Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Paulo Coelho

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#19
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
ia o gura de Livius Ciocârlie: ,,Fragmente despre vid", ,,Viata in paranteza", ,,Paradisul derizoriu"..

http://romania-on-li...arlieLivius.htm

Edited by zippy99, 08 March 2005 - 15:19.


#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io nu zic ca cine citeste coehlo e mediocru  :death: fiecare citeste ce-i place. da mi se pare suspect ca o gramada de oameni au ca autor preferat coehlo dintr-o data

#21
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
pai, in primu rand ca e contemporan, al 2-lea strategia de marketing si publicitate a editorului si-au atins foarte bine scopul! dar sa nu uitam ca scopul editorului este unic mereu: sa-si vanda cartea! iar cartea are mereu un scop unic oricare ar fii ea!

Daca lumea ar ignora publicitatea nu ar fii logic sa nu existe? daca toti cei 30-40 de
mii de useri ai acestui forum ti-ar dar ignore, tu ai mai continua sa postezi ?

Zippy99, cu greu ma abtin sa nu imi dau cu parerea despre o carte pe care nu am citit-o:  Livius Ciocârlie: ,,Fragmente despre vid", asa ca spune-mi cate pagini are ( sa vad daca am timp sa o citesc ) si daca mi-o recomanzi tu voi incerca sa fac rost de ea ! mersi!

#22
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
e destul de groasa dar merita citita.. cit despre Coelho, nu am nimic cu el si cu cei cre-l citesc, eu spun ca avem destui scriitori romani care merita cititi inaninte de a-l citi pe Coelho..

http://www.revista22...3-12-02&art=704

Edited by zippy99, 08 March 2005 - 15:25.


#23
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Mda, si eu ma feresc in general sa citesc din scriitorii "la moda". Cu toate ca astfel se poate sa pierzi lecturi care ar fi putut sa-ti placa. De Coelho cel mai mult mi-a placut "Manualul razboinicului luminii" (am tot evitat sa citesc "Alchimistul", prea i s-a facut reclama). Mergand pe aceeasi linie, poate as fi citit "Codul lui Da Vinci" daca nu ar fi fost peste tot, de la coafeze la senatori.

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
@shumi, ti-as da dreptate cu ignorul si publicitatea daca cei nu stiu citi useri m-ar considera dintr-o data postatorul preferat

pina una alta il consider pe coehlo un scriitor la moda cu un nume cool

#25
Roxanica

Roxanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2005

Mosotti, on Mar 8 2005, 15:31, said:

@shumi, ti-as da dreptate cu ignorul si publicitatea daca cei nu stiu citi useri m-ar considera dintr-o data postatorul preferat

pina una alta il consider pe coehlo un scriitor la moda cu un nume cool

<{POST_SNAPBACK}>




mai mai mai dar ce nervosi suntem....este adevart ca fiecare are dreptul la parerea lui, dar cand cineva incepe sa abereze si sa se simta frustrat...cum vad ca va simtiti majoritatea...e o pierdere de timp sa mai discut cu voi....pa pa

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mai oare de ce o parere opusa pur si simplu denota frustrare? sau nervozitate?  :o

#27
Roxanica

Roxanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2005

Mosotti, on Mar 8 2005, 17:10, said:

mai oare de ce o parere opusa pur si simplu denota frustrare? sau nervozitate?  :o

<{POST_SNAPBACK}>

      

nervozitatea mea vine de la faptul ca am avut o zi proasta( nu ca asta ar interesa pe cineva)..si nu am avut altceva de facut decat sa imi vars nervii pe forum..mea culpa


totusi nu inteleg de unde aversiunea asta fata de coelho

si nu inteleg de ce dupa ce citesti o carte...fie ea si la moda, cum va place voua sa spuneti nu iti poate da o revelatie sau nu te poate lasa cateva minute dupa ce ai citit-o cu ochii pironiti in tavan?!

m-a enervat faptul ca am simtit o oarecare rautate... si mie nu imi pac oamenii rai

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
well, nu mai simti atita rautate & enjoy coehlo  :kisstogether:

#29
Roxanica

Roxanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2005

Mosotti, on Mar 8 2005, 18:16, said:

well, nu mai simti atita rautate & enjoy coehlo  :kisstogether:

<{POST_SNAPBACK}>




ok am inteles, pareri diferite ce trebuie respectate...

te provoc sa imi spui care este autorul, sau cartea preferata..evident nu coelho :nonobad:

#30
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Mie nu mi se pare ca a fost rau Mosotti in postul pe care tu l-ai incriminat pe saracul baiat!
Totusi nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic prin publicitate, cel putin eu nu am inteles postul tau bine! l-am citit de 10 ori si inca nu ma pot dumiri exact ce inteles sa ii dau ! Chiar nu vad nici o legatura cu exemplul meu de publicitate!
Deci.. daca tu ai fii dintr-o data "postatorul preferat", ai accepta sa iti dea toti ignore ? de ce nu mai mi-ai dat dreptate atunci ?  :huh:  :confused:

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
diavol

si bacovia

Edited by Mosotti, 08 March 2005 - 18:35.


#32
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

shumilica, on Mar 8 2005, 15:18, said:

pai, in primu rand ca e contemporan

<{POST_SNAPBACK}>

Eco si Marquez sunt si ei contemporani. Cu toate astea nu am observat ca lumea sa fie inebunita dupa cei doi. Asa ca, in primul tau rind, cam pica.

Edited by mufa, 08 March 2005 - 20:51.


#33
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Eco si Marquez sunt scriitorii mei preferati. m-ati facut curios in legatura cu "Alchimistul" si o sa incep si eu sa o citesc cand am timp mai mult. O sa revin cu impresii.

#34
b0g0

b0g0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.02.2005
Inteleg si apreciez parerile tuturor,insa...
De ce de cateva secole incoace toata lumea gandeste ca pentru ca un scriitor sa fie cu adevarat apreciat si cu adevarat o valoare literara acel cineva trebuie sa fi decedat demult, sa nu fi fost apreciat in timpul vietii lui, sa fi avut o viata mizera...
De ce o carte  care este la moda nu poate sa aiba o adevarata valoare literara????
De ce sa nu citesti o carte doar pentru ca este "la moda"???
Si cel mai grav, de ce oamenii isi dau cu parerea despre carti inainte de a le fi citit????????
P.S. Si de ce nu puteti sa comentati o opera literara fara a aduce jigniri persoanei care a emis un contraargument, o parere diferita de a ta, o parere opusa parerii tale...

#35
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
Nu trebuie sa te simti jignit si nici sa o iei personal

.   Despre Coelho: O persoana a carui opinie mia recomandat cartea Alchimistul de acest autor, de care eu nici nu mai auzisem. Am cautat la biblioteca,dar nu am gasit, asa ca am luat si yo o alta carte a acestui autor:"Al cincelea munte".
.   Pot sa zic ca aceasta carte este cea mai proasta carte care am citit-o.
.   Deasemenea am mai citit si Alchimistul, care este o carte interesanta din anumite puncte de vedere.
.   Sunt curios Coelho are fixatia ca Dumnezeu exista,in toate cartile lui?Concluzia mea finala este ca Coelho este un autor slab,ale carui carti nu merita citite.Mai bine gasiti pe cineva care a citit cartile, ca sa va dea pe o foaie, citatele care fac ca aceste carti sa valoreze ceva...

#36
shanika

shanika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2005

Roxanica, on Mar 8 2005, 18:11, said:

nervozitatea mea vine de la faptul ca am avut o zi proasta( nu ca asta ar interesa pe cineva)..si nu am avut altceva de facut decat sa imi vars nervii pe forum..mea culpa
totusi nu inteleg de unde aversiunea asta fata de coelho

si nu inteleg de ce dupa ce citesti o carte...fie ea si la moda, cum va place voua sa spuneti nu iti poate da o revelatie sau nu te poate lasa cateva minute dupa ce ai citit-o cu ochii pironiti in tavan?!

m-a enervat faptul ca am simtit o oarecare rautate... si mie nu imi pac oamenii rai

<{POST_SNAPBACK}>


Nu imi place sa fiu o persoana rea cu orice pret, dar, din punctul meu de vedere, Coelho este un scriitor comercial si nimic mai mult decat atat.
Am citit si eu vreo trei dintre cartile lui, atat am reusit sa suport. Nu pot spune ca m-au plictisit, sunt destul de alert scrise, dar, din loc in loc, mi-au dat senzatia ca scriitorul ar fi un cavaler calare pe un armasar ale carui fraie nu stie sa le tina bine si le mai scapa din cand in cand, luand cate o trantitura zdravana si ametitoare.
Cam asta pot sa spun despre stilul narativ, cocktailul de idei utilizat si curgerea firului epic. Ideile nu sunt, nici pe departe, rele. Ca si la Iris Murdoch, de altfel. Numai ca punerea lor in scena, ca sa ii spun asa cartii realizate, lasa mult de dorit, trimitandu-ma cu gandul la o nostalgie de tip .... altcineva ar fi trebuit sa scrie cartea, ca sa fie bine scrisa.
Personajele sunt frumos schitate, cel mai adesea, dar cartea, in ansamblul ei, e mai sincopata decat o piesa rap. Or eu prefer un rock ambiental sau o muzica chill out, daca pot aplica aceste metafore cartilor.
Poate, poate, cine stie, intre atatia cititori de Coelho se va gasi si un cititor de Saramago. Mi-ar face o imensa placere sa discut despre cartile lui. Din pacate, Coelho se vrea un scriitor pe reteta lui Saramago, fara ca sa si reuseasca. Poate, cine stie, din prea multa cautare si pretiozitate a gestului scriiturii. No offense, da? :)
Astept cu nerabdare si alte discutii literare. Oricum, ma bucur sa vad ca exista persoane care inca imi mai impartasesc hobby-ul, indiferent ce si cat ar citi, pentru ca in Romanica de astazi prea putina lume mai cumpara carti pentru a le citi, totul nu e decat snobism si act social, manifest de conformitate.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate