Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Paulo Coelho

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#37
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am citit doar Alchimistul si sincer sunt cam "retinut" in a citi si altceva de acelasi scriitor;

1. Ideea cartii e simpatica, e o "poveste", dar exagerata in naivitate si simplitate, plus ma deranjeaza "tupeul" cuiva care imi dezvaluie "misterul vietii", mai ales intr-o forma atat de infantila
2. Voi nu ati vazut cand erati mici desenele alea animate cu Lidia si floarea in 7 culori??? A fost primul lucru care mi-a venit in minte cand am ajuns la finalul cartii, ca Alchimistul a fost scris dupa desenele alea animate si ca ar fi o carte pt copii
3. E prea snoaba cartea/autorul

#38
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003

b0g0, on Mar 7 2005, 21:48, said:

Ce parere aveti despre acest autor si scrierile sale???????
Mie unul mi s-au parut foarte profunde si tot timpul mi-au dat sentimentul ca dupa ce am citit o carte de a sa am reusit sa inteleg un pic mai bine lumea.
Dintre cartile scrise de el cel mai mult m-au marcat "Veronik se hotaraste sa moara", "11 Minute", "Manulaul razboinicului luminii".

<{POST_SNAPBACK}>



E slab. de ce? pentru ca oricie poate sa gandeasca asa-zisele profunzimi. Am citi si eu 2 carti de el, in sesiune, ca sa scap de stres, si nu m-au marcat. Am visat urat dupa ce am citit Veronika, si nu am terminat-o. Aia cu don'soara prim e caterIca iar. Ceva de genul... profunzimea profunzimilor, dar, pe care, oricine poate sa o gandeasca. Deci nu e asa de prifund pe cat VREA sa para. Asta este efectul dorit, pe mine m-a lasat cam rece.
N-am mai citit de atunci.

Cred ca o sa citesc codul lui da vinci, cica e beton. Sper sa mai cred in Dumnezeu dupa ce o sa citesc. :)

#39
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
@Piorel :
baga un ochi pe thread la "credeti ca d-zeu exista?" si apoi citeste codul lui da vinci de Dan Brown+Mircea Eliade ,Istoria credintelor si ideilor religioase si nu o sa mai crezi aproape de loc in biblie.
daca vrei sa reincepi a crede , cred ca gasesc niste carti ati recomanda :D.

#40
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Biblia e biblie, Dumnezeu e Dumnezeu, nu are leg. musai cu biblia. Cat despre topic, am avut odata proasta inspiratie sa deschid un topic similar, care a zacut vreo 2 luni, neatins, diupa care a tinut luni de zile cu pro si contra Dumneazeu.

Ciao

#41
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004

Piorel, on Mar 19 2005, 18:52, said:

Cred ca o sa citesc codul lui da vinci, cica e beton.

<{POST_SNAPBACK}>

Se pare ca trebuie citit in engleza pentru a fi inteles pe deplin.
Si eu abia astept sa-l citesc. Tocmai mi-a fost recomandat.

#42
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

aurafas, on Mar 20 2005, 16:39, said:

Se pare ca trebuie citit in engleza pentru a fi inteles pe deplin.
Si eu abia astept sa-l citesc. Tocmai mi-a fost recomandat.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am auzit ca e o mare porcarie.

#43
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
nu e deloc o porcarie , sunt in el dovezi care trec pragul de la fictiune la realitate, lucruri care exista in realitatea noastra de zi cu zi , care pot fi cercetate si investigate.
nu e o porcarie , absolut deloc, o recomand oricui, oriunde ,oricand! :coolspeak:

#44
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Da. Si eu. Poate ca nici nu i-ar strica un thread separat. Dar, daca threadul asta e despre Coelho, haide sa ne mentinem on topic. Sau poate s-ar putea face o paralela intre Coelho si Dan Brown? Pe mine, cel putin, ambii m-au pus pe ganduri. Chiar daca se zice ca Coelho - scuzati cacofonia - e facil, prea moralisto-tonico-pozitiv, un autor de budoar, care pretinde sa dezvaluie misterele lumii intr-un mod mult prea naiv, dupa cum se zicea si mai sus, mie mi-a placut, si nu l-am citit pentru ca "e la moda". Pe mine personal m-a incantat stilul lui, destul de alert pentru niste scrieri (pseudo?)filosofice si, fara pretentia ca mi s-au dezvaluit tainele universului, am avut vreo revelatie sau mi s-a schimbat viata de la cartile lui, lectura in sine a fost placuta, caci, pana la urma, asta e scopul final al beletristicii - divertismentul, evadarea, alternativa la realitate. Atat Dan Brown, cat si Coelho emit adevaruri universal valabile (sau pretind ca le emit - a se vedea marile controverse si critici recente la adresa lui Brown) care "sunt sub nasul nostru", insa n-avem timpul, abilitatea, sau dorinta de a le cerceta mai indeaproape. Dupa parerea mea, si schitarea personajelor e oarecum asemanatoare la cei doi, desi s-ar putea sa merg prea departe cu analiza (hmmm, personajele lui Coelho sunt, parca, mai profunde decat ale lui Brown. Dar Coelho merge pe sondarea fiintei umane prin excelenta, pe cand Brown are alte aspiratii). In fine... Ambii sunt autori la moda, foarte cautati, foarte discutati, cu priza la... heh, gospodine, unii ii adora, iar altii fac misto de ei. O gramada de lucruri in comun :).
Dragut threadul asta.

Edited by LoveDemon, 21 March 2005 - 01:22.


#45
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
parerea mea despre coelho....e ca nu are nimic deosebit...este destul de usor de citit si oarecum sf... genul extrem de comercial....daca vreti ceva bun de citit, si oarecum in acelasi stil, incercati nuvelele lui eliade...sunt muuuult mai bune, parerea mea!

#46
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
Am citit si eu acum o luna Alchimistul... ce sa zic? Sunt de acord si cu Tuliman si cu LoveDemon... oricum, din momentul in care am terminat-o de citit, mi-a iesit din minte... totusi, datorita stilului destul de "infantil", asa cum zicea cineva, ma intreb daca nu cumva traducerea in romana nu a fost prea inspirata... sau chiar asa scrie omul asta?
E ca si cum as fi citit o culegere de proverbe si "vorbe de duh", toate mascate de un scenariu fantastic, in care faptele nu se "leaga" prea bine intre ele si ritmul e prea alert... cred ca densitatea de "intelepciuni" pe pagina e mult prea mare pentru gustul meu  :)

#47
aiu

aiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 08.10.2004
parerea mea e ca nu cum scrie sau unde vrea sa te "duca", sau ce mesaj vrea sa-ti transmita  un scriitor e determinant in a caracteriza sau, mai mult, a cataloga. Mai e o variabila (de unde si polaritatea asta de opinii) si anume starea in care esti cand citesti o carte, daca te ragasesti sau regaseti ceva din tine sau din ideile tale acolo sau daca convergi spre ceva de acolo sau afinitati de gandire etc Si in cazul asta se intampla sa treci peste o expunere simplista (uneori jignitor parca de simplista) sau te lupti cu o expunere greoaie. Sigur, asta nu inseamna ca expunerea in sine a unei carti, cum e ea scrisa, nu poate face deliciul citirii ei (din punctul asta de vedere mie-mi place hesse spre ex)

Si revenind la coelho ..spun, am citit vreo 4 carti de-ale lui ..prima a fost alchimistul ca "trebuia" citita.. din spirit de turma sau curiozitate ..whatever.. si nu mi-a transmis nimic, si m-am trezit la fel de ...  :D ... si cand am terminat-o. Si n-am reusit deloc sa inteleg profunzimea aia de care vorbeau multi ..si am inceput sa ma indoiesc de capatitatea mea de patrundere si sa-mi pun probleme de superficialitate bla bla bla. So, am mai citit inca una ..rezultatul ..acelasi  :D so, am mai citit una .. si inca una .. si ... am ajuns la concluzia de mai sus   :)  

a, si am mai ajuns la o concluzie (logica) : nu recomand carti
..si nici filme
..si nici altceva :)

#48
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
singura carte care chiar mi-a placut a fost Alchimistukl
dpdv al meu e adanca ,si zic, eu comerciala in acelasi timp

Restul ?  porcarii, scrieri in stil sandra brown 4 chicks

#49
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
io n-am citit nici una, da' o sa o fac atunci ca voi avea o stare mizerabila  ... mai jos de atat nu o sa pot sa ma afund  :cursing:

#50
pick_me

pick_me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2005
Sincer sa fiu si eu ma feresc de scriitori la moda. Recunosc de asemenea ca dupa 3 carti citite ("Alchimistul", "La raul Piezro am sezut si am plans" si "Diavolul si Domnisoara Prym") nu prea sunt in masura sa critic intreaga opera a unui scriitor, dar ma incumet ca  referitor la aceste carti pot spune urmatoarele lucruri:
1. Chiar daca au un iz....hai sa ii spunem "comercial" cu toate ca poate e prea mult spus eu zic ca sunt chiar binevenite in contextul actual. Spun ca e prea mult spus "comercial" deoarece atunci cum am mai numi gunoaiele gen Sandra Brown ca sa il citez pe un al membru.  Dar de asemenea spun ca sunt bine venite deoarece ele ofera cat de cat o orientare in musuroiul de curente si stiluri in care traim.
2. Totusi singurul lucru care pot sa spun ca imi displace la Coelho este faptul ca nu iti ofera de-a lungul povestirii repere prin care sa te ghidezi si din care sa extragi seva ci incearca efectiv sa iti induca starea pe care o traieste el si indiferent de parerea ta sa te convinga ca a lui este cea mai buna si mie personal imi place ca un scriitor sa iti ofere mai multe variante din care sa alegi, si cred ca asta datorita faptului ca au fost scrise "pe banda"...
Ar mai fi de spus dar sper sa nu va plictisesc..asa ca mai vorbim

#51
greyhound

greyhound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.12.2004
Am citit cu atentie tot topicul pur si simplu pentru ca, acum vreun an, m-a amuzat teribil constatarea unui prieten cand mergeam cu troleibuzul: "Ia te uita, asta a devenit ca Metallica si Scorpions acu' zece ani, sunt postere cu Coelho in statiile RATB!". Mi se pare foarte graitor pentru perceptia generala asupra operei si autorului. Un scriitor bun ajunge prin mediatizare un scriitor exceptional - e tipic anilor post' 80, ma refer la internet, televiziune si alte suporturi care inseamna nu neaparat comercial, ci vulgarizare (ma rog, poate trebuia sa zic popularizare si nu mi-am putut abtine o ironie).

Parerea mea (ca asta a dorit initiatorul) este in fond urmatoarea. Cum am spus si mai sus, un scriitor bun, dar nu exceptional. Nu cred ca aduce un unghi nou de abordare a acelorasi problematici care au macinat de mult timp literatura, dar cred ca are meritul de a fi foarte potrivit pentru lumea actuala pentru ca (scuzati-mi termenul, mai bine n-am putut zice) a de-subtilizat metafora. Alegoriile si metaforele din romanele lui (nu critic fara sa fi citit) nu sunt extraordinare pentru cititorul, sa zicem, din prima jumatate a secolului XX (cred eu, recunosc, n-am de unde sti), dar pentru omul de acum, post-industrial, poate nerafinat si categoric grabit, reprezinta un compromis excelent intre a nu se complica in maldare de simbolistici, dar a intelege totusi mecanismul lumii lui Coelho din ceea ce este (inca!) simbol.

#52
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
In cateva cuvinte ...
Alchimistul - Final previzibil
Diavolul si D-ra Prym - incredibil de plictisitoare ... cred ca mi-a luat un an sa o citesc
Veronica se hotaraste sa moara - Neasteptat de buna fata de celelalte doua mentionate mai sus

#53
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004
Paulo Coelho este un bluf, un gunoi. Mai mare rusinea!
Am citit "Alchimistul", si dupa aceea am ars-o!

Nu aruncati bani pe acel shit!

Va sfatuiesc sa cititi "Chir Chiralina" lui Panait Istrati, cartea aceasta poate va ajuta sa intelegeti lumaea.

#54
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
hehehe.... au aparut si nuggeti (citeste Panait Istrati).... in sfarsit....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate