Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Primul accident

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Dintr-o simpla zgarietura pe janta, sansele sa fie afectata suspensia, sunt zero. Ar fi trebuit sa-i indoaie janta...sa se vada pozitia rotii ..sau s-ar fi simtit problema, dupa prima rulare ...imediat dupa accident ...

#20
finuu

finuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.12.2008
sa nu deschid alt topic..voi posta aicea.
am avut un accident din care masina(Dacia) s`o facut praf, o intrat un Jeep pe contrasens( o depasit linia continua) si ne-a lovit frontal(o venit pe lateral cu masina si am intrat in portiera spate a lui).El o zis ca repara masina, are full casco! Sa cumpere alta masina sau sa o repare pe asta?

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postfinuu, on Dec 29 2008, 11:23, said:

sa nu deschid alt topic..voi posta aicea.
am avut un accident din care masina(Dacia) s`o facut praf, o intrat un Jeep pe contrasens( o depasit linia continua) si ne-a lovit frontal(o venit pe lateral cu masina si am intrat in portiera spate a lui).El o zis ca repara masina, are full casco! Sa cumpere alta masina sau sa o repare pe asta?

la o dacie...de la un anumit punct incolo nu mai conteaza gradul de avarie, mai bine cumpara alta

#22
finuu

finuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.12.2008
asta se scrie in declaratie sau se verifica daunele la masina?

#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postfinuu, on Dec 29 2008, 11:32, said:

asta se scrie in declaratie sau se verifica daunele la masina?

habar nu am. m-a ferit dumnezeu de asemenea experiente cu asemenea autoturisme.
ai rabdare....ca tre' s-o mai fi patit cineva pe aici sa te lamureasca

#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005

View Postfinuu, on Dec 29 2008, 11:32, said:

asta se scrie in declaratie sau se verifica daunele la masina?

Nu e optiunea voastra, in functie de ceea ce constata inspectorul de daune de la asigurator.
Daca este mai ieftin sa iti cumpere alta masina, atunci asa se va face. Numai ca nu iti vor avea ce masina sa iti dea, o sa se evalueze masina si vei primi o suma de bani cu care sa iti cumperi alta masina. Daca nu vei fi multumit cu acei bani mai poti completa cu ceva de la cel care te-a lovit, pentru a inchide orice litigiu viitor.

Naspa tare impactul, sper sa fiti sanatosi...

#25
finuu

finuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.12.2008
noi suntem sanatosi.Cateva lovituri la cap(nu au nimic acum) si o mana rupta doar fata din Jeep are o problema la bazin( am intrat in portiera).
Multumesc foarte mult!

#26
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005

View Postfinuu, on Dec 29 2008, 15:24, said:

noi suntem sanatosi.Cateva lovituri la cap(nu au nimic acum) si o mana rupta doar fata din Jeep are o problema la bazin( am intrat in portiera).
Multumesc foarte mult!

E bine ca sunteti ok, ati avut o cumpana...

#27
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postfinuu, on Dec 29 2008, 15:24, said:

noi suntem sanatosi.Cateva lovituri la cap(nu au nimic acum) si o mana rupta doar fata din Jeep are o problema la bazin( am intrat in portiera).
Multumesc foarte mult!
:huh: Pina la urma, Jeepul ala, ca si masina ta, sunt doar... "tabla si plastic, nimic ce nu se poate repara", asa cum bine zice taica-meu. Omul e o "masina" mult mai greu de reparat decit orice tabla.  :peacefingers:

Politia o sa va dea cite o autorizatie de reparatii fiecarui, dupa care "pagubitul" o sa-si faca masina pe RCA-ul vinovatului, iar vinovatul...se descurca ( Casco sau buzunar). Cu aia de reparatie inspectorul de daune o sa-ti faca o evaluare a daunelor, iti deschide un dosar de dauna, service-ul face o reconstatare ( demonteaza ce e de demontat sa vada daca sunt "leziuni" neobservabile la suprafata) pe care o trimite la asigurari, si daca se constata ca reparatia/inlocuirea partilor avariate costa mai mult decit ar costa masina, iti dau "dauna totala". Masina noua nu-ti da nimeni ( cred...), ori primesti bani de la societatea de asigurare, ori deschizi un leasing ( am inteles ca exista si optiunea asta). Mai multe despre dauna totala gasesti p-aici pe forum, s-ar putea sa existe un topic dedicat ( nu stiu sigur). Bani de la vinovat nu stiu daca obtii, singura lui obligatie LEGALA e sa-ti dea RCA-ul, mai incolo e numai treaba ta cu firma de asigurari.
Spor

#28
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005

View Postrox, on Dec 29 2008, 15:59, said:

:huh: Pina la urma, Jeepul ala, ca si masina ta, sunt doar... "tabla si plastic, nimic ce nu se poate repara", asa cum bine zice taica-meu. Omul e o "masina" mult mai greu de reparat decit orice tabla.  :peacefingers:

Politia o sa va dea cite o autorizatie de reparatii fiecarui, dupa care "pagubitul" o sa-si faca masina pe RCA-ul vinovatului, iar vinovatul...se descurca ( Casco sau buzunar). Cu aia de reparatie inspectorul de daune o sa-ti faca o evaluare a daunelor, iti deschide un dosar de dauna, service-ul face o reconstatare ( demonteaza ce e de demontat sa vada daca sunt "leziuni" neobservabile la suprafata) pe care o trimite la asigurari, si daca se constata ca reparatia/inlocuirea partilor avariate costa mai mult decit ar costa masina, iti dau "dauna totala". Masina noua nu-ti da nimeni ( cred...), ori primesti bani de la societatea de asigurare, ori deschizi un leasing ( am inteles ca exista si optiunea asta). Mai multe despre dauna totala gasesti p-aici pe forum, s-ar putea sa existe un topic dedicat ( nu stiu sigur). Bani de la vinovat nu stiu daca obtii, singura lui obligatie LEGALA e sa-ti dea RCA-ul, mai incolo e numai treaba ta cu firma de asigurari.
Spor

Da ROX asa e, insa se pot cere daune in instanta pentru cauzarea de leziuni fizice si traume psihice. Daca s-ar fi intamplat in Italia de ex. Casco-ul ar acoperit o suma de pana la 50.000e intr-o astfel de speta. Repet nu pentru fiare ci pentru masina umana :)))
La noi nu prea se asigura lumea pentru asa ceva si e nevoie sa mergi in instanta pentru despagubiri.

#29
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Pentru leziuni fizice da, cu trauma psihica nush daca exista asa ceva si in .ro .
Oricum, leziunile fizice trebuie sa le declari la politie in pv si deja se complica treaba. Daca te intreaba "organul"  daca a patit careva din pasageri vreo leziune si tu zici "nu", adio si la revedere sa mai obtii vreo dauna chiar si in instanta... :peacefingers:

#30
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005

View Postrox, on Dec 29 2008, 16:14, said:

Pentru leziuni fizice da, cu trauma psihica nush daca exista asa ceva si in .ro .
Oricum, leziunile fizice trebuie sa le declari la politie in pv si deja se complica treaba. Daca te intreaba "organul"  daca a patit careva din pasageri vreo leziune si tu zici "nu", adio si la revedere sa mai obtii vreo dauna chiar si in instanta... :peacefingers:

Ai dreptate...

#31
wall

wall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.06.2006
pai pe RCA scrie ca despagubeste pana la nu stiu ce suma pagubele materiale (300.000 euro parca) si 150.000 daune pentru persoane accidentate. Mi-e lene sa caut acum exact fraza de pe RCA, dar sa stiti ca RCA-ul acopera si eventualele "costuri" pentru reparatia "masinariei umane".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate