Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Am procedat sau nu corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
De acord partial cu tine. Problema cu amenajarile e clara.
In rest intervin doua probleme:
- unde este definit clar ce inseamna aliniament (in lege pentru ca pe diverse site-uri sau in carti putem gasi diverse interpretari)?
- in celelalte cazuri (exceptand cele doua) unde scrie ca se ocoleste prin dreapta? Atata vreme cat nu e specificat nimic in regulament, se poate interpreta (poate scrie undeva dar nu am vazut eu).

Edited by geof, 03 March 2009 - 18:06.


#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

 geof, on Mar 3 2009, 18:04, said:

In rest intervin doua probleme:
- unde este definit clar ce inseamna aliniament (in lege pentru ca pe diverse site-uri sau in carti putem gasi diverse interpretari)?
- in celelalte cazuri (exceptand cele doua) unde scrie ca se ocoleste prin dreapta? Atata vreme cat nu e specificat nimic in regulament, se poate interpreta (poate scrie undeva dar nu am vazut eu).
Pai asta e problema, ca in lege nu scrie ce inseamna aliniament sau n-am gasit eu cand am dat examen in 2007 si e interpretabil :) Eu de ex consider aliniament atunci cand benzile de stanga ar fi una in prelungirea celeilalte ca in unul din desenele de mai sus, atunci cand de ex banda de stanga pe unul din sensuri se face prin largirea peste centru cu o banda, atunci ea e in aliniament fata de tine care sa zicem esti in sens opus, e clar atunci ca nu poti merge decat prin stanga centrului iar daca incalci si mergi inainte dai fata in fata cu cei care vor sa faca stanga din sens opus. Am vazut cateva intersectii asa, sunt rare e drept.
In general se aplica amenajarea rutiera care ea poate sa fie data pentru o intersectie dar sa nu fie facuta fizic cum trebuie pe asfalt din ratiuni de primarii care nu se ocupa samd... dar in planul strazilor sa fie data.
Bine si aici e o problema pentru ca neexistand marcaj clar daca se intampla ceva nu e vina ta ca cei care se ocupa de drum nu au semnalizat cum trebuie. In mod corect trebuie sa fie un panou aditional inainte de intersectie care sa arate clar cum se procedeaza sa nu exista dubii, asa e in occident.

Edited by andreic, 03 March 2009 - 19:06.


#57
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Dupa cum a spus andreic

Quote

Eu de ex consider aliniament atunci cand benzile de stanga ar fi una in prelungirea celeilalte ca in unul din desenele de mai sus, atunci cand de ex banda de stanga pe unul din sensuri se face prin largirea peste centru cu o banda, atunci ea e in aliniament fata de tine care sa zicem esti in sens opus
ALINIAMÉNT s.n. Poziția mai multor puncte sau obiecte de-a lungul unei linii (sursa DEX).

#58
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 inside_spy, on Feb 16 2009, 20:10, said:

Salutare,

Am și eu o mică nedumerire referitoare la trafic. Am avut o mică altercație în trafic în intersecția străzii Năsăud cu Trafic Greu Am pus și o poză...

intersectie.jpg

Ideea e că și eu, cât și șoferul celeilalte mașini vroiam să facem stânga pe Șos. Progresului... Eu am executat manevra exact ca în desen, moment în care mi-am luat o mulțime de înjurături și claxoane de la șoferul celeilalte mașini, care vroia să mă ocolească. Mi-a tot gesticulat nervos cum trebuia să tratez intersecția, dar încă sunt nedumerită.

PS: Îmi cer scuze dacă am postat aiurea topicul ăsta nou, dar chiar nu știam unde să postez.

    In principiu este bine ca nu mai se incurca masinile una in alta, se fluidizeaza mai bine. DAR eu prefer de multe ori sa ocolesc centrul intersectie pentru ca ala daca intra in tine, oprea semnalul si zicea ca vroia sa mearga inainte si tu nu i-ai acordat prioritate.

#59
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Ai procedat incorect. Daca din sensul opus veneau masini care isi pastrau sensul de mers, adica inainte pe Nasaud de unde ai venit tu, te-ar fi luat in plin. De aceea ocoliti centrul intersectiei intotdeauna in afara situatiilor in care exista semafoare speciale pentru viraj stanga sau dreapta.

Desenul postat mai sus http://forum.softped...t...t&p=6023166 este incorect. Nu asa se ocoleste centrul intersectiei. Prima masina care doreste sa faca stanga nu se opreste imdeiat dupa centrul intersectiei, pe banda 3, ci inainteaza pana cand ajunge in dreptul benzii 1 de langa trotruar, asa incat sa faca loc cat mai multor masini care intentioneaza sa vireze stanga sa se alinieze in spate. In momentul in care intersectia s-a umplut, ultima masina care doreste sa vireze stanga nu mai inainteaza si lasa banda libera pentru cel putin prima masina care doreste sa vireze stanga din sens opus. Bafta!

Edited by GeorgeM, 08 April 2009 - 23:35.


#60
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008

Quote

ultima masina care doreste sa vireze stanga nu mai inainteaza si lasa banda libera pentru cel putin prima masina care doreste sa vireze stanga din sens opus

Vezi sa nu :)

#61
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mda, vezi sa nu
intersectia aceea e nesimtita, o stiu foarte bine :(, daca nu ocolesti centrul imaginar ai toate sansele sa fii lovit de cei care vin din sens opus si merg in fata
ce dreak e asa greu sa puna un semafor suplimentar?

din pacate am remarcat prin oras ca au scos unele semafoare care erau pentru exclusiv stanga, generand haos in intesectie cu doi carnati de masini incolaciti in mijloc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate