Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#2953
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Astazi am "vizitat" un al 3-lea doctor, neurolog; mi.a recomandat s-a incerc kineto timp de o luna si daca nu reusesc sa recapat forta in piciorul  drept (nu ma pot sprijini pe varf) s-a iau in considerare ce operatia.
Problema este ca pe unde am incercat sa m.a programez, cel mai devreme pot incepe in februarie....  parca e  "epidemie" de hernii de disc ...

P.s. S-a inteleg ca nu putem posta link.uri cu, continut video?

Edited by alexmanu, 06 January 2018 - 00:41.


#2954
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Am inceput sedintele de acupunctura, 3 pana acum; dupa prima sedinta am simtit o usoara relaxare a muschiului gambei, insa muschiul tinde iar sa devina " blocat"  daca merg mai mult 200-300 metri.  Amorteala pe talpa a ramas la fel...

Am intrebat daca pot merge sa inot pe timpul perioadei sedintelor de acupunctura, raspunsul a fost : "nu, pt. ca vei solicita muschii spatelui" .

Cei care ati facut acupunctura, v-a fost recomandat repaus?

Acasa mai fac cateva exercitii pt. relaxarea nervului sciatic(youtube), pt. Kineto nu am gasit locuri libere decat incepand cu luna Feb.

#2955
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Din pacate nu exista nici un studiu clinic care sa confirme pretentiile acupuncturii. Raspandirea fenomenului nu poate justifica lipsa de rezultate masurabile.
Bazeaza-te pe kineto si suplimente naturale cum ar fi: Artrohelp si Celadrin, ultimul cu studii clinice si acceptat de Federatia Internationala de Medicina Sportiva. Nu medicamente homeopatice cu doze infime care tind spre zero.

#2956
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Artrohelp Repair folosesc deja, termin in curand o cutie; inteleg  ca cele doua ar trebuie sa faca acelasi lucru si se iau ori unul ori celalalt . Voi trece la Celadrin dupa ce termin pliculetele de Artrohelp.

Acupunctura am ales-o ca urmare a imposibilitatii de a incepe procedurilor de kineto din cauza ca din 4 clinici contactate nici una nu m.a putut programa  mai devreme de 4 feb. Si decat s-a nu fac nimic mai bine sa incerc ceva...

#2957
tic_tac

tic_tac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.11.2008

 alexmanu, on 10 ianuarie 2018 - 10:36, said:

Am inceput sedintele de acupunctura, 3 pana acum; dupa prima sedinta am simtit o usoara relaxare a muschiului gambei, insa muschiul tinde iar sa devina " blocat"  daca merg mai mult 200-300 metri.  Amorteala pe talpa a ramas la fel...

Am intrebat daca pot merge sa inot pe timpul perioadei sedintelor de acupunctura, raspunsul a fost : "nu, pt. ca vei solicita muschii spatelui" .

Cei care ati facut acupunctura, v-a fost recomandat repaus?

Acasa mai fac cateva exercitii pt. relaxarea nervului sciatic(youtube), pt. Kineto nu am gasit locuri libere decat incepand cu luna Feb.

inotul e sport extrem, in faza asta

acupunctura ??? distractie totala, ceva relaxare ...

pe net is video suficiente, numai ca trebuie facuta selectia, de la miscari extrem de usoare pana la alea normale
de ex. o pozitie e ridicarea piciorului in diverse moduri, inclusiv 1-2-3 trepte de scara
trebuie sa le repeti de 3-4-5 ori pe zi.

a merge la pas liber, 200 m sau mai mult, sau 1 ora, kilometri sau pana intepeniti...
mersul asta nu va rezolva nimic, doar va oboseste inutil

Edited by tic_tac, 10 January 2018 - 15:49.


#2958
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
NU fac acelasi lucru. Varianta Repair e foarte buna, continua.
Celadrin e pe alte principii, merg impreuna, poti incepe cu 2-3 pe zi, pana ajungi la 1 de intretinere.
Sanatate

PS: Cum stai cu greutatea ?

Edited by overseas, 10 January 2018 - 16:09.


#2959
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Referitor la acupunctura mi.am spus sa incerc,  dupa sedinta nr. 5 (din 10 planificate)  consider ca ar trebui totusi sa simt ceva benefic (imposibilitatea de a sta pe varf -picior drept) altfel voi mai analiza daca continui sau nu.

Cu greutatea stau destul de bine,  nu am trecut niciodata de 70 kg, inaltime 176 cm. Acum am 67 kg.







#2960
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

 alexmanu, on 10 ianuarie 2018 - 10:55, said:

Artrohelp Repair folosesc deja, termin in curand o cutie; inteleg  ca cele doua ar trebuie sa faca acelasi lucru si se iau ori unul ori celalalt . Voi trece la Celadrin dupa ce termin pliculetele de Artrohelp.

Acupunctura am ales-o ca urmare a imposibilitatii de a incepe procedurilor de kineto din cauza ca din 4 clinici contactate nici una nu m.a putut programa  mai devreme de 4 feb. Si decat s-a nu fac nimic mai bine sa incerc ceva...
cum te simti dupa acest produs ,........ai ceva semne ???

 overseas, on 10 ianuarie 2018 - 16:09, said:

NU fac acelasi lucru. Varianta Repair e foarte buna, continua.
Celadrin e pe alte principii, merg impreuna, poti incepe cu 2-3 pe zi, pana ajungi la 1 de intretinere.
Sanatate

PS: Cum stai cu greutatea ?
la tine a mers acest produs ,.te intreb ca eu unul nu mai cred in comertul asta cu medicamente ""praf de creta"" ?!

 alexmanu, on 10 ianuarie 2018 - 16:27, said:

Referitor la acupunctura mi.am spus sa incerc,  dupa sedinta nr. 5 (din 10 planificate)  consider ca ar trebui totusi sa simt ceva benefic (imposibilitatea de a sta pe varf -picior drept) altfel voi mai analiza daca continui sau nu.

Cu greutatea stau destul de bine,  nu am trecut niciodata de 70 kg, inaltime 176 cm. Acum am 67 kg.
si eu am incercat acupunctura ,......dupa  10 sedinte facute cu raspundere ,......rezultat = 0 , din pacate ! treaba cu greutatea in schimb este determinanata daca pe langa herniere ai si ceva stenoza !

#2961
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Momentan am terminat plicutele de Artrohelp Repair si din pacate nu prea se gaseste in farmacii. Am inceput cu Celadrin.
Ce pot sa zic, probabil avantajele se vor simti in timp...acum cum am mai spus, dureri nu mai am, au ramas sechelele - amorteala si blocaj muscular.

Nici acupunctura nu ma ajuta prea mult..dupa cinci sedinte nu simt nici.o imbunatatire, ma gamdesc daca mai continui pana la 10 sedinte.

Mai fac si exercitii 3x/zi...mai folosesc si un aparat cu electrostimulare, iar aici e surpriza placuta, dupa un program de 12 minute(electrozi aplicati pe coapsa si talpa) amorteala se atenueaza aproape total, revine dupa 10-15 minute.

Edited by alexmanu, 14 January 2018 - 10:25.


#2962
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Salutare, am și eu un update la 2 luni de la operația de hernie de disc L5S1 prin microdisectomie, Mă simt foarte bine, dureri zero, săptămână aceasta încep recuperarea și sper sa fie ok. Conduc mașină zilnic pe distante scurte și nu am probleme insa la anumite mișcări am mici dureri insa cu timpul acestea vor disparea(neurochirurgul mi a spus).

In afara faptului că la job încep de la  1feb practic viață a revenit la normal��

#2963
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Cat de avansata a fost hernia?
Desi la mine nu mi s.a spus cati mm este herniat discul, am vazut postari in care se preciza acest aspect, acest lucru este indicat pe RMN sau neurochirurgul estimeaza acest lucru?
Procedura este valabila si in cazul celor cu fragment desprins?

#2964
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
a facut cineva de aici fuziune lombara ?

#2965
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 alexmanu, on 10 ianuarie 2018 - 16:27, said:

Referitor la acupunctura mi.am spus sa incerc,  dupa sedinta nr. 5 (din 10 planificate)  consider ca ar trebui totusi sa simt ceva benefic (imposibilitatea de a sta pe varf -picior drept) altfel voi mai analiza daca continui sau nu.

Cu greutatea stau destul de bine,  nu am trecut niciodata de 70 kg, inaltime 176 cm. Acum am 67 kg.
Eu vorbesc doar din propria experienta . Terapeutul meu mi-a propus acupunctura pentru relaxarea muschiului dar in combinatie cu chinetoterapie . Mers pe jos doar atunci cand pot si in limita in care nu simt dureri accentuate . Din pacate recuperarea este de mare durata daca nu vrei sa te operezi . Eu am deja 3 luni de la criza si pot sa zic ca doar de cateva saptamani sunt in regula . Piciorul inca amortit cam 20 %.Dureri musculare usoare la spate . Coloana este refacuta 100% la bazin sunt cam 80% .Eu am urmarit un tratament neconventional deci nerecomandat . Dar nici cele recomandate nu mi-au facut nici un bine .Chiar sovaiala si lipsa de explicati primite de la medici m-au facut sa o iau pe alte carari .
In legatura cu mersul pe jos , acum pot sa fac 5 -10 km fara probleme .Este nevoie de multa odihna si stat in pat combinat cu miscari usoare si doar in limita in care te simti bine.
Ma simt minunat dupa o hernie gigant de 1.2 cm .

Edited by Fontanero, 14 January 2018 - 15:51.


#2966
InaMarina

InaMarina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2018
Buna seara! Am si eu o hernie cervicala la nivel C6-C7 paramediana dreapta de 9,1/4,8/7,2 mm ce determina amprenta pe versantul antero-lateral drept al cordonului medular. Am consulat doi neurochirurgi si ambii mi-au spus sa ma operez. Dureri cumplite pe cervicala, omoplat, axila, brat, amorteala in brat, furnicaturi iar degetul mare, aratator si mijlociu sunt amortite tot timpul. Port gulerul recomandat de neurochirurg si am tratament dar nu prea ma ajuta :(( Astazi am fost si la renumitul Pautov dar m-a ingrozit atitudinea lui si nu am gasit pe cineva care sa-mi confirme ca s-a "reparat" prin tehnica renumitului, in concluzie nu prea am curaj sa merg la el dar ma tem si de operatie. Din ce am citit aici, majoritatea sunt cu hernii lombare..
Cineva cu ceva asemanator cu ce am eu? Nu stiu in ce directie sa o iau :(( Nu vreau sa-mi fac mai rau prin cine stie ce tehnici dar parca  nici pe masa de operatie nu m-as arunca desi uneori imi vine sa urlu de durere si m-as teleporta in sala..


#2967
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006

 alexmanu, on 14 ianuarie 2018 - 10:58, said:

Cat de avansata a fost hernia?
Desi la mine nu mi s.a spus cati mm este herniat discul, am vazut postari in care se preciza acest aspect, acest lucru este indicat pe RMN sau neurochirurgul estimeaza acest lucru?
Procedura este valabila si in cazul celor cu fragment desprins?

Hernia a fost mare, când a scos capul osului chirurgul nucleul pulpos herniat a ieșit prin acel capac.  Pe rmn se vedea ceva de genul 8mm pe 12 mm

#2968
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

 uzzy17, on 14 ianuarie 2018 - 12:47, said:

a facut cineva de aici fuziune lombara ?
buna intrebare ! si eu sunt interesat de fuziunea lombara intrucat se pare ca alta sansa n-am , din pacate sunt diagnosticat cu stenoza severa lombara pe zona L3-S1

Edited by Nirol_2005, 22 January 2018 - 11:25.


#2969
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Un scurt update:

Incep sa se vada primele semne bune:
- muchiul gambei nu mai este tensionat
-incep sa pot sta /merge si pe vf. piciorului
- amorteala de pe talpa sa diminuat

Tratament
-acupunctura- 5 sedinte-(nu stiu daca au foat benefice,  abia la o saptamana  au inceput sa apara imbunatatiri)
- exercitii de 3 x/zi (youtube)
- medicamente- Artrohelp Forte 2plic/zi + Celadrin 2 capsule/zi
- electrostimulare - cu un banal aparat(masaj impulsuri) cu baterii- se gaseste pe net 50-60 lei.

#2970
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 alexmanu, on 22 ianuarie 2018 - 12:53, said:

Un scurt update:

Incep sa se vada primele semne bune:
- muchiul gambei nu mai este tensionat
-incep sa pot sta /merge si pe vf. piciorului
- amorteala de pe talpa sa diminuat

Tratament
-acupunctura- 5 sedinte-(nu stiu daca au foat benefice,  abia la o saptamana  au inceput sa apara imbunatatiri)
- exercitii de 3 x/zi (youtube)
- medicamente- Artrohelp Forte 2plic/zi + Celadrin 2 capsule/zi
- electrostimulare - cu un banal aparat(masaj impulsuri) cu baterii- se gaseste pe net 50-60 lei.
Felicitari !!
Progresele sunt lente . Cam la 2 saptamani se vad concret . Eu la 3 luni jumate pot sa zic ca am revenit 80 % la activitatile normale .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate