Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Casa caramida P+1 Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
johnny_d80

johnny_d80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2005
Atentie la betoane!

Dupa ce am umblat ieri toata ziua dupa preturi la betoane, am ajuns la o prima concluzie interesanta:

Pentru talpa fundatiei eu am nevoie de 24 mc beton. Prin umare as avea nevoie de 3 cife. Desi am primit oferte variate, am constat ca cea mai buna oferta (atat pt RON / mc , cat si pt transport RON / km, dislocare pompa RON / opertaie, folosire pompa RON / ora) per total NU a iesit cea mai ieftina solutie. De ce ? pai este vorba de transport. Aceasta oferta avea distanta dintre statia de beton si casa mea (beneficiar) mai mare cu vreo 10 km (dus intors = 20 km ca asa se taxeaza).

Prin urmare am spus acest lucru firmei respective si am cerut recalcularea ofertei finale, deoarece nu o sa-i aleg daca nu ies per total sub pretul altor "betonisti".

Asadar tineti cont de toate variabilele si faceti si calculul pentru serviciile oferite (valabil si pt caramida, fier si alte materiale).


@akinik: - usa dubla de la bucatarie este posibil sa dispara cu totul (cel mai probabil) sau transformata in usa glisanta
             - inaltimea parterului o sa scada cu 20-25 cm => prima treapta de la parter o sa dispara si odata cu ea scade si pericolul sa dai cu usa-n cap :)
             - la etaj balconul din spate (de la cele 2 dormitoare) va fi prelungit astfel incat si dormitorul matrimonial (de copii de fapt) o sa aibe balcon

#20
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007

 mirelad80, on Mar 25 2009, 12:57, said:

@ roandre: Fierul ni l-a calculat nasul nostru la el pe santier. Asta ar fi tot fierul care intra la casa, mai avem sa cumparam doar plasa pentru placa de la parter si de la etaj daca ne hotaram sa turnam si acolo. Acum daca or mai trebui cateva bare nu-i problema.

Poti sa-mi spui daca prietenul tau a fost multumit de calitatea betonului de la Dimar?  Sau daca e cineva care a luat de la Dimar si poata sa-mi raspunda. Multam!

La cat se pricepea prietenul la constructii si betoane, a fost f multumit  :lol: . Atata timp cat nu exista o factura, un certificat de calitate, nu se face nici macar o proba de laborator, nu poti avea garantia ca betonul turnat este exact ce ti se spune (cu ce imi dovedesc ei mie ca au adus B300 si nu b150?).

2,5 t mi se pare exagerat de putin fier la o casa. In medie din ce am vazut si pe aici pe forum fierul ajunge cam la 7-8 tone.

La beton sa va uitati dc va taxeaza si pt capacitatea neutilizata a cifei pt ca si asta ridica in final costul.

#21
mirelad80

mirelad80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2008
Am reusit sa scanez planurile cu fatade. Astept comentarii.... :naughty:
Attached File  fatada_posteriara.JPG   49.54K   95 downloadsAttached File  fatada_laterala_stanga.JPG   35.87K   81 downloadsJPG]Attached File  fatada_laterala_dreapta.JPG   39.59K   80 downloadsAttached File  fatada_intrare.JPG   43.42K   78 downloads.JPG]
Attached File  3D.JPG   100.86K   235 downloads

Edited by mirelad80, 27 March 2009 - 14:41.


#22
drax

drax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2003
eu am o intrebare
de ce "motul" acela de deasupra intrarii?
nu aduce mari beneficii estetice si e un cost in plus datorita schimbarii de plan din acoperis

#23
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Inca o casa cu atice...asta ridica destul de mult pretul la invelitoare (in randare nu sunt acoperite dar in realitate e mult mai bine sa le pui "capace" si sorturi pt a nu avea probleme cu infiltratiile).
Eu as fi mers pe fata cu acoperisul intr-o apa si acopeream si balconul de la etaj.
In stanga intrarii, "vitrina" aia iesit in consola ce reprezinta?

#24
mirelad80

mirelad80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2008

 roandre, on Mar 27 2009, 16:44, said:

Inca o casa cu atice...asta ridica destul de mult pretul la invelitoare (in randare nu sunt acoperite dar in realitate e mult mai bine sa le pui "capace" si sorturi pt a nu avea probleme cu infiltratiile).
Eu as fi mers pe fata cu acoperisul intr-o apa si acopeream si balconul de la etaj.
In stanga intrarii, "vitrina" aia iesit in consola ce reprezinta?


Scuze dar nu stiu ce inseamna "atice"...poti sa imi explici?  :rolleyes:

Proiectul o sa sufere ceva modificari, nu o sa fie exact asa. Asa ca orice remarca  e binevenita.

Vitrina din stanga tine de bucatarie. Eu imi doream la bucatarie pe colt o boxa hexagonala facuta din geamuri unde sa pun masa. Arhitecta a venit cu ideea asta de a avea perete acesta iesit care are un blat ce poate fi folosit ca un bar. La inceput mi-a suras ideea numai ca dupa ce am vazut proiectul de tamplarie (si ne-a explicat mai multe conu) ne-am dat seama ca nu e chiar asa cum ne doream. Plus ca nu puteam pune nimik pe perete. Asa ca ne-am hotarat sa facem perete normal cu un geam normal.

Ce-o mai fii pe parcurs vom vedea.

Azi vine topograful sa ne dea cotele casei iar de joi ne apucam sa sapam pentru fundatie. Sper sa avem timp bun si sa iasa bine.

O sa mai incerc sa sun si la primarie sa vad in ce stadiu e AC.  Sper sa-mi raspunda si mie coineva la tel!  :angry:

#25
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ti-am desenat cu rosu pe desen care sunt aticele. Sunt acele ziduri (parapeti) inaltate peste linia acoperisului....sper sa intelegi mai exact din desen  :D
Mai bine fa un drum pana la Primarie pt ca la telefon nu raspunde nimeni  -_- .

Attached Files



#26
mirelad80

mirelad80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2008
@: roandre: multumesc pentru raspuns. Cand am primit proiectul nici nu mi-am dat seama ca aticele or sa ne dea asa bataie de cap. Asa se intampla daca nu esti cunoscator intr-ale constructiilor.

Cu primaria ai dreptate. A fost sotul ieri si dupa cum ma asteptam nu e bun planul care l-am dus. Ne-au cerut un plan de situatie in care sa se vada retragerile fata de vecinatati. cand i-am cerut asta arhitectei ne-a pus sa facem ridicare topografica ne-a desenat ea 2 planuri dar nu a pus distantele care interesau. Si asa am mai aruncat noi 7 mil la topograf si am mai pierdut 3 saptamani.....Acum trebuie sa faca planul care l-am cerut sa-l ducem la primarie si sa mai treaca alte 30 de zile....
A mai avut cineva de ridicat AC de la sectorul 2? Ati avut aceleasi probleme? Ma deranjeaza la cei de la primarie ca nu-ti spun atunci cand duci dosarul ca nu e complet, asteapta sa treaca 3 saptamani si apoi te anunta. Cand te gandesti ca mai e putin si primesti AC iti vine adresa acasa ca le mai trebuie ceva, chiar daca la lege spune ca trebuie sa te anunte in maxim 5 zile....

Ieri am cumparat lemn 3.5 mc cu 440 lei mc plus 1 mil transport si descarcare.
A vorbit sotul si cu statia de betoane si acum asteptam oferta lor de pret.

Edited by mirelad80, 31 March 2009 - 06:51.


#27
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 mirelad80, on Mar 31 2009, 07:50, said:

Ne-au cerut un plan de situatie in care sa se vada retragerile fata de vecinatati. cand i-am cerut asta arhitectei ne-a pus sa facem ridicare topografica ne-a desenat ea 2 planuri dar nu a pus distantele care interesau.

Asa se cere , plan de situatie realizat pe suport topo.
Ce e curios , e ca acel plan topo trebuia sa-l fi avut in momentul cand ai facut casa "veche"...sau sa facut intre timp vre-un partaj , mostenire , vanzare cumparare ...adica terenul a fost impartit ?
A doua curiozitate e , ca daca ai avut probleme cu acel plan de situatie , e clar ca nu ai trecut nici de faza CU (certif.de urbanism) si logic ca nu ai putut "aduna" avizele de amplasament , pentru a putea ridica AC-ul .
Asa ca , cu parere de rau ...va trebui sa mai astepti cel putin 30 zile pana vei obtine autorizatia de construire.

#28
johnny_d80

johnny_d80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2005

 akinik, on Mar 31 2009, 08:42, said:

Asa se cere , plan de situatie realizat pe suport topo.
Ce e curios , e ca acel plan topo trebuia sa-l fi avut in momentul cand ai facut casa "veche"...sau sa facut intre timp vre-un partaj , mostenire , vanzare cumparare ...adica terenul a fost impartit ?
A doua curiozitate e , ca daca ai avut probleme cu acel plan de situatie , e clar ca nu ai trecut nici de faza CU (certif.de urbanism) si logic ca nu ai putut "aduna" avizele de amplasament , pentru a putea ridica AC-ul .
Asa ca , cu parere de rau ...va trebui sa mai astepti cel putin 30 zile pana vei obtine autorizatia de construire.


Singura "problema" cu acel plan este ca arhitecta nu ne-a dat un plan care sa se numeasca "plan de situatie" si care sa fie la scara 1:200. Distantele fata de vecini (ca asta ii intereseaza) erau puse in evidenta in zece mii de alte planuri, dar asta e.. daca nu e si un pic de bunavointa.

oricum arhitecta, un punct in minus (inca unul)  :thumbdown:

#29
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Aticele inseamna ceva bani in plus la realizarea lor si o mare atentie la ele pt a nu avea ulterior probleme cu infiltratiile. Ai o parte unde ar merge f bine acoperisul clasic (chiar poti avea un acoperis in 2 ape) dar ai si partile laterale unde casa vine pe calcan unde n-ai ce sa le faci.

Eu am autorizatia data de sectorul 2 (construiesc in acest sector) si am avut si eu ceva dureri de cap din cauza lor. Ba ca nu am verificare pe partea de arhitectura, ba ca vor expertiza tehnica de calcan (dar vecinul demolase casa si nu mai avea nimic pe calcan), ba ca vor casa intr-un anume fel pozitionata (apoi nu mai era bine asa) plus ca sunt cu "legea in mana" si nu aveai cu cine discuta acolo.
Eu acum sunt la faza de a face receptia si sa vezi frecusuri si acum  -_- .

Lemnul e bun la pret. Cu ce statie de betoane veti lucra?

#30
johnny_d80

johnny_d80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2005

 roandre, on Mar 31 2009, 11:33, said:

Aticele inseamna ceva bani in plus la realizarea lor si o mare atentie la ele pt a nu avea ulterior probleme cu infiltratiile. Ai o parte unde ar merge f bine acoperisul clasic (chiar poti avea un acoperis in 2 ape) dar ai si partile laterale unde casa vine pe calcan unde n-ai ce sa le faci.

Eu am autorizatia data de sectorul 2 (construiesc in acest sector) si am avut si eu ceva dureri de cap din cauza lor. Ba ca nu am verificare pe partea de arhitectura, ba ca vor expertiza tehnica de calcan (dar vecinul demolase casa si nu mai avea nimic pe calcan), ba ca vor casa intr-un anume fel pozitionata (apoi nu mai era bine asa) plus ca sunt cu "legea in mana" si nu aveai cu cine discuta acolo.
Eu acum sunt la faza de a face receptia si sa vezi frecusuri si acum  -_- .

Lemnul e bun la pret. Cu ce statie de betoane veti lucra?


Lemnul e luat de pe fundeni (pretul este fara tva, deci fara factura). Betonul il luam de la Lafarge. Au mai scazut la pret cand le-am zis ca per total ies mai scump decat altii din cauza transportului. Una peste alta e binisor (facuse calculul pt 24 mc prima transa iesea undeva la 82 mil cu pompa cu tot).

despre primarie am numai cuvinte "de lauda". nici macar nu am reusit sa vorbesc cu cucoana de se ocupa de dosar si sa-i explic ca are tot ce trebuie acolo. in fine, traim in romania si asta ne ocupa tot timpul (2 ore state de-an p#!3@ la primarie).

#31
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 johnny_d80, on Mar 31 2009, 13:00, said:

nu am reusit sa vorbesc cu cucoana de se ocupa de dosar si sa-i explic ca are tot ce trebuie acolo.

ce contine dosarul care l-ai depus la primarie ...daca iti amintesti ?
stii sigur ca ai primit certificatul de urbanism , avize sunt facute ?

legat de arhitecta , ce sa zic ...cand vezi pe cineva ca iti cere un pret mai de doamne ajuta , ii mai acorzi si un dram de bunavointa daca ceva nu a fost in regula cu dosarul ...dar la faze cand ti se cere un scor peste , peste ...apai atunci , sa fiu scuzat ...nu prea se mai admit greseli .   corect ?

#32
johnny_d80

johnny_d80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2005

 akinik, on Mar 31 2009, 13:21, said:

ce contine dosarul care l-ai depus la primarie ...daca iti amintesti ?
stii sigur ca ai primit certificatul de urbanism , avize sunt facute ?

legat de arhitecta , ce sa zic ...cand vezi pe cineva ca iti cere un pret mai de doamne ajuta , ii mai acorzi si un dram de bunavointa daca ceva nu a fost in regula cu dosarul ...dar la faze cand ti se cere un scor peste , peste ...apai atunci , sa fiu scuzat ...nu prea se mai admit greseli .   corect ?


CU l-am primit. Am depus toate avizele cerute in CU (rebu, romtelecom, apa, gaze, electric, mediu, expertiza tehnica, inspectoratul de stat in constructii, tot ce cerea in mod expres CU). Toate avizele sunt facute, am intrebat daca mai trebuie ceva in plus in afara acelui plan de kko, sau daca sunt alte probleme la dosar, au zis ca nu. deci in mod sigur nu are legatura cu CU. Diseara sper sa rezolv problema cu arhitecta, pt ca si ea se incapateneaza sa spuna ca cei de la primarie sunt spagari (nu zic nu, chiara asa or fi), dar ii e lene sa faca un rahat de plan care ii ia 5 min.

#33
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Eu zic ca arhitecta n-are totusi o vina . Ea a lasat "pe ultima suta de metrii" inserarea distantelor , pentru ca a sperat ca vei lamuri cu cei de la primarie , problema distantei din stanga , a peretelui de hotar intre vecin. Banuiesc ca a asteptat un raspuns de la tine legat de acest lucru , adica cum "vei lamuri cu cei de la primarie" ...dupa care sa deseneze(scrie) acele distante .

#34
johnny_d80

johnny_d80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2005

 akinik, on Mar 31 2009, 14:15, said:

Eu zic ca arhitecta n-are totusi o vina . Ea a lasat "pe ultima suta de metrii" inserarea distantelor , pentru ca a sperat ca vei lamuri cu cei de la primarie , problema distantei din stanga , a peretelui de hotar intre vecin. Banuiesc ca a asteptat un raspuns de la tine legat de acest lucru , adica cum "vei lamuri cu cei de la primarie" ...dupa care sa deseneze(scrie) acele distante .

Pai n-am ce sa lamuresc. in stanga vine la calcan, iar in CU nu mi-a cerut aprobare din partea vecinului, pt ca acesta nu are acte pe teren. e o "problema" de rahat sincer, iar noi am picat drept vinovatii fara vina.

#35
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 johnny_d80, on Mar 31 2009, 15:32, said:

Pai n-am ce sa lamuresc. in stanga vine la calcan, iar in CU nu mi-a cerut aprobare din partea vecinului, pt ca acesta nu are acte pe teren. e o "problema" de rahat sincer, iar noi am picat drept vinovatii fara vina.

Incearca un raspuns aici http://forum.softped...p?showforum=439  sau http://www.avocatnet...cID_35664/.html

Oricum problema nu e chiar asa simpla , pe cum crezi tu. Nici pe luna nu cred ca vei gasi pamant fara acte :) daramite pe terra :)....sau chiar daca nu are acte ...tot trebuie sa apartina cuiva ...sa apara in niste evidente, planuri  etc etc, ca doar nu a rasarit ca ciuperca dupa ploaie acel pamant.

#36
johnny_d80

johnny_d80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2005
Ieri am trasat terenul pentru fundatie :)

Din pacate nu am poze dar va spun pe scurt cam ce s-a facut:
- s-au trasat mijloacele stalpilor
- in jurul fiecarui mijloc s-au pus 4 tarusi de lemn
- am trasat zona de fundare

azi am dat cateva cazmale si se sapa foarte bine (precizez ca ma duc si la serviciu :) ).

PS: problema cu AC cred ca este totusi minora. daca nu mi-au cerut aviz de la vecin in CU, nu aveam eu de unde sa  le duc, pt ca acesta se intocmeste la notar pe baza CU. Maine (sper) sa se duca arhitecta la primarie sa rezolve.

O sa revin si cu cateva poze de la saparea fundatiei ;)


BTW: e legal sa torn fundatia fara AC? :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate