Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Restructurare arie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

Poll: Care structură a ariei este mai bună? (150 member(s) have cast votes)

Care structură a ariei este mai bună?

  1. Una nouă (127 votes [84.67%])

    Percentage of vote: 84.67%

  2. Cea actuală (23 votes [15.33%])

    Percentage of vote: 15.33%

Vote Guests cannot vote

#19
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postm3th0dman, on Dec 16 2008, 15:35, said:

Ba apare, dacă luăm DEX-ul ca și material de referință. :)

FILOZOFÍE, filozofii, s.f. 1. Știință constituită dintr-un ansamblu închegat de noțiuni și idei, care interpretează și reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepție generală despre lume și viață.
dex-ul se poate ignora cu lejeritate... nu apare in nici o enciclopedie majora sau dictionar major, cum ar fi oxford-ul... dar nu asta e problema... insasi ideea de stiinta atribuita filozofiei e o mare, mare tampenie... poate imi spune cineva despre vreun subiect filozofic cercetat cu ajutorul metodei stiintifice... deja se frizeaza absurdul cu astfel de idei

Edited by gtk, 18 December 2008 - 09:49.


#20
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

View Postgtk, on Dec 18 2008, 09:48, said:

dex-ul se poate ignora cu lejeritate... nu apare in nici o enciclopedie majora sau dictionar major, cum ar fi oxford-ul... dar nu asta e problema... insasi ideea de stiinta atribuita filozofiei e o mare, mare tampenie... poate imi spune cineva despre vreun subiect filozofic cercetat cu ajutorul metodei stiintifice... deja se frizeaza absurdul cu astfel de idei

Perfect de acord. Eu unul sper ca filozofia sa nu faca parte din acest forum de stiinta. Locul ei este, in cel mai bun caz, langa subforumul de literatura.

#21
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Am votat pentru una noua

#22
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postgtk, on Dec 18 2008, 09:48, said:

dex-ul se poate ignora cu lejeritate... nu apare in nici o enciclopedie majora sau dictionar major, cum ar fi oxford-ul... dar nu asta e problema... insasi ideea de stiinta atribuita filozofiei e o mare, mare tampenie... poate imi spune cineva despre vreun subiect filozofic cercetat cu ajutorul metodei stiintifice... deja se frizeaza absurdul cu astfel de idei

View PostGOC, on Dec 18 2008, 21:06, said:

Perfect de acord. Eu unul sper ca filozofia sa nu faca parte din acest forum de stiinta. Locul ei este, in cel mai bun caz, langa subforumul de literatura.
Priviți și link-ul dat de mine în primul post. Este discutabilă chestiunea.
Putem spune că filosofia este precursoarea științei.
Există filosofia științei.
Metafizica își pune probleme despre spațiu și timp la fel ca și fizica, doar ca le abordeaza diferit. Idei filosofice precum ale lui Kant despre spațiu și timp au fost gândite de unii fizicieni.
Din filosofie face parte logica care face parte și din matematică.

Edited by m3th0dman, 18 December 2008 - 21:51.


#23
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Istoria intra?

#24
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postm3th0dman, on Dec 18 2008, 21:50, said:

Priviți și link-ul dat de mine în primul post. Este discutabilă chestiunea.
Putem spune că filosofia este precursoarea științei.
Există filosofia științei.
Metafizica își pune probleme despre spațiu și timp la fel ca și fizica, doar ca le abordeaza diferit. Idei filosofice precum ale lui Kant despre spațiu și timp au fost gândite de unii fizicieni.
Din filosofie face parte logica care face parte și din matematică.
filozofia la modul general nu as spune ca este precursoarea stiintei... acest rol il are filozofia naturii
dpmdv nici macar celelalte "stiinte sociale" nu se potrivesc pe aria asta... stiintele sociale nu sunt stiinte in adevaratul sens al cuvantului... psihologia poate ar merge mai degraba ca subarie la medical, desi nu am prea vazut thread-uri pe tema asta si probabil nu merita facuta subarie... pt. economie exista money&business... pt. lingvistica exista literatorul... pt. "stiinte" politice e poaia lui iocan... matematica nu e stiinta ci mai degraba un instrument al acesteia... iar discutiile filozofice tind sa aiba loc pe ariile religie&spiritualitate si editoriale
cred ca ar fi bine daca aria s-ar limita la stiintele naturale, adica cele reale...

Edited by gtk, 18 December 2008 - 22:46.


#25
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postgtk, on Dec 18 2008, 22:43, said:

filozofia la modul general nu as spune ca este precursoarea stiintei... acest rol il are filozofia naturii
dpmdv nici macar celelalte "stiinte sociale" nu se potrivesc pe aria asta... stiintele sociale nu sunt stiinte in adevaratul sens al cuvantului... psihologia poate ar merge mai degraba ca subarie la medical, desi nu am prea vazut thread-uri pe tema asta si probabil nu merita facuta subarie... pt. economie exista money&business... pt. lingvistica exista literatorul... pt. "stiinte" politice e poaia lui iocan... matematica nu e stiinta ci mai degraba un instrument al acesteia... iar discutiile filozofice tind sa aiba loc pe ariile religie&spiritualitate si editoriale
cred ca ar fi bine daca aria s-ar limita la stiintele naturale, adica cele reale...
Tot filosofie este.
De acord cu tine aici, nu sunt știine în adevăratul sens al cuvântului, dar eu cred că ar fi mai bine încadrate aici, decât de fel.
De exemplu psihologia. Vrea careva să zică despre nuștiucare idee de-a lui Freud. Nu cred că este pentru Medical Stuff. Pe Money&Buisness  nu prea intru, dar nici acolo nu cred că se vorbește despre calcule economice (teorie). Există si premiu Nobel pentru economie.
Este evident locul lingvisticii la literatorul, iar al științelo politice în poiană.
Eu văd mai bine aici, o încadrare a matematicii decât la Școala Mea. Trebuie să aibe și ea un loc.
La editoriale (după definția lui Mosotti :D ) își exprimă unul o părere proprie cu legătură la ceva și alții bagă de vină. De exemplu, un topic despre iluminism, sau despre filosofia lui Schopenhauer, nu prea merge în definițe, și de asemenea nu prea are legătură cu religia sau cu spiritualitatea.
Eventual să se facă două topicuri: unul cu științe naturale, și celălat cu restul.

#26
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Abia astept noua arie. :wub:

#27
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postcaroline_hi, on Dec 26 2008, 22:30, said:

Abia astept noua arie. :wub:
Ai cumva idee cand pica  Pastele Cailor in 2009 ? :rolleyes:

#28
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostGabi73C, on Dec 26 2008, 21:36, said:

Ai cumva idee cand pica  Pastele Cailor in 2009 ? :rolleyes:
Depinde de cal.

#29
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Si, pe larg, ce ai vrut sa spui? :)

#30
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostGabi73C, on Dec 31 2008, 00:00, said:

Si, pe larg, ce ai vrut sa spui? :)
Că există paștele cailor în 2009 numai că nu are o dată fixă (depinzând de cal) :P => vor restructura aria în 2009... cel puțin așa sper (Montix a zis ca se va restructura).

#31
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Votat pt restructurare. Succes!

#32
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pentru schimbare.
in forma actula un subiect interesant ajunge repede la pag 2 datorita semintzarilor care-si dau cu parerea pe aici.

#33
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Subtitlul sectiunii "True Science": discutii serioase despre chestii serioase. Pentru oamenii mari. Offtopic-ul va fi aspru pedepsit!   :D

Propun restructurea inclusiv a moderatorilor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate