Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Creatie sau Evolutie ?...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12680 replies to this topic

#11377
moti666

moti666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 11.03.2008

View PostcptBlackadder, on 10th February 2012, 14:32, said:

Cum poate ceva sa aibe un centru, sau o origine, daca insasi notiunea de spatiu a aparut odata cu aparitia universului?

Centrul Universului lui Sylvestru e... Sylvestru :)
nu-l poti contrazice

#11378
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View PostLORELYAN, on 10th February 2012, 12:03, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uJIR-sVSHNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ala se cheama documentar stiintific ?...
Cica dovezi pentru creatie si toate sunt interpretari dinalea gen .."e complexa"--->>creatie
"nu ai nevoie doar de apa si gata"---->>creatie.
alea cu ..."sansele erau mici" (aka ..de domeniul trecutului ..)---->creatie.
apeluri la emotie "acel punct mic este neinsemnat"---->>creatie.
argumentele "fine-tuning"(alta prostie la care multi au luat teapa ...stelele pot functiona in anumiti parametrii..nu numa bullshit "designed")--->creatie
soarele e la distanta de 400 de ori mai indepartata de luna.(in contextul ala era vorba de eclipse ..).Face aluzie la ..argumentele alea ca ..Nicolae Ceausescu a murit pe 25 decembrie,ziua nasterii lu' kristos.Uite ce maret e kristos ..----->creatie
Pamantul este localizat in cea mai buna zona pt obervari astronomice(ajejejejejejeejejejejejejejejeoxoxoxoadkasd14i1..funny)----->>creatie(biblical ..chestia aia cu profetia ..caci kristos a vrut ca noi sa descoperim totul ...)
Intelijent dizain BEBE ....hai ..pune mana pe niste literatura de specialitate calumea nu ..pe ..."creationism stiintific"..

Jenant ...

Edited by moartelaprosti, 10 February 2012 - 15:08.


#11379
cptBlackadder

cptBlackadder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.02.2012

View Postmario_bril, on 10th February 2012, 15:34, said:

Prin redshift. Destul de simplu. S-a ajuns sa se calculeze dimensiunea Universului. Orice spatiu finit are si un centru. Este destul de logic.

Universul nu este finit, imi pare rau sa te anunt, prin urmare nu are cum sa aibe centru.
Redshift iti spune doar ca stele se indeparteaza de tine. Insa asta se intimpla in toate directiile. Nu-ti spune nimic despre centrul universului. Doar daca il consideri in punctul de unde faci observatia. Adica Terra. Este Terra centrul Universului?

#11380
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostcptBlackadder, on 10th February 2012, 14:47, said:

Universul nu este finit, imi pare rau sa te anunt, prin urmare nu are cum sa aibe centru.
Redshift iti spune doar ca stele se indeparteaza de tine. Insa asta se intimpla in toate directiile. Nu-ti spune nimic despre centrul universului. Doar daca il consideri in punctul de unde faci observatia. Adica Terra. Este Terra centrul Universului?
Mai citeste. Incepe cu asta. http://www.astro-urs...ers-marime.html sau asta http://www.msnbc.msn...e/#.TzUTBFytKAk

Edited by mario_bril, 10 February 2012 - 14:53.


#11381
cptBlackadder

cptBlackadder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.02.2012

View Postmario_bril, on 10th February 2012, 15:50, said:

Mai citeste. Incepe cu asta. http://www.astro-urs...ers-marime.html

Quote

bănuim că al nostru are o lungime de 93.000 de miliarde de miliarde de km! ??
Deci astronomii romani au aflat misterul. Tari mai sunt domnule!

Greseala provine de la expresia nefericita "Big Bang", aruncata de altfel in sens peiorativ de Fred Hoyle (care nu credea in teoria BigBang). Si din cauza asimilarii cu o explozie conventionala, toata lumea cauta bezmetica sursa exploziei. care poate exista numai daca spatiul exista in momentul producerii exploziei. Ceea ce nu e cazul la BB.

Edited by cptBlackadder, 10 February 2012 - 14:58.


#11382
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostcptBlackadder, on 10th February 2012, 14:57, said:

Deci astronomii romani au aflat misterul. Tari mai sunt domnule!

Greseala provine de la expresia nefericita "Big Bang", aruncata de altfel in sens peiorativ de Fred Hoyle (care nu credea in teoria BigBang). Si din cauza asimilarii cu o explozie conventionala, toata lumea cauta bezmetica sursa exploziei. care poate exista numai daca spatiul exista in momentul producerii exploziei. Ceea ce nu e cazul la BB.
Te lamureste Celest mai departe daca nu esti capabil sa cauti.

#11383
cptBlackadder

cptBlackadder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.02.2012

View Postmario_bril, on 10th February 2012, 16:00, said:

Te lamureste Celest mai departe daca nu esti capabil sa cauti.
Ce-i aia Celest?

#11384
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmoartelaprosti, on 10th February 2012, 14:40, said:

Jenant ...
Si tipii aia care ziceau ca sunt cercetatori...rusine... :P

#11385
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostcptBlackadder, on 10th February 2012, 14:32, said:

Cum poate ceva sa aibe un centru, sau o origine, daca insasi notiunea de spatiu a aparut odata cu aparitia universului?

Pai mai puiule, la momentul t+1 dupa Big Bang, Universul in expansiune avea si masa si volum. Dupa mintea mea asa, orice are masa si volum are si centru de masa si centru geometric. Tu ce zici? Capul tau are un centru?

View PostcptBlackadder, on 10th February 2012, 14:47, said:

Universul nu este finit

Ma, nu zic nu, o fi infinit, dar ar trebui intai s-o dovedesti.

Ca sa dovedesti asemenea enormitate ar trebui sa renuntam si la Big Bang, adica la intreaga paradigma astro-fizica moderna. Succesuri!


View Postandreic, on 10th February 2012, 13:26, said:

Da, cum ziceam a scos si chestii bune

Si cica Biserica sau crestinismul ar fi contribuit la tinerea oamenilor in ignoranta...

In cazul tau a cui e vina?

View PostcptBlackadder, on 10th February 2012, 14:47, said:

Este Terra centrul Universului?

Terra este Centrul Universului Observabil

Si cum nu stim si nu vom putea stii vreodata ce se afla dincolo de limitele Universului Observabil putem spune fara sa ne hazardam ca ceea ce scapa a priori investigarii prin metoda stiintifica nu exista.

Daca nimic nu exista in afara Universului Observabil inseamna ca tot ce exista este Universul Observabil, adica Universul Observabil este tot Universul.

Fa tu legatura intre prima afrmatie si ultima, ca te vaz baiat destept.

#11386
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

View PostcptBlackadder, on 10th February 2012, 15:16, said:

Ce-i aia Celest?
E cosmarul aburitorilor de pe aici :)

View PostMount_Yermom, on 10th February 2012, 15:39, said:

Si cica Biserica sau crestinismul ar fi contribuit la tinerea oamenilor in ignoranta...
In cazul tau a cui e vina?
Ma confunzi, ignoranta e ceva ce eu nu cunosc si nu servesc. Ai inteles ce ti-am spus despre Newton ca habar nu avea ce e timpul ? :)

View PostMount_Yermom, on 10th February 2012, 15:39, said:

Terra este Centrul Universului Observabil
Corect, insa se vorbea de Universul existent nu observabil :peacefingers:

Edited by andreic, 10 February 2012 - 16:29.


#11387
cptBlackadder

cptBlackadder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.02.2012

View PostMount_Yermom, on 10th February 2012, 16:39, said:

Pai mai puiule, la momentul t+1 dupa Big Bang, Universul in expansiune avea si masa si volum. Dupa mintea mea asa, orice are masa si volum are si centru de masa si centru geometric. Tu ce zici? Capul tau are un centru?
Ok, atunci universul are un centru. mario_bril pretinde ca i s-a si masurat diametrul. Pai atunci nu mai este nevoie decit sa-mi aratati cu degetul pe o harta unde se afla acest centru. Pentru asta este nevoie ca acest univers sa fie finit, forma nici nu conteaza, si dincolo de limita sa sa se afle spatiul gol, nemarginit. Astept sa mi-l indicati si pe asta.
Capul meu are centru, pentru ca este finit. Pot sa ii indic cu precizie limitele, si sa ii calculez si volumul, si masa, si centrul geomeric si centrul de masa.

Quote

Ma, nu zic nu, o fi infinit, dar ar trebui intai s-o dovedesti.

Ca sa dovedesti asemenea enormitate ar trebui sa renuntam si la Big Bang, adica la intreaga paradigma astro-fizica moderna. Succesuri!
Nu am cum sa dovedesc ca ceva este infinit! Este o ineptie sa ceri asa ceva. Nu este acelasi lucru cu a-ti cere eu tie sa dovedesti ca este finit! Ceva finit are un inceput si un sfirsit, are origine si directie. Astept cu infrigurare dovezile coplesitoare in sensul asta!

Quote

Terra este Centrul Universului Observabil
Aiureli. Afirmatia asta nu este valabila nici macar intr-un acvariu. Daca pestele vede pina la 2 metri in fata sa, isi inchipuie ca pina acolo se intinde universul, nu?

#11388
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postandreic, on 10th February 2012, 16:30, said:

Corect, insa se vorbea de Universul existent nu observabil

Pai imagineaza-mi tu o metoda de investigare a universului neobservabil si-ti garantez Premiul Nobel pentru Fizica.

Andreic, amice, daca ceva nu poate fi investigat stiintific, NU EXISTA

Back to square one:

Pamantul este Centrul Universului

QED


View PostcptBlackadder, on 10th February 2012, 16:55, said:

Ok, atunci universul are un centru. mario_bril pretinde ca i s-a si masurat diametrul. Pai atunci nu mai este nevoie decit sa-mi aratati cu degetul pe o harta unde se afla acest centru. Pentru asta este nevoie ca acest univers sa fie finit, forma nici nu conteaza, si dincolo de limita sa sa se afle spatiul gol, nemarginit. Astept sa mi-l indicati si pe asta.
Capul meu are centru, pentru ca este finit. Pot sa ii indic cu precizie limitele, si sa ii calculez si volumul, si masa, si centrul geomeric si centrul de masa.

Nu am cum sa dovedesc ca ceva este infinit! Este o ineptie sa ceri asa ceva. Nu este acelasi lucru cu a-ti cere eu tie sa dovedesti ca este finit! Ceva finit are un inceput si un sfirsit, are origine si directie. Astept cu infrigurare dovezile coplesitoare in sensul asta!

Tu esti o catastrofa a cunoasterii!

Dincolo de limitele Universului nu exista nici spatiu nici timp, asta nu inseamna ca este infinit.

Pa bune, tu esti serios cand afirmi ca Universul este infinit dar in acelasi timp spui ca aceasta afirmatie nu se poate demonstra?!?! :ciocan:

Ce esti tu, baba habotnica? :ciocan:

Quote

Aiureli. Afirmatia asta nu este valabila nici macar intr-un acvariu. Daca pestele vede pina la 2 metri in fata sa, isi inchipuie ca pina acolo se intinde universul, nu?

Pentru ca esti praf habar n-ai ce inseamna Universul Observabil. :ciocan:

Limitele sale sunt acolo unde dilatarea spatiului intrece viteza luminii. Nu, nu e niciun paradox, viteza luminii nu poate fi intrecuta insa spatiul se extinde mai repede decat il poate ajunge lumina.

Astfel, este imposibil ca vreodata sa putem investiga ce se afla dincolo de limitele sale. Orice s-ar afla dincolo este deconectat cauzal de noi, obervatorii. Este ca si cum ai spune ca nu exista. Acolo poate fi si un Inorog verde pe perete. Orice afirmatie facuta despre "dincolo" este nefalsificabila, adica imposibil de investigat stiintific.

Nu-i vorba de vreun borcan cu-n peste in el :ciocan:

#11389
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMount_Yermom, on 10th February 2012, 17:21, said:

Pai imagineaza-mi tu o metoda de investigare a universului neobservabil si-ti garantez Premiul Nobel pentru Fizica.
Faptul ca nu exista o metoda eficienta in prezent nu face ca universul sa aibe centrul aici :peacefingers: E doar centru observabil, Universul poate avea cu totul alte cote/forme decat cunoastem acum pentru simplul fapt ca obiectele departate ar putea sfie mult mai departate acuma, ganmdeste-te ca observatia este o masina a timpului. O metoda ipotetica eficienta este sa te plimbi prin el atemporal :P

Edited by andreic, 10 February 2012 - 17:29.


#11390
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View PostMount_Yermom, on 10th February 2012, 17:21, said:

Pamantul este Centrul Universului
:roflmaofast:

Eu am invatat sa nu ma contrazic cu tine, asa ca te las sa te contrazici cu stiinta. Uite un link. De acolo:

Where is the centre of the universe?
There is no centre of the universe!


#11391
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postandreic, on 10th February 2012, 17:28, said:

Faptul ca nu exista o metoda eficienta in prezent

Alo, CAP-ul?!?

Nu doar in prezent, dar nici in viitor!!! :ciocan:

Nu o permit legile Fizicii, ar incalca tot ceea ce cunoastem despre Univers.

Ca sa intelegi si tu iti fac un desen:

Singura metoda posibila ar fi ca observatorul sa calatoreasca cu o viteza mai mare decat viteza luminii.

Ia zi, se poate? Hai, ca Premiul Nobel asteapta :lol:

View Postmcmlxxxvi, on 10th February 2012, 17:32, said:

:roflmaofast:

Eu am invatat sa nu ma contrazic cu tine, asa ca te las sa te contrazici cu stiinta. Uite un link. De acolo:

Where is the centre of the universe?
There is no centre of the universe!

Tu n-ai invatat ce e faina si vrei sa inveti sa faci paste?

BB a creat spatio-timpul, spatio-timpul n-a aparut "peste tot" cum zic nebunii aia acolo, decat daca nu cumva accepti ca spatiul preexista BB :ciocan:

Dar, indiferent de acel "peste tot", indiferent daca Universul este infinit sau nu, noi, umanitatea avem un singur Univers, cel Observabil, nu putem "privi" dincolo de el.

Universul Observabil este o sfera cu Pamantul in centrul de geometric si de masa.

#11392
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMount_Yermom, on 10th February 2012, 17:38, said:

Alo, CAP-ul?!?
Nu doar in prezent, dar nici in viitor!!! :ciocan:
Era o vorba simpla, never say never. In rest vezi linkul dat de coleg explica niste lucruri. http://math.ucr.edu/.../GR/centre.html

Edited by andreic, 10 February 2012 - 17:41.


#11393
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postandreic, on 10th February 2012, 17:39, said:

Era o vorba simpla, never say never. In rest vezi linkul dat de coleg explica niste lucruri. http://math.ucr.edu/.../GR/centre.html

Aham, asa zic si ateii in ceea ce-L priveste pe Dumnezeu, never say never...

Tu esti capabil sa intelegi ca paradigma stiintifica actuala nu-ti permite sa faci observatii in afara Universului Observabil?

Tu ai citit despre ce scriu oamenii aia in link-ul pe care-l fluturi mandru?

Gaseste macar o propozitie care sa conteste ce am spus eu pana acum.

#11394
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMount_Yermom, on 10th February 2012, 17:43, said:

Tu esti capabil sa intelegi ca paradigma stiintifica actuala nu-ti permite sa faci observatii in afara Universului Observabil?
M-am referit eu la cea actuala ? Evident ca NU.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate