Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Creatie sau Evolutie ?...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12680 replies to this topic

#11341
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
habar n-am
stiu ca exista o intreaga ramura ce se ocupa cu acest lucru, am gasit de exemplu un calcul in baza ratelor mutatiilor in ADN-ul mitocondrial al momentuloui cand s-au splitat liniile hominoide de restul verilor
http://www.nematodes.....Evol 1985.pdf
Banuiesc ca cine e interesat gaseste date mai complete

#11342
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Adreic, Jack & Co.

V-as intreba daca ati citit cu adevarat Biblia... de va puteti pronunta atat de categoric impotriva creationismului.

Ca adepti ai evolutionismului insa, e de presupus ca v-ati documentat serios in domeniu, dar urmarind comentariile voastre, ma tem ca bajbaiti in afirmatii semidocte ce nici macar nu pot fi combatute dpdv stiintific, evolutionist, atat sunt a aiuritoare.

Iata doar un exemplu:

View Postandreic, on 8th February 2012, 23:24, said:

Gandirea este un atribut al creierului viu... nu exista nici un motiv pentru care un gand s-ar afla fizic in afara lui undeva hai hui sau printre dimensiuni :)
Gandul se poate descrie, transmite prin diverse cai dar el original si fizic exista doar in creier sub forma de zone cu sarcina electrica.

Dan

#11343
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostTOPCATBV, on 9th February 2012, 18:59, said:

habar n-am

Mie mi se pare o problema de baza pe care ar trebui sa si-o ridice orice evolutionist.

A propos, ce legatura are teoria mutatiilor genetice cu teoria darwinista?

Ultima n-ar trebui aruncata la cosul de gunoi al stiintei?




View Postdan_slack, on 9th February 2012, 19:38, said:

Adreic...

Nu ti-ai gasit omul. E mai opac decat o caramida.

#11344
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostMount_Yermom, on 9th February 2012, 19:42, said:

Mie mi se pare o problema de baza pe care ar trebui sa si-o ridice orice evolutionist.
Citisem si chiar calculasem la un moment dat din diferenta genetica intre om si cimpanzeu, durata unei generatii si rata de mutatie si imi iesisera parca vreo 4 mil. de ani


View PostMount_Yermom, on 9th February 2012, 19:42, said:

A propos, ce legatura are teoria mutatiilor genetice cu teoria darwinista?

Ultima n-ar trebui aruncata la cosul de gunoi al stiintei?
Nici teoria lui Newton nu e aruncata la gunoiul stiintei, nu vad de ce ar fi aruncata teoria darwinista.

#11345
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostTOPCATBV, on 9th February 2012, 19:48, said:

Citisem si chiar calculasem la un moment dat din diferenta genetica intre om si cimpanzeu, durata unei generatii si rata de mutatie si imi iesisera parca vreo 4 mil. de ani

Cimpanzeul nu este "prima forma de viata autoreplicabila"

Quote

Nici teoria lui Newton nu e aruncata la gunoiul stiintei, nu vad de ce ar fi aruncata teoria darwinista.

:lol: Omule, esti praf!

Legile miscarii descoperite de Newton ne-au permis sa punem oameni pe Luna!!!

Despre ce teoria a lui Newton vorbesti? :ciocan:

Edited by Mount_Yermom, 09 February 2012 - 20:46.


#11346
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Mount Y,

Las-o pe aia cu teoria lui Newton, poate a lipsit omul de la lectia respectiva de la scoala generala, dar de cum citeste TOPCATBV ceva, si ia apoi pixul de calculeaza diferenta genetica dintre om si maimuta, ce sa mai spunem?!

View PostTOPCATBV, on 9th February 2012, 19:48, said:

Citisem si chiar calculasem la un moment dat din diferenta genetica intre om si cimpanzeu, durata unei generatii si rata de mutatie si imi iesisera parca vreo 4 mil. de ani

Si cand te gandesti cat de frumoasa e Biblia...

Dan

#11347
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdan_slack, on 9th February 2012, 18:38, said:

Adreic, Jack & Co.

V-as intreba daca ati citit cu adevarat Biblia... de va puteti pronunta atat de categoric impotriva creationismului.

Ca adepti ai evolutionismului insa, e de presupus ca v-ati documentat serios in domeniu, dar urmarind comentariile voastre, ma tem ca bajbaiti in afirmatii semidocte ce nici macar nu pot fi combatute dpdv stiintific, evolutionist, atat sunt a aiuritoare.

Dan


Da, am citit Biblia - cel putin am citit din ea, so what? Ce inseamna sa o citesc cu adevarat? Cum altfel as putea s-o citesc? Fals? Am citit si Epopeea lui Ghilgames, daca te intereseaza, care este ceva mai veche decit biblia si contine cam toate miturile ei. Am vazut si filme despre Biblie - documentare sau artistice. Cel mai mult imi place "The life of Brian", ma cocosez de ris de cite ori il vad. :P
Iar "Jesus Christ Superstar" il stiu aproape pe de rost. Este una din bucatile mele preferate, il am pe vinil, cd si 2 versiuni mp3, una cu Gillan si una cu Ted Neeley - ca voce a lui Jesus. Desi sint mare fan Purple, aici imi place mai mult Neeley. Tot in acceasi linie, pot sa amintesc de Bach - Oratoriul de Craciun este una din cele mai frumoase bucati de muzica clasica.

Si cu toate astea, niciodata (dau ma rog, de cind am inceput sa deschid ochii si sa imi pun intrebari) nu m-am indoit de justetea ideilor mele referitoare la problema credintei. Asta insa nu ma impiedica sa ascult muzica, sa citesc si sa vad filem despre religie.



View PostMount_Yermom, on 9th February 2012, 19:44, said:

:lol: Omule, esti praf!

Legile miscarii descoperite de Newton ne-au permis sa punem oameni pe Luna!!!

Despre ce teoria a lui Newton vorbesti? :ciocan:


Pai legile mecanicii newtoniene sint desfiintate aprope in orice punct de legile mecanicii cuantice. Si daca aplicam mecanica cuantica in programele NASA mai ajungeam noi pe luna la pulivara! Prin urmare, legile mecanicii newtoniei sint teorie sau legi imuabile? Acum insa nu inseamna ca daca stim cite ceva despre fizica subatomica nu o sa ne mai cada merele-n cap. Astea sint niste modele, care au limitele lor.


View Postdan_slack, on 9th February 2012, 19:57, said:

Si cand te gandesti cat de frumoasa e Biblia...


Da.... mai ales hirtia ei! Cind eram copil rupeam foile si faceam cu ele tigari din matase de porumb. Nu recomand nimanui, matasea de porumb este toxica, la fel si plumbul din cerneala. La fel si textul, de altfel!

View PostMount_Yermom, on 9th February 2012, 18:42, said:

Mie mi se pare o problema de baza pe care ar trebui sa si-o ridice orice evolutionist.

A propos, ce legatura are teoria mutatiilor genetice cu teoria darwinista?

Ultima n-ar trebui aruncata la cosul de gunoi al stiintei?






Nu ti-ai gasit omul. E mai opac decat o caramida.


Retardatule, cele doua teorii nu sint in contradictie, nu mai raspindi gunoaie pe aici. Voua chiar nu va mai e rusine de nimic. Nu va dati seama ca toate balivernele astea se pot verifica, nu?

warn pentru jignire

Edited by TOPCATBV, 10 February 2012 - 10:22.


#11348
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View PostJumping Jack, on 9th February 2012, 21:14, said:

Da, am citit Biblia - cel putin am citit din ea, so what?
Iar "Jesus Christ Superstar" il stiu aproape pe de rost.

Pai legile mecanicii newtoniene sint desfiintate aprope in orice punct de legile mecanicii cuantice.

Retardatule, cele doua teorii nu sint in contradictie, nu mai raspindi gunoaie pe aici.

Jack,

Ce mai pot sa-ti spun?!
Tu ai convingeri, tu stii adevarul, cunosti pe de rost Jesus Christ Superstar, asta in timp ce rupi file din Biblie, ca sa-ti faci tigari din matase de porumb...
Si da, ai citit cate ceva din Cartea Sfanta, so what?

Cum te poti pronunta asupra Bibliei daca ai citit "cate ceva" din ea?!
Cum poti sa porti o discutie despre mecanica cuantica daca n-ai facut decat cateva lectii de fizica elementara in scoala generala?!

O seara buna!

Dan

#11349
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdan_slack, on 9th February 2012, 21:12, said:

Jack,

Ce mai pot sa-ti spun?!
Tu ai convingeri, tu stii adevarul, cunosti pe de rost Jesus Christ Superstar, asta in timp ce rupi file din Biblie, ca sa-ti faci tigari din matase de porumb...
Si da, ai citit cate ceva din Cartea Sfanta, so what?

Cum te poti pronunta asupra Bibliei daca ai citit "cate ceva" din ea?!
Cum poti sa porti o discutie despre mecanica cuantica daca n-ai facut decat cateva lectii de fizica elementara in scoala generala?!

O seara buna!

Dan


Wrong, convingeri ai tu, si tu pretinzi ca cunosti adevarul. Eu spun ca nu am nevoie de ipoteza "dumnezeu", atat. Problema poate fi rezolvata fara el.

Si nu port discuti despre mecanica cuantica, cel putin nu la nivelul la care poarta altii, pentru ca nu inteleg mare lucru din mecanica cuantica. De altfel, daca toti cei de pe forumul asta care poarta discutii despre mecanica cuantica pretind ca stiu totul despre ea, sint niste mari panglicari.

#11350
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View PostMount_Yermom, on 6th February 2012, 19:12, said:

OK, sa ne oprim aici.

Mutatiile se produc, cele "bune" sunt favorizate si se transmit progeniturilor.

E bine?

Ce ne facem, ca 99,9% din mutatii sunt defavorabile daca nu de-a dreptul letale?

Acele 0,1% [ma rog, procentul real este irelevant] care nu sunt defavorabile dar nici benefice mai trebuie sa treaca un hop, sa se perpetueze pentru a fi selectate. Pentru ca o mutatie "benefica" se poate pur si simplu pierde in doua generatii, are doar 50% sanse sa treaca de prima generatie si doar 25% sanse sa treaca de a doua.

Ai calculat cate mutatii au fost necesare sa se produca in genom intre "prima forma de viata" si homo sapiens?
Eu cand ti-am zis ca tu esti analfabet cu tot cu net ..nu m-ai crezut ...
DUpa ce aberezi cu .."99.9" sunt nefavorabile....mai ai si tupeu nesimtit sa spui ca ..."procentul real este IRELEVANT"...
Mai papițoi...apuca-te te rog eu de niste cursuri calumea pe net pentru "dummies" ..si apoi da-ti cu parerea de diletant ...pana atunci mai fa-ti temele ..

#11351
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View PostJumping Jack, on 9th February 2012, 22:35, said:

Wrong, convingeri ai tu, si tu pretinzi ca cunosti adevarul. Eu spun ca nu am nevoie de ipoteza "dumnezeu", atat. Problema poate fi rezolvata fara el.

Si nu port discuti despre mecanica cuantica, cel putin nu la nivelul la care poarta altii, pentru ca nu inteleg mare lucru din mecanica cuantica. De altfel, daca toti cei de pe forumul asta care poarta discutii despre mecanica cuantica pretind ca stiu totul despre ea, sint niste mari panglicari.
Pai n-ai afirmat ca mecanica cuantica desfiinteaza punct cu punct mecanica newtoniana?
Sau scrii doar ca sa te afli in  treaba?!
Ba stii cuantica, ba nu stii, dupa cum bate vantul...

Cat despre convingerile mele, iata un citat care probabil ti-a scapat in timp ce fumai matase de porumb invelita in filele Bibliei

Quote

Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.

Dan

Edited by dan_slack, 09 February 2012 - 23:43.


#11352
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdan_slack, on 9th February 2012, 22:42, said:

Pai n-ai afirmat ca mecanica cuantica desfiinteaza punct cu punct mecanica newtoniana?
Sau scrii doar ca sa te afli in  treaba?!
Ba stii cuantica, ba nu stii, dupa cum bate vantul...
Da, dar asta face parte din ghidul 101 al mecanicii cuantice. A sti chestia asta este echivalent cu a sti ca apa e compusa din 2 molecule de hidrogen si o molecula de oxigen.

Quote

Cat despre convingerile mele, iata un citat care probabil ti-a scapat in timp ce fumai matase de porumb invelita in filele Bibliei

Quote

Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
Dan

Afla ca alaturi de mine in porumb mai erau inca trei-patru babuini care se duceau la scoala de duminica si la 14 ani au fost confirmati (protestanti, ca nu-ti bati capul cu asta). Dar aia nu sint chiar crestini nu-i asa  :naughty:


Si ce, draga, EU nu te iubesc suficient?

M-ai spart, sa mor io!!  :roflmaofast:  

Esti cel mai hazliu de pe-aci.

Edited by Jumping Jack, 10 February 2012 - 00:02.


#11353
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdan_slack, on 9th February 2012, 19:38, said:

V-as intreba daca ati citit cu adevarat Biblia... de va puteti pronunta atat de categoric impotriva creationismului.
Ce are biblia in comun cu creationismul ? Ambele sunt povesti, mai departe intr-adevar sunt diferente spre exemplu biblia nu explica nimic concret (stiintific) despre creatie ca nu stiau nimci scriitorii ei (doar nu credeam ca o sa explice...) pe cand creationismul care este o nascocire mai moderna in mod stupid atrage/emana teorii (pseudo)stiintifice samd... am vazut odata un creationist care era in marele canion si arata niste sedimente dupa care spunea (muhahaha) ca asta dovedeste ca Pamantul are mai putin de 10000 ani... evident o imbecilitate halucinanto-tupeista mai mare si spusa cu atata seninatate este dezarmanta...

View Postdan_slack, on 9th February 2012, 19:38, said:

Ca adepti ai evolutionismului insa, e de presupus ca v-ati documentat serios in domeniu, dar urmarind comentariile voastre, ma tem ca bajbaiti in afirmatii semidocte ce nici macar nu pot fi combatute dpdv stiintific, evolutionist, atat sunt a aiuritoare.
Iata doar un exemplu:
Am impresia ca tu nu stii ce inseamna semidoct, nu mai folosi termenii daca ni ii cunosti si nu intelegi contextul in care trebuie folositi :notangel: Nu-ti inteleg frustrarea in fata unui adevar ce nu are nevoie de conditii speciale pentru demonstratie, este evident oricarui om cu capul pe umeri ca atributul esential al creierului este gandirea si ca acesta a evoluat pentru a asigura supravietuirea. Cum ai putea (ca om normal la cap) sa incepi sa emiti certitudini ca un gand ar putea exista altfel/altundeva decat in organul in care ia nastere si reprezentare... Daca mergi si dai cu capul intr-un stalp ce sa inteleg, ca gandurile o iau inainte si capul ramane proctit in stalp (cum ar fi in cazul aberatiei imateriale si alte bla bla-uri de genul) ? :)

Edited by andreic, 10 February 2012 - 00:11.


#11354
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postdan_slack, on 9th February 2012, 20:38, said:

Adreic, Jack & Co.

V-as intreba daca ati citit cu adevarat Biblia... de va puteti pronunta atat de categoric impotriva creationismului.
stiu ca nu mi te adresezi, dar nu e numai creationismul, ci mai sunt si multe alte aberatii popesti :)
ca de exemplu, chestia cu apa transformata in vin, sau ala care a hranit cu 5 paini si 5 pesti o intreaga multime :coolspeak:
cat de lobotomizat sa fii sa crezi asa ceva ?! :P

Edited by Allahu, 10 February 2012 - 00:04.


#11355
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMount_Yermom, on 9th February 2012, 20:44, said:

Legile miscarii descoperite de Newton ne-au permis sa punem oameni pe Luna!!!
Tu stii ca Newton habar nu avea ce este timpul din punct de vedere al fizicii ? :naughty: El credea o poveste dinaia ca dzeu cu barba misca un mecanism in fiecare secunda... Era destul de varza implicat pe multe fronturi (inclusiv ocultismul) dar a scos si chestii utile incontestabile care au ramas in istorie, legi si alea, acum nu e frumos sa-l judecam noi prin prisma cunostintelor actuale care-i arata spabiciunile dar nici sa facem statui pe cate o idee fixa...

Edited by andreic, 10 February 2012 - 00:10.


#11356
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View Postandreic, on 9th February 2012, 23:58, said:

Ce are biblia in comun cu creationismul ? Ambele sunt povesti.


Am impresia ca tu nu stii ce inseamna semidoct :notangel: Nu-ti inteleg frustrarea in fata unui adevar ce nu are nevoie de conditii speciale pentru demonstratie, este evident oricarui om cu capul pe umeri ca atributul esential al creierului este gandirea siu ac acesta a evoluat pentru a asigura supravietuirea.
Andreic,

Acum am vazut ca ai peste 34.000 postari  :coolspeak:
Citindu-ti insa ultimele postari, inteleg cum ai ajuns la cifra asta:
Ai citit ghidul 101 al cuanticii lui Jumping Jack si te-ai apucat sa-l pui in practica la calculul numarului de mutatii genetice necesare evolutiei de la cimpanzeu la om  :thumbup:  

Jack,

Ultimul citat din Biblie iti era adresat tie, in contextul in care ai tabarat pe un coleg de forum, dojenind-ul cu multa politete, caracteristica unor atei convinsi (si foarte convingatori):

Quote

Retardatule, cele doua teorii nu sint in contradictie, nu mai raspindi gunoaie pe aici. Voua chiar nu va mai e rusine de nimic. Nu va dati seama ca toate balivernele astea se pot verifica, nu?

Dan

#11357
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdan_slack, on 9th February 2012, 23:10, said:

Andreic,

Acum am vazut ca ai peste 34.000 postari  :coolspeak:
Citindu-ti insa ultimele postari, inteleg cum ai ajuns la cifra asta:
Ai citit ghidul 101 al cuanticii lui Jumping Jack si te-ai apucat sa-l pui in practica la calculul numarului de mutatii genetice necesare evolutiei de la cimpanzeu la om  :thumbup:
Mai da' spiritual mai esti! Asta e o gluma, sa inteleg?

Quote

Jack,
Ultimul citat din Biblie iti era adresat tie, in contextul in care ai tabarat pe un coleg de forum, dojenind-ul cu multa politete, caracteristica unor atei convinsi (si foarte convingatori):
Dan
Right! Voi astia cu morala si iubitori de semeni atacati mai subtil, pe canalul privat, sa nu se vada. Am primit niste epistole foarte pitoresti de la un coleg de-al tau (altul), asa ca termina cu ipocrizia si vezi-ti de treaba ta, nu te mai baga unde nu-ti fierbe oala.  Intepaturile astea nici nu se compara cu jegul pe care unii credinciosi - poate tu nu - il produc.

#11358
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdan_slack, on 10th February 2012, 00:10, said:

Acum am vazut ca ai peste 34.000 postari  :coolspeak:
Citindu-ti insa ultimele postari, inteleg cum ai ajuns la cifra asta:
Ai citit ghidul 101 al cuanticii lui Jumping Jack si te-ai apucat sa-l pui in practica la calculul numarului de mutatii genetice necesare evolutiei de la cimpanzeu la om  :thumbup:
Parca trebuia sa vorbim ontopic pentru a evita sanctiunile :) Te astept cu argumente... daca ai, sa lasam bancurile.

Edited by andreic, 10 February 2012 - 00:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate