Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Sfaturi si pareri ortodoxe

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
525 replies to this topic

#1
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008
Traim astazi vremuri din ce in ce mai grele si simtim, din nefericire, cum dragostea dintre noi incepe sa se raceasca, credinta sa slabeasca si nu ne mai lucram mantuirea asa cum faceau inaintasii nostri...

As vrea, ca pe aceasta cale, sa purtam discutii, prin intrebari si raspunsuri, pentru a sti ce trebuie si ce nu trebuie sa facem, ca sa ne mentinem in dragostea lui Hristos si pentru a-L urma si noi pe calea ce duce catre Imparatia Lui...
Iisus a zis: ,,Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine." (Ioan 14, 6)

:excl: Sper sa ne facem utili, unii altora, si daca aveti intrebari, in limita posibilitatilor, voi incerca sa va raspund!

Sa incercam sa nu polemizam, va rog!

#2
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
A rămâne credincios tradițiilor moștenite face parte din prejudecățile principale. Și mulți dintre acei care își îndeplinesc datoriile lor religioase, vor de fapt să nu mai fie bătuți la cap cu Isus Hristos și cu subiectele biblice. Un număr tot mai mare de oameni ajung la concluzia că au fost induși în eroare și înșelați, în politică și în religie, cu sau fără Dumnezeu. Cauza acestei stări și evoluții este, nu în ultimul rând, în diferitele religii.

Desigur, cei mai mulți oameni sunt sub impresia că liderii lor religioși fac totul ca să-i călăuzească pe calea cea dreaptă. De la naștere până la moarte oamenii sunt tratați cu ritualuri și ceremonii deșarte, fără să afle vreodată mesajul de mântuire, fără să trăiască personal mântuirea și fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu.

Marile confesiuni creștine cu structurile lor organizate nu fac excepție. Toate păstrează o aparență evlavioasă, dar a sosit vremea când ar trebuie să accepte  proba Cuvântului , să accepte să fie comparate cu unicul standard valabil, care este biserica de la început.

#3
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postjeremiah, on Mar 23 2009, 07:54, said:

A rămâne credincios tradițiilor moștenite face parte din prejudecățile principale. Și mulți dintre acei care își îndeplinesc datoriile lor religioase, vor de fapt să nu mai fie bătuți la cap cu Isus Hristos și cu subiectele biblice. Un număr tot mai mare de oameni ajung la concluzia că au fost induși în eroare și înșelați, în politică și în religie, cu sau fără Dumnezeu. Cauza acestei stări și evoluții este, nu în ultimul rând, în diferitele religii.

Desigur, cei mai mulți oameni sunt sub impresia că liderii lor religioși fac totul ca să-i călăuzească pe calea cea dreaptă. De la naștere până la moarte oamenii sunt tratați cu ritualuri și ceremonii deșarte, fără să afle vreodată mesajul de mântuire, fără să trăiască personal mântuirea și fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu.

Marile confesiuni creștine cu structurile lor organizate nu fac excepție. Toate păstrează o aparență evlavioasă, dar a sosit vremea când ar trebuie să accepte  proba Cuvântului , să accepte să fie comparate cu unicul standard valabil, care este biserica de la început.
Da! Asa este!
Din nefericire, sunt multe cauze care a dus la generarea acestor mentalitati... fiecare isi cladeste principiile religioase pe baza societatii in care traieste si a implicarii religiei, prin Biserica, in viata lor, in mai mare sau mai mica masura.

Multi nu vor sa auda de Iisus Hristos pentru ca nici nu-L cunosc fiind injectati, inca de mici, ori cu doctrine ateiste ori, pur si simplu, duc lipsa studiului religios.

Atunci cand educatia religioasa a parintilor, a bisericii si a religiei din scoli nu se ridica nici macar la standardele strictului necesar, atunci, cu siguranta societatea va decadea din punct de vedere moral si religios.

O alta problema ar mai fi si implicarea vietii politice in Biserica si a Bisericii in viata politica.

Conform ideii, absurde, ca daca Hristos s-ar naste azi, inca o data, si ar vrea sa-si duca misiunea la bun sfarsit, teoria ar spune ca ar fi rastignit mult mai devreme, nu numai de iudei, ci de noi toti, prin pacatele noastre...

:excl: De aceea noi, cei care mai avem o bruma de constiinta lucratoare, sa facem un front comun impotriva tuturor celor care ne indeparteaza de pe Calea cea buna.

#4
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostParintele777, on Mar 23 2009, 09:39, said:

Da! Asa este!
Din nefericire, sunt multe cauze care a dus la generarea acestor mentalitati... fiecare isi cladeste principiile religioase pe baza societatii in care traieste si a implicarii religiei, prin Biserica, in viata lor, in mai mare sau mai mica masura.

Multi nu vor sa auda de Iisus Hristos pentru ca nici nu-L cunosc fiind injectati, inca de mici, ori cu doctrine ateiste ori, pur si simplu, duc lipsa studiului religios.

Atunci cand educatia religioasa a parintilor, a bisericii si a religiei din scoli nu se ridica nici macar la standardele strictului necesar, atunci, cu siguranta societatea va decadea din punct de vedere moral si religios.

O alta problema ar mai fi si implicarea vietii politice in Biserica si a Bisericii in viata politica.

Conform ideii, absurde, ca daca Hristos s-ar naste azi, inca o data, si ar vrea sa-si duca misiunea la bun sfarsit, teoria ar spune ca ar fi rastignit mult mai devreme, nu numai de iudei, ci de noi toti, prin pacatele noastre...

:excl: De aceea noi, cei care mai avem o bruma de constiinta lucratoare, sa facem un front comun impotriva tuturor celor care ne indeparteaza de pe Calea cea buna.

Domnule, insusi domnia ta afirmi ca mai ai DOAR "o bruma de constiinta" lucratoare. Ce vrea sa insemne acest "o bruma"? Nu crezi ca este prea putin ca sa ai pretentia ca poti sa ii inveti si pe ceilalti ce inseamna constiinta? Si cine te indeparteaza de calea cea buna in afara de insusi domnia ta?!

Nu crezi ca modul de exprimare al domniei tale este cam dubios? Este ca si cum ai veni sa ne spui: "eu sunt cam hot, dar am venit sa va invat cum sa fiti cinstiti"! Cred ca esti de acord cu mine ca ciulinul nu are cum sa ne invete sa facem mere! Da sau ba?

Edited by tudorel666, 23 March 2009 - 12:43.


#5
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Posttudorel666, on Mar 23 2009, 12:41, said:

1)Domnule, insusi domnia ta afirmi ca mai ai DOAR "o bruma de constiinta" lucratoare. Ce vrea sa insemne acest "o bruma"?

2) Nu crezi ca este prea putin ca sa ai pretentia ca poti sa ii inveti si pe ceilalti ce inseamna constiinta?

3) Si cine te indeparteaza de calea cea buna in afara de insusi domnia ta?!

4) Nu crezi ca modul de exprimare al domniei tale este cam dubios? Este ca si cum ai veni sa ne spui: "eu sunt cam hot, dar am venit sa va invat cum sa fiti cinstiti"!

5) Cred ca esti de acord cu mine ca ciulinul nu are cum sa ne invete sa facem mere! Da sau ba?
1) Daca toti am avea, intotdeauna, o constiinta lucratoare am fi deja sfinti pe pamant, dar atata timp cat avem pacatele noastre ele arata exact o neascultare a constiintei atunci cand le-am savarsit.
,,Bruma" reprezinta exact o constiinta care ,,palpaie" in noi si care lucreaza uneori, ca daca ar fi fost moarta atunci am fi fost niste ,,morti vii"...

2) Nu as striga ca vand mere, daca nu m-as afla in piata si nu as avea mere si nu as sti nici macar pretul...
:excl: Cine are urechi de auzit sa auda! (Matei 13, 9)

3) Exista trei ispite in calea mantuirii: diavolul, lumea si trupul.
Tu te refereai la ultima, dar iata ca mai sunt doua de care trebuie sa ne ferim.

4) Una e sa fii hot si alta e sa fii credincios...
Hotia ori e, ori nu e, dar credinta poate avea grade ca altfel nu mai zicea Mantuitorul:
,,... Pentru puțina voastră credință. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veți avea credință în voi cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință." (Matei 17, 20)

5) Nu! Nu sunt de acord cu tine! Nici ciulinul nu are grade... ori e ori nu e.
Eu nu ma consider ciulin pentru ca nu intentionez sa fac fapte rele, ci cel mult sa ne ajutam unii pe altii ca sa fim samanta care ,,rodeste in pamant bun"... (Matei 13, 23)

#6
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View PostParintele777, on Mar 23 2009, 13:54, said:

1) Daca toti am avea, intotdeauna, o constiinta lucratoare am fi deja sfinti pe pamant, dar atata timp cat avem pacatele noastre ele arata exact o neascultare a constiintei atunci cand le-am savarsit.
,,Bruma" reprezinta exact o constiinta care ,,palpaie" in noi si care lucreaza uneori, ca daca ar fi fost moarta atunci am fi fost niste ,,morti vii"...

2) Nu as striga ca vand mere, daca nu m-as afla in piata si nu as avea mere si nu as sti nici macar pretul...
:excl: Cine are urechi de auzit sa auda! (Matei 13, 9)

3) Exista trei ispite in calea mantuirii: diavolul, lumea si trupul.
Tu te refereai la ultima, dar iata ca mai sunt doua de care trebuie sa ne ferim.

4) Una e sa fii hot si alta e sa fii credincios...
Hotia ori e, ori nu e, dar credinta poate avea grade ca altfel nu mai zicea Mantuitorul:
,,... Pentru puțina voastră credință. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veți avea credință în voi cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință." (Matei 17, 20)

5) Nu! Nu sunt de acord cu tine! Nici ciulinul nu are grade... ori e ori nu e.
Eu nu ma consider ciulin pentru ca nu intentionez sa fac fapte rele, ci cel mult sa ne ajutam unii pe altii ca sa fim samanta care ,,rodeste in pamant bun"... (Matei 13, 23)


Asa parinte, tine-te tare, nu te da dovedit de 2-3 aberatii de-ale astora... k tre sa luptam pt. credinta noastra, nu?? :)

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostParintele777, on Mar 23 2009, 02:10, said:

Traim astazi vremuri din ce in ce mai grele si simtim, din nefericire, cum dragostea dintre noi incepe sa se raceasca, credinta sa slabeasca si nu ne mai lucram mantuirea asa cum faceau inaintasii nostri...
Inseamna ca nu ai Duhul, deci esti inca nesalvat. Citeste Scriptura si roga-te.
Credinta din cei salvati este credinta lui Hristos si este REZULTATUL salvarii.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Quote

As vrea, ca pe aceasta cale, sa purtam discutii, prin intrebari si raspunsuri, pentru a sti ce trebuie si ce nu trebuie sa facem, ca sa ne mentinem in dragostea lui Hristos si pentru a-L urma si noi pe calea ce duce catre Imparatia Lui...
Este scris despre dragostea lui Hristos, insa voi ignorati ca sa dati slava omului si nu lui Dumnezeu, va faceti prea-fericiti, prea-sfinti, etc.....

Romani 8

35Cine ne va despărți pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul, sau strîmtorarea, sau prigonirea, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia sau sabia?

    36După cum este scris: ,,Din pricina Ta sîntem dați morții toată ziua; sîntem socotiți ca niște oi de tăiat.``

    37Totuș în toate aceste lucruri noi sîntem mai mult decît biruitori, prin Acela care ne -a iubit.

    38Căci sînt bine încredințat că nici moartea, nici viața, nici îngerii, nici stăpînirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare,

    39nici înălțimea, nici adîncimea, nici o altă făptură (Sau: zidire.), nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

Mai mult, Dumnezeu este acela care face totul si inainte si dupa salvare:

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Filipeni 2

13Căci Dumnezeu este Acela care lucrează în voi, și vă dă, după plăcerea Lui, și voința și înfăptuirea.

Ce sa mai polemizam? Scrie direct. Tu incerci sa dai slava omului si sa o pui ca si cum noi suntem cei care desavarsim mantuirea si nu Dumnezeu.

Hebrews 12

2Looking unto Jesus the author and finisher of our faith; who for the joy that was set before him endured the cross, despising the shame, and is set down at the right hand of the throne of God.

Am pus KJV pt ca este tradus fidel textului koine. Deci, Hristos este AUTORUL si DESAVARSITORUL......... Unde mai ai tu si cu biserica ta loc? Sa-i furati slava, nu?

#8
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postzexelica, on Mar 23 2009, 15:07, said:

1) Inseamna ca nu ai Duhul, deci esti inca nesalvat. Citeste Scriptura si roga-te.
Credinta din cei salvati este credinta lui Hristos si este REZULTATUL salvarii.

2) Este scris despre dragostea lui Hristos, insa voi ignorati ca sa dati slava omului si nu lui Dumnezeu, va faceti prea-fericiti, prea-sfinti, etc...

3) 35Cine ne va despărți pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul, sau strîmtorarea, sau prigonirea, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia sau sabia?

4) Mai mult, Dumnezeu este acela care face totul si inainte si dupa salvare:
27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

5) Ce sa mai polemizam? Scrie direct. Tu incerci sa dai slava omului si sa o pui ca si cum noi suntem cei care desavarsim mantuirea si nu Dumnezeu.

6) Deci, Hristos este AUTORUL si DESAVARSITORUL......... Unde mai ai tu si cu biserica ta loc? Sa-i furati slava, nu?
1) Imi vine miros de protestant... ai idee de unde?  :eheyebrow:
Noi, ortodocsii, credem si sustinem ca ne mantuim nu numai prin credinta, ci si prin fapte bune...
Nu e suficient sa ai pe Duhul Sfant daca nu conlucrezi cu el!
Cand ti-e foame si ai mancarea pe masa tu te saturi doar privind? Nu trebuie sa si actionezi si sa o duci la gura?
Asa e si cu Duhul Sfant... trebuie sa aplici virtutiile si astfel faci si fapte bune:
,,Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." (Matei 7, 21)

2) Acele functii nu sunt harice, ci administrative! E doar o asemanare de forma si nu de context...

3) Aici e vorba de teorie care, daca ar fi pusa in practica, asa s-ar intampla: nimeni nu ne va putea desparti de Hristos, insa, azi, omul se desparte singur de Hristos, nu-l desparte nimeni...

4) Dumnezeu face toate, dar nu determina omul sa se mantuiasca, ci ii respecta liberul arbitru, cu care tot El l-a inzestrat.
Prin urmare nimeni nu poate fi sigur de mantuirea lui atat timp cat este in viata, ci fiecare are datoria sa si-o lucreze si sa spere in ea:
,,... cu frică și cu cutremur lucrați mântuirea voastră." (Filipeni 2, 12)

5) Am si zis: Fara polemica!
Normal ca noi ne lucram desavarsirea:
,,,,Iisus i-a zis: Dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor și vei avea comoară în cer; după aceea, vino și urmează-Mi." (Matei 19, 21)

Cu cat ne lucram mai mult mantuirea noastra cu atat vom fi mai aproape de Dumnezeu in Imparatia Lui:
,,În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt. Iar de nu, v-aș fi spus. Mă duc să vă gătesc loc." (Ioan 14, 2)

6) Daca Hristos a zis:
,,Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea" (Luca 22,19), se pune, deci, intrebarea: Unde trebuie sa se faca slujba de cult? La tine acasa?

#9
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostParintele777, on Mar 23 2009, 16:08, said:

1) Imi vine miros de protestant... ai idee de unde?  :eheyebrow:
Noi, ortodocsii, credem si sustinem ca ne mantuim nu numai prin credinta, ci si prin fapte bune...
Nu e suficient sa ai pe Duhul Sfant daca nu conlucrezi cu el!
Cand ti-e foame si ai mancarea pe masa tu te saturi doar privind? Nu trebuie sa si actionezi si sa o duci la gura?
Asa e si cu Duhul Sfant... trebuie sa aplici virtutiile si astfel faci si fapte bune:
,,Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." (Matei 7, 21)

2) Acele functii nu sunt harice, ci administrative! E doar o asemanare de forma si nu de context...

3) Aici e vorba de teorie care, daca ar fi pusa in practica, asa s-ar intampla: nimeni nu ne va putea desparti de Hristos, insa, azi, omul se desparte singur de Hristos, nu-l desparte nimeni...

4) Dumnezeu face toate, dar nu determina omul sa se mantuiasca, ci ii respecta liberul arbitru, cu care tot El l-a inzestrat.
Prin urmare nimeni nu poate fi sigur de mantuirea lui atat timp cat este in viata, ci fiecare are datoria sa si-o lucreze si sa spere in ea:
,,... cu frică și cu cutremur lucrați mântuirea voastră." (Filipeni 2, 12)

5) Am si zis: Fara polemica!
Normal ca noi ne lucram desavarsirea:
,,,,Iisus i-a zis: Dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor și vei avea comoară în cer; după aceea, vino și urmează-Mi." (Matei 19, 21)

Cu cat ne lucram mai mult mantuirea noastra cu atat vom fi mai aproape de Dumnezeu in Imparatia Lui:
,,În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt. Iar de nu, v-aș fi spus. Mă duc să vă gătesc loc." (Ioan 14, 2)

6) Daca Hristos a zis:
,,Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea" (Luca 22,19), se pune, deci, intrebarea: Unde trebuie sa se faca slujba de cult? La tine acasa?

Am sa-ti spun altceva, ca majoritatea dintre crestini (80-90%) se inchina la icoane, isi boteaza copii de mici, propavaduiesc mantuirea prin fapte, cred ca preotul ii iarta de pacate s.a.m.d si totusi faptul ca sunt majoritari nu inseamna ca au si dreptate. Problemele de mantuire nu se rezolva prin vot. Istoria biblica ne spune ca nu majoritatea are adevarul ci ca adevarul in intregimea lui se afla la un grup restrans, numit in biblie ramasita...  

4. Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,
5. măcar că eram morți în greșelile noastre, ne-a adus la viață împreună cu Hristos (prin har sunteți mântuiți).
6. El ne-a înviat împreună, și ne-a pus să ședem împreună în locurile cerești, în Hristos Isus,
7. ca să arate în veacurile viitoare nemărginita bogăție a harului Său, în bunătatea Lui față de noi în Hristos Isus.
8. Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
:D

Edited by jeremiah, 23 March 2009 - 16:20.


#10
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postjeremiah, on Mar 23 2009, 16:19, said:

Am sa-ti spun altceva, ca majoritatea dintre crestini (80-90%) se inchina la icoane, isi boteaza copii de mici, propavaduiesc mantuirea prin fapte, cred ca preotul ii iarta de pacate s.a.m.d si totusi faptul ca sunt majoritari nu inseamna ca au si dreptate. Problemele de mantuire nu se rezolva prin vot. Istoria biblica ne spune ca nu majoritatea are adevarul ci ca adevarul in intregimea lui se afla la un grup restrans, numit in biblie ramasita...  

Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
Dragul meu, te stiam baiat inteligent... dar daca te gandesti la procentul mic pe care il detine ortodoxia, in comparatie cu alte culte de pe intregul glob, iti dai seama cat de minoritar ma simt... si exact cum zici tu, adevarul se afla intr-un grup restrans. :)

Nu am zis niciodata ca ortodoxia detine adevarul doar fiindca ca tara noastra e ortodoxa 80-90% ci, in urma studierii a mai multor religii si culte, mi-am dat seama ca doar ORTODOXIA detine Adevarul lui Hristos nemodificat.

:excl: Iar acolo legat de acele ,,fapte" de ce nu le spui tuturor ca era vorba de faptele legii vechi despre care Sf Ap Pavel spunea ca nu au putere sa mantuiasca pe om, ci faceau parte, doar, din ,,pedagogia" care conducea omenirea spre Hristos?

Edited by Parintele777, 23 March 2009 - 17:23.


#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostParintele777, on Mar 23 2009, 16:08, said:

1) Imi vine miros de protestant... ai idee de unde?  :eheyebrow:
Noi, ortodocsii, credem si sustinem ca ne mantuim nu numai prin credinta, ci si prin fapte bune...
Nu e suficient sa ai pe Duhul Sfant daca nu conlucrezi cu el!
Stimabile, protestantii sunt organizati in biserici, adunari, culte, secte, etc....... Eu nu ma asociez cu nimeni ci fac exact ce facea Avram, ma botez exact ca el, ca Noe, ca Enoh.....
Voi, ortodocsii, ignorati Scriptura, care da slava 100% lui Dumnezeu iar voi, ortodocsii, furati (verbal) din aceasta.


Quote

3) Aici e vorba de teorie care, daca ar fi pusa in practica, asa s-ar intampla: nimeni nu ne va putea desparti de Hristos, insa, azi, omul se desparte singur de Hristos, nu-l desparte nimeni...
Spui tu, pe cuvantu' tau si al teologilor tai, insa Scriptura este clara: NIMENI si NIMIC. Eu am, tu doar ai comentat liber, cum fac nemernicii teologi care te-au invatat.

Quote

se pune, deci, intrebarea: Unde trebuie sa se faca slujba de cult? La tine acasa?
Unde o facea Noe? Sau Avram? La ortodocsi acasa? :lol: La biserica?

Quote

Nu am zis niciodata ca ortodoxia detine adevarul doar fiindca ca tara noastra e ortodoxa 80-90% ci, in urma studierii a mai multor religii si culte, mi-am dat seama ca doar ORTODOXIA detine Adevarul lui Hristos nemodificat.
Nu ti-ai dat seama, ci ai fost indoctrinat astfel. Daca ortodoxia detinea adevarul, atunci nu s-ar gasi niciun vers care sa contrazica doctrina mincinoasa..... si sunt zeci de versuri.

Edited by zexelica, 23 March 2009 - 20:30.


#12
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postzexelica, on Mar 23 2009, 20:27, said:

1) Stimabile, protestantii sunt organizati in biserici, adunari, culte, secte, etc....... Eu nu ma asociez cu nimeni ci fac exact ce facea Avram, ma botez exact ca el, ca Noe, ca Enoh.....
Voi, ortodocsii, ignorati Scriptura, care da slava 100% lui Dumnezeu iar voi, ortodocsii, furati (verbal) din aceasta.

2) Spui tu, pe cuvantu' tau si al teologilor tai, insa Scriptura este clara: NIMENI si NIMIC. Eu am, tu doar ai comentat liber, cum fac nemernicii teologi care te-au invatat.

3) Unde o facea Noe? Sau Avram? La ortodocsi acasa? La biserica?

4) Nu ti-ai dat seama, ci ai fost indoctrinat astfel. Daca ortodoxia detinea adevarul, atunci nu s-ar gasi niciun vers care sa contrazica doctrina mincinoasa..... si sunt zeci de versuri.
1) Ha! Ha! Pai, Avraam nu s-a botezat, ci s-a taiat imprejur! Sa inteleg, deci, ca nu mai esti virgin...?! :)
Cum adica noi ortodocsii ignoram Scriptura? Pai, noi ce sustinem Coranul?  :scratchchin:

2) Cand am comentat asta: ,,nimeni nu ne va putea desparti de Hristos, insa, azi, omul se desparte singur de Hristos, nu-l desparte nimeni...", m-am exprimat corect.
Vrei sa spui ca daca Hristos s-a jertifit pentru mine si eu nu fac nimic in schimb pentru El si nu-L iubesc deloc, ma mantuiesc automat doar ca S-a jertfit El pentru mine? Exclus!

Mediteaza la ce a zis Fericitul Augustin odata: ,,Doamne cat de aproape erai Tu de mine si cat de departe am fost eu de Tine"

3) Lasa, mai mama, Vechiul Testament, acum suntem in Noul si nu trebuie sa mai aducem jertfe pe altare de piatra si sa le mistuim cu foc, cum faceau cei numiti de tine, ci trebuie sa ne inchinam in ,,duh si in adevar". (Ioan 4, 23)

4) La faza cu versurile nu m-am prins! Adica?! Exemplu:_________

:excl: Si am fost clar la crearea topicului! Fara polemica! E doar pentru credinciosii ortodocsi...
Daca mai ai si alte idei contrare Ortodoxiei le poti expune pe alte topicuri, ok?
Multumesc pentru intelegere! ;)

Edited by Parintele777, 24 March 2009 - 00:24.


#13
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostParintele777, on Mar 23 2009, 13:54, said:

1) Daca toti am avea, intotdeauna, o constiinta lucratoare am fi deja sfinti pe pamant, dar atata timp cat avem pacatele noastre ele arata exact o neascultare a constiintei atunci cand le-am savarsit.
,,Bruma" reprezinta exact o constiinta care ,,palpaie" in noi si care lucreaza uneori, ca daca ar fi fost moarta atunci am fi fost niste ,,morti vii"...

2) Nu as striga ca vand mere, daca nu m-as afla in piata si nu as avea mere si nu as sti nici macar pretul...
:excl: Cine are urechi de auzit sa auda! (Matei 13, 9)

3) Exista trei ispite in calea mantuirii: diavolul, lumea si trupul.
Tu te refereai la ultima, dar iata ca mai sunt doua de care trebuie sa ne ferim.

4) Una e sa fii hot si alta e sa fii credincios...
Hotia ori e, ori nu e, dar credinta poate avea grade ca altfel nu mai zicea Mantuitorul:
,,... Pentru puțina voastră credință. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veți avea credință în voi cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință." (Matei 17, 20)

5) Nu! Nu sunt de acord cu tine! Nici ciulinul nu are grade... ori e ori nu e.
Eu nu ma consider ciulin pentru ca nu intentionez sa fac fapte rele, ci cel mult sa ne ajutam unii pe altii ca sa fim samanta care ,,rodeste in pamant bun"... (Matei 13, 23)

Bine, parinte, consideri deci ca ne poti fi invatator pe calea lui Isus?

#14
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Posttudorel666, on Mar 24 2009, 11:17, said:

<<Bine, parinte, consideri deci ca ne poti fi invatator pe calea lui Iisus?>>
:excl: Sa zicem... indrumator!

Edited by Parintele777, 24 March 2009 - 11:59.


#15
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostParintele777, on Mar 24 2009, 11:55, said:

:excl: Sa zicem... indrumator!

Parintele nu este prost si stie sa se fereasca de capcane. Asta inseamna ca stie ceva Scriptura...
Bine, parinte, si care este prima indrumare pe care ne-o dai sau mi-o dai?

Edited by tudorel666, 24 March 2009 - 12:59.


#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostParintele777, on Mar 24 2009, 00:23, said:

1) Ha! Ha! Pai, Avraam nu s-a botezat, ci s-a taiat imprejur! Sa inteleg, deci, ca nu mai esti virgin...?! :)
Cum adica noi ortodocsii ignoram Scriptura? Pai, noi ce sustinem Coranul?  :scratchchin:

Unde scrie IN SCRIPTURA, nu in brosuricile ortodoxe, ca botezul este similar cu circumcizia?
Ai "proba" exact ca pt PURUREA FECIOARA :lol: aia cu usa inchisa, adica zero!!!!!

Iar Enoh? S-a botezat? NU. S-a circumcis? NU. Era credincios? DA. Neeeeeext!!!!! Botezul cu apa nu e o conditie a salvarii.

1 Corinteni 1

17De fapt, Hristos m'a trimes nu să botez, ci să propovăduiesc Evanghelia: nu cu înțelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos să fie făcută zadarnică.

Quote

2) Cand am comentat asta: ,,nimeni nu ne va putea desparti de Hristos, insa, azi, omul se desparte singur de Hristos, nu-l desparte nimeni...", m-am exprimat corect.
Vrei sa spui ca daca Hristos s-a jertifit pentru mine si eu nu fac nimic in schimb pentru El si nu-L iubesc deloc, ma mantuiesc automat doar ca S-a jertfit El pentru mine? Exclus!
Nimeni inseamna nimeni, inclusiv omul, despre care si scrie, insa, tu, nu ai nici macar bunul simt sa citesti Scriptura, dai reject numai pe motivul ca iti contrazice doctrina. Mare crestin esti!!!! Adevarat!!!

39nici înălțimea, nici adîncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

Da? Stai jos! Patru!!! ne vedem la toamna!!!

#17
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postzexelica, on Mar 24 2009, 12:47, said:

1 Corinteni 1

17De fapt, Hristos m'a trimes nu să botez, ci să propovăduiesc Evanghelia: nu cu înțelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos să fie făcută zadarnică.

Zexe, eu tu si toti cei care sustin principiul "sola scriptura" nu se bazeaza oare tocmai pe intelepciunea vorbirii?! Te-ai gandit vreodata ca poate gresesti pe undeva?
Uite, Hristos a spus sa fim blanzi ca porumbeii si intelepti ca serpii. Drept este ca ortodocsii sunt blanzi ca serpii si intelepti ca porumbeii, dar nici domnia ta nu pari sa fii mai breaz atunci cand urli ca un leu impotriva lor, chiar daca ai intelepciunea omeneasca.
Iar daca ai castigat atata intelepciune incat sa pricepi toata Scriptura dar nu esti in stare sa dai lumina orbilor si stii doar sa-i bati si sa urli la ei, atunci ia seama ca nu cumva intelepciunea din tine sa nu fie intelepciune si "lumina din tine sa nu fie intuneric".
Cu alte cuvinte, dupa ce ti-ai spus oful, lasa-l pe om sa spuna ce are de spus si nu mai sari pe el ca un caine la strainul care ii intra in curte...

Edited by tudorel666, 24 March 2009 - 12:58.


#18
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Posttudorel666, on Mar 24 2009, 12:57, said:

1) Zexe, eu tu si toti cei care sustin principiul "sola scriptura" nu se bazeaza oare tocmai pe intelepciunea vorbirii?! Te-ai gandit vreodata ca poate gresesti pe undeva?
Uite, Hristos a spus sa fim blanzi ca porumbeii si intelepti ca serpii. Drept este ca ortodocsii sunt blanzi ca serpii si intelepti ca porumbeii, dar nici domnia ta nu pari sa fii mai breaz atunci cand urli ca un leu impotriva lor, chiar daca ai intelepciunea omeneasca.
Iar daca ai castigat atata intelepciune incat sa pricepi toata Scriptura dar nu esti in stare sa dai lumina orbilor si stii doar sa-i bati si sa urli la ei, atunci ia seama ca nu cumva intelepciunea din tine sa nu fie intelepciune si "lumina din tine sa nu fie intuneric".

2) Cu alte cuvinte, dupa ce ti-ai spus oful, lasa-l pe om sa spuna ce are de spus si nu mai sari pe el ca un caine la strainul care ii intra in curte...
1) Ai dreptate! Bravo!  :clapping:

2) Acum sa-mi spun si eu ,,oful":

:excl: Am cerut inca de la inceput: ,,Fara polemica!"  :angry2:
Acesta e un topic ortodox, asa ca va rog frumos sa iesiti pe afara, sa luati o gura de aer si sa trageti dupa voia usa automata cu cheia pe dinauntru, da?


Sper sa fiti copii cuminti si ascultatori, ca sa nu fie nevoie sa pun si eu mana pe bici!... :)



View Posttudorel666, on Mar 24 2009, 12:45, said:

Bine, parinte, si care este prima indrumare pe care ne-o dai sau mi-o dai?
Sa renunti la 666... si sa redevii crestin, sau crestin ortodox, ca ai avut odata un punct critic in viata ta cand ti-ai renegat propria credinta de pana atunci... :(

Edited by Parintele777, 24 March 2009 - 15:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate