Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#2935
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
ce simptome ai in detaliu Marc95....cand au inceput etc...nu sunt doctor dar cat am citit in perioada asta pot sa imi fac am idee ...

#2936
Marc95

Marc95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.12.2017

 Demiurgul, on 12 decembrie 2017 - 10:43, said:

ce simptome ai in detaliu Marc95....cand au inceput etc...nu sunt doctor dar cat am citit in perioada asta pot sa imi fac am idee ...
Totul a inceput cu 8 luni in urma..prima data cu dureri pe piciorul stang care au trecut in 2 saptamani dar dupa s-a instalat o durere sus intre sacrum si coloana lombara(ințepatura uneori,arsura mai tot timpul,in unele momente tot mijlocul il simt blocat si am nevoie sa ma asez jos)  totul se intampla pe partea stanga.

#2937
AndreiCia

AndreiCia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2017
Salut,

Pe data de 30 Noiembrie am ajuns la Sanador cu mana stanga in durere si cu amorteli. Dr Grimescu, uitanduse peste RMN, mi-a zis ca am o hernie cervicala, si ca trebuie operata de urgenta. Rezultatul RMN spune "Hernie Discala C5 C6, laterala stanga, cu debord discal de 3/8mm, ce comprima radacina C6 stanga in traiectul ei intradural. Pt. ca Dr. Grimescu parea hotarat pe taiat, am zis sa merg sa mai vad un medic, iar la recomandarea unei prietene am ajuns la Dr. Ionut Cobej (Provita)? M-am vazut cu el ieri, s-a uitat peste RMN si mi-a zis asa:

Ai avea 3 optiuni:
  • Disectomie pe cale posterioara, transtubular microscop ( o optiune buna si usoara, dar care risca sa recidiveze)
  • Cage, cu elimiearea totala a discului, pt ca se pare ca ar avea si pe partea dreapta o deviatie (cea mai buna optiune)
  • Protezarea discului cu, o proteza artificiala (cea mai scumpa optiune, dar nu neaparat mai buna ca prima, pt ca nu exista inca dovezi in acest sens)
Stiti ceva despre Dr Ionut Cobej? Eu maine mai am o vizita si la Dr. Dan Suiaga de la Medlife, ma astept sa primesc acelasi tip de feedback deja sunt 2 care au dat un diagnostic similar. Voi ce stiti despre acest tip de intervenite, dar despre cei 2 medici - Suiaga sau Cobej?

Multumesc pt ajutor

Edited by AndreiCia, 12 December 2017 - 17:14.


#2938
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 AndreiCia, on 12 decembrie 2017 - 17:09, said:

Salut,

Pe data de 30 Noiembrie am ajuns la Sanador cu mana stanga in durere si cu amorteli. Dr Grimescu, uitanduse peste RMN, mi-a zis ca am o hernie cervicala, si ca trebuie operata de urgenta. Rezultatul RMN spune "Hernie Discala C5 C6, laterala stanga, cu debord discal de 3/8mm, ce comprima radacina C6 stanga in traiectul ei intradural. Pt. ca Dr. Grimescu parea hotarat pe taiat, am zis sa merg sa mai vad un medic, iar la recomandarea unei prietene am ajuns la Dr. Ionut Cobej (Provita)? M-am vazut cu el ieri, s-a uitat peste RMN si mi-a zis asa:

Ai avea 3 optiuni:
  • Disectomie pe cale posterioara, transtubular microscop ( o optiune buna si usoara, dar care risca sa recidiveze)
  • Cage, cu elimiearea totala a discului, pt ca se pare ca ar avea si pe partea dreapta o deviatie (cea mai buna optiune)
  • Protezarea discului cu, o proteza artificiala (cea mai scumpa optiune, dar nu neaparat mai buna ca prima, pt ca nu exista inca dovezi in acest sens)
Stiti ceva despre Dr Ionut Cobej? Eu maine mai am o vizita si la Dr. Dan Suiaga de la Medlife, ma astept sa primesc acelasi tip de feedback deja sunt 2 care au dat un diagnostic similar. Voi ce stiti despre acest tip de intervenite, dar despre cei 2 medici - Suiaga sau Cobej?

Multumesc pt ajutor
Poate ajuta :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UspiBRSvYcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta este intr-un fel problema mea cu intestinul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pqBbgo8ruuM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ultimul si nu mai deranjez .Asta este pentru cei cu hernia de disc rupta . Pe finalul videoului tipu zice : Sunt 25 de inele care retin nucleul pulpos . Ca sa se vindece dureaza de la 2 la 4 saptamani per' bucata  . Faceti voi socoteala cat dureaza sa te vindeci dupa o hernie de disc .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cHCzjGSIZgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2939
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Update 35 de zile de la operatia de henie de disc Lombara L5S1prin microdisectomie la microscop: Fata de acum 2 sapt cand am mai postat ma simt mult mai bine, nu mai am dureri la anumite miscari bruste sau cand stau in sezut in masina.  Sincer nu credeam ca progresul sa fie atat de mare la asa o scurta perioada de timp de la operatie.


Ca si concediu medical pana acum dupa operatie voi primi  in total 80 de zile. Probabil ca neurologul are dreptate si 80 de zile sunt destul de corect alese pentru a ma recupera in totalitate.

Succes si multa sanatate celor cu aceiasi problema!

Edited by razvan911, 17 December 2017 - 22:09.


#2940
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Felicitari Razvan . Iti doresc sanatate max. si grija cu eforturile .

#2941
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
mulțumesc mult sănătate multa si ție și sper sa se rezolve problema ta de sănătate ccat mai curand

Edited by razvan911, 18 December 2017 - 00:54.


#2942
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Multumesc! Parerea mea este ca 80 de zile nu sunt suficiente pentru a te vindeca in totalitate. Pentru ca prin operatie doar au inlaturat partea care apasa pe nerv . Discul a ramas tot rupt . Conform postari mele de mai sus inelele discului se vindeca in 2-4 saptamani in functie de pacient . Dar se poate sa nici nu se vindece. De acolo si recidiva . Deci nu zice nimeni sa nu revi la normal , dar nu la normalul dinainte . Trebuie grija cu alimentatia , facute exercitii de intarire a muschilior coloanei si determinata cauza care a dus la ruperea discului si eliminata .
Cazul meu personal cu intestinul si refluxul gastric .
Nu ma asteptam la o recuperare rapida mai ales ca am fost atentionat ca merge mai greu.
Sunt conform chiropracticianului "deblocat " complet. In idea in care nu mai am coloana stramba .De aici depinde doar de mine si de ce fac eu pentru a ma recupera.

Edited by Fontanero, 18 December 2017 - 09:13.


#2943
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
La multi ani tuturor herniatilor !

#2944
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
La multi ani!

Ma alatur si eu " fericitilor castigatori" ai unei hernii de disc L5 S1...

Dupa doua interpretari a RMN.ului am primit urmatoarele indicatii:
1. neurochirurg- operatie clar..
2. neurolog- mergi  la neurochirurg ca e prea mare hernia.

Dureri nu mai am(15 zile tratament -dexa, aclexa, omeran..) insa talpa piciorului drep este amortita in zona calcaiului si a degetului mic, muschiul gambei "blocat"...practic nu pot sta pe varful piciorului drept- parastezie.

Am sa mai incerc o noua parere tot la un neurolog,  la acesta am fost inainte de RMN, mi.a spus cam asa: eu nu am sa iti recomand niciodata operatia.

Curios sunt, daca exista cazuri printre cei carora li s.a recomandat  initial operatie(clasica) dar au facut kineto si au scapat de parastezie.



#2945
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
La multi ani. ai rabdare si o sa treaca, asa am fost si eu . neurologul a spus sa astept sa nu ma duc la operatie si acuma dupa un an de la incident ma simt bine. dupa vreo 6 luni m-a lasat amorteala din talpa.

#2946
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Ai facut ceva proceduri de recuperare?
Eu momentan merg la inot.

Neurochirurgul m.a speriat destul de rau: amanarea operatiei poate duce la:
- situatia cu amorteala - slabiciune musculara ireversibila
- lipsa controlului asupra aparatului urinar
- impotenta.

Sincer, doctorul nu parea genul "disperat" dupa "ciupeala".

#2947
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
doar un timp am facut niste exercitii simple dimineata, atit. odata ce durerea ti-a disparut inseamna ca nervul nu mai e presat a ramas doar refacerea lui care dureaza ceva timp.

#2948
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 alexmanu, on 04 ianuarie 2018 - 11:21, said:

Ai facut ceva proceduri de recuperare?
Eu momentan merg la inot.

Neurochirurgul m.a speriat destul de rau: amanarea operatiei poate duce la:
- situatia cu amorteala - slabiciune musculara ireversibila
- lipsa controlului asupra aparatului urinar
- impotenta.

Sincer, doctorul nu parea genul "disperat" dupa "ciupeala".
Eu am hernie mult mai mare decat a ta . Ruptura de disc iar nucleul pulpos a iesit 1.2 cm cu obstructie a canalului 70% si cazut pe canal .
La fizioterapie sunt niste chesti de prin ani 20 cu electrosocuri si niste aparate de intins coloana .Am fost la ei si nu au vrut sa ma primeasca fara operatie . Se pare ca lumea atata stie .
Am facut chinetoterapie chiar din faza dureroasa ( eu am norocul de un chinetoterapeut bun ) si sunt 100% recuperat . Amorteala ramane multa vreme 6luni- 1 an . La uni trece imediat la alti dureaza f mult depinde de nerv . Muschiul l-am deblocat cu acopunctura . Rezultatul a fost spectacular in idea in care a pus trei ace si s-a relaxat instant si totusi durerea a ramas timp de 2 luni la mine . Apoi incet , incet s-a diminuat . Ce ajuta foarte bine sunt exercitiile si mersul pe jos . Eu am luat un set de 9 exercitii pentru hernie si le fac in fiecare dimineata. Printre ele sunt si de strech pentru nerv .Au efect bun aceste exercitii daca le faci incet , iar daca te doare te opresti pentru ca acel tip de miscare poate sa iti faca rau .Acum , depinde si ce durere este . La strech te doare ca tragi de nerv , o sa doara toata traectoria lui . Merg seara cate 2 km la pas . Daca simt ceva neinregula ori incetinesc si merg mai usor , ori intorc si ma asez.
Cu toate ca ma simt foarte bine inca mai am dureri musculare uneori la spate .Mai ales daca stau foarte mult in picioare . Iar amorteala inca persista . Nu foarte accentuat dar este inca acolo .
Alta informatie benefica este legata de inelele discului . Ele dupa ce le-ai rupt se refac foarte greu .Dureaza intre 2 si 4 saptamani pentru fiecare inel . Deci dureaza cam 1 an jumate toata recuperarea. Asta inseamna ca in aceasta perioada trebuie sa ai grija la ce miscari faci , ce greutati ridici, cat timp stai asezat ,cum tusesti sau stranuti , ce mananci si bei etc. Cu alte cuvinte recuperarea este al naibi de lunga . Chiar daca te simti bine ai sanse mari de recidiva daca nu ai grija .

Pentru detalii nu ezitati sa ma intrebati .Daca gasiti interesant ce zic eu evident :)

Edited by Fontanero, 04 January 2018 - 18:35.


#2949
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Ma intereseaza si apreciez informatiile oferite, as dori mai ales detalii ce tin de miscarile/ exercitiile pe care le faci.

Iar referitor la acupunctura, daca ai facut procedura la o clinica anume.

#2950
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 alexmanu, on 04 ianuarie 2018 - 18:43, said:

Ma intereseaza si apreciez informatiile oferite, as dori mai ales detalii ce tin de miscarile/ exercitiile pe care le faci.

Iar referitor la acupunctura, daca ai facut procedura la o clinica anume.
Exercitile le am de la chiropractician si sunt cam aceleasi de pe you tube. Daca urmaresti filmuletele mai ales americane o sa gasesti exercitii care se tot repeta .
Acopunctura am facut la clinica unde fac chiropractica . Mi-au spus ca se poate rezolva si cu masaj dar este anevoios si foarte dureros asa ca am ales acopunctura.Sedinta a fost de maxim jumate de ora dar a meritat pe deplin. Paralel am facut si un masaj usor pentru irigarea muschiului pentru ca aveam sange nemiscat in muschiul blocat.

#2951
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Imi imaginez ca setul de exercitii este adaptat pt. fiecare bolnav in parte.
Un link pt. clinica la care ai facut procedura(eventual pe PM).
Ca idee exercitiile sunt ca in clipul de mai jos?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Did5JmLFUDk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ms.

#2952
gilber

gilber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.12.2006
Salut,
am hernie de disc L4-L5 de 9mm ,dupa perioada de criza in care abia mergeam si eram stramb acum sunt mai bine,am fost la neurolog ,tratamentul clasic deocamdata evit neurochirurgul,am renuntat la masina,nici nu prea mai puteam,problema era cand coboram deoarece nu ma puteam indrepta,trebuia sa stau intins pe spate,mersul pe jos este foarte indicat,exercitii minim o data pe zi,de luni incep kineto.Exercitii gasiti aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fk558pT6KF0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mici furnicaturi in talpa stanga,am stat prea mult in pat de sarbatori nu mai repet greseala.De evitat alergatul ,caratul ,aplecatul si alte miscari care solicita coloana.Multa incredere si vom trece peste .
Bafta tuturor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate