Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

TIR Hodlmayer ucigas pe Valea Oltului

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
37 răspunsuri în acest subiect

#1
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.156
  • Înscris: 09.01.2007
Sambata 25 aprilie, ora 6.20 a.m., Cainenii Mari, Valea Oltului. Mergeam spre Sibiu cu 50 km/h. In fata, dintr-o curba la stanga, apar 2 TIR-uri albe, unul depasindu-l pe celalalt. Nici unul nu a incetinit cand m-au vazut. Nu am putut lua numarul de inmatriculare. Tirul de pe sensul meu era de Hodlmayer. In stanga aveam 30 cm pietris si balustrada metalica solida. Am aliniat masina la dreapta, fara sa lovesc balustrada, am franat si am asteptat sa ma omoare. Nu am avut timp sa-mi fie frica. Eram doar mirat ca ucigasul de la volanul TIR-ului nu are nici o reactie dupa ce m-a vazut. Primul lucru pe care l-am realizat a fost ca nu m-a lovit frontal. Incredibil. Apoi am vazut ca TIR-ul avea o platforma foarte lunga in spate, dar goala (de aia mergea tare). Fiind atat de lunga, m-am pregatit sa fiu acrosat. Am privit in oglinda retrovizoare cum s-a scurs pe langa mine centimetru cu centimetru. Iaeasi incredibil. Nu m-a atins nici acum. Daca masor masinile, sunt sigur ca nu incap toate pe sosea asa cum s-a intamplat. Apoi am realizat ca ma dor falcile. Aveam dintii inclestati si trangeam din ce in ce mai tare. Sotia mea era cu mine in dreapta.

Nu am facut nimic, stiind ca nu am martori si maximum de pedeapsa era sa-i ia permisul 3 luni. Cand el a vrut sa ma omoare !? Daca as fi putut, l-as fi batut pana il lasam paralizat. Si nu as fi avut nici o umbra de remuscare.

Eram deja un om credincios inainte de acest eveniment. Sunt convins ca a fost o minune. Mai am zile. Dar acela este un animal de om. Nu merita sa traiasca printre oamenii civilizati.

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Te-a ferit Al de Sus ... Ai dreptate in ce spui ... Ai avut noroc ca nu te-ai intalnit cu ei exact in curba ... Ca nu mai aveai timp sa tragi dreapta de volan.

#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.405
  • Înscris: 27.01.2005
Si deaia e bine sa ai statie CB, sa ii poti ura de bine macar daca tot ai scapat cu viata.
Eu era sa o patesc tot pe valea oltului. Noapte, veneam de la mare. Un tir a luat prea larg o curba datorita vitezei , eu am franat incet, sa nu se blocheze rotile (nu aveam ABS) si am tras dreapta cat am putut. Eu aveam vre-o 60 si el vre-o 80 si era incarcat.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
omg omg omg iluzie optica? :lol:

Quote

Eram doar mirat ca ucigasul de la volanul TIR-ului nu are nici o reactie dupa ce m-a vazut.
ai fost vreodata intr-o cabina de tir? ai idee cum se vede de-acolo soseaua si planeta in general? ce dracu de reactie sa aibe, sa strige "uuuu, overseas pe sosea, helloooooooooooooooooo!!!"? omul te-a ocolit si gata

Quote

Daca masor masinile, sunt sigur ca nu incap toate pe sosea asa cum s-a intamplat.
ce cred eu ca s-a intimplat este un vortex spatio-temporal, in care unitatile de masura si-au pierdut sensul, pentru ca totul era o supa atomica, prin urmare obiectele treceau unele prin altele. o interventie divina a [pune aici zeul tau preferat]

Quote

Cand el a vrut sa ma omoare
vezi sau revezi filmul "duelul"

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu zic ca cel depasit a intrat si el binisor pe acostament. Ei oricum isi cunosc gabaritul la milimetru si trec razant uneori unul pe langa altul. Accidente s-au intamplat cand s-a deplasat incarcatura in remorca si a facut "galma" sub prelata - de obicei isi "iau" unii altora oglinzile ...
Acuma, sa nu crezi tu ca aluia care depasea nu i-au transpirat instantaneu mainile pe volan ... Nu sunt chiar inconstienti. Numai ca uneori intind cam mult coarda. Si se asteapta ca ceilalti "parteneri in trafic" sa aiba reflexele si experienta lor ...

E posibil sa-l fi intrebat prin statie pe vreunul dinainte (care a trecut deja pe langa tine) daca e cineva in fata si ala ori a uitat, ori vorbea la telefon si o fi zis "nu-i nimeni colegu', baga-te"...

Editat de horia66, 28 aprilie 2009 - 13:45.


#6
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 624
  • Înscris: 30.09.2007

View PostMosotti, on Apr 28 2009, 14:35, said:


l-ai luat la misto aiurea. nu stiu daca ai patit ce a povestit el, dar eu da. nu cu tir, dar fix in curba, si acum ma mir cum de am avut loc unul pe langa altul. ai luat prea mot-a-mot totul. si sa fim seriosi, nu spun ca toti, dar o mare parte a tiristilor, indiferent de cat de buni soferi or fi,  sunt de o nesimtire si inconstienta incredibila, doar trebuie sa-si faca planul, sau cum s-o chema.
@overseas - cred ca ai sa fii mult mai atent la restul participantilor decat pana acum. bine ca nu s-a intamplat nimic altceva.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.156
  • Înscris: 09.01.2007
La faza asta, as fi vrut sa-l vad pe Mosotti in locul meu. Aproape sa-i doresc o experienta similara, dar incerc sa ma abtin... m-a luat gura pe dinainte ca sunt credincios, asa ca incerc sa ma comport civilizat sa nu-mi dau cu firma in cap.
Ce doresc sa subliniez eu sunt 2 chestii:
- animalele jegoase care practica asemenea chestii pe sosea sa fie constiente ca, atunci cand se va putea, cel in cauza le va zbura creierii sau cel putin ii va schilodi
- legea ar trebui schimbata pentru a incadra asemenea fapte la 'tentativa de omor'
Si in final, numai ca sa faca icter Mosotti, ei bine da, sunt convins ca m-a ferit Dumnezeu intr-un mod inexplicabil.

#8
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.694
  • Înscris: 24.09.2006
Bine că ești viu, dar din moment ce era deja în depășire omu' nu știu ce te așteptai să facă. S-au înțeles ei cumva, unu mai frâna altu' mai înfingea picioru în ea și te-a ferit.

Dacă frâna oricare din ei aiurea și blocau roțile de la trailer puteai să te rogi tu la toți dumnezeii că mureați toți.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
well, am de ales intre 2 posibilitati

1) sa cred ce zici tu ca ala voia sa te omoare, asa degeaba, pentru a intra el la pirnaie, de-aia n-a incetinit, n-a claxonat, nu nimic
2) din cauza ca era dimineata si tu ori ai condus toata noaptea ori erai abia trezit din somn, tot un drac, n-ai apreciat bine distantele si de fapt n-ai fost in nici un pericol (BOO!)

Quote

si sa fim seriosi, nu spun ca toti, dar o mare parte a tiristilor, indiferent de cat de buni soferi or fi, sunt de o nesimtire si inconstienta incredibila, doar trebuie sa-si faca planul, sau cum s-o chema.
nesimtirea si inconstienta tiristilor e de multe ori ce am spus mai inainte. adica cel care ii considera nesimtiti pe tiristi se uita la ditamai masina dintr-un cacacel pe 4 roti si isi inchipuie ca vine moartea peste ei, cind de fapt tiristul vede ca intre el si masina din fata e loc cacalau

si ca sa lamuresc lucrurile, nu sint un iubitor de tiristi, si eu ii injur cit de des pot. sint de acord ca ditamai hardughia trecind pe linga cineva ca o racheta creaza un disconfort pe masura :w00t:

Editat de Mosotti, 28 aprilie 2009 - 14:13.


#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.089
  • Înscris: 12.06.2004
Cred ca se astepta sa nu depaseasca in curba? Cred ca toti ne asteptam, nu, speram sa nu dam peste asemenea jeguri? Dar in zadar.

Corectie. Unii dintre noi, observ, considera perfect normal sa fii fortat sa iesi de pe sosea de cate-un tir ce depaseste de-a-n boulea. Si considera ca pe-un drum cu o banda pe sens e loc "cacalau" pentru doua tiruri si un autoturism. Locul de drept al autoturismului, probabil, fiind afis pe bara din fata a tirului.

Editat de Kunzite, 28 aprilie 2009 - 14:16.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.156
  • Înscris: 09.01.2007

View PostSilver Wolf, on Apr 28 2009, 15:03, said:

Bine că ești viu, dar din moment ce era deja în depășire omu' nu știu ce te așteptai să facă. S-au înțeles ei cumva, unu mai frâna altu' mai înfingea picioru în ea și te-a ferit.

Dacă frâna oricare din ei aiurea și blocau roțile de la trailer puteai să te rogi tu la toți dumnezeii că mureați toți.

Am scris ca 'a vrut sa ma omoare' deoarece sunt convins ca orice degenerat care intra in depasire fara vizibilitate (mai ales) cu TIR-ul este un ucigas indiferent daca-si finalizeaza actul sau nu. Dupa ce a trecut moartea pe langa mine, nu pot sa iau in considerare subtilitati despre stilul de conducere al sub-omului de la volanul tirului.
Constat cu amara luciditate un curent de opinie conform careia eu ar trebui sa-i fiu recunoscator tiristului in cauza ca, dupa ce ca a iesit la vanatoare pe contrasens, m-a ratat cu marinimie la mustata etalandu-si calitatile de pilot de precizie chirurgicala. Parerea mea este ca lucrurile sunt mult mai simple: individul a fost un bou inconstient care era sa comita un omor si sa intre la puscarie. Intamplator, a scapat dar fara sa invete nimic din acest eveniment. Este fix ca un porc caruia de cate ori ii dai drumul din cusca se arunca in namol si isi manifesta caracterul porcin... Probabil ca tipul face figura asta de cateva ori pe seara, dupa care savureaza cu nesat o bere rasuflata ascultand manele.

#12
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.938
  • Înscris: 31.10.2008

View PostMosotti, on Apr 28 2009, 14:35, said:

vezi sau revezi filmul "duelul"
"Duel pe autostrada", in regia lui Spielberg???

#13
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.261
  • Înscris: 30.07.2005
manevra aia trebuia sa i-o faca vreunui guvernant jegos care se cacaie cu autostrazile alea si-si mai trage cate o vila...

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostPazvante, on Apr 28 2009, 14:13, said:

"Duel pe autostrada", in regia lui Spielberg???
ala o fi titlul romanesc :lol:

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.156
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMosotti, on Apr 28 2009, 15:09, said:

well, am de ales intre 2 posibilitati

1) sa cred ce zici tu ca ala voia sa te omoare, asa degeaba, pentru a intra el la pirnaie, de-aia n-a incetinit, n-a claxonat, nu nimic
2) din cauza ca era dimineata si tu ori ai condus toata noaptea ori erai abia trezit din somn, tot un drac, n-ai apreciat bine distantele si de fapt n-ai fost in nici un pericol (BOO!)


nesimtirea si inconstienta tiristilor e de multe ori ce am spus mai inainte. adica cel care ii considera nesimtiti pe tiristi se uita la ditamai masina dintr-un cacacel pe 4 roti si isi inchipuie ca vine moartea peste ei, cind de fapt tiristul vede ca intre el si masina din fata e loc cacalau

Dormisem 9 ore in noaptea dinainte, la ora 6,20 era lumina afara, am vreo 150k km la activ, nu beau si conduc saptamanal pe Valea Oltului. Eram sigur ca esti din categoria boului de tirist ca nivel de gandire, dar ma gandeam sa tin informati pentru mine...

#16
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.257
  • Înscris: 13.02.2004
Grrr...si se mai mira lumea de ce urlu eu pentru introducerea in legislate a unui articol ce sa prevada anularea dreptului de a mai conduce un vehicul pe drumurile publice...pe viata...
Mdea...o sa sara idiotii cu gura pe mine ca si tiristul trebuie sa-si cisgige piinea...ca si ei sint obositi...si ca ce greu ii sa conduci atita vreme...pentru asta exista o solutie simpla: nu esti capabil (responsabil etc)....no problem...exista suficient teren agricol nelucrat...
Din nefercire...mult prea multe permise ...si mult prea multi idios.
Man...imi pare rau pt ce ai patit, am patit si eu ceva asemanator (din fericire eu am avut un cimp unde sa ies cu masina...dar din nefericire n-am apucat sa iau numerele...si reparatia la masina a fost platita de mine).

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.156
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbolovan, on Apr 28 2009, 16:31, said:

Grrr...si se mai mira lumea de ce urlu eu pentru introducerea in legislate a unui articol ce sa prevada anularea dreptului de a mai conduce un vehicul pe drumurile publice...pe viata...
Mdea...o sa sara idiotii cu gura pe mine ca si tiristul trebuie sa-si cisgige piinea...ca si ei sint obositi...si ca ce greu ii sa conduci atita vreme...pentru asta exista o solutie simpla: nu esti capabil (responsabil etc)....no problem...exista suficient teren agricol nelucrat...
Din nefercire...mult prea multe permise ...si mult prea multi idios.
Man...imi pare rau pt ce ai patit, am patit si eu ceva asemanator (din fericire eu am avut un cimp unde sa ies cu masina...dar din nefericire n-am apucat sa iau numerele...si reparatia la masina a fost platita de mine).

Mi se pare prea bland sa ii iei permisul pe viata. As incadra-o la tentativa de omor sau cam asa ceva.
Daca sunt profesionisti si merg mult, logic este sa fie mai atenti decat un amator, nu invers.
Chestia cu iesitul pe camp a patit-o un sef de post de politie (cu masina personala) pe Valea Oltului, depasea un bou de Bucuresti cu papucul de firma pe contrasens, politistul a iesit in decor si ala tot l-a lovit. Dauna totala, politistul a scapat in viata.

#18
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.504
  • Înscris: 13.02.2006
Bine c-ai scapat.

Lasa-i ( in plata Domnului :lol:  ) pe aia care habar nu au cum e sa te trezesti cu tirul in fata si sa n-ai unde te feri. Am patit-o si eu, o data cu un camion, si cu o duba dupa aia. Asta e, tragi dreapta maxim, strangi volanul si astepti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate