Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

casa mea de vacanta din lemn la cheie=100 Euro/mp

- - - - -
  • Please log in to reply
600 replies to this topic

#577
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postpetre69, on 3rd July 2011, 11:38, said:

baga curentul ca e nasol altfel
Si maine m-as cupla la curent ca sa nu mai am tangenta cu vecinul.Dar am o "mica" problema:imi lipsesc cei 2000 lei necesari pentru bransare.

View Postpeter_memo4, on 3rd July 2011, 13:13, said:

sper sa ti jurnalul deschis destul timp, pt ca vreau feed back in timp: efectul polistirenului, daca lacul se exfoliaza, etc
:peacefingers: spor
Asta este si intentia mea, sa vad cum se comporta in timp constructia.Jurnalul vreau sa-l mentin deschis chiar si dupa ce totul va fi gata.E posibil ca dupa terminare,jurnalul  sa fie mutat in aria constructiilor finalizate , dar voi posta periodic poze si in sectiunea respectiva.Oricum mai sunt destule de facut in curte si dupa ce termin cu casuta:gratarul, chioscul,cascada, si gardul.Si cine stie ce o sa-mi mai treaca prin minte sa mai fac.
Sper ca peste cativa ani sa traga toti forumistii concluziile corecte si sa nu faca greselile pe care le-am facut eu.Pana la urma asta e unul din scopurile acestui forum.

#578
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008
Am profitat de caldura din week-end si am facut o plimbare pana la casuta.Ceea ce estimasem, ca vecinul de la care ma alimentez la curent, nu a platit inca factura.Asa ca nu se poate lucra inca pentru terminarea exteriorului.
Atasez cateva poze facute cu telefonul mobil, nu am avut aparatul foto la mine.

Attached Files



#579
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010
salut!

nimic nou pe la cabana?

#580
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Uite aici o microhidrocentrala de fabrica ... vezi la ce inaltime de cadere si debit te poti incadra ... nu stiu pretul ei ... spune ca este negociabil ... dar de obicei nu au preturi astronomice:

http://njlewis.en.ma...-Generator.html
http://njlewis.en.ma...w-Indirect.html
http://www.alibaba.c..._generator.html
http://www.alibaba.c..._generator.html

#581
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Salut !
De doua nopti tot citesc jurnalul tau si s-a terminat cam brusc ... si eu sunt interesat de o astfel de casuta si sper ca-n vara sa demarez lucrarea.
Astept cu nerabdare reluarea postarilor pt a obtine informatiile necesare ridicarii unei casute de vacanta .
Multumesc oricum pt. informatiile fffff utile privind ridicarea unei casute de vacanta.
Succes maxim cu cei de la Electrica si sa iesi cat mai ieftin posibil ...

#582
djboy

djboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.01.2011
Domnul Dan, sunt foarte impresionat de ce ati facut dumneavoastra cu bani asa putini, daca aveati mai mult timp liber sigur puteati face mai multa economie la manopere, dar asta este timpul,serviciul,nu le putem avea toate...

Eu vad ca nu ati mai postat de mult,ceea ce cred ca ati terminat cabanuta care imi place foarte mult, eu va rog sa ne spuneti pana la urma cat ati investit tot asa cum ne-ti promis!

Va doresc numai zile fericite in cabanuta, sanatate si tot ce va doriti alaturi de familia dumneavoastra! Astept raspunsul dumneavoastra!

#583
danzel67

danzel67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.03.2006
Felicitari dumitriudan !
Zona este superba, iar cabanuta se integreaza perfect.

BRAVO ! Cred ca ai facut un lucru excelent pentru toti... Toata stima pentru efortul depus pentru a prezenta si altora ce presupune o astfel de constructie ! Toata stima si pentru cei ce gazduiesc acest topic !
Am citit tot topicul cu multa curiozitate. Un astfel de topic m-a inspirat si pe mine si sunt incantat sa vad OAMENI carora le pasa de semenii lor !

Tine-o tot asa !
Mult noroc !

#584
rasty_05

rasty_05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.09.2005
Felicitari pt realizare ! Sunt curios cum arata casuta acum si daca s-a rezolvat problema alimentarii cu electricitate :) !

#585
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
dumitriudan
Membru din 19 nov 2008
OFFLINE Activ ultima oară mai 26 2013 19:34

ultimul mesaj aici :  11 iulie 2011 - peste 2 ani :(

#586
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009
Domnule Dan felicitari maxime pentru realizare.
Iata ca se poate si cu bani putini. Pentru o casa de vacanta si nu numai este mai mult ce de-ajuns.
Inca o data felicitari si s-aveti parte de wekeend-uri perfecte! Intr-o zona ca aceea nu poate fi altfel.

#587
rollandcar

rollandcar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 23.12.2007

View Postdumitriudan, on 21 decembrie 2009 - 18:00, said:

Am facut si cateva poze de sezon.
Felicitari pentru constructie. Sunt curios daca pe timpul iernii a inghetat paraul Florilor de la tine din localitatea Negresti jud Suceava.
Multumesc anticipat, astept raspuns.

#588
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postantal_claudiu, on 06 noiembrie 2011 - 00:21, said:

nimic nou pe la cabana?
Intradevar , nu am mai postat de foarte mult timp pe forum. Am asteptat sa treaca ceva timp ca sa vad efectele (in special cele negative) trecerii timpului asupra cabanei.
In afara de efectul soarelui, ploii, zapezii asupra lacului care a fost aplicat pe lemnul exterior, nu am constatat deprecieri ale casutei.
Asa cum am spus la inceputul topicului, suntem 2 propietari pe teren, eu si cumnatul meu. Anul trecut s-a incumetat sa inceapa sa ridice o cabana identica cu a mea, asezate fata in fata.A preferat sa construiasca acelasi tip de cladire, avand in vedere ca stiam deja consumul de materiale, costurile aproximative la manopera(care intre timp s-au majorat) etc. La acest moment casuta este terminata la rosu si are montate usile si ferestrele, plus acoperisul din tigla metalica. Fata de cabana mea, el si-a montat o scara mai complicata(si mai scumpa) obloane la geamuri(eu nu am asa ceva) si probabil va imbunatati aspectele pe care le considera ca merita modificate.
Oricum pana acum a cheltuit aproximativ 7000 euro, iar estimarea finala este la vreo 10.000 euro.Deci va ajunge cam pe la 170 euro/mp. Am sa revin cu poze atat de la cabana mea(ca sa vedem cum s-a comportat in timp) cat si de la noua constructie.

View Postdjboy, on 16 martie 2012 - 16:40, said:

Domnul Dan, sunt foarte impresionat de ce ati facut dumneavoastra cu bani asa putini, daca aveati mai mult timp liber sigur puteati face mai multa economie la manopere, dar asta este timpul,serviciul,nu le putem avea toate...
Eu vad ca nu ati mai postat de mult,ceea ce cred ca ati terminat cabanuta care imi place foarte mult, eu va rog sa ne spuneti pana la urma cat ati investit tot asa cum ne-ti promis!
Va doresc numai zile fericite in cabanuta, sanatate si tot ce va doriti alaturi de familia dumneavoastra! Astept raspunsul dumneavoastra!
Multumesc pentru urari, ca doresc la fel ai D-voastra!
Daca timpul mi-ar fi permis sa urmaresc indeaproape etapele lucrarii si materialele sunt convins ca as fi iesit mai ieftin. Am facut calcule la lemnul folosit, si nu numai. Cred ca per total, s-au "evaporat" vreo 600-800 euro pe toata perioada constructiei.Ma refer in special la raportul dintre lemnul cumparat / lemnul efectiv folosit. Si am tinut cont si de pierderile de taiere. Sper ca cei care opteaza pentru o astfel de constructie sa gaseasca solutii care sa le permita sa tina controlul total asupra materialelor folosite.

Cateva poze facute anul trecut!

Alte poze, din Martie anul trecut, in care se vede constructia noua care apartine cumnatului meu.

View PostTeach, on 28 august 2013 - 10:07, said:

dumitriudan
Membru din 19 nov 2008
OFFLINE Activ ultima oară mai 26 2013 19:34

ultimul mesaj aici :  11 iulie 2011 - peste 2 ani Posted Image
Am revenit pe forum. Astept intrebari daca pot sa ajut cu ceva.

View Postrollandcar, on 01 septembrie 2013 - 23:04, said:

Sunt curios daca pe timpul iernii a inghetat paraul Florilor de la tine din localitatea Negresti jud Suceava.
Multumesc anticipat, astept raspuns.
In fiecare an paraul ingheata la suprafata. Din acest motiv , in luna Septembrie pun in vasul de wc cate 2 litri de antigel(-40 gr) ca sa nu crape vasul de toaleta.
Ca fapt divers, dupa prima iarna, cand m-am dus prin Mai intr-un weekend vasul wc parea intact. Din pacate, dupa ce am folosit toaleta am vazut ca nu este. Nu vreau sa imi aduc aminte cum arata podeaua baii atunci. A trebuit sa merg la Gura Humorului si sa cumpar alt vas de wc. Alti bani, alta distractie!

Attached Files



#589
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008
Cand am cumparat terenul, am "mostenit" si un gard care imprejmuia locul respectiv. Gardul era tipic celor folosite la delimitarea fanetelor , destul de vechi si intr-o stare proasta. De-a lungul anilor , l-am mai proptit , dar acum a venit momentul sa il schimb.
La acest moment ar trebui sa fie deja gata, dar nu am mai ajuns de vreo luna prin zona ca sa fac poze actualizate.Postez cateva poze facute la ultima vizita.
Am intentia ca in acest weekend sa ma duc pe la cabana ca sa aplic o solutie de protectie.
Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa aplic(vopsesc) pe gard astfel incat sa reziste cat mai mult in timp.Trebuie avut in vedere ca suprafata totala a gardului este de aproximativ 280 mp, deci solutiile tip "lacuri scumpe" pica din start, datorita costurilor mari.

Attached Files



#590
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008
Chiar nu imi poate recomanda nimeni o varianta ieftina de protectie contra intemperiilor pentru un gard?

#591
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu nu ma pricep la lucrurile acestea, am auzit insa de variante precum ulei ars de motor sau ulei de in sicativat. Dar nu stiu cat de frumos vrei sa-ti fie gardul si nu stiu cum arata gardul dupa "tratamentele" acestea.

Edited by lenny13, 06 August 2014 - 09:34.


#592
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postlenny13, on 06 august 2014 - 09:33, said:

Eu nu ma pricep la lucrurile acestea, am auzit insa de variante precum ulei ars de motor sau ulei de in sicativat. Dar nu stiu cat de frumos vrei sa-ti fie gardul si nu stiu cum arata gardul dupa "tratamentele" acestea.
Varianta de ulei ars nu este prea estetica. Intradevar e o varianta destul de ieftina, dar as strica aspectul locului daca gardul ar fi negru si cu pete.
Oricum in weekend ajung pe la cabana, cu scopul de a rezolva cu gardul.Deci pana atunci trebuie sa iau o decizie.
Multumesc oricum pentru sugestie, astept si alte opinii, mai ales de la cei care au fost in situatia asta.

#593
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Gardul de lemn e incompatibil cu protectie buna, ieftina si frumoasa. Cauta ulei de tung pentru protectia la umezeala a parchetului. E mai bun ca cel de in dar nu stiu cat costa. Si nu stiu daca mai prind lacurile pe lemnul tratat astfel.

#594
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

View Postgreuceanutm, on 06 august 2014 - 16:27, said:

Gardul de lemn e incompatibil cu protectie buna, ieftina si frumoasa. Cauta ulei de tung pentru protectia la umezeala a parchetului. E mai bun ca cel de in dar nu stiu cat costa. Si nu stiu daca mai prind lacurile pe lemnul tratat astfel.
Multumesc pentru informatii.
Nu am intentia sa aplic lac pe gard.
Saptamana viitoare o sa pun poze cu gardul si detalii despre costuri, solutia aleasa pentru protectie, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate