Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Am procedat sau nu corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmelcu79, on Feb 16 2009, 23:19, said:

Pune mana pe carte , ca nu ai dat de palarier, inca.

Art. 110. - (2) Schimbarea directiei de mers spre stanga, in cazul vehiculelor care intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stanga centrylui intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.

(3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin dreapta.


inca e periculos sa faci astfel de manevre legale atata timp cat nu vezi intentia celui din fata. (din ce-am observat peste 70% nu stiu de aceasta reglementare )

putin off (legat de altercatie-nevinovat): eram in bucuresti ...in fata mea un cielo franeaza la trecere de pietoni ,franez si eu ca deh nu puteam sa intru peste cielo si peste pietoni (pietonii treceau pe o trecere la care nu mergea semaforul -dar ptr soferi era verde).
In spatele meu era o Skoda Octavia taxi care claxona in disperare am crezut initial ca-i claxoneaza pe pietoni sau pe cielo, dar boulica ma claxona pe mine (am inteles asta cand a ajuns in paralel ,gesticula si se uita la mine). `Am deschis geamu si bineinteles ca i-am cerut sa ma scuze ca ma aflam in fata lui :naughty: `. Am vrut sa-mi explice si mie de ce ma .... la capatana , dar la urmatorul semafor a pastrat o distanta maricica fata de geamul meu.(cu totusi ca avea loc sa inainteze ).
Cred ca m-a vazut cu nr de bz si o fi zis ca incurc traficul pe acolo ....sau cine stie, oricum dupa incident i-am aratat ca se ajunge la destinatie rapid si sigur daca se calculeaza manevrele (tot drumul s-a agitat ca pestele pe uscat.....facea ce facea si tot la 5-6 masini in spatele meu ajungea :lol: )

Edited by cosmin_miu, 17 February 2009 - 02:22.


#20
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
in mare parte din europa, centrul intersectiei se lasa la dreapta ta, astfel se evita blocajele prostesti creeate prin ocolirea centrului intersectiei.

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmicutza08, on Feb 16 2009, 20:41, said:

Ai procedat corect, si chiar te rog sa faci asa si in continuare, ca eu ma lupt cu morile de vant si toti fac cum au invatat ei acu 20 de ani.

Acu' e drept ca asa ceva nu fac, dar de scrisul dupa norma de acum veche tot nu ma pot dezvata.

#22
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
In intersectiile mari unde este verde inainte si la stanga pt ambele sensuri, si mai multe masini vor sa faca stanga la fiecare verde, se face prin dreapta centrului (zic ce e in practica nu ce zice in lege) pentru ca altfel mult mai putine masini ar apuca sa faca stanga.

Edited by cornel001, 17 February 2009 - 12:35.


#23
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

View Postcornel001, on Feb 17 2009, 13:31, said:

In intersectiile mari unde este verde inainte si la stanga pt ambele sensuri, si mai multe masini vor sa faca stanga la fiecare verde, se face prin dreapta centrului (zic ce e in practica nu ce zice in lege) pentru ca altfel mult mai putine masini ar apuca sa faca stanga.


uite ce se intampla daca faci stanga prin dreapta centrului :lol: . poate ai vrut sa zici prin stanga centrului, sau ca lasi centrul in dreapta ta.


Attached File  untitled.JPG   13.44K   99 downloads

#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Totusi, in Bucuresti, au ramas multe intersectii unde se face dupa vechea metoda. Fiecare intersectie cu obiceiul ei.

Legal si logic e sa nu ocolesti centrul, ca sa nu te intersectezi cu ceilalti, sa rezulte desenul de mai sus. Practic, in intersectiile unde a ramas obiceiul de a se ocoli, e destul loc, si incap mai multe masini sa faca stinga.

#25
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Domnii colegi, domnisoara a intrebat daca e corect si legal!?

Raspunsul final este DA, cu mentiunea ca traseul corect va fi adoptat in functie de situatia din trafic!!!

Edited by melcu79, 17 February 2009 - 14:41.


#26
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Aseară era foarte liber, eram practic singurele mașini care stăteam la semafoarele alea (exceptându-le pe cele de pe Trafic Greu)... Am zis și eu că atunci când e aglomerat ocolim prin dreapta, dar atunci nu era cazul. Dacă nici seara sau în week-end nu respectăm legile, atunci când? :P Oricum tipul făcuse școala de șoferi de mult timp (avea vreo 40 de ani) și era și din provincie (IF 40 ***).

#27
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Respectarea legii nu poate fi conditionata.

Off topic: IF nu e provincie, e un alt centru al Bucurestiului :P , defapt mai mult o gradina zoologica daca observi in trafic masinile cu IF! :lol:

#28
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postdudulicu, on Feb 16 2009, 20:24, said:

da dupa noua lege ai procedat corect,insa intervine in intersectie daca nu e semnalizat cine are prioritate atunci se acorda prioritate de dreapta si cred ca el avea prioritate si din cauza asta gesticula
creca' ar fi bine sa raspunda oamenii care indeplinesc urmatoarele conditii:
1. poseda permis de conducere
2. permisul de conducere e luat pe bune, nu la Pitesti

ce dracu.... scrie negru pe alb in codul rutier ce-i cu stinga, nu e chiar asa complicat.
@ initiator: da, ai procedat corect insa in unele locuri e oarecum mai dificil sa faci stinga asa ( din cauza modului in care se dispun masinile la semafor pe sensul opus , in special acolo unde intersectia e "strimta" si nu-i loc larg in centru, sa ai pe unde sa te duci) si multa lume inca nu s-a obisnuit. eu una recunosc ca de cele mai multe ori, cind nu sunt prima masina la semafor, o fac in modul "vechi" ( fortata de imprejurari), iar daca sunt prima masina la semafor si nu ma duc cit de in fata se poate ca sa fac loc alora din spate sa se inghesuie si ei, ma claxoneaza ca dementii deci....cam tot asa o fac. Daca nu e nimeni in spate turbat merge si cu ocolitul prin stinga al centrului imaginar :)

#29
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ai procedat corect. Doar ca ai omis o linie de tramvai in desen.

Edited by C.F.S., 18 February 2009 - 20:53.


#30
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postabancor, on Feb 17 2009, 12:55, said:

Totusi, in Bucuresti, au ramas multe intersectii unde se face dupa vechea metoda. Fiecare intersectie cu obiceiul ei.

Legal si logic e sa nu ocolesti centrul, ca sa nu te intersectezi cu ceilalti, sa rezulte desenul de mai sus. Practic, in intersectiile unde a ramas obiceiul de a se ocoli, e destul loc, si incap mai multe masini sa faca stinga.

  :D

am si io o curiozitate, unde-a ramas obiceiu' asta, undeva in mijlocul intersectiei, sau sta asa mai intr-o margine, sa nu-l buseasca vreo masina?  :P

si-acu' serios, ce-ai vrut sa zici cu obiceiul asta? tre' sa prospectez intai bucurestiul la pas si sa iscodesc trecatorii sau riveranii, ca sa aflu obiceiul unei intersectii? sau cum altfel aflu daca aplic ce scrie la cod sau o las pe mai tarziu?  :rolleyes:

#31
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
te uiti in jur???

#32
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postrox, on Feb 18 2009, 22:42, said:

te uiti in jur???

poi si-atunci obiceiul soferilor de unde-l mai aflu, din ziar? io aveam impresia pana acum ca uitandu-ma in jur aflu ce fac soferii, nu ce obiceiuri are intersectia si cum a dormit azi noapte :)


sa mai restrangem aria si sa zicem ca-s prima la semafor. unde vad obiceiul intersectiei?  :rolleyes:

#33
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
Ai avut 100% dreptate

Cand a fost schimbata aceasta regula a fost mediatizata in ziare si la televizor, dar se pare ca insuficient pentru soferii de "meserie"

PS - oricum tu esti blonda deci nu ai dreptate :D

#34
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postcharme, on Feb 18 2009, 23:20, said:

poi si-atunci obiceiul soferilor de unde-l mai aflu, din ziar? io aveam impresia pana acum ca uitandu-ma in jur aflu ce fac soferii, nu ce obiceiuri are intersectia si cum a dormit azi noapte :)


sa mai restrangem aria si sa zicem ca-s prima la semafor. unde vad obiceiul intersectiei?  :rolleyes:
te uiti ce fac aia din sens opus care vir sa faca si ei stinga?
/sau te doare-n cot, esti trend-setter, da' s-ar putea sa te injure vreunu ;)

#35
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Acum am aflat si eu de modificarea asta :o , am luat permisul in 2003 si invatasem invers.

#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postpstefan, on Feb 20 2009, 10:47, said:

Acum am aflat si eu de modificarea asta :o , am luat permisul in 2003 si invatasem invers.

cucubau, te-am prins.
in 2003 am luat si eu permisul si am invatat ca in mod normal, virajul la stanga presupune ocolirea centrului imaginar cu exceptia virajului simultan la stanga al celor doua sensuri de mers, caz in care se ocoleste prin stanga centrul. BUSTED :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate