Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Casa caramida P+1 Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
mirelad80

mirelad80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare la toata lumea! Citesc de mult pe forum cum multi dintre voi au trecut de la casa pe hartie la casa adevarata. Acum a venit randul meu sa incep aventura. De aceea am hotarat sa deschid acest jurnal si sper din tot sufletul sa treceti si pe aici si sa va dati cu parerea.
Am ?cumparat? un teren de 300 mp de la bunicul meu anul trecut in iunie. Locul este vecin cu terenul unde au parintii mei casa. Este si o problema ca o camera si baia parintilor este pe terenul nostru. Terenul are o deschidere de 12 m numai ca la jumatate, din cauza camerei si a baii, deschiderea este de doar 7.5 m. Am reusit cu arhitecta sa facem un plan care sa se incadreze in terenul de care dispunem, si acum ne rugam san u fie probleme la costructie din aceasta cauza ca pe hartie totul e mai simplu?
O sa  atasez un plan ca sa va dati seama cum arata.

Attached File  plan_vecini.jpg   92.38K   260 downloads

Acum suntem in asteptarea AC. Speram noi sa iasa in cel mult 2 saptamani in conditiile in care am depus-o pe 11 februarie,  si intre timp ne-a mai cerut o completare de dosar.
Terenul este in Bucuresti, in spatele Carrefour Colentina.

Atasez si planuri ale casei.

Attached File  parter_mare.jpg   1.29MB   308 downloadsAttached File  etaj_mare.jpg   1.19MB   221 downloads

Revin cu informatii noi mai tarziu.

Edited by mirelad80, 24 March 2009 - 13:20.


#2
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu e cam mica deschiderea de 7,5 metri? Din cate stiu eu, prin noile reglementari deschiderea minima pentru AC este de 15 metri.

#3
mirelad80

mirelad80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2008

 edi10000, on Mar 24 2009, 19:02, said:

Nu e cam mica deschiderea de 7,5 metri? Din cate stiu eu, prin noile reglementari deschiderea minima pentru AC este de 15 metri.

Deschiderea terenului este de ~13m. 7.5m a ramas la mijlocul terenului, unde va veni si casa. La certificatul de urbanism nu am avut probleme, iar la AC ne-au spus ca le mai trebuie un plan topo. In maxim 1-2 saptamani trebuie sa primim raspunsul final, va spun atunci daca a fost ok sau nu.


Ca tot veni vorba de autorizatii, iata si cheltuielile de pana acum:

Proiect casa: 20 E/mp -> ~2.850 E (10.000 RON)
Certificat de urbanism:                           7 RON
Aviz CU Romtelecom:                           40 RON
Aviz CU Distrigaz:                                61 RON
Aviz CU Apa Nova:                               72 RON
Aviz CU Electrica:                                 66 RON
Contract Rebu + aviz CU:                 1.092 RON
Expertiza tehnica:                               420 RON
Taxa rol fiscal CU:                                  4 RON
Aviz CU Mediu:                                   100 RON
Taxa arhitectura + taxa AC:             1.433 RON
Masuratori topo pt AC:                        700 RON

Alte cheltuile:
Copii xerox acte pt AC:                        50 RON
Impozit pe teren 2009:                         92 RON
Spaga:                                                50 RON

TOTAL: 10.000 RON (proiectul) + 4.187 RON avizele

OBS: proiectul a fost facut in iulie 2008 inainte de criza, din aceasta cauza este mai piperat.

Pentru toate avizele termenul de raspuns a fost de 30 zile (exceptie REBU - pe loc - daca ai bani - si Apa Nova 15 zile).

Preturile sunt pentru perioada oct 2008 - feb 2009. Pe noi ne-a dus aproximativ 5 luni, dar se putea termina cam in 3 luni, daca totul era optimizat.

Edited by mirelad80, 24 March 2009 - 19:54.


#4
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 mirelad80, on Mar 24 2009, 20:51, said:

Proiect casa: 20 E/mp -> ~2.850 E (10.000 RON)

Cam multisor avand in vedere ca e cam regulata casa si nu are elemente sofisticata , nici ca structura , nici ca arhitectura.
Oricum nu o sa inteleg niciodata preturile astea ...cum de altii pot cere si primi astfel de scoruri , iar eu cand le cer o nimica toata ..parca le-as da cu ceva in cap. :)

#5
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Felicitari pt curajul de a construi o casa  ;)  si iti doresc sa gasesti oameni profesionisti si corecti ca sa va construiasca mult dorita casuta.

Nu stiu cum la toata lumea avizul de la distrigaz e mai ieftin decat mi s-a cerut mie (eu am platit 108 ron taxa)  :D .

Acum referitor la planul casei, la etaj se intra in baie prin debara???
Poze cu fatadele nu ai? ceva randari...

Edited by roandre, 24 March 2009 - 23:50.


#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
o observatie: cam ingusta scara, mai lateste acolo nitel! 2.3 intre axele alea doar?Daca era la interiorul stalpilor era  binisor.

#7
mirelad80

mirelad80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2008
akinik: nu stiu daca a fost mult sau putin proiectul, ideea e ca arhitecta e o cunostinta de-a noastra si am mers la ea sperand ca ne va face un proiect bun cu care sa  nu avem probleme. Acum ramane de vazut daca ne-a inselat sau nu.

roandre: Multumim pentru incurajari! Sper sa mearga toul bine!
Nu stiu sa spun nimik de avizul distrigaz ca s-a ocupat sotul...
Intrarea in baie se face prin acea camera unde eu m-am gandit sa pun masina de spalat, un uscator de rufe...eventual o masa de calcat. Ma gandesc ca e mai bine asa sa nu stau sa ma plimb cu rufele prin toata casa.
Am si alte planuri si cateva randari dar nu am apucat sa le scanez poate saptamana asta.

#8
mirelad80

mirelad80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2008

 sanddy1964, on Mar 25 2009, 08:48, said:

o observatie: cam ingusta scara, mai lateste acolo nitel! 2.3 intre axele alea doar?Daca era la interiorul stalpilor era  binisor.



Poti sa fii putin mai explicit te rog? Nu am inteles ce vrei sa spui cu 2.3 intre axe...
Multumesc.

#9
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna,
Asa mica am si eu deschiderea,  12.9 mliniari si ne-a iesit o casuta ok. Singurul lucru de care imi are rau, e ca pentru cativa centimentii nu am putut avea loc sa trecem cu masina pe lateral in curtea din spate. Daca vrei lucrul asta sa aveti mare grija:)
Bafta si daca te putem ajuta cu ceva, suntem around.
PS nu ai zis unde e situat terenul:)

#10
johnny_d80

johnny_d80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2005
Salutare,

proiectul o sa mai sufere cateva modificari pe parcursul "implementarii" :)

Spre exemplu: latimea scarilor va fi mai mare (peretele de langa scara va fi interior si nu o sa aibe 25 cm latime ci doar 11.5); inaltimea parterului nu va fi de 2.8m ci undeva la 2.60m...

Spre sfarsitul saptamanii o sa uploadam si ceva poze cu vederi din fata si din spatele casei (desi si alea vor avea mici modificari :) ).

@ Thalia: terenul este situat in zona Colentina, undeva intre Carrefour si Danone.

@all: Multam de incurajari ;)

Edited by johnny_d80, 25 March 2009 - 09:06.


#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Intre axele C si B ai 2.3m..scara va fi la partea interioara  a stalpilor deci raman 2 metri. E mai frumos sa ai o scara mai lata care  merge la etaj,,,
Inaltimea de 2.6 e  cam mica. Eu am 3m si la etaj 2.7. Lasa cotele asa la inatimi ca iti va parea rau dupa aia!

Edited by sanddy1964, 25 March 2009 - 09:19.


#12
mirelad80

mirelad80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2008
Astazi vreau sa sun la primarie sa vad daca e gata autorizatia. Sper sa iasa cat mai repede ca suntem foarte nerabdatori sa ne apucam de treaba. Mai e si vremea asta care ne da planurile peste cap.
   Pana acum toate cheltuielile pe acte le-am acoperit din economiile stranse de noi. Am cumparat fierul cu 2 lei kg 2500 kg si plasa pentru parter. Mai avem 20.000 lei din care speram sa facem fundatia si sa cumparam o parte din caramida. Apoi trebuie sa ne decidem de unde luam credit.  Inca nu am vb la statie de betoane sa vedem cat ne costa. Sper sa obtinem un pret cat mai bun. Am citit pe forum ca la Dimar se poate  negocia, incercam si la Lafarge.
Cam asta am facut pana acum. Revin cu noutati.

#13
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
inaltimea nu e deloc mica; la bloc e de 2.4-2.5 m si nu cred ca da cineva cu capul in tavan; plus ca la batranete mai intri la apa si nu esti asa elastic sa te urci pe scaun sa dai cu trafaletul (pentru ca unii nu au bani pentru menajera!).
poti faci si scara linistita si pe 2 m latime, eu tot asa am si este situata intre 2 pereti.
da, dar daca iti faci scara lata trebuie sa ai si o super camera, ca si suprafata ma refer.
stai linistita, la mine deschiderea e de 10 m, iar amprenta la sol este de 8.5*10.5.
si mie mi se pare cam mult 20E/mp, sincer, dar vb ta sa fie ok proiectul si cere-i tot ce trebuie, toate detaliile sa ti le puna mai ales la partea de rezistenta.
sanddy fiecare se raporteaza, la necesitati,deschidere teren,bani sau eu stiu.........
la mine totul s-a raportat la necesitate,sa am putere financiara sa o intratin si peste 15 ani si banii - ca pret final al casutei!

#14
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 johnny_d80, on Mar 25 2009, 10:04, said:

Spre exemplu: latimea scarilor va fi mai mare (peretele de langa scara va fi interior si nu o sa aibe 25 cm latime ci doar 11.5); inaltimea parterului nu va fi de 2.8m ci undeva la 2.60m...

Banuiesc ca sa referit la lumina de 2.60 m ...ceea ce eu zic ca e bine.
Referitor la casa , se vede ca va avea calcane de o parte si de alta (pe latime) , fiind lipita in partea dreapta de o casa deja existenta tip P, iar in partea stanga va fi lipita de imprejmuire , de gard ....sau posibil sa nu existe acel gard pe portiunea cat tine lungimea casei(insa pentru acest lucru va trebui sa aiba acodul vecinului).

Mirela , ma refeream la pretul proiectului ca e destul de scump , in comparatie cu functionalul si volumetria aleasa . Una e sa cumperi , sa zicem , o masina cu diverse imbunatatiri , forma aratoasa la exterior , cu tot felul de brizbizuri etc etc...si alta e sa cumperi o dacie ...la un pret asemanator cu o masina descrisa la pct.1.
Daca o sa analizezi mai bine planurile (poate sa-ti dea o parere oricine vrea de pe acest forum) ..nu o sa gasesti ceva complex la casa ta , care sa zicem , ar face ca pretul sa se duca la un 20 e/mp. Mi se pare exagerat  si ma gandesc ca alti proiectanti care fac proiecte cu mult mai complexe ar trebui sa ajunga la peste 40 e/mp...ceea ce mi se pare o prostie...astfel ca nu se pot cere astfel de scoruri.
E doar o parere ...a nu se intelege ca doresc sa jicnesc pe cineva ..doamne fereste .

Edited by akinik, 25 March 2009 - 09:40.


#15
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Mirela, e ok asa cu masina de spalat in acea debara (eu ma gandeam ca pui diverse acareturi si ar arata aiurea sa intri cu "nasul" in ele de cate ori te duci la baie). Acum ca ai deschis subiectul cu amplasarea masinii de spalat rufe la etaj, subiect ce ma "macina" si pe mine am si eu o intrebare. Speli rufele la etaj si apoi unde le pui la uscat? Sau vei merge numai pe varianta uscator de rufe (dar care va consuma ceva curent sa usuci rufele in modul asta)?
Eu aveam "desenata" MSR la etaj dar acum am tras tevi in baia de la parter pe ideea ca le mai scot si pe terasa afara, in spatele casei la uscat si imi e mai greu sa cobor cu ligheanul cu haine ude la parter sa le usuc.

Casa nu ati avut voie s-o puneti in spatele terenului acolo unde aveti deschiderea mai mare?

Pt fier aveti necesarul de materiale dat de structurist dupa care ati cumparat fierul sau ati luat ce ati crezut voi ca va trebuie? Cat fier aveti la toata casa?
La Dimar eu am dat peste un ciufut care nici nu a vrut sa auda de negociere sau plata integrala in avans pt 150 mc. Totusi un prieten de-al meu a luat betonul numai de acolo fara factura dar eu nu am vrut sa ma risc sa iau asa. Noi am mers cu beton de la Tarmac. Mai era ok pe acolo si SUT Carpati. Mergi la toti si cere oferte de pret pt beton dar si pt transport, pompa, capacitate neutilizata a cifei.

#16
mirelad80

mirelad80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2008
@ claudiaradu: acum daca ne-a costat mult asta e n-avem ce sa mai facem; gresala noastra ca a fost primul venit primul servit. Ai dreptate ne-am gandit foarte mult sa utilizam fiecare spatiu (de aceea avem doar un hol micut la etaj) si deasemenea si la intretinere. Si nu e vorba aici numai de curatenie e vorba si de costul incalzirii pe timp de iarna. Despre scara nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep. Noi avem marele avantaj ca nasul nostru lucreaza in constructii si o sa ne ajute destul de mult cu sfaturi. Asa ca mergem pe mana lui. :thumbup:

@ akinik: Da asa este casa pe calcan cu gardul vecinului pe o latura si pe cealalta cu casa parintilor mei. Sunt 2 camere acolo care intr-un timp mai lung sau mai scurt se vor darama. Despre pretul arhitectului am mai spus.... ne-am luat-o  :ciocan:


@ roandre: Eu am gandit asa: faci baie la etaj, speli rufele acolo si apoi poti sa le usuci f bine pe unul din balcoane. La uscator ma refeream la cel de metal pe care intinzi rufele (nu la cel de care zici tu), pe care pot sa-l las f bine in acea incapere dinainte de baie sau pot sa-l scot pe balcon. Apoi masa de calcat tot acolo ca sa fie mai practic dupa care rufele curate si calcate merg direct in dulapuri care se gasesc tot la etaj. Acum daca gresesc cu ceva, nu stiu.

Casa am pus-o la mijloc pentru ca am vrut sa am si ceva spariu in spate si nu mi se parea ca vine bine acolo in spate. Oricum o sa se elibereze partea aceea dupa ce darama ai mei cele 2 camere.

Fierul ni l-a calculat nasul nostru la el pe santier. Asta ar fi tot fierul care intra la casa, mai avem sa cumparam doar plasa pentru placa de la parter si de la etaj daca ne hotaram sa turnam si acolo. Acum daca or mai trebui cateva bare nu-i problema.

Poti sa-mi spui daca prietenul tau a fost multumit de calitatea betonului de la Dimar?  Sau daca e cineva care a luat de la Dimar si poata sa-mi raspunda. Multam!

Am incercat sa sun la primarie dar fara folos, nu-i nimeni care sa ridice receptorul pe acolo  :death: .... Asa e in Romania.... mai incerc....

#17
johnny_d80

johnny_d80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2005
Preturile la betoane se invart undeva intre 220 si 300 RON, depinde de tipul de beton dorit. Se mai adauga ~15 RON / km transportul (ATENTIE se plateste dus - intors), dislocare pompa ~160 RON, plata pompa 460 RON/ora.

Am ramas destul de surprins de diferentele de preturi intalnite pt acelasi tip de beton (230 RON vs 280 RON /mc)!!!!


Referitor la pretul proiectului: repet a fost inainte de criza. stiu ca e mult, dar am cautat pe net (na, unde sa cauti in alta parte??) si preturile erau atunci de 11-15 E / mp pt proiecte deja existente (la acest pret se adauga TVA si alte costuri cu modificarea proiectului), iar pt un proiect nou, personalizat 20E/mp. Vreau sa spun ca ne-am dus cu dosarele pentru avize si nu am avut niciun fel de probleme, au iesit din prima (mici exceptii la inspectoratul de stat in constructii si la AC ne-au mai cerut  un plan in plus).
Simplitatea arhitecturii noi am dorit asa, pentru ca vrem ca spatiile sa fie utilizate la maxim si de asemenea orice rahatel traznit duce la costuri destul de mari pentru realizarea lui (si noi am avut ceva idei mai traznite, dar am renuntat repede la ele :) ).

OBS: intra casa noastra si cea existenta deja este un mic loc de trecere de ~ 1m (in planurile puse nu stiu de ce nu l-a introdus). Aprobarea de la vecin nu a fost necesara pentru ca vecinul nu are acte pe acel teren :P

Referitor la fier, este posibil sa mai trebuiasca in jur de vreo 500 kg, dar se poate lua pe parcurs. (transportul la prima transa de fier a fost gratuit)


Vom incepe la fundatie la inceputul lunii aprilie, sper sa termine cu ploile (vad ca dupa 3 apr se mai linisteste vremea :) ).

#18
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 mirelad80, on Mar 25 2009, 13:57, said:

Fierul ni l-a calculat nasul nostru la el pe santier. Asta ar fi tot fierul care intra la casa, mai avem sa cumparam doar plasa pentru placa de la parter si de la etaj daca ne hotaram sa turnam si acolo.

Nici la pretul ala de proiectare nu ai primit un amarat de extras de materiale ?
Eu mi-am realizat un mic programel din care reies toate materialele necesare la faza la rosu , de la prima lopata de material pana la utlimul cui ce intra in casa (pt. faza la rosu) , ca sa aiba cunostiinta clientul de toate materialele si de un pret aproximativ final.

Referitor la planuri si functional :
- nisha-dressing de pe hol , sa aiba dimensiunile astfel incat sa permita pozitionarea usii de acces in wc ;
- usa dubla de la bucatarie , transformata intr-o singura usa glisanta , cu glisare in bucatarie ;
- sensul de urcare de la scara , modificat . cu urcarea dinspre camera de zi =>un spatiu de depozitare sub scara si in plus corecteaza problema unui mic accident cauzat de coborarea unei persoane de pe scara concomitent cu deschiderea usii de catre alta persoana ;
- terasa din spate - e prea mica , plus o alta forma (neregulata) ar da mult mai bine ;
- la etaj - fantele de lumina date de ochiurile de fereastra , nu mi se par chiar reusite , sunt prea mici si fara efect ; indicat ar fi un joc in trepte astfel incat sa copie panta acoperisului de la casa veche ;
- ferestrele de la dormitor 1 si 2 , mi se par exagerate => un spatiu mai mic pentru amplasare de mobilier ;
- balcoanele vor avea lungimea cu tot cu setiunile de stalpi (adica pana in afara lor) , pentru continuarea grinzilor pana in consola , pe sub placca balcon , atat pentru rezistenta cat si pentru efectul volumetric de exterior;
- referitor la debara , sa facem un calcul : ax 1-2 = 3.00 m => 3.00- 0.25 = 2.75 m =>2.75- 1,0(usa dormitor) = 1.75 => 1.75 - 0.80 (deshidere usa baie) = 0.95 m - 0.15 (perete desartitor hol-baie)= 0.80 m - 5 cm incarcare perete exterior = 0.75 m , deci se poate deschide usa , ca sa nu dau de masina de spalat care are 0.60 m ;
iar spatiul de trece din debara in hol => aproximativ 0.95 m ..deci e binisor ;

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate