Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Paulo Coelho

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#1
b0g0

b0g0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.02.2005
Ce parere aveti despre acest autor si scrierile sale???????
Mie unul mi s-au parut foarte profunde si tot timpul mi-au dat sentimentul ca dupa ce am citit o carte de a sa am reusit sa inteleg un pic mai bine lumea.
Dintre cartile scrise de el cel mai mult m-au marcat "Veronik se hotaraste sa moara", "11 Minute", "Manulaul razboinicului luminii".
Oricum ceea ce nu mi-a placut la autor a fost ca  face cateodata unele incursiuni in carte (paraseste firul povestiriii si intra in realitate, dand explicatii despre cum si de ce a fost scrisa cartea respectiva, eu unul cred ca aceasta treaba trebuia facuta in prefata, insa poate s-a gandit si omu' ca mai nimeni nu  citeste prefata unei carti :), plus ca acest lucru are tendinta de a te aduce cu picioarele pe pamant  exact atunci cand e povestea mai interesanta).
Ceea ce doresc de la voi este sa-mi spune-ti parerea voastra proprie si personala (nu vreau sa aud critici pe care le-ati citit printr-o revista sau alta carte) despre cartile sale.

P.S. Imi cer scuze dak a mai existat acest topic.

#2
Roxanica

Roxanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2005
in ultima vreme, am observata ca se tot atunca cu pietre in coelho, se spune ca ca e prea comercial, se spune ca temele din cartile lui au fost inspirate din alte carti si restul stii tu bine ce se mai spune...


eu am citit toate cartile traduse in romana mai putin al cincilea munte, pentru ca exact in ziua cand am cumparat cartea , se intampla ca mama sa imi faca o vizita neasteptata( dar asta e alta poveste :o ) i-am dat-o si a ramas impresionata...dupa care nu am mai primit-o inapoi,  (a dat-o mai departe la prietenele ei)

mi-au placut foarte mult cartile lui, recunosc ca pe veronika am citit-o mai greu ..dar pentru prima oara in viata mea am avut o epifanie la sfarsitul cartii, efectiv( poti sa razi) am simtit ca m-am luminat ....


palacandu-mi asa de mult cartile lui am inceput sa imi fac o parere mistico- fantastica- cum- mai vrei- tu sa ii -zici mi l-am imaginat de multe ori momentul in care el are o revelatie si incepe sa scrie( cumva ca in veronica..stii tu transele in care intrau oamenii din ospiciu)...dar ma rog asta e imaginatia mea...

daca ar fi dupa mine as recomanda caritlie lui tuturor elevilor de liceu..consider eu ca ar putea avea o alta viziune asupara vietii, viziune pe care eu abia am inteles-o

#3
b0g0

b0g0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.02.2005

Roxanica, on Mar 7 2005, 22:21, said:

mi-au placut foarte mult cartile lui, recunosc ca pe veronika am citit-o mai greu ..dar pentru prima oara in viata mea am avut o epifanie la sfarsitul cartii, efectiv( poti sa razi) am simtit ca m-am luminat ....

<{POST_SNAPBACK}>


Nu am sa rad de tine deoarece si eu am avut, mai mult sau mai putin, acelasi sentiment.

Cat despre parerea ta, de a recomanda elevilor din licee cartile lui Coelho, cred ca nu ar avea un succes prea mare, deoarece majoritatea liceenilor din ziua de azi sunt toata ziua cu ochii in calculatoare, sunt pasionati de jocurile pe computer si de programele de chat plus ca ei abia isi citesc operele necesare pentru scoala, de unde vrei sa mai faca ai lectura suplimentara.
Sau... poate aceasta este doar parerea mea pesimista asupra vremurilor noastre.

#4
Roxanica

Roxanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2005
da ai dreptate..dc ma gandesc la mine si a cum citeam eu in liceu..... :nonobad: ..mai bine nu ma gandesc

pot spune ca am inceput sa citesc cu adevarat in facultate si spre marea mea bucurie chiar mi-am alcatuit o mica biblioteca ( cu banii, destinati evident intretinerii luminii, telefonului...etc)

dar ma gandesc ca ar fi o idee ca acest scriitor sa fie introdus in programa, sau macar sa se faca referinte la el..oh da eu cu ideeile mele :P


alchimistul este in continuare una dintre cartile care m-au impresionat si care mi-a dat o anumita stare de inutilitate...asa am simtit, dupa ce am terminat ultima pagina am ramas cu ochii pironiti in tavan si parca nu imi venea sa cred....oricum din experinta coelho  cred ca am invatat ceva lucruri..si ii detest pe toti aceeia care, desi au citit cateva din carti sustin ca este nimic altceva decat un scriitor comercial,

stau si ma gandesc cum naiba se poate sa nu incepi sa iti pui intebari dupa ce citesti macar o carte de coelho

spune-mi te rog ce parere ai avut despre Diavolul si domnisoara Prym?

#5
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004
Daca Coelho este comercial, de Sandra Brown ce s-ar mai putea spune ??!
Mi se pare o apreciere cel putin limitata, ca sa fiu mai blanda :D

#6
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
eu nu am pus mana pe Coelho fiindca "e la moda" si nu-mi place sa fac ce "e la moda" ...  o fi valoros scriitoru asta daca scoate cate o carte de succes pe luna...  ^_^

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
yeah, right, toata lumea prefera coelho. toate fufele paralizate pasionate de modelling si calatorii, si care nu-si inteleg rolul de obiecte sexuale intr-o lume falsa il inteleg si-l apreciaza pe coielio. si faptul ca coielio e pe buzele tuturor ar trebui sa ma faca sa-l apreciez? sa am revelatii? dintr-o carte? singurul mod in care o carte ar putea sa ma lase cu ochii pironiti in tavan ar fi sa contina o sticla de votca intre coperti...

#8
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004

Mosotti, on Mar 8 2005, 13:53, said:

singurul mod in care o carte ar putea sa ma lase cu ochii pironiti in tavan ar fi sa contina o sticla de votca intre coperti...

<{POST_SNAPBACK}>

Deci cartile tale preferate sunt meniurile de la restaurant cu multe poze, mai ales pagina de vinuri :rolleyes:

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
n-ai priceput. mai incerc. citeodata oamenilor li se pune pata pe o anumita chestie. si atunci considera acea chestie ca fiind mama tuturor chestiilor. unii chiar o iau razna cum a patit un coleg de-al meu in liceu din cauza unei carti de yoga si parasirea trupului blablabla. intre timp si-a revenit dar inca e cam palid. so, fiind intr-o anumita stare emotionala determinata de viata de zi cu zi (care in paranteza fie spus pentru majoritatea oamenilor sucks) unii oameni ramin trazniti de anumite lucruri care altora li se par destul de penibile (asta pentru ca viata celor din urma sucks din alte motive si nu sint afectati de aceleasi chestii). apoi primii devin avocatii chestiei lor si se cearta cu aialalti pina cind dupa o perioada de timp isi dau seama ca s-au batut degeaba...

#10
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
e simplu de ce Coelho e la moda: caci e simplu! caci atunci cand scrie incearca sa-si lase propriul caracter format de societatea in care traim, si sa scrie simplu, din suflet, din seniment si nu din ratiune! din pasiune si nu din orgoliu! din placere si nu din ambitie!
de aceea acest Coelho prinde atat de bine! caci in societatea noastra avida dupa fel si fel de interese, bani, pozitie sociala, mancare, alcool se uita de senimente si de faptul ca suntem, la origine, cu sufletul simplu si bun! De aceea foarte multi din ziua de azi gasesc oarecum un refugiu in scrierile lui ( si nu numai ale lui! cine a citit Padurea norvegiana, scrisa de un japonez al carui nume nu mi-l pot aminti, stie la ce ma refer ), acesta bucurandu-se de atat succes pe care, desigur, unii "critici" il pun sub semnul plagiatului!
am citit trei carti de Coelho: Alchimistul, Al 5-lea munte si Veronika se decide sa moara!
=> "Alchimistul" te face trist la sfarsit, caci viata asta nenorocita nu te lasa sa alegi ( sau daca e sa alegi sunt alegeri atat de drastice ): suflet contra societate!

#11
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Mosotti este un exemplu categoric de tip socializat si un tip care isi ascunde sufletul pentru refularile nocturne! (probabil trebuia sa postez in topicul dedicat lui, dar am vazut ca tocmai a postat inainte mea si.. na.. )!
Mosotti, tu simti ca nu simti ?

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io simt ma, da nu simt ce simti tu. la fel, dar pe dos, tu nu simti ce simt io de la distanta. singurul lucru care conteaza. se numeste: BULLSHIT. de fapt ce-mi bat capul, unu spune ca-i profund, tu spui ca-i simplu, io spun ca-i varza. 3 puncte de vedere diferite si atit

#13
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
mosotti, adevaru e ca e bullshit sa mai simti in zilele noastre! bine zis... din pacate :( !
sa nu fiu offtopic:
Bafta Coelho :) :P :console:

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
vezi? cind spui ca e bullshit sa simti in zilele noastre de fapt e din cauza ca life sucks pentru tine dintr-un anumit pdv referitor la sentimente

#15
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
da mosotti logic ca ma raportez la viata mea! caci sincer nu stiu ce viata ai tu si nici altcineva dar stiu ca atunci cand discut cu cineva intotdeauna incerc sa-i inteleg si punctul lui de vedere ! si ti-am mai zis, ti-l inteleg si pe al tau!
sa zicem ca poate am suferit din dragoste cand eram prea tanar ( 14 ani mai precis) ca sa pot sa actionez intr-un fel inteligent! e bine asa ?
totusi mosotti tot ma faci sa fiu offtopic deci daca vrei sa mai discutam raspunde-mi la acest post pe pm!

A fost acum ceva timp un interviu pe un post de televiziune cu Paulo Coelho! il are cineva inregistrat ? sau si-l aduce aminte cineva ?

#16
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
interesant e ca azi am vazut o fata pe tren care citea din Coelho si hopa tup am dat pe threadul asta.. Hai sa fim seriosi Colho vad ca a devenit o moda.. probabil din mediocritate..

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
@shumi, sintem on-topic, sau pe-aproape: incercam sa intelegem de ce ii place lumii coehlo.

#18
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
zippy99, repulsia fata de "ce e la moda" o am si eu! dar nu contest atunci cand ceva imi place! MACAR ai citit Coelho sa spui ca e mediocru ? sunt multi oameni mediocrii ( daca ma raportez la principiile voastre de a determina mediocritatea unui anume individ ) care citesc cartile lui, nu zic nu, dar el nu este in nici un caz asa! so.. zippy99 , te rog, bucura-ma si pe mine cu un raspuns la aceste doua intrebari:
1. Ai citit macar 50 de pagini din orice carte de-a lui ?
2. Ce intelegi tu prin mediocritate ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate