Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Sfaturi si pareri ortodoxe

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
525 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostParintele777, on Mar 24 2009, 15:38, said:

Acesta e un topic ortodox, asa ca va rog frumos sa iesiti pe afara, sa luati o gura de aer si sa trageti dupa voia usa automata cu cheia pe dinauntru, da?[/b]

Sper sa fiti copii cuminti si ascultatori, ca sa nu fie nevoie sa pun si eu mana pe bici!... :)
Adica ortodox inseamna fara Scriptura? Nu intereseaza pe ortodocsi daca o concluzie doctrinara contrazice sau nu Scriptura? Un crestin nu face asa ceva:

Faptele Apostolilor 17:11
Iudeii aceștia aveau o inimă mai aleasă decît cei din Tesalonic. Au primit Cuvîntul cu toată rîvna, și cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea, este așa.

Nu esti crestin?

#20
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostParintele777, on Mar 24 2009, 11:55, said:

:excl: Sa zicem... indrumator!

2. „Știu faptele tale, osteneala ta și răbdarea ta, și că nu poți suferi pe cei răi; că ai pus la încercare pe cei ce zic că sunt apostoli și nu sunt, și i-ai găsit mincinoși.

Orice indrumator isi are nasul !

Nici o invatatura doctrinara nu-si are originea in Scripturi.

Vrei sa fi supus unei probe Biblice ?Iar daca nu aduci 2 sau 3 probe biblice la invataturile tale ...Scriptura te declara mincinos !

#21
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postzexelica, on Mar 24 2009, 15:57, said:

Adica ortodox inseamna fara Scriptura? Nu intereseaza pe ortodocsi daca o concluzie doctrinara contrazice sau nu Scriptura?

Nu esti crestin?
Nu, mama! Si cu Sf Scriptura si cu Sf Traditie...

Sunt crestin 100%



View Postjeremiah, on Mar 24 2009, 16:20, said:

1) Orice indrumator isi are nasul !

2) Nici o invatatura doctrinara nu-si are originea in Scripturi.

3) Vrei sa fi supus unei probe Biblice ?Iar daca nu aduci 2 sau 3 probe biblice la invataturile tale ...Scriptura te declara mincinos !
1) Stai linistit, am nasul meu de la botez! ;)

2) S-o crezi tu!

3) In caz ca nu ai observat, stilul meu este sa confirm, aproape mereu, ceea ce spun prin versete... Asa ca:  :quietsign:

Edited by Parintele777, 24 March 2009 - 16:31.


#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostParintele777, on Mar 24 2009, 16:31, said:

Nu, mama! Si cu Sf Scriptura si cu Sf Traditie...

Sunt crestin 100%


1) Stai linistit, am nasul meu de la botez! ;)

2) S-o crezi tu!

3) In caz ca nu ai observat, stilul meu este sa confirm, aproape mereu, ceea ce spun prin versete... Asa ca:  :quietsign:
Si ai observat ca fac afirmatii fara sa aduc proba biblica, de esti asa de deranjat de Scriptura?

Ce te faci cand Scriptura contrazice traditia?

#23
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

In caz ca nu ai observat, stilul meu este sa confirm, aproape mereu, ceea ce spun prin versete... Asa ca:

Asa ca daca poti raspunde ;

Cei care predică neintenționat o evanghelie falsificată pot fi comparați cu cei ce fac plăți cu bancnote falsificate. Dacă acea persoană este prinsă, ea trebuie să suporte consecințele, chiar dacă nu a fost personal implicată în falsificare.

Cu ce drept este numită Crez apostolic această mărturisire de credință? Mărturisirea de credință și învățătura apostolilor sunt de găsit numai în cartea Faptelor Apostolilor și în epistolele apostolilor din Noul Testament.

De ce termenul Trinitate; nu este scris niciodată în Biblie?
De ce nu se găsește niciodată în Biblie termenul Dumnezeul triunic?
De nu vorbește Biblia niciodată despre un Dumnezeu care se constituie din trei persoane?
De nu s-a rugat nimeni în tot Vechiul Testament unui Tată ceresc?
De ce nu se găsește niciodată în Biblie termenul Dumnezeu Fiul;, ci mai degrabă Fiul lui Dumnezeu?
De ce nu este făcută în Scriptură nici cea mai mică mențiune despre Dumnezeu Duhul Sfânt, ci doar despre Duhul lui Dumnezeu? Cu siguranță că aceasta se datorează faptului că Dumnezeu este punctul de referință! Este Duhul Sfânt Duhul lui Dumnezeu, sau nu?


#24
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostParintele777, on Mar 24 2009, 15:55, said:

Sa renunti la 666... si sa redevii crestin, sau crestin ortodox, ca ai avut odata un punct critic in viata ta cand ti-ai renegat propria credinta de pana atunci... :(

Parinte, pentru un caine e normal sa se intoarca la ce a varsat, dar pentru un crestin este normal sa isi asume responsabilitatea faptelor si vorbelor sale.
Pe de alta parte, desi am fost botezat ortodox, de unde stii ca as fi fost vreodata ortodox? Si Avraam a fost botezat pagan, din parinti pagani, dar ma intreb daca a fost vreodata pagan...

#25
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postjeremiah, on Mar 24 2009, 16:45, said:

Asa ca daca poti raspunde ;

Cei care predică neintenționat o evanghelie falsificată pot fi comparați cu cei ce fac plăți cu bancnote falsificate. Dacă acea persoană este prinsă, ea trebuie să suporte consecințele, chiar dacă nu a fost personal implicată în falsificare.

Cu ce drept este numită Crez apostolic această mărturisire de credință? Mărturisirea de credință și învățătura apostolilor sunt de găsit numai în cartea Faptelor Apostolilor și în epistolele apostolilor din Noul Testament.

De ce termenul Trinitate; nu este scris niciodată în Biblie?
De ce nu se găsește niciodată în Biblie termenul Dumnezeul triunic?
De nu vorbește Biblia niciodată despre un Dumnezeu care se constituie din trei persoane?
De nu s-a rugat nimeni în tot Vechiul Testament unui Tată ceresc?
De ce nu se găsește niciodată în Biblie termenul Dumnezeu Fiul;, ci mai degrabă Fiul lui Dumnezeu?
De ce nu este făcută în Scriptură nici cea mai mică mențiune despre Dumnezeu Duhul Sfânt, ci doar despre Duhul lui Dumnezeu? Cu siguranță că aceasta se datorează faptului că Dumnezeu este punctul de referință! Este Duhul Sfânt Duhul lui Dumnezeu, sau nu?

Parinte 777......astept raspunsurile biblice din partea ta ...merci  :notangel:

#26
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Iata Jeremiah raspunsul la cateva intrebari:
http://www.bibliaort...hp?id=25&cap=18
Facerea 18:
"
2. Atunci ridicându-și ochii săi, a privit și iată trei Oameni stăteau înaintea lui; și cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor și s-a închinat până la pământ.
3. Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău! "

Edited by Dimineata100, 25 March 2009 - 15:51.


#27
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostDimineata100, on Mar 25 2009, 15:51, said:

Iata Jeremiah raspunsul la cateva intrebari:
http://www.bibliaort...hp?id=25&cap=18
Facerea 18:
"
2. Atunci ridicându-și ochii săi, a privit și iată trei Oameni stăteau înaintea lui; și cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor și s-a închinat până la pământ.
3. Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău! "

si de ce nu s-a adresat ...la plural ...caci erau trei ingeri ?

sau Avraam era beat ...si a vazut 3 dumnezeu si s-a adresat doar unuia..?

citeste nene...si geneza 19 ...sa vezi ca este vorba de ingeri ...nene ...

iar in Gen 18...scrie ;

16. Bărbații aceia s-au sculat să plece, și s-au uitat înspre Sodoma. Avraam a plecat cu ei, să-i petreacă.
17. Atunci Domnul a zis: „Să ascund Eu oare de Avraam ce am să fac?

Acum tinete bine sa nu cazi nene...

uita ce scrie ;

22. Bărbații aceia s-au depărtat, și au plecat spre Sodoma. Dar Avraam stătea tot înaintea Domnului.

Voi citit Biblia ...sau dogmele voastre pagane ?

#28
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
"
22. De acolo doi din Oamenii aceia, plecând, S-au îndreptat spre Sodoma, în vreme ce Avraam stătea încă înaintea Domnului. "

#29
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostDimineata100, on Mar 25 2009, 16:25, said:

"
22. De acolo doi din Oamenii aceia, plecând, S-au îndreptat spre Sodoma, în vreme ce Avraam stătea încă înaintea Domnului. "

si cine erau acei Oameni ?

duhul sfant si fiul ? :D

citeste mai departe in Geneza 19 ... :P

#30
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
http://en.wikipedia.org/wiki/Trinity

"Augustine, in contrast, held that the three visitors to Abraham were the three persons of the Trinity.[73] He saw no indication that the visitors were unequal, as would be the case in Justin's reading. Then in Gen 19, two of the visitors were addressed by Lot in the singular: "Lot said to them, 'Not so, my lord.'"[74] Augustine saw that Lot was able to address them as one because they had a single substance, despite the plurality of persons."

Edited by Dimineata100, 25 March 2009 - 16:50.


#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Hristos ESTE Dumnezeu.

1 Timothy 3

16And without controversy great is the mystery of godliness: God was manifest in the flesh, justified in the Spirit, seen of angels, preached unto the Gentiles, believed on in the world, received up into glory.

ΠΡΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΝ Α΄ 3

16και ομολογουμενως μεγα εστιν το της ευσεβειας μυστηριον θεος εφανερωθη εν σαρκι εδικαιωθη εν πνευματι ωφθη αγγελοις εκηρυχθη εν εθνεσιν επιστευθη εν κοσμω ανεληφθη εν δοξη


Tatal ESTE Dumnezeu...........

Sunt cumva doi Dumnezei?

#32
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostDimineata100, on Mar 25 2009, 16:32, said:

In mod mistic cei 3 barbati sunt uniti si reprezinta un Dumnezeu. E ca si cum


Saracu de tine ....

pai tu nici sa citesti nu stii....

2. Avraam a ridicat ochii, și s-a uitat: și iată că trei bărbați stăteau în picioare lângă el. Când i-a văzut, a alergat înaintea lor, de la ușa cortului, și s-a plecat până la pământ.

doi dintre ei pleaca inspre Sodoma si Gomora ...erau ingeri Gavril si Mihail ...gigi ...ce va invata la seminarii...povesti cu balauri cu trei capete patrate ..?

#33
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Unde scrie ca erau ingerii Gavril si Mihail? Daca tu mie-mi ceri sa-ti arat unde scrie arata-mi si tu, desi eu nu-s de acord cu Sola Scriptura.


http://en.wikipedia.org/wiki/Trinity


"God identified as "the Father" in the Old Testament
Deuteronomy 32:6 (Moses' time)
Isaiah 63:16,64:8 (pre-exile)
Malachi 2:10 (post-exile)

God identified as "the Son" in the Old Testament


God in the form of Jesus confronts Adam and Eve
God is not directly identified as "the Son" in the Old Testament. Israel (and, poetically Ephraim) are called God's first born son, representing an aspect of the Jewish nation's relationship with God. There are, however, what many Christians believe are foreshadowings of Jesus as God the Son.
Psalm 2 [6] is widely considered a Messianic psalm (Jewish Messianic Interpretations of Psalm 2) prophetically describing the Lord's "Anointed One" (verse 2). It contains in verse 7 the divine decree: "You are my Son, today I have become your Father." Verse 12 contains the words "Kiss the Son". While in verse 7 the Hebrew word for son is used, in verse 12 a Chaldean word is used. Support for the translation of the Chaldean word as "Son" is found in its other appearances, such as Ezra 5:2 [7]. This psalm denotes a Father Son relationship between God and the Messiah, who as the Son would be the heir (verse 8). Isaiah 9, also considered a Messianic prophecy, describes the coming Messiah as "Mighty God" (verse 6). Psalm 110 describes the LORD (understood as God the Father) sharing his eternal glory with the psalmist's Lord (understood to be the Son, the Messiah).
In Daniel chapter 7 the prophet records his vision of "one like a son of man, coming with the clouds of heaven" (Daniel 7:13 [8]), who "was given authority, glory and sovereign power; all peoples, nations and men of every language worshipped him". (v14 [9]) Christians believe worship is only properly given to God, and that in the light of other Bible passages this "son of man" can be identified as the second person of the Trinity. Parallels may be drawn between Daniel's vision and Jesus' words to the Jewish high priest that in the future those assembled would see "the Son of Man sitting at the right hand of the Mighty One and coming on the clouds of heaven". (Matthew 26:64-65 [10]). Jesus was immediately accused of blasphemy, as at other times when he had identified his oneness with God[11]. Christians also believe that John saw the resurrected, gloried Jesus and described him as "One like the Son of Man" (Revelation 1:13 [12]) [13].

God the Spirit in the Old Testament
1Samuel 10:10,19:20,23
2Samuel 23:2
1Kings 22:24
Nehemiah 9:30
Psalms 51:11
Isaiah 63:10-11
Micah 2:7
Deity of the Holy Spirit in the Old Testament:
Job 33:4
Psalms 104:30
Psalms 139:7
Words of the Holy Spirit called the words of God:
1Samuel 10:10
2Samuel 23:2
Zechariah 7:12,12:10
"

Edited by Dimineata100, 25 March 2009 - 17:23.


#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
"Ingerii" Mihail si Gavril sunt chiar Dumnezeu.
Inger insemna mesager, malak in VT si aggelos in NT.

Dumnezeu se numeste pe El insus Inger=mesager, mai ales ca a spus ca a venit sa propovaduiasca vestile bune.

Luca 4

18,,Duhul Domnului este peste Mine, pentrucă M'a uns să vestesc săracilor Evanghelia; M'a trimes să tămăduiesc pe cei cu inima zdrobită, să propovăduiesc robilor de război slobozirea, și orbilor căpătarea vederii; să dau drumul celor apăsați,

19și să vestesc anul de îndurare al Domnului.``

Da? Exact ce face un mesager=inger. Bine,teles, ca sa evit negarea acestui adevar, postez versul DIRECT in care Dumnezeu se numeste pe El Insus MESAGER.

Maleahi 3

1Iată, voi trimete pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care -L căutați: Solul legămîntului, pe care -L doriți; iată că vine, -zice Domnul oștirilor. -

Archos-aggelos inseamna prim-mesager. Cei salvati sunt tot ingeri=mesageri. Iar Dumnezeu este Intaiul Mesager.

Numele sunt si mai sugestive
-Mihail: "Care este Dumnezeu"
-Gabriel: "Om-Dumnezeu"

Deci, arhanghelul Mihail inseamna: "Intaiul mesager care este Dumnezeu".
Ce inventeaza ortodocsii si alti nemernici acre ignora proba biblica este absolut incredibil!!!!

Arhanghelul Gabriel inseamna: "Intaiul mesager Om-Dumnezeu"

#35
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postjeremiah, on Mar 24 2009, 16:45, said:

1) Cu ce drept este numită Crez apostolic această mărturisire de credință?
Mărturisirea de credință și învățătura apostolilor sunt de găsit numai în cartea Faptelor Apostolilor și în epistolele apostolilor din Noul Testament.

2) De ce termenul Trinitate; nu este scris niciodată în Biblie?
De ce nu se găsește niciodată în Biblie termenul Dumnezeul triunic?
De nu vorbește Biblia niciodată despre un Dumnezeu care se constituie din trei persoane?

3) De nu s-a rugat nimeni în tot Vechiul Testament unui Tată ceresc?

4) De ce nu se găsește niciodată în Biblie termenul Dumnezeu Fiul;, ci mai degrabă Fiul lui Dumnezeu?

5) De ce nu este făcută în Scriptură nici cea mai mică mențiune despre Dumnezeu Duhul Sfânt, ci doar despre Duhul lui Dumnezeu?
Cu siguranță că aceasta se datorează faptului că Dumnezeu este punctul de referință!
Este Duhul Sfânt Duhul lui Dumnezeu, sau nu?
:excl: Nu stiu unde duce polemica asta neconstructiva pentru voi atata timp cat voi va mentineti inca pe drumul ce duce spre... locuri fierbinti si intunecoase. :(

1) Daca sustii si crezi in inspiratia Duhului Sfant atunci sa nu te astepti ca ea sa fi lucrat doar asupra Apostolilor Mantuitorului, ci asupra tuturor dreptilor si a dreptcredinciosilor in Hristos de mai tarziu...
Asa se explica cum inspiratia Duhului Sfant a lucrat in continuare in Biserica prin ierarhia ei pe care tot Apostolii au instaurat-o:


,,Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu." (Ioan 14, 26)

,,Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti." (Ioan 16, 13)

,,Dacă veți cere ceva în numele Meu, Eu voi face." (Ioan 14, 14)

2) Sfanta Treime apare destul de clar in Vechiul Testament, trebuie doar sa gandesti logic si o vei vedea:

,,Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră" (Geneza 1, 26)

,,Haidem, dar, să Ne pogorâm și să amestecăm limbile lor, ca să nu se mai înțeleagă unul cu altul"." (Geneza 11, 7)

Daca afirmi ca acolo e vorba de ingeri si ca Dumnezeu, care este atotintelept, a trebuit sa se consulte cu ei si nu cu celelalte doua persoane ale Sf Treimi... esti jalnic!

Iar, in cazul celor trei Persoane care i se arata lui Avraam la stejarul Mamvri si carora el li se adreseaza la singular: ,,Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău!" (Geneza 18, 3) nu este vorba de ingeri pentru ca altfel Avraam nu l-ar fi numit pe unul din ingeri ,,Doamne", ci el si-a dat seama ca cei trei Oameni nu era decat Dumnezeu intreit care luase chip de om pentru a fi vazut de Avraam si pentru a discuta cu el omeneste (si nu prin vise).

Daca ar fi fost ingeri nu ar fi zis unul din ei asa:


,,Pogorî-Mă-voi deci să văd dacă faptele lor sunt cu adevărat așa cum s-a suit până la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, să știu." (Geneza 18, 21), ci mesajul lui ar fi fost cum ca Dumnezeu il trimite sa faca acea fapta... Nu?

In Noul Testament, chiar Mantuitorul vorbeste deseori de firea divina comuna dintre El si Tatal:

,,Iar Eu și Tatăl Meu una suntem." (Ioan 10, 30)

,,Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui." (Ioan 14, 10)

3) In Vechiul Testament atata timp cat lumea credea in Dumnezeu ca fiind Creatorul lumii il considerau ca pe un Tata chiar daca nu I se adresau asa si aceasta mentalitate a lor a persistat pana in vremea Mantuitorului cand fariseii au I-au zis:

,,... Noi nu ne-am născut din desfrânare. Un tată avem: pe Dumnezeu." (Ioan 8, 41)

4) Asa cum nu e nici-o diferenta intre Rada-Baba si Baba-Rada, asa nu e nici-o diferenta intre cele doua notiuni.
Dumnezeu Fiul si Fiul lui Dumnezeu este acelasi Fiu si Dumnezeu, nascut din Tatal din vesnicie si mai apoi intrupat ca Fiu al Lui, pentru mantuirea noastra.


,,Căci căruia dintre îngeri i-a zis Dumnezeu vreodată: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut"; și iarăși: "Eu Îi voi fi Lui Tată și El Îmi va fi Mie Fiu"?" (Evrei 1, 5)

Originea lui divina si vesnica mai reiese si din:
,,Ieșit-am de la Tatăl și am venit în lume; iarăși las lumea și Mă duc la Tatăl." (Ioan 16, 28)

,,Pentru că cuvintele pe care Mi le-ai dat le-am dat lor, iar ei le-au primit și au cunoscut cu adevărat că de la Tine am ieșit, și au crezut că Tu M-ai trimis." (Ioan 17, 8)

,,Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea." (Ioan 17, 5)

,,Iisus le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt mai înainte de a fi fost Avraam." (Ioan 8, 58)

Deci sa nu-mi spui ca Fiul lui Dumnezeu nu este Dumnezeu, din moment ce aceste versete confirma acest lucru!

5)Duhul Sfant este Duhul lui Dumnezeu si totodata Dumnezeu pentru ca actiunea dintre persoanele Sfintei Treimi e clara: Tatal il naste pe Fiul si il purcede pe Duhul Sfant, dar si Fiul are putere, ca fiind cea de-a doua persoana, sa trimita pe Duhul Sfant in lume:

,,Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine." (Ioan 15, 26)

:excl: PS: ,,Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei 22, 29) :(



View Postjeremiah, on Mar 25 2009, 16:46, said:

Saracu de tine ....

pai tu nici sa citesti nu stii....

2. Avraam a ridicat ochii, și s-a uitat: și iată că trei bărbați stăteau în picioare lângă el. Când i-a văzut, a alergat înaintea lor, de la ușa cortului, și s-a plecat până la pământ.

doi dintre ei pleaca inspre Sodoma si Gomora ...erau ingeri Gavril si Mihail ...gigi ...ce va invata la seminarii...povesti cu balauri cu trei capete patrate ..?
<< Aho! Aho! Copii si frati,
Stati putin, nu va certati
Si cuvantul mi-ascultati:
Voi care va lepadati
De credinta si de frati
Degeaba va laudati
Ca pe Hristos il urmati
Nu vreti decat sa furati
Precum lupii deghizati
Mantuirea v-o ratati
Nici pe altii nu lasati
Si pe noi ne tulburati...
Hai nu va mai agitati!
Ci mai bine va-ndreptati
Timpul fuge, n-asteptati
Doamne ajuta! Ma iertati! >>

Parintele777




View Posttudorel666, on Mar 24 2009, 17:39, said:

Si Avraam a fost botezat pagan, din parinti pagani, dar ma intreb daca a fost vreodata pagan...
Aberatie!
Avraam nu s-a botezat deloc, dar si mai grav dupa cum zici tu, pagan?!  :surprise:
Dumnezeu i-a dat lui porunca ca de la el toti cei de parte barbateasca sa se taie imprejur (preinchipuirea Sf Botez crestin de mai tarziu) ca un legamant intre oameni si Dumnezeu:

,, Iar legământul dintre Mine și tine și urmașii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziți, este acesta: toți cei de parte bărbătească ai voștri să se taie împrejur.  
  Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi." (Geneza 17, 10-11)

,,Și era Avraam de nouăzeci și nouă de ani, când s-a tăiat împrejur." (Geneza 17, 24)

Edited by Parintele777, 25 March 2009 - 20:55.


#36
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 31.08.2008

View PostParintele777, on Mar 25 2009, 06:30, said:

:excl: Nu stiu unde duce polemica asta neconstructiva pentru voi atata timp cat voi va mentineti inca pe drumul ce duce spre... locuri fierbinti si intunecoase. :(

1) Daca sustii si crezi in inspiratia Duhului Sfant atunci sa nu te astepti ca ea sa fi lucrat doar asupra Apostolilor Mantuitorului, ci asupra tuturor dreptilor si a dreptcredinciosilor in Hristos de mai tarziu...
Asa se explica cum inspiratia Duhului Sfant a lucrat in continuare in Biserica prin ierarhia ei pe care tot Apostolii au instaurat-o:


,,Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu." (Ioan 14, 26)

,,Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti." (Ioan 16, 13)

,,Dacă veți cere ceva în numele Meu, Eu voi face." (Ioan 14, 14)

2) Sfanta Treime apare destul de clar in Vechiul Testament, trebuie doar sa gandesti logic si o vei vedea:

,,Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră" (Geneza 1, 26)

,,Haidem, dar, să Ne pogorâm și să amestecăm limbile lor, ca să nu se mai înțeleagă unul cu altul"." (Geneza 11, 7)

Daca afirmi ca acolo e vorba de ingeri si ca Dumnezeu, care este atotintelept, a trebuit sa se consulte cu ei si nu cu celelalte doua persoane ale Sf Treimi... esti jalnic!

Iar, in cazul celor trei Persoane care i se arata lui Avraam la stejarul Mamvri si carora el li se adreseaza la singular: ,,Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău!" (Geneza 18, 3) nu este vorba de ingeri pentru ca altfel Avraam nu l-ar fi numit pe unul din ingeri ,,Doamne", ci el si-a dat seama ca cei trei Oameni nu era decat Dumnezeu intreit care luase chip de om pentru a fi vazut de Avraam si pentru a discuta cu el omeneste (si nu prin vise).

Daca ar fi fost ingeri nu ar fi zis unul din ei asa:


,,Pogorî-Mă-voi deci să văd dacă faptele lor sunt cu adevărat așa cum s-a suit până la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, să știu." (Geneza 18, 21), ci mesajul lui ar fi fost cum ca Dumnezeu il trimite sa faca acea fapta... Nu?

In Noul Testament, chiar Mantuitorul vorbeste deseori de firea divina comuna dintre El si Tatal:

,,Iar Eu și Tatăl Meu una suntem." (Ioan 10, 30)

,,Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui." (Ioan 14, 10)

3) In Vechiul Testament atata timp cat lumea credea in Dumnezeu ca fiind Creatorul lumii il considerau ca pe un Tata chiar daca nu I se adresau asa si aceasta mentalitate a lor a persistat pana in vremea Mantuitorului cand fariseii au I-au zis:

,,... Noi nu ne-am născut din desfrânare. Un tată avem: pe Dumnezeu." (Ioan 8, 41)

4) Asa cum nu e nici-o diferenta intre Rada-Baba si Baba-Rada, asa nu e nici-o diferenta intre cele doua notiuni.
Dumnezeu Fiul si Fiul lui Dumnezeu este acelasi Fiu si Dumnezeu, nascut din Tatal din vesnicie si mai apoi intrupat ca Fiu al Lui, pentru mantuirea noastra.


,,Căci căruia dintre îngeri i-a zis Dumnezeu vreodată: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut"; și iarăși: "Eu Îi voi fi Lui Tată și El Îmi va fi Mie Fiu"?" (Evrei 1, 5)

Originea lui divina si vesnica mai reiese si din:
,,Ieșit-am de la Tatăl și am venit în lume; iarăși las lumea și Mă duc la Tatăl." (Ioan 16, 28)

,,Pentru că cuvintele pe care Mi le-ai dat le-am dat lor, iar ei le-au primit și au cunoscut cu adevărat că de la Tine am ieșit, și au crezut că Tu M-ai trimis." (Ioan 17, 8)

,,Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea." (Ioan 17, 5)

,,Iisus le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt mai înainte de a fi fost Avraam." (Ioan 8, 58)

Deci sa nu-mi spui ca Fiul lui Dumnezeu nu este Dumnezeu, din moment ce aceste versete confirma acest lucru!

5)Duhul Sfant este Duhul lui Dumnezeu si totodata Dumnezeu pentru ca actiunea dintre persoanele Sfintei Treimi e clara: Tatal il naste pe Fiul si il purcede pe Duhul Sfant, dar si Fiul are putere, ca fiind cea de-a doua persoana, sa trimita pe Duhul Sfant in lume:

,,Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine." (Ioan 15, 26)

:excl: PS: ,,Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei 22, 29) :(



<< Aho! Aho! Copii si frati,
Stati putin, nu va certati
Si cuvantul mi-ascultati:
Voi care va lepadati
De credinta si de frati
Degeaba va laudati
Ca pe Hristos il urmati
Nu vreti decat sa furati
Precum lupii deghizati
Mantuirea v-o ratati
Nici pe altii nu lasati
Si pe noi ne tulburati...
Hai nu va mai agitati!
Ci mai bine va-ndreptati
Timpul fuge, n-asteptati
Doamne ajuta! Ma iertati! >>

Parintele777





Aberatie!
Avraam nu s-a botezat deloc, dar si mai grav dupa cum zici tu, pagan?!  :surprise:
Dumnezeu i-a dat lui porunca ca de la el toti cei de parte barbateasca sa se taie imprejur (preinchipuirea Sf Botez crestin de mai tarziu) ca un legamant intre oameni si Dumnezeu:

,, Iar legământul dintre Mine și tine și urmașii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziți, este acesta: toți cei de parte bărbătească ai voștri să se taie împrejur.  
  Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi." (Geneza 17, 10-11)

,,Și era Avraam de nouăzeci și nouă de ani, când s-a tăiat împrejur." (Geneza 17, 24)
parinte 777, eu chiar nu inteleg de ce te mai obosesti sa ii convingi pe acesti oameni si nu ii lasi in seama lor? e treaba lor ce fac, e alegerea lor..unii sectarei se baga aiurea in seama pe aici doar sa faca zanzanie si sa tulbure apele, eu nu ii mai bag in seama de mult, nu vezi ca provoaca??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate