Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

DXO Mark

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#1
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
In principiu se testeaza senzorul iar rezultatele par oarecum normale cu ce se stia dinainte. D700/3 au cam cel mai bun senzor la ora actuala, Fuji S5 pro gama dinamica cea mai buna.

http://www.dxomark.c...rand3)/Fujifilm

#2
bocxoa

bocxoa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2007
:naughty:  k10 pe locul 10 urmat de d300 pe locul 11 :lol: , e putin cam ciudat
http://www.dxomark.c.../DxOMark-Sensor

Edited by bocxoa, 17 November 2008 - 23:10.


#3
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
D90 da cu D300 de pamint. D300 se retrage rusinat spre mediocritate.

#4
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
d90 beneficiaza de un an in plus si probabil de o electronica mai reusita si asta e un lucru foarte bun. cine vrea un d300 plateste pt alte chestii: viteza, af, weather sealing etc.

k10d, d60 si celelate reprezinta o martuire despre calitatea senzorului sony pe care il folosesc.

#5
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Eu ziceam la misto. Parerea mea este ca testele alea le fac niste tipi cu sifoane pe ochi. Asta o spune un ochelarist... Clasamentul ala e cel putin original.

Si nu inteleg ce zici acolo de K10D si D60, ca nu merg mina in mina nici in realitate, nici in clasamentul ala scabros. Oricum, inca unii care dau in Canon cu furie...

Edited by raldox, 17 November 2008 - 23:36.


#6
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
senzorul sony de 10 mpx folosit inca si in zilele noastre :) a fost unul foarte reusit, mai putin pe sony a100. mie personal imi plac mai mult rezulatele obtinute de senzorii ccd la iso mic decit cei cmos.

#7
bocxoa

bocxoa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2007
si eu am impresia ca e un top facut la misto, iar senzori astia ccd de la sony sunt faini la iso 100 dar cum treci de 400 sunt prastie, am impresia ca e un test comandat de nikon ;)

View Postdevlin2427, on Nov 17 2008, 23:48, said:

senzorul sony de 10 mpx folosit inca si in zilele noastre :) a fost unul foarte reusit, mai putin pe sony a100. mie personal imi plac mai mult rezulatele obtinute de senzorii ccd la iso mic decit cei cmos.


#8
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
wow......D90 surclaseaza 5D`ul.....K10 cu un pas peste D300 .... D40X e peste 40D............................ :w00t: :w00t: :w00t:  
tot ce pot sa zic e ca......da e haios acest "test"
eu as fi curios cum au ajuns la concluziile astea...

#9
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
parca sunteti copii. se analizeaza senzorul din mai multe puncte de vedere: iso, gama dinamica, acuratetea culorilor etc. nu vad care e problema? d700 si d3 sunt cele mai bune camere la ora actuala rezultatele sunt normale. camerele care folosesc senzorul sony de 10 mpx difera la partea de electronica, filtru aa etc. de aici si diferentele.

#10
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Aha, tot de acolo senzorul de pe 40D il surclaseaza pe cel de 400D doar cu vreo 1% :)) Funny. Desi cand ma uit la imagini facute cu ambele prin alte parti vad cu totul altceva :D
Intr-adevar, basme.

#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
sigur noul senzor Sony CMOS de 12 mpx pentru telefoane o sa dea ceata la toate astea de mai sus.

dammit! stiam eu ca trebuie sa mai astept cu D300  :lol:

#12
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postdevlin2427, on Nov 17 2008, 23:59, said:

parca sunteti copii. se analizeaza senzorul din mai multe puncte de vedere: iso, gama dinamica, acuratetea culorilor etc. nu vad care e problema? d700 si d3 sunt cele mai bune camere la ora actuala rezultatele sunt normale. camerele care folosesc senzorul sony de 10 mpx difera la partea de electronica, filtru aa etc. de aici si diferentele.
Domnu' bunic, dati-ne voie sa fim rezervati.
Dar ca niste nepotei obraznici, intrebam si noi pe bunicu':
- Bunicu', da' cu Oly ce-au avut? Nu ziceai d-ta ca asa si pe dincolo...

#13
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
450D e apropiat de 40D ?! 450D vs 40D vs D300 ciudat
Si inca un lucru pe care nu il inteleg: la "ISO sensitivity" sunt doua valori pentru fiecare valoare testata, de exemplu in dreptul valorii de 100 avem : Measured iso 87 si Manufacturer iso 100. Diferente mari sunt la valori mai mari: Measured iso 2063 (la D300) si manufacturer iso 3200. De ce sunt diferentele acestea?

#14
shfortza

shfortza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.11.2008

View Postbilder, on Nov 18 2008, 21:40, said:

450D e apropiat de 40D ?! 450D vs 40D vs D300 ciudat
Si inca un lucru pe care nu il inteleg: la "ISO sensitivity" sunt doua valori pentru fiecare valoare testata, de exemplu in dreptul valorii de 100 avem : Measured iso 87 si Manufacturer iso 100. Diferente mari sunt la valori mai mari: Measured iso 2063 (la D300) si manufacturer iso 3200. De ce sunt diferentele acestea?

Diferentele apar pentru ca nu intotdeauna ceea ce declara un fabricant ca fiind sensibilitatea aparatului este si real. In cazul prezentat de tine, pentru sensibilitatea declarata de fabricant ca fiind 100 ISO, in realitate aparatul are 87 ISO, samd.
In alta ordine de idei, nu stiu de ce suntem noi (mai ales noi, romanii) tentati sa negam asa, doar fiindca zicem noi, ceea ce fac altii. Sunt convins ca marea majoritate a celor care in posturile anterioare, sterg pe jos cu rezultatele DxO Labs, stiu perfect de bine, cine sunt DxO Labs. Stiu probabil si faptul ca mai bine de 90% din echipamentele de test (banc optic + software de analiza) pe care le folosesc siturile de review sau publicatiile de specialitate sunt fabricate de DxO Labs. Poate au si folosit unul sau altul din programele comerciale ale DxO Labs.
Atunci, haideti sa combatem aceste rezultate, daca nu ne plac, cu argumente. Fiecare poate citi care a fost procedura de test (inclusiv aparatul matematic folosit). Deci avem toate datele necesare sa ii combatem, daca putem.
Am citit si eu ordinea la care au ajuns, si sincer sunt sie eu surprins de unele rezultate. Dar parca tot nu imi vine sa spun, sunt false domnule, ce pusca mea ...

#15
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
rezultatele sunt cit se poate de relevante. toata lumea stie ca olympus are un dezavantaj la senzori si compenseaza prin sticla. si nu vad unde e problema daca senzorul de pe d90  e mai bun decit cel de pe d300, asta vine cu un cost totusi: un filtru aa mai puternic care pt cei dornici de rezolutie maxima va cintari destul de mult dar pt utilizatorul obisnuit va fi doar o chestie de mindrie personala fiindca aparatului lui e reusit.

site-ul asta e doar un instrument pt cei nesiguri. daca cineva a ales deja un sistem sau altul e doar o confirmare sau o infirmare a ceea ce stia inaintea cumpararii si nu cred ca cineva isi va arunca camera doar fiindca a iesit prost in testele astea.

#16
florinst

florinst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.01.2005
Rezultatele alea sant PRAF si nimic mai mult.
Cum poate sa stea Sony A900 mai bine la high ISO decat 5D, 2-3 mark-uri si D300 cand se vede cu ochiul liber ca la ISO peste 800 Sony scoate picturi nu altceva.Nu-ti  trebuie nici un soft ca sa vezi asta.

#17
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postdevlin2427, on Nov 18 2008, 22:56, said:

rezultatele sunt cit se poate de relevante. toata lumea stie ca olympus are un dezavantaj la senzori si compenseaza prin sticla. si nu vad unde e problema daca senzorul de pe d90  e mai bun decit cel de pe d300, asta vine cu un cost totusi: un filtru aa mai puternic care pt cei dornici de rezolutie maxima va cintari destul de mult dar pt utilizatorul obisnuit va fi doar o chestie de mindrie personala fiindca aparatului lui e reusit.

site-ul asta e doar un instrument pt cei nesiguri. daca cineva a ales deja un sistem sau altul e doar o confirmare sau o infirmare a ceea ce stia inaintea cumpararii si nu cred ca cineva isi va arunca camera doar fiindca a iesit prost in testele astea.
Cum zice si florinst, exista acolo niste aberatii care nici nu au nevoie de vreo argumentatie prea tehnica.
De ce diferentierea asta cu filtrul aa, de care tu tot amintesti pe-ici-pe-colo, nu se reflecta in testul de senzor?

Oricum, ai freptate cu a doua parte...

#18
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
domnu florinst mai usor cu invectivele, niste oamenii au muncit din greu la proiectul asta. daca ai fi citit si ai fi inteles ai fi vazut ca sunt analizate fisiere raw iar eu personal nu am vazut atit de multe fisiere raw produse de A900 care sa fie picturi. in alta ordine de A900 are cea mai mare rezolutie la ora actuala si o gama dinamica foarte buna pt un senzor cu o densitate relativ mare.

http://www.dxomark.c...rand3)/Fujifilm

A900 e sub 1Ds3 la toate capitolele deci nu vad care ar fi problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate