Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 

Apartament cu 2 camere pana in 70mii

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
85 răspunsuri în acest subiect

#73
zapatav1

zapatav1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 26.03.2008

View Postdraz, on Jan 7 2009, 17:06, said:

5%  ???   :wacko:
{.....} cu Euribor+5,5% {...}

EURIBOR (care acum este 2.3 si continua sa scada )+3,4%  

View PostPantherG, on Jan 7 2009, 16:30, said:

"Din calculele noastre circa 60% din apartamentele precontractate sunt in mainile investitorilor speculativi"
Ba nene asa greu e sa citesti un articol? E normal sa ia in calcul ca se vor da in folosinta x apartamente. Ai X dezvoltatori si Y apartamente care sunt programate sa fie livrate. Ai dupa aceea investitori speculativi care au precontractat. Se pune problema, aia cui le vor vinde...atat...e greu?
Dat fiind ca nu exista o centralizare a tranzactiilor efectuate, a pretului a p... masii, nu e normal sa se mearga pe supozitii? Invariabil vor fi aproape de adevar, pentru ca tot invariabil se vor da in folosinta apartamentele alea (sooner or later)
"Cele mai multe unitati ar trebui livrate anul acesta in cadrul proiectului Cosmopolis, peste 1.800 de locuinte"

Mai PanterG nu te enerva :) ...dar tu nu ai vazut discrepanta dintre titlu si continutul real, discrepanta care l-a entuziasmat pe danz ....:)

Articolul de cacao spune asa : "Lista lunga de apartamente noi pentru acest an: 10.000 de unitati. Cine le cumpara?"  ...si pe drept cuvant danz a crezut ca or sa fie anu asta 10.000 de apartamente de vanzare pe alese :)

vedem mai tarziu de fapt intr-un alt articol pus de punkt ca de fapt dor 2500 se vor termina si daca il coroborezi cu ce spun astia mai sus in zf...ca 60% au fost vandute pana acum si ca din astea cam jumatate se estimeaza ca au fost luate de investitori afli ca de fapt pe piata s-ar putea sa ai in jur de 1000-1500 de apartamente de vanzare/revanzare disponibile pentru anu asta!!!


Sper sa vezi si tu diferenta dintre 10000 cat zice titlu si 1000-1500 si sa cazi de acord cu mine ca este absolut infima pentru cererea din Bucuresti.

#74
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postzapatav1, on Jan 7 2009, 18:44, said:

Sper sa vezi si tu diferenta dintre 10000 cat zice titlu si 1000-1500 si sa cazi de acord cu mine ca este absolut infima pentru cererea din Bucuresti.

Pentru cererea solvabila actuala din Bucuresti ... nu prea cred ca mai e deloc "infim" ...  :rolleyes:

Oricum eu nu as fi asa de bucuros de inaspririle actuale la creditele noi : cum nu mai prea are cum sa le iasa smecheria costurile vor fi incet incet mutate spre actualii detinatori de credite.  :confuzzled:

#75
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postzapatav1, on Jan 7 2009, 17:44, said:

vedem mai tarziu de fapt intr-un alt articol pus de punkt ca de fapt dor 2500 se vor termina
probabil dupa 1000 de matanii, 500 acatiste si mult sport, probabil poti spera ca se vor finaliza 2500, in realitate vor fi si mai putine, mult mai putine.

#76
zapatav1

zapatav1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 26.03.2008

View PostIoan76, on Jan 7 2009, 18:47, said:

Pentru cererea solvabila actuala din Bucuresti ... nu prea cred ca mai e deloc "infim" ...  :rolleyes:

Oricum eu nu as fi asa de bucuros de inaspririle actuale la creditele noi : cum nu mai prea are cum sa le iasa smecheria costurile vor fi incet incet mutate spre actualii detinatori de credite.  :confuzzled:
A explicat cristianco pe paginea cealalta...se scumpesc creditele scad preturile la locuinte , se ieftinesc creditele cresc pretuile !Au scazut cu preturile cu 20% in schimb daca iei un credit esti acum esti papat!
Nimic nu se pierde nimic nu se castiga , totul se transforma ;)

View Postpunkt, on Jan 7 2009, 18:51, said:

probabil dupa 1000 de matanii, 500 acatiste si mult sport, probabil poti spera ca se vor finaliza 2500, in realitate vor fi si mai putine, mult mai putine.
Este foarte posibil, mai nasapa pentu romania e ca daca situatia nu se redreseaza , si nimeni nu mai construieste, astea or sa fie facute mire in urmatorii 2-3 ani...

#77
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.273
  • Înscris: 15.01.2008

View Postcristianco, on Jan 7 2009, 17:24, said:

...
1. Apartament 100.000, dobanda 5.5% (euribor + 2,5), avans 20%, credit 80.000
...
Din ce perioada este creditul asta, cu marja de 2.5%? Auzisem de 3,5% dar de 2,5% nu am auzit. Se pare ca am ratat un credit bun. :D

View Postzapatav1, on Jan 7 2009, 17:44, said:

EURIBOR (care acum este 2.3 si continua sa scada )+3,4%  
...
In general, la creditele ipotecare se ia in calcul EURIBOR 12M (2.96%) sau EURIBOR 6M (2.88%) sau (mai rar) EURIBOR 3M (2.80) (indicele asta se ia in calcul, in general, la creditele de consum). Valoarea data de tine de 2.3% pentru EURIBOR este pentru indicele EURIBOR 1W (o saptamana) pe care nu il vei gasi in contracte de credit ipotecar (cel putin eu nu am auzit sa se foloseasca vreodata).
La valorile astea, pentru a ajunge la o dobanda la EURO de 5.5% ar fi nevoie de o marja de 2.5-2.7%. Nu am auzit de marja la asemenea valoare in ultimele 15 luni.

View PostIoan76, on Jan 7 2009, 17:47, said:

Pentru cererea solvabila actuala din Bucuresti ... nu prea cred ca mai e deloc "infim" ...  :rolleyes:
...
La cat estimezi tu cererea solvabila din Bucuresti? Asta la preturile apartamentelor din ianuarie 2009 si la conditiile de creditare de acum.

#78
draz

draz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 17.07.2005

View Postcristianco, on Jan 7 2009, 10:24, said:

Asta cu refinantatu' e pielea ursului din padure...

Apartament 100.000, dobanda 5.5% (euribor + 2,5), avans 20%, credit 80.000

de ce? nu ti se pare o treaba buna sa iei la un pret mai bun, la o dobanda mai mare si apoi sa refinantezi ? cand vor exista lichiditati si banii vor fi mai ieftini?


cat despre pret, eu ziceam de 65-70k maxim pentru 2 camere

#79
cristianco

cristianco

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 18.09.2004

View Postdraz, on Jan 8 2009, 10:33, said:

de ce? nu ti se pare o treaba buna sa iei la un pret mai bun, la o dobanda mai mare si apoi sa refinantezi ? cand vor exista lichiditati si banii vor fi mai ieftini?

Nu, nu mi se pare o idee buna sa-ti bazezi calculul pe ceea ce stii tu sigur ca se va intampla peste 5 ani... E la fel ca situatia in care unii se bazau pe cresteri salariale de 50% in urmatorii 5 ani. Daca esti asa disperat si iti iei in calcul cresterile salariale, atunci ar trebui sa pui un maxim 5%, altfel iar vinzi pielea ursului din padure.


Quote

cat despre pret, eu ziceam de 65-70k maxim pentru 2 camere

si eu l-am pus la 75 pentru a usura calculele si a iesi sume cat de cat rotunde - am pus avans o cincime, ca n-aveam chef sa calculez la 68 si la 94 sau mai stiu eu ce alte cifre.


@vladamoh, atunci care sunt exact dobanzile de acum un an si de acum? E posibil sa fi luat dobanzile cam mici, 5,5 si 8,5, dar nu asta e esential, ci diferenta de 3 puncte intre ele, din care 2 puncte si ceva sunt pe seama euriborului si 1 punct pe seama scumpirii efective a capitalului (edit: <1 punct scumpoire specifica romaniei, prin redirectionarea fluxurilor unde e nevoie mai mare de ele, adica in tarile mama, etc.).
calculul se bazeaza pe excelul postat de renderman, deci, refaceti voi calculele cum va intereseaza, pe cazul vostru concret. Scopul era pentru a ilustra ca, in conditiile unui avans de 20% in ambele cazuri, o crestere cu 3 puncte a dobanzii anuleaza o scadere cu 25% a pretului. Acum, ca o fi de fapt 22% in loc de 25%... ordinele de marime sunt pe-acolo.

Editat de cristianco, 08 ianuarie 2009 - 11:07.


#80
draz

draz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 17.07.2005

View Postcristianco, on Jan 8 2009, 04:01, said:

Nu, nu mi se pare o idee buna sa-ti bazezi calculul pe ceea ce stii tu sigur ca se va intampla peste 5 ani... E la fel ca situatia in care unii se bazau pe cresteri salariale de 50% in urmatorii 5 ani. Daca esti asa disperat si iti iei in calcul cresterile salariale, atunci ar trebui sa pui un maxim 5%, altfel iar vinzi pielea

am zis ceva de cresteri salariale in urmatorii ani??

daca mi se acorda creditul astazi, la dobanzile existente, la salariul care il am, nu crezi ca mi se va acorda si peste 5 ani? cu acelasi salariu, la un cost mai mic decat cel prezent si la un principal mai mic ?

#81
cristianco

cristianco

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 18.09.2004

View Postdraz, on Jan 8 2009, 12:16, said:

am zis ceva de cresteri salariale in urmatorii ani??

daca mi se acorda creditul astazi, la dobanzile existente, la salariul care il am, nu crezi ca mi se va acorda si peste 5 ani? cu acelasi salariu, la un cost mai mic decat cel prezent si la un principal mai mic ?

Zic ca nu trebuie sa te bazezi pe asta. E un bonus pe care o sa-l ai sau nu peste 5 ani, nu o certitudine, atata tot. Bancile nu sunt neaparat previzibile, iar dobanda variaza cu euriboru, deci refinantarea face sens daca marja bancii va fi semnificativ mai mica, lucru pe care nu poti miza 100%, pentru ca si bancile vor sti ca daca isi reduc marja, vor avea pierderi de clienti pe refinantare, sau vor percepe comisioane de rambursare, sau, sau, ideea e ca vor gasi o metoda sa se protejeze.
Daca iti iese calculul azi, fara refinantare, si ai nevoie, cumpara. Parerea mea. Sau daca crezi ca vor scadea semnificativ preturile, normal ca nu te obliga nimeni sa cumperi acum. Eu ca mod de gandire nu as da certitudinea pentru vrabia de pe gard, care virtual va fi mai grasa si mai ieftina, in caz ca am nevoie de vrabie. In caz ca n-am nevoie, pot astepta sa mi-o faca cineva cadou de Craciun (unul din Craciunuri, poate fi si peste 10 ani).

Editat de cristianco, 08 ianuarie 2009 - 15:18.


#82
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 880
  • Înscris: 11.03.2008

View Postcristianco, on Jan 7 2009, 17:24, said:

Asta cu refinantatu' e pielea ursului din padure...



Studiu de caz:

1. Apartament 100.000, dobanda 5.5% (euribor + 2,5), avans 20%, credit 80.000
2. Apartament 75.000, dobanda 8,5%, avans 20%, credit 60.000

1. -----------------------------------------------------------------------------------------------
CALCULATOR RATA LUNARA DUPA VALOAREA CREDITULUI
Suma care vreti sa o imprumutati 80 000.00 € 325 600.00 lei
Dobanda anuala efectiva 5.50%
Perioada creditului (in ani) 30

Rata lunara 454.23 € 1 848.72 lei
Suma platita in total bancii in 30 ani 163 523.23 € 665 539.56 lei
Grad indatorare 50.00%
Venit net necesar creditarii 908.46 € 3 697.44 lei


Numarul ratei Principal Dobanda Rata
Total platiti la final 80 000.00 € 83 523.23 € 163 523.23 €

2. -------------------------------------------------------------------------------------------------------

CALCULATOR RATA LUNARA DUPA VALOAREA CREDITULUI
Suma care vreti sa o imprumutati 60 000.00 € 244 200.00 lei
Dobanda anuala efectiva 8.50%
Perioada creditului (in ani) 30

Rata lunara 461.35 € 1 877.69 lei
Suma platita in total bancii in 30 ani 166 085.31 € 675 967.22 lei
Grad indatorare 50.00%
Venit net necesar creditarii 922.70 € 3 755.37 lei


Numarul ratei Principal Dobanda Rata
Total platiti la final 60 000.00 € 106 085.31 € 166 085.31 €





Edit:
Cateva concluzii:

- acum cu greu mai poti obtine credit cu doar 20% avans, din cauza restrictiilor de creditare, iar venitul trebuie sa fie semnificativ mai mare
- in a doua varianta, avansul e cu 5000 euro mai mic, dar din astia, 3000 se mai pierd pe parcurs
- calitatea apartamentului. Ce gaseai atunci cu 100.000, e putin probabil sa gasesti azi cu 75.000 - vorbim de inceput-mijloc 2007, preturi reale. Ca teoretic in 2008 se ajunsese la 140.000 da n-a vazut nimeni tranzactii la pretul asta pentru 2 camere "normale".
- in conditiile enumerate de mine, banca inghite scaderea cu 25% a pretului.
- nu stiu daca azi gasesti credit in euro cu 8.5% DAE, am impresia totusi ca dobanda e mai mare zilele astea.

Pe langa aceasta scumpire a creditului unde mai pui la socoteala ca daca ne raportam la majoritatea oamenilor  care au veniturile in lei casele nu s-au ieftinit deloc! Adica acea ieftinire de 15%-20% de care se vorbeste a fost complet acoperita de cresterea euro cu 20% in ultimul an(de la 34.000 la 42.000).

Un calcul simplu arata ca un om care avea in jur de 35 milioane salariu si vroia anul trecut in ianuarie sa cumpere un apartament de 100.000 de euro avea nevoie de 100 salarii. Acum cand apartamentul respectiv costa in jur de 80.000-85.000 euro tot de 100 de salarii are nevoie, dar in schimb daca nu ai banii jos este mult mai scump creditul.

Ce castigi la mere dai pe pere.

#83
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View Postmobilus, on Jan 9 2009, 13:18, said:

Pe langa aceasta scumpire a creditului unde mai pui la socoteala ca daca ne raportam la majoritatea oamenilor  care au veniturile in lei casele nu s-au ieftinit deloc! Adica acea ieftinire de 15%-20% de care se vorbeste a fost complet acoperita de cresterea euro cu 20% in ultimul an(de la 34.000 la 42.000).

Un calcul simplu arata ca un om care avea in jur de 35 milioane salariu si vroia anul trecut in ianuarie sa cumpere un apartament de 100.000 de euro avea nevoie de 100 salarii. Acum cand apartamentul respectiv costa in jur de 80.000-85.000 euro tot de 100 de salarii are nevoie, dar in schimb daca nu ai banii jos este mult mai scump creditul.

Ce castigi la mere dai pe pere.

Deci practic vrei sa zici ca pretul, desi exprimat in euro, e legat de puterea de cumparare data de leu. Foarte corecta observatia. Si mai trebuie tinut cont si de faptul ca ala care castiga 3500 de RON net de fapt e exceptie, nu regula, grosul salariilor fiind pe la 1500-2000 de RON, si vedem ca ar fi nevoie de vreo 175 de salarii medii pentru a face achizitia. Adica venitul pe 14,5 ani. In vest a inceput buluceala cand indicatorul asta a atins 8-10 (salarii medii anuale).

S-ar putea zice ca la noi inca nu au inceput sa pice preturile. Momentan scad si cand vor ajunge la x8 vor incepe sa pice...

#84
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postvladamoh, on Jan 8 2009, 09:10, said:

La cat estimezi tu cererea solvabila din Bucuresti? Asta la preturile apartamentelor din ianuarie 2009 si la conditiile de creditare de acum.

Cererea solvabila absoluta sau cea care conteaza ( pentru ca ma indoiesc ca un bastan care are deja vila si 2 apartamente "inchiriate" la amantele studente mai planifica sa cumpere ceva in domeniu  :rolleyes: ) - asta ar fi de stabilit ?  :)

Cererea solvabila care "si vrea/are nevoie sa cumpere" cred ca e sub 10.000 de persoane/familii la ora actuala in Bucuresti. Poate chiar mai degraba spre 5000 si continua probabil sa-si revizuiasca optiunile pe masura ce atmosfera economica se "tensioneaza"  ...  :o

#85
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.273
  • Înscris: 15.01.2008

View PostIoan76, on Jan 9 2009, 18:28, said:

...
Cererea solvabila care "si vrea/are nevoie sa cumpere" cred ca e sub 10.000 de persoane/familii la ora actuala in Bucuresti. Poate chiar mai degraba spre 5000 si continua probabil sa-si revizuiasca optiunile pe masura ce atmosfera economica se "tensioneaza"  ...  :o
5000 de unitati intr-un an, poate. Ca la nivelul unei luni, 5000 de unitati cred ca pentru Bucuresti este destul de mult, comparativ cu cate locuinte se tranzactioneaza in ultima vreme intr-o luna. :D

#86
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
topic fara directie.

in 2007 cit si in 2008 cit si in 2009 cit si peste zece ani, cu siguranta se vor putea cumpara apartamente cu 2 camere la pretul de 70K dar mai mult ca sigur diferenta o va face zona si dotarile orbane.

se inchide. -_-

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate