Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Restructurare arie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

Poll: Care structură a ariei este mai bună? (150 member(s) have cast votes)

Care structură a ariei este mai bună?

  1. Una nouă (127 votes [84.67%])

    Percentage of vote: 84.67%

  2. Cea actuală (23 votes [15.33%])

    Percentage of vote: 15.33%

Vote Guests cannot vote

#1
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Eu nu prea sunt mulțumit de actuala formă a ariei de știință.
La ora actuală nu există o delimitare clară între True Science și Dezbateri, fiecare postând topicul unde-i vine.
Brainiac și Mythbusters sunt două show-uri T.V. care nu prea au ceva de-a face cu știința (nu respectă rigurozitatea) deci nu văd scopul unei arii ca aceasta.

Aș zice că ceva de genul ar fi mai bine:
I.Știință teoretică (Matematica, Fizica, Chimie, Astronomie, ș.a.)
II.Știință aplicată (Inginerie, Arhitectura, Știință militară, ș.a.)
III.Biologie (Botanica, Zoologie, Anatomie, Genetica, ș.a.)
IV.Științe sociale (Psihologie, Filosofie - am văzut cereri pentru aceste arii)
V.Știri din Știință și Curiozități ar trebui fuzionate, deoarece conțin informații asemănătoare.
VI.Generalități

Ce am pus în paranteză nu trebuie să fie neaparat subtopic-uri.
Structura dată de mine este asemănătoare cu structura dată aici.
La ora actuală nu există o delimitare clară între True Science și Dezbateri, fiecare postând topicul unde-i vine.
Brainiac și Mythbusters sunt două show-uri T.V. care nu prea au ceva de-a face cu știința (nu respectă rigurozitatea) deci nu văd scopul unei arii ca aceasta.

Am făcut și un poll, și aștept propuneri pentru a ajunge la forma cea mai bună.

Cam ca la orice știință, insist să vă argumentați alegerea.

Sper să fie de acord și conducerea forumului.

Edited by m3th0dman, 06 November 2008 - 21:40.


#2
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003
Votez pentru, cu doua maini!

#3
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Pentru, mai ales ca vom avea arie pentru Filosofie si Psihologie ... :kisstogether:

Dar cineva va avea mult de munca in ceea ce priveste sortarea topicurilor existente deja. :D

Edited by caroline_hi, 08 November 2008 - 20:57.


#4
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
E bine sa fie mai rasfirate topicele. Am votat schimbarea!

#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Am trimis mesaj conducerii formului. Sper să fie de acord.

#6
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postm3th0dman, on Nov 6 2008, 21:34, said:

La ora actuală nu există o delimitare clară între True Science și Dezbateri, fiecare postând topicul unde-i vine.
Aici subscriu, nu o data am mutat toapice de colo-colo.

View Postm3th0dman, on Nov 6 2008, 21:34, said:

Brainiac și Mythbusters sunt două show-uri T.V. care nu prea au ceva de-a face cu știința (nu respectă rigurozitatea) deci nu văd scopul unei arii ca aceasta.
Ele se vor a fi demolatoare de mituri, in maniera cumva stiintifica. Deci, eu cred ca ar trebui sa ramana, iar acolo unde aveti obiectii legate de metoda si rigurozitate, sa le faceti (adica "trebuiau sa faca emisiunea aia in felul X, nu Y").

View Postm3th0dman, on Nov 6 2008, 21:34, said:

Aș zice că ceva de genul ar fi mai bine:
I.Știință teoretică (Matematica, Fizica, Chimie, Astronomie, ș.a.)
II.Știință aplicată (Inginerie, Arhitectura, Știință militară, ș.a.)
Astea nu cred ca sunt asa usor de separat, deoarece este inevitabil sa nu se discute aspecte teoretice in subaria "Stiinta aplicata" si invers, aspecte practice in subaria "Stiinta teoretica".
Trebuie regandite sectiunile astea, deoarece daca vor fi separate, la un moment dat vor sfarsi in a se confunda.

View Postm3th0dman, on Nov 6 2008, 21:34, said:

V.Știri din Știință și Curiozități ar trebui fuzionate, deoarece conțin informații asemănătoare.
Curiozitatile nu sunt neaparat stirile din stiinta ci lucrurile cumva neintelese (despre care userul doreste sa discute). Cred ca trebuie sa ramana ambele.
Una e sa comentezi ce se mai intampla la LHC (Stiri) si alta e sa iti pui semne de intrebare despre proprietatea extraordinara a insectelor X (Curiozitati).

#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostBean, on Nov 9 2008, 19:50, said:

Aici subscriu, nu o data am mutat toapice de colo-colo.

Ele se vor a fi demolatoare de mituri, in maniera cumva stiintifica. Deci, eu cred ca ar trebui sa ramana, iar acolo unde aveti obiectii legate de metoda si rigurozitate, sa le faceti (adica "trebuiau sa faca emisiunea aia in felul X, nu Y").

Astea nu cred ca sunt asa usor de separat, deoarece este inevitabil sa nu se discute aspecte teoretice in subaria "Stiinta aplicata" si invers, aspecte practice in subaria "Stiinta teoretica".
Trebuie regandite sectiunile astea, deoarece daca vor fi separate, la un moment dat vor sfarsi in a se confunda.

Curiozitatile nu sunt neaparat stirile din stiinta ci lucrurile cumva neintelese (despre care userul doreste sa discute). Cred ca trebuie sa ramana ambele.
Una e sa comentezi ce se mai intampla la LHC (Stiri) si alta e sa iti pui semne de intrebare despre proprietatea extraordinara a insectelor X (Curiozitati).
Păi de exemplu la True science avem sisteme de incalzire, Cea mai buna PILA ELECTRICA !, Reflectoare........ . Chiar atât de adevărată îi această știință ? :P

Din câte am văzut eu, nu folosesc matematică deci știință exactă=0. Mi se par absurd să fie subforum special cu legătură cu două emisiuni comerciale, care nu aduc nimic nou în știință, și să nu fie unul pentru fizică, de exemplu.
Nu așa vorbim despre știință.

La fel se fac dezbateri la știință adevărată și se vorbește despre știință adevărată la dezbaterii. Delimitarea este ambiguă.
Se poate discuta din una în alta, dar topicurile se pot separa mult mai clar, după criterii mai precis definite, in cazul dat de mine.
Să dau exemplu:
Știință teoretică: Depășirea vitezei luminii, Călătoria în timp imposibilă, 2+2=1?, Teoria Unificării, Astronomie - intrebari/raspunsuri, imagini, Vidul.
Știință aplicată: Colonizarea sistemului solar and beyond, Dispozitive orgonice/Generatoare de orgon, tehnologie militara, Sisteme propulsie

Un topic cu numele de Noutăți, mi s-ar părea mai bun. Este ceva noutate, pentru cineva care intră acolo, ori că este o curiozitate ori că este o știre din știință.

Edited by m3th0dman, 10 November 2008 - 15:13.


#8
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006
O arie de chimie ar fi beton... promit ca imi dedic minim doua ore pe sapt. sa aduc ceva in discutie pe acolo. Si ii fac si reclama.
Dobitocii care se joaca de-a pirotehnistii la televizor nu au nimic de-a face cu stiinta. Un topic sticky la curiozitati ar fi arhisuficient pentru astea doua emisiuni.
Oricum, acum cred ca avem cea mai ne-stiintifica organizare de pe tot forumul softpedia. Pana si la sport sau auto e mai buna organizarea ariei :(

Eu fiind orientat spre inginerie nu vad utilitatea separii aspectelor practice de cele teoretice, pentru ca de la teorie se elaboraza aplicatiile practice, dar si teoria goala e mai mult sau mai putin inutila... sa clarific: imi convin mai mult impreuna.

Ma surprind cele 4 voturi contra de pana acum... o singura parere are parea a fi impotiriva. Oricum, rezultatul va fi cat se poate de concludent, il felicit  pe initiator si sper sa se faca modificarile.

Edited by Ragnarok, 16 November 2008 - 16:08.


#9
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Nu se mai aude nimic?  :deadtongue:

#10
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcaroline_hi, on Nov 24 2008, 17:49, said:

Nu se mai aude nimic?  :deadtongue:
Am trimis PM, fiecărui admin, dar nimic.
Mai încerc pe la SM.

#11
Roget

Roget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.08.2008
Mythbusters, ar trebuii sa ramana, nu neaparat cu numele asta, dar ar trebuii incadrat undeva. Fiindca acolo posteaza toti care nu au legatura cu fizica, chimie, dar sunt curiosi daca pot sa...., ce se intampla daca...  si alte subiecte care nu ajuta cu nimic.
Daca ar fii stearsa aceasta rubrica, celalte o sa fie umplute de topicuri neinteresante si de offtopic.

#12
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Celest (după cum spunea caroline_hi) este singurul din conducere care a observat și mesajul meu. Mi-a zis că numai administratori pot face acest lucru, și singura metodă de a-i contacta este postatul pe Site&Forum Feedback și PM-uri. Mai rămâne de deschis un topic pe Site&Forum Feedback.

Fac acest lucru deoarece văd că majoritatea (peste 80%) ar vrea o arie restructurata.

View PostRoget, on Nov 25 2008, 16:24, said:

Mythbusters, ar trebuii sa ramana, nu neaparat cu numele asta, dar ar trebuii incadrat undeva. Fiindca acolo posteaza toti care nu au legatura cu fizica, chimie, dar sunt curiosi daca pot sa...., ce se intampla daca...  si alte subiecte care nu ajuta cu nimic.
Daca ar fii stearsa aceasta rubrica, celalte o sa fie umplute de topicuri neinteresante si de offtopic.
Generalități, Știință aplicată

#13
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Nada?
Ce se mai aude?

#14
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postm3th0dman, on Nov 25 2008, 18:14, said:

Mi-a zis că numai administratori pot face acest lucru, și singura metodă de a-i contacta este postatul pe Site&Forum Feedback și PM-uri. Mai rămâne de deschis un topic pe Site&Forum Feedback.
Pai, deschide un topic acolo sau roaga-l pe Bean sa il mute pe acesta acolo. :)
Daca te pot ajuta cu ceva, PM.

#15
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Am deschis topic separat pe Site & Forum Feedback.
Intrați și acolo și repetați răspunsul de aici.
Este ultima măsură pe care o pot lua.

http://forum.softped...howtopic=474949

Edited by m3th0dman, 10 December 2008 - 21:43.


#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Great news. De săptămâna asta vom avea o arie de știință restructurată, conform spuselor lui Monitox.
http://forum.softped...m...t&p=5675134

#17
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
filozofia nu apare in nici un material de referinta ca fiind stiinta... caci nu are acum sa fie stiinta

Edited by gtk, 15 December 2008 - 16:59.


#18
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postgtk, on Dec 15 2008, 16:58, said:

filozofia nu apare in nici un material de referinta ca fiind stiinta... caci nu are acum sa fie stiinta
Ba apare, dacă luăm DEX-ul ca și material de referință. :)

FILOZOFÍE, filozofii, s.f. 1. Știință constituită dintr-un ansamblu închegat de noțiuni și idei, care interpretează și reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepție generală despre lume și viață.

Edited by m3th0dman, 16 December 2008 - 15:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate