Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

din nou - TIR ucigas pe Valea Oltului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Am deschis un topic cu intamplarea mea personala, linkul mai jos.
http://forum.softped...howtopic=539998

Acum am preluat mesajul unei necunoscute care a patit mai rau decat mine:

Ma numesc Matea Adriana din Pitesti si in data de 16.05.2009 ma aflam pe defileul Turnu Rosu in localitatea Caineni,la granita dintre Valcea si Sibiu aproape de Viaductul de cale ferata.
Un tir venind spre Valcea a depasit axul drumului si nea acrosat cu fata si scara cabinei avariindu-mi toata partea stanga a soferului ramanand fata de usa pe tirul respectiv.Tirul nu a oprit continuandu-si drumul ca si cand nimic nu s-a intamplat,din pacate nu am reusit sa-i iau numarul si va rog pe cei care ati auzit/vazut un tir cu cabina albastra si remorca de culoare deschisa (cu o usa agatata) alb sau gri gen frigorifer cu onduleuri ( nu stiu sigur daca era din tabla sau prelata pentru ca nu ma pricep la tiruri).
Mentionez ca in spatele lui veneau alte 3 tiruri,cu rugamintea daca au vazut ceva sau stiu numarul de inmatriculare,or un indiciu care sa duca la faptas sau care a oprit intr-o parcare din Valcea va rog sa-mi postati un raspuns ....////
Va multumesc anticipat


Si acum de la mine pentru toti TIR-istii dexazati si iresponsabili care se grabesc din cauza sefului care-i preseaza cu programul incarcat: sunteti niste boi psihopati care va veti gasi nasul intr-o buna zi !

Edited by overseas, 26 May 2009 - 09:45.


#2
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Mersul cu masina mica prin defileele Romaniei e ca ruleta ruseasca :samui:

Mergeam odata cu un amic, cu Dacia spre Petrosani. Ei bine undeva pe defileul Jiului, intr-o curba mai pacatoasa, efectiv ne-am trezit cu ditamai tirul taind curba. Am fost la distanta de o fractiune de secunda de moarte, noroc ca am avut frane la masina si ingerii ne-au iubit in ziua aia... Bestia aia de turc sau ce mama naibii era a trecut fara sa schiteze nici un gest de evitare, frana, nimic. Mi-ar fi placut sa-l bat pe nemernic pana se c***a pe el.

Si asta se intampla in fiecare zi.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Imi place sa cred ca uneori se si intampla, adica acei TIR-isti ucigasi si-o iau original de la baieti cu bate si lanturi.
Oricum, felicitari pentru ingerii vostri !

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
o intrebare, overseas.
Legat de incidentul tau.
Aveai masina cat de cat mai de doamne ajuta? (ma refer la putere)
Nu puteai sa tragi frana de mana, si sa incerci sa te intorci repede?

sau alta solutie.
Ai asteptat sa te omoare ala?
Nu ieseai si u si sotia ta din masina si sareati peste parapet?


Am vorbit cu cineva ieri despre intamplarea ta, si se pare ca erau si solutiile astea...

#5
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAndyM, on May 26 2009, 11:18, said:

o intrebare, overseas.

Am vorbit cu cineva ieri despre intamplarea ta, si se pare ca erau si solutiile astea...
Era fix ciuciu , ai jucat NFS prea mult.

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
nu.
Chiar nu, am jucat NFS sa vad cum este fiecare serie in parte, dar nu imi place, ma plictisesc repede ;)
Plus ca nu am timp sa ma joc, ca-s programator web, si am treaba.

Dar ar fi o solutie si asta.
Nu cred ca ai vazut cum se jucau niste tipi prin severin cu masinile, cu frane de mana si alte prostii.
Eu zic, ca se poate.

EDIT.
Nu neaparat cu frana de mana, daca are loc sa se desfasoare, chiar fara frana de mana, dar ideea era, daca putea sa intoarca.

Edited by AndyM, 26 May 2009 - 10:28.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAndyM, on May 26 2009, 11:18, said:

o intrebare, overseas.
Legat de incidentul tau.
Aveai masina cat de cat mai de doamne ajuta? (ma refer la putere)
Nu puteai sa tragi frana de mana, si sa incerci sa te intorci repede?

sau alta solutie.
Ai asteptat sa te omoare ala?
Nu ieseai si u si sotia ta din masina si sareati peste parapet?

Am vorbit cu cineva ieri despre intamplarea ta, si se pare ca erau si solutiile astea...

No way Jose !
Am Passat 2.0 TDI 140 cp cu DSG, frana de mana e pe buton. Dar nu aveam unde sa intorc, erau 2 tiruri pe cele 2 benzi. In plus, mergeam pasnic cu 50 km/h ca tocmai trecusem de o camera fixa. Tirurile au venit din fata din curba, probabil le-am vazut cu 50m inainte. Pe dreapta aveam balustrada, pe stanga nu m-am uitat dar nu aveam tmp sa ies acolo pe acostament. A fost chestie de secunde.
E valabil ce zici tu cu iesitul din masina, in unele situatii. O sa tin minte.
E adevarat ca probabil nu am epuizat toate solutiile posibile in alea cateva secunde.

#8
dennis12225

dennis12225

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 15.05.2007
Nu se poate si plus de asta nu toti oamenii pot sa faca ce fac altii cu masina, daca te uiti bine in topic overseas a tras dreapta si astepta tirul sa-l faca afis, noroc ca nu a fost.

Astea se mai intampla ea nu a vazut tirul poate mergea pe mijlocul drumului s-au mai vazut din astea, imi place fa "tir cu cabina albastra si remorca de culoare deschisa (cu o usa agatata) alb" asta cu usa agatata e de efect. Bre overseas, ai dreptate o fi fost naspa dar noi zi de zi infruntam moartea pe sosele: poate faci explozie de pneu, cade copacul pe tine, iti sare cainele in fata il lovesti si intri in gard, se suie un tir pe tine, vine unu din contrasens,.....................................................................
.................................................................................
..... si lista poate continua.
Mai e si de noroc cateodata, dar sa stai s-o arzi pe un topic si pe altul ca ce ai patit, du-te la biserica impaca-te cu Cel de Sus si asta e viata.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdennis12225, on May 26 2009, 11:39, said:

Mai e si de noroc cateodata, dar sa stai s-o arzi pe un topic si pe altul ca ce ai patit, du-te la biserica impaca-te cu Cel de Sus si asta e viata.

Chestia cu 'asta e viata' astept sa i-o spun unui TIR-ist din astia ucigasi dupa ce-i scot dintii cu bocancul. Intelegi ?
Iar Cel de Sus intr-adevar m-a salvat.

PS: De fapt atitudinea ta imi pare ca defineste exact nesimtirea acestui gen de soferi de TIR. Adica ei se baga ca boii in depasiri, te arunca in sant sau te rad la milimetru, dupa care pleaca mai departe cu portiera ta agatata ca trofeu, dar cugeta fix 3 secunde 'mama ce chestie nasoala era sa se intample... ei, asta e viata', dupa care se duc acasa unde fac burta mare de bere si dorm foarte linistit. Misto.

Edited by overseas, 26 May 2009 - 10:58.


#10
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostAndyM, on May 26 2009, 11:18, said:

Nu puteai sa tragi frana de mana, si sa incerci sa te intorci repede?


Desigur, asta e o varianta la indemana, defapt primul meu reflex de evitare este sa trag frana de mana si sa intorc masina.   :lol:

Nu stiu ce baieti ai vazut tu prin Severin, dar iti garantez cu casa, masina si toti banii pe care-i am in banci ca daca esti pe Valea Oltului, conduci degajat cu 50 km/h si iti apare un camion in fata, NICIODATA IN VIATA TA n-o sa tragi frana de mana pentru ca un sofer normal intr-o situatie reala de trafic nu sta cu mana pe parghie si cu varful piciorului pe acceleratie, calcaiul pe frana si alte scheme pe care le vezi la pilotii din Severin.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttchoara, on May 26 2009, 12:06, said:

Nu stiu ce baieti ai vazut tu prin Severin, dar iti garantez cu casa, masina si toti banii pe care-i am in banci ca daca esti pe Valea Oltului, conduci degajat cu 50 km/h si iti apare un camion in fata, NICIODATA IN VIATA TA n-o sa tragi frana de mana pentru ca un sofer normal intr-o situatie reala de trafic nu sta cu mana pe parghie si cu varful piciorului pe acceleratie, calcaiul pe frana si alte scheme pe care le vezi la pilotii din Severin.

Mai, nu era fezabil in situatia mea, dar nu e rau ca se pune in discutie. Poate ajuta pe cineva candva. Desi trebuie sa exersezi intai.
Intr-adevar conduceam relaxat, dar nu neatent, oricum nu eram suficient de pompat cu andrenalina ca sa incerc o intoarcere in loc. Daca nu aveam parapet pe dreapta sigur ma duceam in sant de bunavoie.

#12
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Poate ajuta un pilot de raliu, nu un sofer oarecare.

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Fazele astea eu cred ca-l ajuta doar pe Vin Diesel in ultimul Fast & Fourious. :lol: Cum draq sa tragi frana de mana cand vezi tirul la 20-30 de metrii. Daca te bagi cuminte in parapet poate te mai evita tirul insa daca esti destul de inconstient sa te intorci sigur se urca pe tine linistit, ca doar no sa calce el frana in blana in curba cu 40 de tone in spate ca nu cumva sa-ti sifoneze bara. Asta presupunand ca iti iese intoarcerea si nu cumva ramai perpendicular pe drum asteptand linistit sa fi strivit.

#14
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
check this out :D [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cT1A_fT1aHU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3:31 - Si eu doar ma jucam cu voi, omule! :lol:
Hai mai, ca ei doar se joaca, nu va mai fie frica  :roflmaofast:    :bicycle:

Edited by AndyM, 26 May 2009 - 12:57.


#15
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007

View PostAndyM, on May 26 2009, 11:18, said:

Aveai masina cat de cat mai de doamne ajuta? (ma refer la putere)
Nu puteai sa tragi frana de mana, si sa incerci sa te intorci repede?

Nu ieseai si u si sotia ta din masina si sareati peste parapet?


Am vorbit cu cineva ieri despre intamplarea ta, si se pare ca erau si solutiile astea...


Asa e, si mai facea o manevra, se ridica pe doua roti, si trecea pe langa tir fara nici o problema, fumandu-si linistit tigarea... :coolspeak:

#16
dennis12225

dennis12225

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 15.05.2007

View Postoverseas, on May 26 2009, 11:55, said:

.....................................................
PS: De fapt atitudinea ta imi pare ca defineste exact nesimtirea acestui gen de soferi de TIR. Adica ei se baga ca boii in depasiri, te arunca in sant sau te rad la milimetru, dupa care pleaca mai departe cu portiera ta agatata ca trofeu, dar cugeta fix 3 secunde 'mama ce chestie nasoala era sa se intample... ei, asta e viata', dupa care se duc acasa unde fac burta mare de bere si dorm foarte linistit. Misto.

Nu sunt tirist, vezi ca am mai scris pe un topic "ca sunt nesimtit si pot trai cu asta", dar tu pari unul care s-a speriat doar ca a vazut o masina pe strada.
Aia cu frana de mana mi-a scapat dar o s-o incerc, stau sa ma gandesc daca deschid portiera si pun mana pe asfalt se intoarce masina, mi se pare mai lejer decat sa trag maneta aia.

#17
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Bag de sama ca unii confunda soselele romanesti cu filmele americane, sau invers.. :deviltongue:  !

Vedeti ca cu volanul e un pic mai periculos decit cu tastatura ...  

Nu mai spuneti ce aprigi ati fi fost voi in situatia data, ca nu stiti cum ati reactiona si care ar fi urmarile !

Luati-o cam asa: de fiecare data cind va urcati la volan puteti ucide sau puteti fi ucisi ! E cam ca la razboi, dar mi se pare ca, totusi, rata de supravietuire e ceva mai mare...

#18
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postkodiak, on May 26 2009, 23:30, said:

Bag de sama ca unii confunda soselele romanesti cu filmele americane, sau invers.. :deviltongue:  !

Vedeti ca cu volanul e un pic mai periculos decit cu tastatura ...
lasa-l in pace pe AndyM, el nici n-are permis, da-i plac filmele cu reisari :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate