Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 

Totul despre ceasurile Casio G-Shock

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#1
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Mi-am luat de cateva zile primul meu ceas Casio din seria G-Shock: G 9100  :thumbup:

[ http://www.wristwatchalley.com/images/Casio%20G-9100-2DR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://www.wristwatchalley.com/images/Casio%20G-9100-2DR%20B.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tot cautand pe net informatii despre G-shock am avut ocazia sa descopar o multime de informatii despre ceasurile din aceasta gama.Admir de mult ceasurile din aceasta serie dar am fost surprins sa vad cat de variata si apreciata este.
L-am cumparat Mi-am dorit un al doilea ceas(primul este tot un Casio Oceanus cu afisaj analogic si complet din inox),unul sport,cu afisaj digital,rezistent la apa/rugina/socuri si care sa ofere si alte functii utile: multi alarm,cronometru,temporizator,dual iluminator,baterie performanta,fiabilitate,aspect.

"In 1983, Casio launched the shock-resistant G-SHOCK watch. This product shattered the notion that a watch is a fragile piece of jewelry that needs to be handled with care, and was the result of Casio engineers taking on the challenge of creating the world's toughest watch. Using a triple protection design for the parts, module, and case, the G-SHOCK offered a radical new type of watch that was unaffected by strong impacts or shaking. Its practicality was immediately recognized, and its unique look, which embodied its functionality, became widely popular, resulting in explosive sales in the early 1990s. The G-SHOCK soon adopted various new sensors, solar-powered radio controlled technology, and new materials for even better durability. By always employing the latest technology, and continuing to transcend conventional thinking about the watch, the G-SHOCK brand has become Casio's flagship timepiece product."


Forum Casio G-Shock

MyGshock.com: un site cu foarte multe informatii,poze,filme si link-uri legate de G-Shock

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VSaciL-tNg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YtXn9-tdMz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Gadget Show: Gulfman G9100 Test  :thumbup:

Nu mai sunt posesori sau admiratori ai ceasurilor G-Shock?

#3
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 catalinmariescu, on Feb 26 2009, 11:15, said:

Gadget Show: Gulfman G9100 Test  :thumbup:

Nu mai sunt posesori sau admiratori ai ceasurilor G-Shock?
Al firmei Casio da. :)
Sunt la al 3-lea ceas Casio .
De toate modele sunt foarte multumit.Pret calitate excelent.

#4
cable_guy_91

cable_guy_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.08.2008
F.bune di fiabile.Am avut si am si acum,majoritatea cumparate din Golf(Dubai),si din UK(Argos).La noi,sunt insa mai scumpe.Face fiecare banut

#5
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Personal nu sunt fan G-shock.

Casio da, si asa cum s-a mai spus sunt super ok dpdv calitate/pret.

#6
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 cable_guy_91, on Feb 27 2009, 10:39, said:

F.bune di fiabile.Am avut si am si acum,majoritatea cumparate din Golf(Dubai),si din UK(Argos).La noi,sunt insa mai scumpe.Face fiecare banut
Mie nu mi se par asa scumpe http://www.ceasuri-tempora.ro/
Care este diferenta de pret ?

Edited by stokarit_s, 27 February 2009 - 12:09.


#7
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Si eu am un Casio, nu e G-shock ca e prea mare pentru gustul meu, si sunt foarte multumit de el.
Modelul este un edifice din titan, cu care fac baie in mare saptamanal. De doi ani jumate merge cu bateria originala. E misto rau
http://www.casio-int...f-305.html#spec
ce am eu este modelul 8AV

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Hai sa extindem discutiile asupra tuturor ceasurilor Casio.  :)

Primul meu ceas a fost acum multi ani un Casio electronic,desi nu era cine stie ce ca finisare ceasul ala m-a servit cca 4 ani fara probleme.O singura problema avea totusi,nu-i placea apa(doar WR).

L-am schimbat cand am prins o ocazie cu un ceas Swatch integral din aluminiu,super bun a fost si asta si vreme de cca 4 ani l-am folosit intens. Nici asta nu era prieten prea bun cu apa,WR 50m(oricum peste primul Casio din punctul asta de vedere).

Pentru ca se observau urme de uzura pe bratara ceasului am hotarat sa-l schimb cu un ceas complet din inox de la Casio,am avut posibilitatea sa aleg dintre mai multe modele dar asta a fost modelul care s-a incadrat cel mai bine in ce mi-am dorit: Casio Oceanus(arata si merge impecabil). Asta este prieten cu apa(WR100m).

De ziua sotiei acum aproape 2 ani i-am ales un ceas frumos tot de la Casio(200 de lei),merge impecabil si arata la fel.

In concluzie,am acum 2 ceasuri de la ei iar in total sunt la al treilea ceas Casio,foarte multumit.  :OK:

#9
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
am MTG-930 (solar+atomic). Imi fac griji sa nu-l agat de ceva si sa-mi smulg mana. Am citit multe despre ceasurile astea

#10
Sebino

Sebino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.11.2005
Salutare
Din clubul Casio pot spune ca fac si eu parte cu un Casio MTD-1054, pe care il am de 2 ani. Nu am avut nicio problema cu el. Am facut baie in mare fara a avea surprize. Acum vrau sa-mi iau un Casio GW 9200-1, dar din pacate e cam scump inca.

#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
E super fain modelul la care te gandesti,mai este numit si Riseman si este foarte bine dotat:

Inspired by those who challenge high altitudes, the G-Shock RISEMAN features a unique three-layer structured twin sensor to measure altitude, barometric pressure as well as temperature. Add in solar power and atomic timekeeping technology and you’ve got non-stop, self-adjusting performance that is the RISEMAN.

#12
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
am avut cateva g-shockuri,rezistente insa se degradeaza destul de repede fata de alte ceasuri.....am 2 candino si sunt mai stabile in timp,metalul nuj se matuieste,nu se zgarie....
pt pusti sunt ok casio,insa dupa cam 2 ani.....arata ca un seiko dupa 10.
geamul la gsocuri e slab calitativ,nu stie de safir!
mi se par asa,de sezon,pt 6-12 luni,ca si swatch.

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
As zice sa nu generalizezi pentru ca din experienta mea iti pot spune ca am in familie 2 ceasuri Casio(nu sunt G-Shock) ce au carcasa din inox,au 2 respectiv 3 ani vechime,au fost purtate zilnic si arata impecabil.  ;)

Sunt convins ca sunt si ceasuri mai rezistente dar si costa mai mult.

#14
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
catalinmarinescu, te vad entuziasmat tare de ceasul tau cel nou. Nu vreau sa iti spulber visele, dar nu te apuca 2 ani fara sa se rupa cureaua la modelul din pozele tale.

Curelele de cauciuc sunt atacate de soare, apa sarata si transpiratie.

Am fumat g-shock si eu acum ceva timp. Momentan ma delectez cu un prg-40 triple senzorcu curea textila+piele sintetica. Vad ca tine bine raportat la torturile prin care a trecut. Are putin sub 2 ani.

Edited by SPF, 11 April 2009 - 09:17.


#15
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
:D   A trecut perioada entuzasmului,a intrat deja in normalitate asa cum era de asteptat. Mi-am asumat constient riscul privitor la curea,in caz ca va ceda si eu voi mai avea atunci ceasul cred ca-mi voi putea permite sa-i cumpar o curea noua.

#16
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Eu cred ca nu. O sa vezi de ce.

#17
cerbeskovici

cerbeskovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2009
E unul sunt si am ramas un client fidel al ceasurilor G-Shock Casio ... am unul Baby-G Shock de 8 ani !!! thumbsup.gif in tot acest timp am schimbat 2 curele si 3 baterii . Avea cureaua din material-panza si in timp se murdarea iar dupa mai multe spalari...mna. Acuma il folosesc numa` la pești (nu mai e asa ``impecabil`` dar functioneaza foarte bine )


Il recomand cu incredere !  :thumbup:

#18
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Nu exista Baby G-Shock.

Exista G-Shock si Baby-G ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate