Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Paulo Coelho

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#199
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

View Postb0g0, on 7th March 2005, 22:48, said:

Ce parere aveti despre acest autor si scrierile sale???????
Prea siropos.

#200
ffeffe

ffeffe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 11.12.2011
am citit vreo doo trei carti,singura care mi a placut a fost alchimistul.

#201
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postffeffe, on 12th December 2011, 19:10, said:

am citit vreo doo trei carti,singura care mi a placut a fost alchimistul.

El peregrino de Compostela mi s-a parut f interesanta (cred ca in romaneste i-au zis Jurnalul unui mag). Aleph inca nu am citit.

#202
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Postb0g0, on 7th March 2005, 21:48, said:

Ce parere aveti despre acest autor si scrierile sale???????
Mie unul mi s-au parut foarte profunde si tot timpul mi-au dat sentimentul ca dupa ce am citit o carte de a sa am reusit sa inteleg un pic mai bine lumea.
Dintre cartile scrise de el cel mai mult m-au marcat "Veronik se hotaraste sa moara", "11 Minute", "Manulaul razboinicului luminii".
Oricum ceea ce nu mi-a placut la autor a fost ca  face cateodata unele incursiuni in carte (paraseste firul povestiriii si intra in realitate, dand explicatii despre cum si de ce a fost scrisa cartea respectiva, eu unul cred ca aceasta treaba trebuia facuta in prefata, insa poate s-a gandit si omu' ca mai nimeni nu  citeste prefata unei carti :), plus ca acest lucru are tendinta de a te aduce cu picioarele pe pamant  exact atunci cand e povestea mai interesanta).
Ceea ce doresc de la voi este sa-mi spune-ti parerea voastra proprie si personala (nu vreau sa aud critici pe care le-ati citit printr-o revista sau alta carte) despre cartile sale.

P.S. Imi cer scuze dak a mai existat acest topic.

Este un amestec de Graham Greene (analist) si F. Scott  Fitzgerald...nu are nimic personal in scrieri...sau poate si altii au scris inainte de el...iar el doar s-a inspirat din stilul lor.

#203
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Mi s-a recomandat de catre multi sa citesc Alchimistul de Paulo Coelho.Si asa am sa fac .Sper sa imi placa.Azi am cumparat-o.Si nu sunt de acord ca e comercial,ca e nu stiu cum..important e ca e vandut si citit de multi.

#204
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Acum, si Florin Salam e cumparat si ascultat. Asta nu il face o valoare

Cat despre partea cu nu e comercial dar e bine ca e "vandut si citit de multi".... Pai tocmai asta e definitia comercialului. Varfurile nu le poate urca oricine.

Edited by miromulus, 15 January 2015 - 20:22.


#205
shtiuk

shtiuk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.08.2008
Tare va mai place sa va scrieti cate o parere gandita cu partea opusa a capului cand stati asezati, dar e tipic romanesc, nu suntem in stare de mai bun dar comentam la adresa unui lucru deja bun. In fine, eu unul am citit integral (si spun asta pentru ca majoritatea de aici ati citit probabil doar cate un rezumat pe ici pe colo) Alchimistul si Al cincilea munte. Alchimistul chiar m-a impresionat, dar nu neaparat ca erau niste lucruri pe cale nu le cunosteam deja, dar m-a atins modul prin care cineva sau ceva iti poate inradacina ideile si sa te faca sa crezi in ceea ce esti cu adevarat. Sa fim realisti, fiecare om care isi doreste sa fie de succes cunoaste faptul ca pentru a reusi ceva maret e nevoie sa risti si sa renunti uneori la ceea ce deja ai pentru a urma alte drumuri cu alte cai, poate mult mai roditoare. Cum era jocul ala "Risti si castigi" - cam asta e ideea cartii si ca plan secundar odata ce tinzi tot timpul sa devii mai bun, sa nu stagnezi, vei dobandi si cunosterea lumii, a universului. E logic si matern, nimic iesit din comun si nu inteleg de ce sariti cu gura ca acest scriitor e un gunoi. Asa cum spune la inceputul cartii (Alchimistul) oamenii cauta in general lucruri complicate si cred ca doar asa isi pot raspunde la intrebarile lor, prin raspunsuri extrem de complexe, dar de fapt de fiecare data rezolvarile sunt extrem de simple, lucruri pe langa care am trecut de mii de ori. Acest principiu ne este demostrat de-a lungul timpului in fel de fel de domenii, fie ele stiinte exacte sau filosofale.
Al cincilea munte l-am citit in paralel cu versete din Biblie, Wikipedia si alte site-uri cu informatii istorice oficiale. Cunoscand viata biblica a Sf. Ilie mi s-a parut extrem de interesant sa imi imaginez cu ajutorul lui Coelho sirul evenimentelor vietii proorocului. Nu e nimic iesit din comun si in acelasi timp nimic de condamnat, scriitorul a facut in mare parte ce am facut eu. S-a documentat din scrieri si povestiri istorice, probabil a fost placut marcat de viata biblica a lui Ilie si si-a dorit sa-si creeze el propria completare, dar fara sa contrazica textele oficiale, doar o completare. Etapele prin care trece sfantul sunt etape ale omului obisnuit, care castiga, apoi pierde si se considera neindreptatit, apoi se obisnuieste si iar castiga dupa care inevitabil iar pierde si tot asa intr-o vesnica bucla pe care autorul o numeste "inevitabilul". Interesant.
Paulo Coelho se bazeaza pe un principiu nou in literatura, sau cel putin folosit de cativa scriitori, nu de majoritatea, de a vedea totul in simplitatea sa, sa nu complici nimic si vei avea succes si... observ ca are un enorm succes, iar dupa parerea mea vom auzi de el multa vreme de acum in colo si usor usor o sa fie preluat de multi altii care momentan il considera un gunoi.

#206
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Mi-a sarit in ochi topcul asta pe o arie care se cheama "Literatorul". E ca si cum ai pune Salam pe aria de Muzica. Sint telenovelele filme? Se poate dar trebuie sa relaxezi tare definitiile.
Coelho e pentru prosti, ii face sa se simta destepti, intelectuali. E genial omul, absolut genial.

Edited by wizardofoz, 30 July 2015 - 02:28.


#207
Stef_Marius

Stef_Marius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.02.2017
De curand mi-a ajuns la urechi acest Coelho, nu am citit nimic de la el dar cred ca este destul de bun. In seara asta am sa incep Adulter. Ce parere aveti? A citit cineva aceasta carte?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate