Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Primul accident

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
Din pacate , azi 24 decembrie, in ajunul craciunului , am avut primul accident , tot azi implinind exact 1 luna de cand am luat permisul de conducere. Un nene iesind de pe o straduta (In Iasi ,cartier Nicolina , zona dintre Vama si Kaufland ) s-a uitat in stanga dar cand sa se asigure in dreapta a decis ca e mai bine sa se uite la doi comunitari intr-o masina si sa intre pe banda mea. Eu mergeam cu 30-40km/h cand deodata ma trezesc cu ala in laterala mea.Totul s-a terminat spre bine deoarece m-a lovit cu coltul spoilerului lui in roata.In urma contactului el s-a ales cu spoilerul julit in coltul din dreapta fata iar eu cu janta spate stanga un pic zgariata. Banuiesc ca masina mea nu a patit mai nimic si din cauza faptului ca, conduceam un Land Rover Freelander care are garda la sol mult mai mare decat Logan-ul "lu' nenea".
Fiind primul accident nu prea stiam ce sa fac asa ca l-am chemat pe fratele meu (sofer cu experienta) care era prin zona.
In final am obtinut 100 RON cu care sa cumpar un spray (nu am inteles exact de care mi-a zis fratele meu) care sa acopere zonele zgariate iar nenea a ramas cu permisu' care i-ar fi fost luat (pentru 60 de zile daca nu ma insel) pentru neacordare de prioritate.

#2
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Cine ti-a dat cei 100 ron? Nenea ala? :))

#3
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007

View Postalex2010, on Dec 24 2008, 21:53, said:

Cine ti-a dat cei 100 ron? Nenea ala? :))
da, ca sa cumpar sprayul de care am vb mai sus.

#4
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Bine că nu a fost nevoie de mai mult .

#5
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Pai stai ca nu inteleg... daca v-ati dus la politie, cum de ti-a mai dat si bani?
Se exclude astfel "aranjamentul"...

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postalex2010, on Dec 24 2008, 22:31, said:

Pai stai ca nu inteleg... daca v-ati dus la politie, cum de ti-a mai dat si bani?
Se exclude astfel "aranjamentul"...

cine-a zis ca s-au dus la politie ?!

#7
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
un gest f frumos din partea ta !
un amic a patit ceva asemanator (avea o dacie , si pe gheata a alunecat un pic si i-a pleznit masina unuia , care avea abs si a franat repede) si i-a cerut ala 15 mil ..
asta avand nevoie neaparat de permis a facut descoperit de card sa-i dea banii ..e amarat ..

f frumos din partea ta !
iti doresc sa nu mai patesti accidente , dar sa stii ca nu e frumos sa tragi de om cand il vezi in necaz ..

#8
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Mai bine cu amenda + permis suspendat decat sa-i dau 15 mil... mai ales daca respectivu nu prea avea bani... a fost fraier :)

#9
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Pai sa inteleg ca i-a tras un sut in spate, in cazul asta nu ramanea fara permis, iar amenda era destul de mica mai ales comparand cu 1500RON. Eu nu-i dadeam nimic, de aia am 10 tipuri de asigurari (eee doar 2, RCA si CASCO)

#10
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Bine ca n-ai avut cine stie ce avarii la masina.Daca era situatia mai nasoala,vorba lui test driver,un drum la Politie si RCA-ul sa traiasca!
Mai ales ca acum s-a deschis la Iasi si centrul ala de daune,unde chipurile nu ar mai trebui sa stai cate 2 ore la coada pentru o zgarietura.
Ca o paranteza nici eu nu m-as lasa "scuturat" de bani de cate un smecher de genul celui de mai sus,de vroia 1500 de lei.

#11
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
cand ai nevoie mare de permis , dai si 1500 ron.Mai ales daca mananci o paine din permisu ala

#12
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
baiatul isi castiga banii de oras/mancare/buzunar etc din permis ..nu isi permitea sa aibe absolut nici  o complicatie cu el ..

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

View PostJack90, on Dec 27 2008, 21:50, said:

cand ai nevoie mare de permis , dai si 1500 ron.Mai ales daca mananci o paine din permisu ala

Pe oamenii astia n-am sa ii inteleg niciodata. La naiba dai banii aia pe RCA daca nu il folosesti?

#14
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
pai era vinovat ca a intrat in curul aluia , si n-a vrut sa se complice ..dupa cum am spus , toata viata lui se invarte in jurul permisului.

omul ala cand bea o bere , e zi mare ..caci de obicei trebuie sa fie nebaut non-stop , caci oricand poate fi sunat sa faca vreo cursa..

#15
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Am impresia ca voi dezbateti doua situatii diferite:
Jack si Campers iau in calcul situatia in care esti vinovat si se lasa cu suspendarea permisului,caz in care,daca din asta iti vin banii in casa,e normal sa faci tot posibilul sa eviti problema.
Sebulbus si test driver iau in calcul situatia de fapt,caz in care nu vad nici un sens in a da bani.

Oricum ar fi eu sunt de acord cu ambele parti in situatiile date. :cheers:

Edited by moki, 28 December 2008 - 10:57.


#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
NIMENI NICIODATA nu iti va lua permisul, pentru o lovitura din spate. Platesti o amenda, dai RCA-ul si gata. No offence....dar cel care a dat 1500 ei pentru asta...a fost fraier....si fraierit. Permisul nu se ia chiar asa usor dupa noul decret, iar in cazul loviturii din spate, niciodata nu s-a pus problema dpdv legal pentru retinere. Omul nu cunostea legea, iar alalalt a fost jmeker...

#17
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
probabil ca ai dreptate, nu te contrazic , ca nu stiu ultimul decret .

el a mai avut vreo 2-3 incidente si acum vreo juma de an si i-au fost luate vreo 7-8 puncte(nu stia daca au expirat si astea) , sau nu mai stiu exact ..si nu a vrut sa riste cu politia ..

in fine , gestul in sine a initiatorului topicului , a fost unul de bun gust !

#18
ALEX4RAL

ALEX4RAL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.12.2006
Dupa ce Jack90 isi va verifica geometria si rezultatul va fi ok(adica nu a fost afectata directia),atunci vom putea zice ca gestul lui va fi de apreciat.
Daca are ghinion si e ceva indoit,trebuie sa isi schimbe puntea spate(daca nu are suspensie independenta) sau alte elemente(daca are suspensie independenta) din banii proprii si personali  :ciocan:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate