Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

DM800 + antena - Recomandare pt canale HD in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
cristo4

cristo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.12.2006
tocmai mi-am achizitionat un triax tds 110 de la catec(livrata rapid si fara probleme...la pret bun-jos palaria pt promptitudine).
acum umreaza dm800 si un motor pt antena. un 3800 e ok? duce antena de otel?

#56
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postcristo4, on Feb 12 2009, 23:25, said:

tocmai mi-am achizitionat un triax tds 110 de la catec(livrata rapid si fara probleme...la pret bun-jos palaria pt promptitudine).
acum umreaza dm800 si un motor pt antena. un 3800 e ok? duce antena de otel?

eu am un opticum dm2800 si tine fara pb.

#57
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
Salutare, ma bag si eu in seama cu o parere catre deschizatorul topicului.

Nu baga bani aiurea in antena. Antenele de la tehnic B sunt f bune si cele mai ieftine. Eu am luat reflectorul de 1.5m parabolic din Al, cu 2 milioane, reflector care este foarte bun. Nu mai gasesti pe piata la banii astia.
Ce este insa prost este sistemul de prindere si montura polara, in sensul ca-s folosite profile metalice cam firave. In cazul meu am montat antena in Bucuresti, pe casa liftului (undeva la nivelul 11), unde este 100% expusa la vant. Am aces acel loc pentru vizibilitate 180grade E-W (pe terasa sunt mai multe pergole din beton ce ma obtureaza).Fireste ca ieri cand am avut o vijelie in Buc antena s-a zgaltait rau de tot. Daca o montezi intr-o zona cu vanturi mai slabe, sau la curte, montura rezista foarte bine.
Montura a costat 70 ron. Cam la aceiasi bani estimez ca va costa cea pe care mi-o voi face.
Norocul meu e ca intamplator lucrez in dom. constructiilor metalice si-mi voi proiecta/face alta solida (pe care in viitor sa pot pune si un reflector mai mare). O sa public aici proiectul si pt altii ce o sa intampine problema asta. Eu chiar nu vreau sa se miste deloc antena de la vant!
Pe aceeasi terasa mai sunt si alte antene instalate, le-am studiat monturile, majoritatea se clatina la vant.

#58
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
vladdygo , cristo deja si-a cumparat triaxul.

si intr-adevar nu e cea mai buna alegere , triaxu doar numele nu si puterea de receptie, din pacate!

Quote

Am aces acel loc pentru vizibilitate 180grade E-W (

vizibilitate ai da  :D  dar care iti este plaja de receptie: ai macar 75E cu 30W?

Hai si cu poza ca ma intereseaza ce instalatie de satelit ai mai ales antena de la Tehnic B despre care cineva s-o plans ca nu e stralucita!Oricum parerile sunt impartite de aya ma intereseaza!

Quote

O sa public aici proiectul si pt altii

abia  astept

#59
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postdoktorofsat, on 14th October 2009, 13:42, said:

vladdygo , cristo deja si-a cumparat triaxul.

si intr-adevar nu e cea mai buna alegere , triaxu doar numele nu si puterea de receptie, din pacate!



vizibilitate ai da  :D  dar care iti este plaja de receptie: ai macar 75E cu 30W?

Hai si cu poza ca ma intereseaza ce instalatie de satelit ai mai ales antena de la Tehnic B despre care cineva s-o plans ca nu e stralucita!Oricum parerile sunt impartite de aya ma intereseaza!



abia  astept

repet, reflectorul este foarte bun (cel din Al am eu) iar sistemul de fixare al lnb in focar iara e f bine gandit. montura se vede ca a fost facuta fara sa fie calculata la vant.

uite jucaria vazuta de pe terasa, nu m-am mai suit la ea ca bate vantul rau de tot si ma seaca...da daca mai vrei o sa mai fac mai fac maine cand o sa refac reglajele si sper sa nu mai ma zboare vantul.
plaja de receptie, din cauza monturii pl... (care nu neg ca nu o pot regla si altfel, adica mai spre W) este de la 12.5W pana la 90E (Yamal) si acuatorul mai are loc sa ma deplasez spre est, insa fara LNB banda C nu prea am motive.
Urmatorii pasi sunt: montura + lnb de banda C (pe care inca ma gandesc cum sa-l montez in focar si langa unul Ku fara sa pierd mult la Ku, gasesc eu o solutie...cred ca o sa le montez unul sub altul pe axa focala).
Attached File  DSC03227.JPG   1.03MB   47 downloads
Attached File  DSC03215.JPG   1.2MB   45 downloads

si jucariile:
Attached File  DSC03228.JPG   1.26MB   60 downloads

Edited by vladdygo, 14 October 2009 - 13:25.


#60
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postdoktorofsat, on 14th October 2009, 13:42, said:

vladdygo , cristo deja si-a cumparat triaxul.

daca citesti atent ma refer la deschizatorul topicului ce pare a fi altcineva

View Postdoktorofsat, on 14th October 2009, 13:42, said:

Hai si cu poza ca ma intereseaza ce instalatie de satelit ai mai ales antena de la Tehnic B despre care cineva s-o plans ca nu e stralucita!Oricum parerile sunt impartite de aya ma intereseaza!

ce te asteptai sa-mi dau cu parerea aiurea?  :D  
halal...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate