Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Paulo Coelho

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#55
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Sunt de curand pe forumul vostru dar apreciez discutiile.

On topic: si eu am citit Coelho si consider ca este supra apreciat. N-am sa arunc cu pietre in el desi aproape ca ma enerveaza isteria asta creata in jurul operei lui (trebuie sa recunoasteti ca extrem de multi "profani" in ale literaturii - ca sa zic asa - defileaza in diferite discutii cu titluri ale acestuia, desi daca ii iei la puricat n-au inteles mai nimic din mesajul cartilor, dar iti arunca in fata un text de genul "imi place ca e profund" si incheie subiectul de teama sa nu ii prinzi cu cioara vopsita).
Realitatea este ca are ceva talente literare, dar nu suficiente cat sa explice isteria creata in jurul numelui sau. Eu una nu sunt fan...dar consider ca are un merit, si anume acela de a convinge tineretul sa mai citeasca o carticica - doua...am vazut o gramada de liceeni care altfel nu prea se omoara cu lectura rasfoind "11 minute" :lol:

#56
arta_patologica

arta_patologica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.04.2005
Io unul cred ca Dialogurile lui Platon sunt cu mult mai interesante si mai practice in lumea reala...
        Daca esti un modist convins,...deschiderea topicului in perioada actuala nu ma face sa cred decat ca ai cam pierdut pasu'...cu moda literara, bineinteles...
         PS: E adevarat ca dragul de Coelho  are si valoare...deci, nimeni nu contesta literatura lui.Cert e ca face ravagii in zona adolescentina...pubertanii s-au lasat de Cioran si Eliade...
:lol:  :lol:  :lol:  :confuzzled:

#57
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Dar din pacate sau din fericire uni s-au apucat de Dialoguri...

ale lui Platon, da...

;)

#58
Alia

Alia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.08.2002
Sunt total de acord cu cei care considera aceste carti "infantile". Ideile sunt ok, dar sunt scrise pentru copii. Cred ca cei din clasa a 4-a care vor sa afle ce e aia filozofie ar putea fi interesati.
Mi se par mai interesante cartile din seria cu Harry Potter. Vi le recomand cu afectiune.

#59
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Coelho este un scriitor slabut spre mediu.
S-a facut prea mare publicitate in jurul lui, si astfel a devenit un scriitor "la moda".
"Alchimistul" (ca tot s-a vorbit aici) este o lectura "neutra" - poti gasi intelesuri ascunse si sa faci din tantar armasar si din "Tutunul dauneaza grav sanatatii".
Doar cei care au citit in toata viata lor 20 de carti din care 4 ale lui Coelho pot afirma ca este un scriitor extraordinar.
Sa fim seriosi!

#60
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
intre un cititor de "Libertatea" si unul de Coelho nu e nici o diferenta....

#61
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003

IP-XENTRIC, on May 6 2005, 20:12, said:

intre un cititor de "Libertatea" si unul de Coelho nu e nici o diferenta....

<{POST_SNAPBACK}>



:lol:

Intrebare de la un prost (apropos de Coehlo sau cum se scrie, nu ma intereseaza): Ai citit "Alchimistul"? Am auzit ca e beton, vreau sa o citesc.

Mentionez ca nici pana acum nu a citit-o si cred ca nici autorul nu il cunostea. Cam asta e efectul lui Coehlo.

Ce ma frapeaza OARECUM, si sunt off topic, este RECLAMA efectiva pe care am vazut-o ptr cartea lui Dan Brown. COncluzii? Vindem carti icat mai multe, facem reclama sau etc :D

#62
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003

Florinm, on Apr 22 2005, 13:53, said:

In cateva cuvinte ...
Alchimistul - Final previzibil
Diavolul si D-ra Prym - incredibil de plictisitoare ... cred ca mi-a luat un an sa o citesc
Veronica se hotaraste sa moara - Neasteptat de buna fata de celelalte doua mentionate mai sus

<{POST_SNAPBACK}>


Alchimistul nu am citit.

Diavolul si cu Prym cam subscriu, cam plictisitoare si sf, abureala, baga-te si ceva elemante erotice din cate imi aduc aminte ca sa ti se scoale  :death:

Veronica din Slovenia o durere: am visat urat dupa ce am citit cum avea tot felul de vedenii aia...

Distractie. :D

#63
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Eu unul nu pot sa spun ca imi este foarte cunoscut autorul asta, am citit al Cincilea munte si nu voi mai face aceiasi greseala inca o data.  Desi imi place literatura, nu pot sa sun ca sunt la curent cu cea contemporana, totusi mi se par groaznice personajele lui....au aceiasi profunzime ca si cartonul(neondulat) si in plus mai au si chestia ca sunt niste machete de oameni moderni, fapt care scade din roman ceea ce ar fi putut fi plauzibil, si toate romanele trebuie sa aiba asta.
   A si nu price mesajul ...prietenul care mi-a dat cartea mi-a spus ca lui i-a schimbat viatza, dupa ce a citit cartea lucrurile au mers mai bine, dar ....totusi...cartea e tampita....imi pare rau eu nu am prins nici o idee, nici un sentiment...mie nu mi-a amintit de nimic.
  In concluzie recomand acest roman, si pe autor in general, celor care au de facut calatorii cu avionul, trenul etc.

#64
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

Mosotti, on Mar 8 2005, 15:12, said:

io nu zic ca cine citeste coehlo e mediocru  :death: fiecare citeste ce-i place. da mi se pare suspect ca o gramada de oameni au ca autor preferat coehlo dintr-o data

<{POST_SNAPBACK}>


Subscriu! E atat de suspect, incat, pentru mine, functioneaza ca un sistem de alarma:
Atentie! Prea multa lume citeste cutare autor, dintr-o data... e o moda... sunt sanse mari sa fii dezamagita.

#65
CatalinM

CatalinM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 07.02.2005
E la moda pentru ca se muleaza pe nevoile spirituale ale timpurilor prezente: un pic de ici, putin de dincolo. Emite mici "ziceri" cu aparenta de profunzime, valabile pentru gasca din spatele blocului atunci cand face critica sociala sau poarta discutii filozofice. Gaseste solutii romantioase pentru gospodinele frustrate, singure sau batute de barbati, la fel ca si telenovelele. Practica un scris "adanc", bine grefat pe cultura superficiala specifica societatii de consum si se adreseaza contemporanilor prea grabiti, aflati in cautarea unei retete ieftine de succes in viata.
Fiica mea are 14 ani, si, cand a citit "Alchimistul" mi-a spus ca a ramas cam dezamagita, pentru ca seamana cu basmele pentru copii.
Oricum, este o lectura usoara, de vacanta, care poate fi, pentru unii, un prim pas spre o incercare de cunoastere mai aprofundata.

#66
gnotiseuton

gnotiseuton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.07.2005
@BOqO,


Coehlo are succes pentru ca stie sa povesteasca,intr-o epoca cind totul se tehnologizeaza/informatizeaza,iar omul postmodern,daca vrem sa ne incadram in aceasta sitagma,a pierdut dimensiunea religioasa si metafizica a existentei.Or autorul nostru recurge la ingredientele clasice ale unui roman,cautind un raspuns metafizic acestui om alienat.Dar...daca citim cu atentie cartile lui,dupa ce ne-am scuturat putin de prima impresie ce ne-a lasat-o,recunosc ca poate sa tina un timp,vom recunoaste in constructia acestor romane teme si structuri recurente in romanul clasic si modern.Realizezi ca atit ideile cit si temele tratate nu-s ale lui,ca nu este original,meritul sau constind in punerea acestor teme intr-o fraza "in dulce stil clasic",in Alchimistul,de pilda,care poate impresiona pe un cititor neavizat.Din pacate dupa ce citesti si termin aceasta carte iti dai seama c-ai fost,cel putin eu asta am simtit,inselat.Am descoperit in acest apolog,care-i Alchimistul,influenta stoicilor si a Bibliei,dar fara  consistenta acelei lumi.Revelatia personajului,si a noastra,la sfirsitul peregrinarilor prin desertul african parca are efectul unui balon spart,iar concluzia cartii mi se pare de-a dreptul banala.Cum ar venii:prea multa artilerie{carti,autori,etc} pentru a cuceri o "cetate" goala.
  Nici Veronica...nu-i interesanta.Brazilianul a citit despre crizele unei adoloscentei intirziate dintr-un manual de psihologie/psihanaliza, si a inventat un personaj care... bla,bla,bla,iar la sfirsit reuseste sa se salveze.Fireste ca schematizez in derizoriu o tema grava pentru autor,dar si-n acest roman putem observa cu claritate ca exista ceva fals si fortat in alcatuirea acestei drame.
  Ca sa scurtez,ce-i pot reprosa lui Coehlo e lipsa unei teme a lui proprii.El isi construieste o lume factice,preluind de ici-colo idei,ca apoi sa le ambaleze intr-un material care impresioneaza la prima vedere,teme grave prezentate intr-o haina  cultural accesibila,si probabil asta-i reteta de succes al acestor carti,sau mai degraba a autorului.El si gindeste aceste carti din aceasta perspectiva.El nu are o viziune tragica a existentei,iar "lumina"de care vorbesc citiva de pe acest thread e una falsa,care nu poate dura.Textul acestor carti nu are fosforescenta unei imbinari perfecte intre inteles si cuvinte;lipseste textului acea umbra magica ce ne captiveaza la marii romancieri moderni,de pilda la G.G. Marquez.
   Intr-un cuvint,Coehlo e un scriitor minor dar "mare" dpdv comercial.Cam atit ,GS

#67
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Auch! Atata lume aici care a demontat atat de corect diversele aspecte ale marelui autor popular Coielio! Daca 60 de persoane spun ca din un motiv sau altul nu le-a placut cartea, cred ca e cazul sa concluzionam ca e o carte slaba. Eu am citit doua productii Coielio ca mai mult nu am rezistat...Concluziile mele sunt ca e un autor comercial, cu o tehnica foarte buna si care umbla dupa efecte stralucitoare iar pentru aburitul massei de cititori inculti si ignoranti foloseste o galeata de truisme. "Timpul e nesfarsit fiindca nu are capat...si cand ajungi la capatul timpului vezi ca nu s-a sfarsit..." offf... iluminari de coafeza.

Partea buna e ca toate coafezele au citit rapid "Alchimistul", a 3-a carte din viata lor (dupa Abecedar si Cartea de Identitate) si apoi inca vreo 2 sau 3...toate de Coi-ielio. Si din 10 iluminate poate 1 o sa incerce sa retraisca sentimentul cu alta carte.

Sa nu se inteleaga ca ii privesc cu dispret pe cei carora le-a placut cu adevarat Coelho. E super laudabil ca au incercat acest sentiment citind o carte. Doar ca admiratia pentru acest autor denota un nivel care, in opinia mea, nu e prea laudabil. Treceti repede mai departe, literatura e bogata in diamante..dupa ce le vedeti veti constata ca asta a fost praf in ochi.

#68
dianna

dianna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2005

View Postb0g0, on Mar 7 2005, 22:48, said:

Ce parere aveti despre acest autor si scrierile sale???????
Mie unul mi s-au parut foarte profunde si tot timpul mi-au dat sentimentul ca dupa ce am citit o carte de a sa am reusit sa inteleg un pic mai bine lumea.
Dintre cartile scrise de el cel mai mult m-au marcat "Veronik se hotaraste sa moara", "11 Minute", "Manulaul razboinicului luminii".
Oricum ceea ce nu mi-a placut la autor a fost ca  face cateodata unele incursiuni in carte (paraseste firul povestiriii si intra in realitate, dand explicatii despre cum si de ce a fost scrisa cartea respectiva, eu unul cred ca aceasta treaba trebuia facuta in prefata, insa poate s-a gandit si omu' ca mai nimeni nu  citeste prefata unei carti :), plus ca acest lucru are tendinta de a te aduce cu picioarele pe pamant  exact atunci cand e povestea mai interesanta).
Ceea ce doresc de la voi este sa-mi spune-ti parerea voastra proprie si personala (nu vreau sa aud critici pe care le-ati citit printr-o revista sau alta carte) despre cartile sale.

P.S. Imi cer scuze dak a mai existat acest topic.


#69
liQuid_star

liQuid_star

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.10.2005
Fie Coelho cum o fi,dar a isterizat Romania!Incepand cu Gyuri Pascu si terminand cu "razboinicul autohton" Becali,toata lumea il venereaza pe Coelho!Hai,spunetzi sincer,catzi atzi dat din coate pt autograful lui?
          Am citit 11 minute si m-am luptat cu Veronik si cu Raul Piedra...parerea mea sincera si personala...cartzi-revista,de citit in 2 ore,foarte eficiente in caz de insomnie,patetice cu subiectele pseud-filosofico-religioase tip telenovela.Sunt atatea cartzi bune pe lumea asta...
         Si atzi auzit da?Pt a incepe sa scrie un nou roman,Coelho tre' sa gaseasca o pana alba...asta e "semnul".Va dati seama cate lebede a jumulit? :)

#70
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View PostliQuid_star, on Oct 26 2005, 01:02, said:

Fie Coelho cum o fi,dar a isterizat Romania!Incepand cu Gyuri Pascu si terminand cu "razboinicul autohton" Becali,toata lumea il venereaza pe Coelho!Hai,spunetzi sincer,catzi atzi dat din coate pt autograful lui?
          Am citit 11 minute si m-am luptat cu Veronik si cu Raul Piedra...parerea mea sincera si personala...cartzi-revista,de citit in 2 ore,foarte eficiente in caz de insomnie,patetice cu subiectele pseud-filosofico-religioase tip telenovela.Sunt atatea cartzi bune pe lumea asta...
         Si atzi auzit da?Pt a incepe sa scrie un nou roman,Coelho tre' sa gaseasca o pana alba...asta e "semnul".Va dati seama cate lebede a jumulit? :)
Carti pentru fotomodele cu 2 neuroni.
Intreab-o pe Gina Pistol sau pe Laura Andresan care e ultima carte citita..Si garantez ca ori e Coelho ori e Codul lui Da Vinci.[ http://www.clicksmilies.com/s0105/waffen/violent-smiley-026.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by naughtydream01, 26 October 2005 - 00:31.


#71
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postnaughtydream01, on Oct 26 2005, 01:28, said:

Carti pentru fotomodele cu 2 neuroni.
Intreab-o pe Gina Pistol sau pe Laura Andresan care e ultima carte citita..Si garantez ca ori e Coelho ori e Codul lui Da Vinci.[ http://www.clicksmilies.com/s0105/waffen/violent-smiley-026.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


coelho este un scriitor facil, dar nu poti spune ca este lipsit de subsanta, sau de un "ceva" acolo. farmecul lui este  dat tocmai de faptul ca poate excita orice neuronas, ca-i mai activ, ca-i mai pasiv. ultimele doua , nu, trei carti nu le-am citit pentru ca m-am plictisit de el, dar inca imi mai amintesc de alchimistul si al al cincilea munte. nu cu prea multa emotie, dar totusi mi-au ramas in minte (iar memoria mea e extrem de selectiva)...

Edited by Epurica, 26 October 2005 - 10:40.


#72
Kwarrasha

Kwarrasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 30.07.2005
Sincer, acum am deschis cartea ... dupa ce o termin, revin cu impresii. :P Dupa inceput, imi place ...

btw, am uitat sa mentionez ... :D ... vorbesc despre "Alchimistul", ca altceva de Paulo Coelho nu am p-acasa ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate