Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Astrul

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Gata bibicilor, m-am hotarat, nu mai vreau democratie, traim in dictatura, asa ca ce vreau eu cu aia va alegeti. Mai incep jde case anul asta pe caramida, rar am una pe lemn pe care as putea s-o prezint cap-coada. De multe ori proiectul se termina undeva pe la placarile cu OSB, deci destul de repede si nu neaparat spectaculos. Am chef de cearta, de polemici, de idei, de ce nu, asa ca cine vrea zidarie sa-si faca :lol: . Vroiam decat sa testez piata sa vad daca exista interes in zona asta. Akinik pregateste notitele caci ai de scris! :proud:
Incepem cu arhitectura, este vorba de o casa P+M in zona apropiata Bucurestiului, teren cat cuprinde, vreo 2000 de mp, loc sa aterizeze si un avion mai mic. Desigur buget restrans, asa cum imi place mie, dar te face sa gandesti fiecare detaliu din toate punctele de vedere, tehnic, structural, economic, practic si estetic.
Din cate mai tin eu minte am inceput cu trasarea fundatiei. Mi-a luat ceva timp, am stabilit ce si cum cu beneficiarul, a doua zi urma sa ne apucam de sapatura. A doua zi surprize surprize! Ai naiba de caini, s-au jucat peste noapte cu toate sforile intinse de noi deunazi si ia-o de la capat cu masurat, unghiuri, etc...etc... A fost prima buba neagra, si ultima de pana acum.
Ups s-a facut tarziu, ne mai vedem si maine.

Edited by punkt, 20 June 2009 - 09:58.


#2
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Bravo astrule, hai ca te urmaresc de mult si chiar vroiam sa te mai bazai si eu cu sfaturi ca ma apuc si eu de construit o casa pe structura de lemn si am o groaza de nelamuriri,poate de aici o sa vad prin ce o sa trec si sa ma si lamuresc odata cu avansarea constructiei,hai baga mare ca asteptam.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Momentan uichendu asta e destul de incarcat, copii de alaptat, batrani de ajutat sa treaca strada, o tara de condus, dar de luni imi fac timp si pentru proiectul asta.

#4
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Sa vedem nenea cu ce ne mai incanti anu asta. "Noi iti suntem aproape" ..la nevoie ..la daramat si la intins mana .. cand ii lozul de la client  :lol:  :lol:

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
N-am mai scos un jurnal de vreun an de zile. Dar nu cred ca a dus nimeni dorul. La cate aveti acum ce citit zilnic, eu mai lipseam.

#6
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
abia astept sa vad o noua casuta de lemn  :rolleyes:

#7
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Eu am votat "lemnul", deci sînt mulțumit de alegerea pe care ai făcut-o.


P.S.

View PostAstrul, on Jan 30 2009, 01:36, said:

[...] Am chef de cearta, de polemici, de idei [...]
Nu cred că te gîndeai la mine cînd ai scris vorbele astea. :lol:

Edited by raduk, 01 February 2009 - 10:54.


#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Un om care considera ca le stie pe toate este un mare tantalau. In viata intotdeauna ai ceva de invatat de la fiecare. Oricum anul asta m-am hotarat sa gasesc un teren in zona Capitalei unde sa mai fac o baza de productie. Desi executia structurii nu dureaza mai mult de 3 saptamani, in timpul lucrarilor de infrastructura, s-ar putea lucra in paralel si la executia structurii. Sa vedem ce preturi vor fi anul acesta la terenuri.

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Ok, incepem cu elevatia, la fundatie n-am facut poze, totul s-a intamplat in momentul in care treceam destul de rar, eram prins cu invitatii si flori in piept :death: , asa ca o perioada am facut destul de putine poze. Fundatia a fost sapata la 90x50 cm, sol tare, stiu ca au sapat baietii vreo saptamana la tarnacop, dupa primii 20-30 cm. Armarea standard, 4 fi 12 etrieri 30x30 la 15 cm. Aceeasi armare si la soclu. Elevatia a fost ridicata la aproximativ 50 cm deasupra nivelului terenului.
Tipul de pe cifa care manevreaza elefantul deja este la a 25-a turnare cu mine, nu mai conteaza zona in care construiesc, am gasit beieti buni, care-si fac treaba profesionist si numai cu ei colaborez. Conteaza foarte mult procesul de turnare in aspectul unei constructii. Te poti chinui saptamani in sir pentru a strange cofrajele cat mai bine, daca idiotul care manevreaza pompa se grabeste si da rasol la turnare, te poti trezi cu cofrajele rupte, strambe si alte minuni. Oricum n-am avut pana acum nici o problema cu ei, chiar daca se sparge un cofrag, asteapta rabdatori pana termini reparatiile. Nu le fac reclama, insa am turnat cu peste 15 statii de betoane si peste tot am vazut ca nu au profesionisti in manuirea pompei.
Nu-si dau seama ca daca rup cofrajele tot ei intarzie pana le repara constructorul. Asta inseamna sa ai responsabilitate. Face parte din procesul de executie al unei case. Daca nu stiati, ai fost cazuri in care firma constructoare a dat in judecata statia de betoane pentru neglizenta in turnare. Pare imposibil dar se mai practica.
La placa, pamant compactat, balast, polistiren extrudat si plasa fi 6.
Placa beton 10-11 cm. Nu mi-a ajuns betonul pentru toata scara. De fapt nu intertionam sa o torn atunci insa daca am vazut ca ramane beton de ce sa-l arunc. Sub scara s-a facut o mini fundatie de vreo 30-40 cm.
Amprenta casei este undeva pe la vreo 70-75 mp.

Attached Files


Edited by Astrul, 01 February 2009 - 15:13.


#10
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostAstrul, on Feb 1 2009, 14:50, said:

[...] La placa, pamant compactat, balast, polistiren extrudat si plasa fi 6. Placa beton 10-11 cm. [...]
Întrebare: nu ar fi fost binevenită o folie peste XPS?

#11
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Hai mai baga , ca sunt curios sa vad cum te-ai chinuit la montat talpa , sa o prinzi de bulanele alea . Si mai ales sa vad cat de drept ti-a iesit talpa , ca la cata apa e pe acolo , sa nu-mi zici ca ti-a iesit placa , ca pe calculator :)

#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Nu era gata terminata akinik, mai trebuia sa vina o jumatate de cifa, cu care am turnat si din scara. La sfarsit dupa ce se trage placa, iese zeama in locurile mai joase, acolo se uniformizeaza pentru a ajunge la nivel. Din pacate eu am plecat la ultima cifa, ma chemau alte interese.
Saptamana asta, am dat nivelul cu laser pe tot parterul, trebuie sa trag sapa peste instalatii saptamana viitoare. Diferentele de nivel au fost de maxim 5 mm. Iti dai seama ca e in interesul lor sa iasa placa dreapta. Altfel in loc sa taie toti montantii la aceeasi dimensiune ar trebui sa puna sfoara si sa masoare fiecare montant taiat, risipa mare de timp si energie.
Talpile au fost montate pe carton bituminos, taiat la 10 cm intr-o parte si alta, dupa montanti, talpa se imbraca in totalitate in carton.
Conexpandurile sunt pozitionate dupa proiect sa nu pice pe vreun stalp, montant sau in interiorul unui gol de usa.

Attached Files


Edited by Astrul, 01 February 2009 - 15:51.


#13
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Nu e cam valurit aici? Sau e de la camera? aici
Nu se pun distantieri sau pietrele alea sunt suficiente?

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Este, intr-adevar. La turnarea soclului in unele parti armatura s-a mai lasat cativa cm, in alte parti arata putin mai inalta. Normal daca ma ridicam cu polistirenul la cel mai inalt nivel al elevatiei, nu mai puteam prinde plasa de armaturile lasate libere din elevatie si nu as mai fi putut mentine acelasi nivel la placa, ar fi iesit mai subtire, lucru care nu-mi convenea. La elevatie, cand mergi pe sistemul asta si nu acoperi in totalitate armatura intotdeauna este problema nivelului. Practic atat cat intra din pompa cam atata ramane in cofrag, printre etrieri este foarte dificil sa mai plimbo betonul dintr-o parte intr-alta. Din cauza diferentelor de nivel de la soclu se vad in unele parti alece valuri.
Daca as merge cu soclul acoperit in totalitate de beton ar fi simplu de a-l aduce la acelasi nivel peste tot. Mai mult decat a bate cuie de nivel si sa sti sa te opresti cu pompa la fix in cofrag nu prea ai alte variante. Da nu accept metoda cu plasa peste elevatie fara a fi prinsa de etrieri.
Apoi cand compactezi te duci dupa nivelul elevatiei turnate, la fel si polistirenul, altfel daca dai un nivel perfect peste tot, in locurile unde nivelul betonului este mai jos, risti sa-ti intre pamant si balast si placa nu mai face prize cu elevatia. Nu stiu daca a inteles cineva ce am scris aici. :death:
Distantieri se pun la plansee, mai putin la placa de la parter, cand se toarna betonul se idoaie o bara de PC cu cioc si se trage toata plasa in masa betonului.

Edited by Astrul, 01 February 2009 - 16:24.


#15
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Ii dreapta ca funia in sac :))
Ai curaj sa pui nivela (da una mai mare la vreo 2m ) pe talpa si sa mergi cu ea pe tot perimetrul ? Si in plus pe toate colturile ?
Sau pune pe colturi laserul si il intorci , insa e mai difcil sa vad in poza lumina de cota;

Si inca ceva , cum prinzi montantii de talpa ? sa nu zici ca folosesti vechea metoda ca nu mai are rost sa ma mai uit la poze.

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Asa si cu corniere normale. Prinderea se face traditional. Cand termin toata structura fac un necesar si cumpar toate coltarele necesare. Fac mai putine drumuri.

Man, acu-i placat aproape tot cu rigips, trebuie sa dau jos scheletul, placa de rigips, folia sa scot vreo 3-4 montanti si sa pun nivela. Cam greu ce zici?

Attached Files


Edited by Astrul, 01 February 2009 - 16:31.


#17
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Bine man , da' la urmatoarea sa-mi demonstrezi ca placa e dreapta , punand nivela din 2 in 2 m , ca sa ma convingi ca faci placile alea intradevar drepte.
Mai rupt cu <Prinderea se face traditional> . Ce intelegi tu prin traditional ?:)
Uitate si tu un pic la poza1 si zi-mi asa ca fapt divers , peretele ala e drept ? montantii sunt la fata cu talpa superioara?
Eu nu iti contrazic metoda de lucru , dar ti-am mai repetat , ca aceasta varianta e cam rudimentara si iti ingreuneaza munca , plus ca abaterile dintre prinderi sunt mai greu de controlat , prin lipsa punctelor de sprijin in momentul montajului.
Hai mai pune cateva poze , poate ma convingi cu alte chestii :)

PS. Eu cand fac poze la fata locului (ex, la o casa de lemn) pun meseriashii sa-mi tina nivela pe anumite chestii care nu-mi inspira perfectiunea si astfel le am dovada , in eventualitatea ca vreodata clientul o sa-mi ceara lamuriri de anumite elemente ce ii compun casa. Inclusiv anumite prinderi, materiale ascunse etc etc. ..nu fac doar poze artistice ca sa le am la catastif sa dea bine la cv.

Sper ca nu te supara contrazicerile mele , dar tu ai avut "bunavointa" de a accepta orice polemica in acest caz :)

#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Esti o bomboana, numai plin de idei constructive. De ce m-as supara? La casa urmatoare asa voi face. Plus ca vreau sa schimb si sistemul, vreau sa plec cu stalpii de 15x15 de jos pana sus sub cosoroaba. Si intre ei o sa incerc varianta cu panouri, fac o masa mare de vreo 3x4 m cu corniere pe 2 laturi, OSB de 22, deja am vorbit cu baietii in sensul asta. Asa voi avea 2 talpi la baza dar nu-i bai. Prima prinsa in conexpanduri, a doua prinsa de ea, eventual cu conexpanduri mai lungi. Peretii sunt drept, altfel as avea probleme la montajul OSB-ului. Incerc sa scot fata dreapta chiar daca lemnul nu e STAS. La interior oricum vin cu profile de rigips.
Acum va las ca lucrez de azi dimineata la o oferta pentru finisaje.

Apoi am inceput parterul, a durat cam o saptamana cu tot cu grinzile peste parter.Am mers atat pe exterior cat si pe interior cu 15x5 iar ca si grinzi 15x10.

Attached Files


Edited by Astrul, 01 February 2009 - 17:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate