Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Creatie sau Evolutie ?...

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
12680 răspunsuri în acest subiect

#11413
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View Postdan_slack, on 11th February 2012, 00:51, said:

Parerile celor doua tabere sunt ireconciliabile, cel putin pe acest forum.
Si unii si altii, atei si credinciosi, suntem intr-un dialog (monolog) al surzilor.

O ultima observatie, inainte de a va lasa in pace:
Ateii (evolutionistii/oamenii de stiinta) nu vor admite existenta lui Dumnezeu, deoarece asta le-ar nega fundamentul teoriei lor despre lume si viata.
Cum sa fie ceva/cineva capabil sa (in)sufle viata unui corp inert, si acesta sa devina astfel viu?!
Cum sa transformi apa in vin?!

samd

Totusi, din fericire, exista situatii (limita/dramatice/fericite) in care un ateu are brusc revelatia divinitatii.
Si atunci dintr-o data totul capata un sens - nu un ALT sens, ci e ca si cum ar renunta la ochelarii de cal pe care-i credeau normali.
De abia dupa aceea isi dau seama ca bajbaiau in bezna, ca toate teoriile si constructiile lor stiintifice nu se opun existentei lui Dumnezeu.
Pur si simplu sunt pe un alt plan, nu vad constructia de ansamblu.

Va doresc noapte buna!

Dan
Sa fie foarte clar.Toate cartile religioase contin basme/mituri/interpretari nesimtite ale catastrofelor naturale ca fiind interventie divina.(asta este unanim acceptat si in cadre universitare...cum efectiv interpretau nush ce catastrofe ca fiind supararea zeilor ...) sau ..Tsunami din 2004 ...kristos s-a suparat pe ei ..ca era nivelul de "desfrau" ridicat ...absolut jenant ..
Lucrurile astea erau evidente de pe la inceputul sec. XX.
Nu am nici un motiv si nici nu o sa am vreodata sa cred ca asa ceva s-a intamplat.Asta era raspunsul civilizatiilor la necunoastere ...
Ca ra se bate cu seth si castiga cand e zi ..si seth castiga cand e noapte ..
Ca e o cometa pe cer si asta e dovada ca kristos ne cheama la el ...
Ca a "transformat"(cine stie ce s-o fi intamplat cu adevarat ..) apa in vin ..
Fiti ma dracu seriosi in sec.XXI cu tampeniile astea ...

Editat de moartelaprosti, 11 februarie 2012 - 01:06.


#11414
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postmcmlxxxvi, on 10th February 2012, 17:58, said:

Faptul ca Universul e omogen si izotrop. O explozie ar fi concentrica.

Pai nu crezi ca se  observa prea putin din ceea ce se numeste Univers, ca sa fii asa de sigur pe ce afirmi despre el? Recunosc ca in capul meu de copil ateist, care am fost candva, Universul arata exact asa cum l-ai descris tu: omogen, izotrop si pe alocuri amorf... B), ca, nah, nu auzisem despre BB si nici ca mi-as fi putut imagina si alte variante.

#11415
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postkaruna, on 11th February 2012, 01:11, said:

in capul meu de copil ateist, care am fost candva
cum ai fost un copil ateist ?!
ai tai nu te-au indoctrinat cum trebuie ?

#11416
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostAllahu, on 11th February 2012, 01:13, said:

cum ai fost un copil ateist ?!

Da.

#11417
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.857
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdan_slack, on 11th February 2012, 00:51, said:

Parerile celor doua tabere sunt ireconciliabile, cel putin pe acest forum.
Multumim de impresie, ai mai bagat si ieri ceva de genul asta probabil pentru ca simti in afara discutiei... in rest la revedere si numai bine :peacefingers:

View Postdan_slack, on 11th February 2012, 00:51, said:

Cum sa fie ceva/cineva capabil sa (in)sufle viata unui corp inert, si acesta sa devina astfel viu?!
Cum sa transformi apa in vin?!
Cauta aria de fun pentru chestii dinastea... s-ar putea sa prinda mai bine.

View Postmoartelaprosti, on 11th February 2012, 01:05, said:

Sa fie foarte clar.Toate cartile religioase contin basme/mituri/interpretari nesimtite ale catastrofelor naturale ca fiind interventie divina.(asta este unanim acceptat si in cadre universitare...cum efectiv interpretau nush ce catastrofe ca fiind supararea zeilor ...) sau ..Tsunami din 2004 ...kristos s-a suparat pe ei ..ca era nivelul de "desfrau" ridicat ...absolut jenant ..
Lucrurile astea erau evidente de pe la inceputul sec. XX.
Nu am nici un motiv si nici nu o sa am vreodata sa cred ca asa ceva s-a intamplat.Asta era raspunsul civilizatiilor la necunoastere ...
Ca ra se bate cu seth si castiga cand e zi ..si seth castiga cand e noapte ..
Ca e o cometa pe cer si asta e dovada ca kristos ne cheama la el ...
Ca a "transformat"(cine stie ce s-o fi intamplat cu adevarat ..) apa in vin ..
Fiti ma dracu seriosi in sec.XXI cu tampeniile astea ...
Logic. Practic poti sa transformi apa in vin... stropesti via, culegi, prelucrezi, fermentezi, bagi ce mai trebuie dupa caz (dulce/sec) si in final ai vin :)


View Postkaruna, on 11th February 2012, 01:16, said:

Da.
Iar bagi alea cu comunistii ? :) Sa-ti zic un mic secret... te poti naste liber de preconceptii, ca sa te nasti ateu e mai complicat, de regula devii ateu dupa un timp la nastere cand acumulezi cunostinte despre mediul inconjurator pana atucni esti un om liber fara religie (nonreligios ca mine), altfel nu prea ai cum... cred ca stii si de ce, acelasi motiv pentru care nu te nasti religios :P

Editat de andreic, 11 februarie 2012 - 02:28.


#11418
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postandreic, on 11th February 2012, 02:20, said:

Iar bagi alea cu comunistii ? :) Sa-ti zic un mic secret... te poti naste liber de preconceptii, ca sa te nasti ateu e mai complicat, de regula devii ateu dupa un timp la nastere cand acumulezi cunostinte despre mediul inconjurator pana atucni esti un om liber fara religie (nonreligios ca mine), altfel nu prea ai cum... cred ca stii si de ce, acelasi motiv pentru care nu te nasti religios :P


Am zis eu ca s-a nascut cineva ateu? Ateu ajungi prin indoctrinare dar nu cu stiinta, ci cu sloganurile contra religiei pe care le auzi in mod repetat si care se imprima adanc intr-un creier necopt.

#11419
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Cautati ce inseamna "ateism implicit".
Ca sa nu fiu rau, va dau un link: http://en.wikipedia....xplicit_atheism

Editat de mcmlxxxvi, 11 februarie 2012 - 09:57.


#11420
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.403
  • Înscris: 20.04.2008

View Postkaruna, on 11th February 2012, 09:33, said:

Am zis eu ca s-a nascut cineva ateu? Ateu ajungi prin indoctrinare dar nu cu stiinta, ci cu sloganurile contra religiei pe care le auzi in mod repetat si care se imprima adanc intr-un creier necopt.

:roflmaofast:
Oh, the irony.

#11421
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.265
  • Înscris: 08.12.2011

View Postpouf, on 11th February 2012, 10:03, said:

:roflmaofast:
Oh, the irony.
faci pariu ca nu se prinde ?

#11422
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postpouf, on 11th February 2012, 10:03, said:

:roflmaofast:
Oh, the irony.

Aham, cei mai multi atei au devenit asa datorita indoctrinarii pe dos. Dar esti prea tanar(cel putin la minte) ca sa intelegi adevarul asta. Cel mai probabil ca tu esti ateu fiindca asa e si taica-tu. Ca altfel, in prezent statul se ocupa sa dea educatie religioasa plozilor chiar la scoala, fiindca stiu ca in cele mai multe familii n-au nicio sansa...

View Postthomas222, on 11th February 2012, 11:55, said:

faci pariu ca nu se prinde ?

Adica crezi ca-i prost?  :rolleyes:

#11423
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View Postthomas222, on 11th February 2012, 11:55, said:

faci pariu ca nu se prinde ?
Ai avut dreptate, nu s-a prins:

View Postkaruna, on 11th February 2012, 13:16, said:

Adica crezi ca-i prost?  :rolleyes:


#11424
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postmcmlxxxvi, on 11th February 2012, 13:34, said:

Ai avut dreptate, nu s-a prins:


Hai ca nu ai treaba ca  si "istetul"  celalalt si te apuci de flame, ca de fapt aia care nu se prind de cum stau lucrurile sunt mucosii ca voi.

#11425
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View Postkaruna, on 11th February 2012, 13:38, said:

Hai ca nu ai treaba ca  si "istetul"  celalalt si te apuci de flame, ca de fapt aia care nu se prind de cum stau lucrurile sunt mucosii ca voi.
Mi se pare amuzant cand te enervezi. :)

#11426
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 362
  • Înscris: 06.10.2011
Karuna este in top 3 (nu te teme, ai potential si pt mai mult) din punct de vedere al capacitatii reduse a mentalului, ca sa zic asa, sa nu jignesc, dintre toti teistii de pe forumul asta. (nu spun ca toti teistii ar fi redusi d.p.d.v mental) Dar el/ea nu se multumeste cu atat, vrea sa dovedeasca faptul ca are si un orgoliu imens si ca nu se teme sa-l foloseasca. Orgoliu care de cele mai multe ori aduce flame si nimic constructiv care sa sustina in vreun fel propriul mod de gandire.
Karuna = epic fail nu numai in a demonstra ca "partea opusa" greseste, dar si pt ca reuseste sa isi faca de ras propria "tabara".
Fa-mi o favoare si nu imi da reply. Nu ma mentiona si nu fa referire la mine. Daca se poate, nici sa nu-mi citesti posturile viitoare. Nu ma simt bine stiind ca o persoana ca tine imi citeste macar posturile, chiar si in treacat.

Iti multumim ca existi, karuna. Daca nu ai exista, de cine am mai rade noi ?

Editat de centrixx44, 11 februarie 2012 - 13:56.


#11427
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postcentrixx44, on 11th February 2012, 13:55, said:

Karuna este in top 3 (nu te teme, ai potential si pt mai mult) din punct de vedere al capacitatii reduse a mentalului, ca sa zic asa, sa nu jignesc, dintre toti teistii de pe forumul asta. (nu spun ca toti teistii ar fi redusi d.p.d.v mental) Dar el/ea nu se multumeste cu atat, vrea sa dovedeasca faptul ca are si un orgoliu imens si ca nu se teme sa-l foloseasca. Orgoliu care de cele mai multe ori aduce flame si nimic constructiv care sa sustina in vreun fel propriul mod de gandire.
Karuna = epic fail nu numai in a demonstra ca "partea opusa" greseste, dar si pt ca reuseste sa isi faca de ras propria "tabara".
Fa-mi o favoare si nu imi da reply. Nu ma mentiona si nu fa referire la mine. Daca se poate, nici sa nu-mi citesti posturile viitoare. Nu ma simt bine stiind ca o persoana ca tine imi citeste macar posturile, chiar si in treacat.

Iti multumim ca existi, karuna. Daca nu ai exista, de cine am mai rade noi ?

Cu placere, draga. Stiu ca radeti manzeste, dar asta e. :console:


View Postmcmlxxxvi, on 11th February 2012, 13:40, said:

Mi se pare amuzant cand te enervezi. :)

Si cum iti dai seama cand ma enervez?

#11428
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.403
  • Înscris: 20.04.2008
hahaha
hai, karuna, explica-mi, te rog, ce inseamna "indoctrinarea nu cu stiinta, ci cu sloganurile contra religiei pe care le auzi in mod repetat si care se imprima adanc intr-un creier necopt."



*editat, sry

Editat de pouf, 11 februarie 2012 - 14:42.


#11429
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.265
  • Înscris: 08.12.2011

View Postkaruna, on 11th February 2012, 13:16, said:

Aham, cei mai multi atei au devenit asa datorita indoctrinarii pe dos. Dar esti prea tanar(cel putin la minte) ca sa intelegi adevarul asta. Cel mai probabil ca tu esti ateu fiindca asa e si taica-tu. Ca altfel, in prezent statul se ocupa sa dea educatie religioasa plozilor chiar la scoala, fiindca stiu ca in cele mai multe familii n-au nicio sansa...



Adica crezi ca-i prost?  :rolleyes:
Nus cum e la altii da la mine ambii parinti si TOATE rudele pe care le stiu sunt teiste. Eu sunt singurul ateu. Am crescut intr-o societate religioasa intr-o oarecare masura,intr-o familie nu chiar religioasa (cu exceptia bunicii ) dar superstitioasa  totusi (din nou,intr-o anumita masura ) si eram,probabil,cel mai ''teist'' din familie inainte sa devin,subit,ateu. Nu uita ca cel putin la mine ateismul a fost cauzat de un subconstient mai destept decat constientul
alta chestie,eu nu auzisem decat VAG de ''sloganurile '' alea (care nu exista ). Respingeam teoria evolutiei and shit. In mod ciudat imediat ce am devenit agnostic pur (cred eu ) am inteles brusc teoria evolutiei si cum merge tot. A fost ca o avanlansa totusi,asta dovedeste ca multi o inteleg (cred eu ) dar putini accepta asta si se ascund .

Editat de thomas222, 11 februarie 2012 - 14:45.


#11430
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View Postthomas222, on 11th February 2012, 14:43, said:

Nus cum e la altii da la mine ambii parinti si TOATE rudele pe care le stiu sunt teiste. Eu sunt singurul ateu. Am crescut intr-o societate religioasa intr-o oarecare masura,intr-o familie nu chiar religioasa (cu exceptia bunicii ) dar superstitioasa  totusi (din nou,intr-o anumita masura ) si eram,probabil,cel mai ''teist'' din familie inainte sa devin,subit,ateu. Nu uita ca cel putin la mine ateismul a fost cauzat de un subconstient mai destept decat constientul
alta chestie,eu nu auzisem decat VAG de ''sloganurile '' alea (care nu exista ). Respingeam teoria evolutiei and shit. In mod ciudat imediat ce am devenit agnostic pur (cred eu ) am inteles brusc teoria evolutiei si cum merge tot. A fost ca o avanlansa totusi,asta dovedeste ca multi o inteleg (cred eu ) dar putini accepta asta si se ascund .
Sa inteleg ca numai teoria evolutiei te-a convins...atat ?
Argumentele pentru "schimbare in timp" nici nu pleaca initial din biologie ...pleaca din bun simt ..

Editat de moartelaprosti, 11 februarie 2012 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate