere.Langa mine(50 m) sta omul care mi-a vandut terenul. care nu are nici frigider(sau poate si-o fi luat intre timp), e extrem de sarac si nu cred ca isi permite sa investeasca 1200-1500 lei intr-un amplificator de semnal.Apoi, cel mai apropiat vecin sta la vreo 200 m si nu cred ca are nici el un astfel de amplificator.

#568
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Foarte faine scaunele... se vor copia ... probabil :)

#569
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postvimp, on 2nd June 2011, 17:29, said:

Foarte faine scaunele... se vor copia ... probabil :)
Mobilierul eu l-am vrut mai rustic.A iesit asa cum am vrut, probabil unora o sa li se para cam din topor, dar mie imi place cum arata.Sper ca in acest week-end sa termin de baituit si lacuit toti semi-butucii aplicati pe casa, cat si mobilierul.Am facut azi o ultima investitie de vreo 650 lei pe baitul si lacul necesar pentru exterior si mobilier.Daca vremea imi va permite, la inceputul saptamanii viitoare o sa pot posta poze cu aspectul final al casutei (bineinteles pe laturile cabanei care sunt gata).Din pacate constructorul s-a cam lasat pe o ureche in ultimul timp si nu a reusit sa termine de aplicat toti semi-bustenii pe exterior.

#570
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008
Postez cateva poze "proaspete":
-poza 1:baitul si lacul in asteptarea aplicarii pe exteriorul casutei
-poza 2:se observa diferenta dintre prima si cea de a doua aplicare de bait
-poza 3:masa in curs de baituire
-poza 4:masa dupa baituire
-pozele 5,6,7,8,9:semi-butucii dupa baituire si lacuire

Attached Files



#571
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

View Postdumitriudan, on 13th June 2011, 18:41, said:

Postez cateva poze "proaspete":
-poza 1:baitul si lacul in asteptarea aplicarii pe exteriorul casutei
-poza 2:se observa diferenta dintre prima si cea de a doua aplicare de bait
-poza 3:masa in curs de baituire
-poza 4:masa dupa baituire
-pozele 5,6,7,8,9:semi-butucii dupa baituire si lacuire

ai folosit lac pt ambarcatiuni?
scuze. m-am edificat; nu se vedea prea bine cutia de policolor

Edited by peter_memo4, 13 June 2011 - 18:49.


#572
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008
cateva poze nu le-am putut atasa.Le postez acum...

Attached Files



#573
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Nimic nou ?

Ai uitat de noi .

#574
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postteknotronik, on 28th June 2011, 22:21, said:

Nimic nou ?

Ai uitat de noi .
Nu am uitat, dar se pare ca au aparut cateva probleme care nu mi-au permis sa avansam.Vecinul meu, cel la care sunt legat cu bransarea la curent, i-a fost taiata lumina deoarece nu a platit de vreo cateva luni.Asa se intampla cand bautura este cel mai important lucru din viata unui om.In fine, mi-a promis ca va platii saptamana viitoare, dar eu am mari dubii in privinta asta.Eu i-am platit curentul pe care l-am consumat, dar banii au plecat catre barul din sat.
Avand in vedere ca nu e prima oara cand i se debranseaza curentul, cred ca trebuie sa iau in calcul si varianta in care ma cuplez oficial la Renel.Dar imi cam lipsesc vreo 2000 lei, cam cat estimez ca m-ar ajunge bransarea.
Imediat ce situatia se va remedia (intr-un fel sau altul) o sa postez din nou ce am mai facut la casuta.

#575
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
baga curentul ca e nasol altfel

#576
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

View Postdumitriudan, on 13th June 2011, 18:58, said:

cateva poze nu le-am putut atasa.Le postez acum...

sper sa ti jurnalul deschis destul timp, pt ca vreau feed back in timp: efectul polistirenului, daca lacul se exfoliaza, etc
:peacefingers: spor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate