Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8100 replies to this topic

#4285
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Ala si-a batut joc de ceas Posted Image
E ok varianta ta. Sa-l stapanesti sanatos, e un ceas superb.

Edited by Aeryn, 18 December 2017 - 16:43.


#4286
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,832
  • Înscris: 10.12.2006
Umila mea parere e ca doar in Irlanda s-ar purta asa ceva. Cu bratara aia purpurie arata altfel.

#4287
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Multumesc. Poate odata cu purtatul acestui ceas voi ajunge sa sarbatoresc si St. Patrick's Day Posted Image) .

Edited by visadi, 18 December 2017 - 18:13.


#4288
Blaise

Blaise

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.10.2015
Aș vrea să comand un Orient Ray II (pe negru), dar nu sunt sigur dacă să-l iau de pe .de (https://www.amazon.d...0N7F8CRG6CEZF64) sau .com (https://www.amazon.c...g/dp/B01AK5TQXG).

Știu că pe .de are diametrul mai mare (nu mă deranjează în principiu), dar parcă ar fi mai sigur. În sensul că ar ajunge la o rudă în GER și apoi la mine când vine în țară ruda respectivă.
De pe .com are mai multe review-uri, dar nu am mai comandat și nu prea sunt lămurit cu taxele vamale, transport, eventual retur etc. Ar ajunge la 210$, dar nu prea am înțeles dacă îl aduce curierul la ușă sau trebuie să merg eu la pct vamal.

A mai comandat cineva de pe amazon.com și e dispus să-mi dea câteva detalii? Mersi!

Edit: pe amândouă link-urile sunt trecute aceleași modele, dar pe GER apare model 2011, iar pe USA - 2017 Posted Image

Edited by Blaise, 18 December 2017 - 19:34.


#4289
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,668
  • Înscris: 29.03.2006
Nu lua de la capsomanii aia...
Au scris mai multe aiureli acolo, ca are inaltime 41mm, ca are inclusa baterie LR44 (AG13...), etc...

Ray II are 41,5mm ca si ray (I).

Se gaseste si in RO.

Daca vrei din .de, vezi ca au la orientuhren si modele tunate care au cristal de safir.

Edited by loock, 18 December 2017 - 21:31.


#4290
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
NU are diametrul mai mare pe de. Diametrul este de 41,5mm, dar probabil sellerul de pe de da diametrul cu tot cu coronita. Problema e ca jos la descriere e dat de 47 mm. Cam dubios, dupa parerea mea.
In plus, neamtul are 1 feedback (UNUL!!!)
Am comandat eu de pe amazon.com, si daca platesti import and shipping fees alea (49,35$) iti vine direct la usa fara alte costuri suplimentare, fara vama sau alte chestii deranjante.
Din Germania il iei cu 204$, din US il iei cu 213$. 1EUR~1.18 USD.
INSA, exista o diferenta intre orienturile USA si restul lumii, in sensul ca unele modele au caracteristici imbunatatite, de genul cristal safir in loc de mineral (cum e la MAKO XL, de exemplu). Treaba e sa provina de la Orient USA si nu de la un tert, care il poate lua de oriunde din lume. De aia cele americane sunt si mai scumpe.  

Sau, ca sa incheiem discutia, il iei din RO cu 208$ si ai si garantie si livrare in 24 de ore, tacam complet.

LE: acum am vazut ca intre timp ti-a raspuns si loock.

Edited by Aeryn, 18 December 2017 - 22:01.


#4291
Blaise

Blaise

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.10.2015
Asta cu bateria mi-a sărit și mie în ochi.
Pe amazon.com îmi apare așa la finalul comenzii (https://i.imgur.com/EZT058H.png).

Dacă în prețul ăsta sunt incluse și taxele vamale ar fi perfect, dar am înțeles că mai pot apărea și alte taxe, etc...


@Aeryn: mersi mult!
Ai auzit de bine de Bombastic asta? Nu de alta, dar sa nu fie un fake.

#4292
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Bombastic au preturi bune la Seiko si la unele Orienturi. Sunt un srl din cate stiu eu. Nu cred ca vand fake-uri, sau cel putin eu nu am auzit asa ceva. Pana acum, eu nu am luat de la ei nimic, deci nu te pot indruma in sensul asta, sau ce CS au. Dar, banuiesc totusi ca fiind in RO te intelegi mai repede cu ei, daca e treaba de garantie sau ceva. Parerea mea e ca te intelegi mai repede cu ei decat cu BB-shop.
In ceea ce priveste taxele la amazon, e totul inclus acolo. Astepti la usa coletul. Nu mai ai ce plati in plus.

#4293
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 Aeryn, on 18 decembrie 2017 - 22:17, said:

Bombastic au preturi bune la Seiko si la unele Orienturi. Sunt un srl din cate stiu eu. Nu cred ca vand fake-uri, sau cel putin eu nu am auzit asa ceva.

eu am luat de la ei un ecozilla si e 100% original plus ca a avut un pret decent. livrare prompta. nici o problema.

totusi tb sunat si intrebat daca au modelul dorit pe stoc pt ca site-ul nu e tocmai adus la zi si unele modele nu sunt disponibile. patita personal.

Edited by belogerer, 20 December 2017 - 22:47.


#4294
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ https://s13.postimg.org/rk9nmy4lz/1854_A2_D6-9162-479_A-_B4_B9-8_BFC1_E4_ACD00.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alpinistul in elementul lui natural. :lol:

#4295
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Buna vreau sa imi cumpar un ceas  de pe creationwatches  http://www.creationw...watch-9806.html .Pretul mi se pare foarte ok dar nu stiu cum sta treaba cu taxele vamale,cat voi plati pana la urma...transportul vad ca se face prin dhl si ca e gratuit.A mai comandat cineva de pe acest site mai recent,ma intereseaza cat a platit taxe vamale la dhl.Va multumesc.

#4296
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,832
  • Înscris: 10.12.2006
19% TVA si sa-ti faci din timp numar EORI ca sa nu platesti suplimentar la DHL. o sa te caute cand e ceasul in vama.

#4297
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Nu cred ca am sa ma incurc  cu numar EORImai bine le dau la DHL comisionul de 100 de lei dupa cate am inteles...Dar am auzit ca cel de la care cumpar pune o valoare mai mica pe colet si scrie "gift" pe pachet..nu voi avea probleme la vama din cauza asta?

#4298
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ala e un magazin nu un nene.
Si daca era un nene mare prost sa treaca valoare mai mica. Atata va primi si el de la asigurare daca se pierde coletul.

Edited by don_dannielo, 25 December 2017 - 10:04.


#4299
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Ce parere aveti despre acest Certina C Sport ?
L am comandat la pretul de 655 lei!
https://www.bbcollec...2_66-pr973.html



Detin un Ceas Certina DS 1 automatic, pe care l am achizitionat in urma cu trei ani si pe care l am purtat zilnic!
Acum intrebarea mea pentru cunoscatori, dupa cat timp ar trebuii sa trec cu un ceas automatic pe la un service specializat pt verificari de intretinere?



Multumesc

Attached Files


Edited by oliver44, 25 December 2017 - 10:25.


#4300
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Am dat comanda,sa vedem ce o sa iese,eu le-am scris sa scrie gift pe pachet,mi se pare ca prea repede mi-au debitat banii de pe card,nu am mai trecut prin secure 3d  sa fiu nevoit sa bag  codul..,doar datele de pe card i le-am dat si tranzactia sa facut imediat!!sper sa nu fie vreun scam sa raman pagubit!!

#4301
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Interesante modele, m am cam grabit cu alegerea facuta mai sus?
Doar ca eu cautam un ceas pe quartz!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mL7zG5ACZ90?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] cateva modele sunt si ships to Romania!

Edited by oliver44, 25 December 2017 - 11:42.


#4302
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011

 crystyan83, on 24 decembrie 2017 - 17:33, said:

Buna vreau sa imi cumpar un ceas  de pe creationwatches  http://www.creationw...watch-9806.html .Pretul mi se pare foarte ok dar nu stiu cum sta treaba cu taxele vamale,cat voi plati pana la urma...transportul vad ca se face prin dhl si ca e gratuit.A mai comandat cineva de pe acest site mai recent,ma intereseaza cat a platit taxe vamale la dhl.Va multumesc.
De pe Creation Watches am luat eu anul trecut un Seiko Sea Urchin.Foarte multumim de ceas, il port zi de zi. Orientul si Citizen-ul le mai port doar la ocazii. Au trecut gift, dar DHL-ul mi-a cerut dovada platii si coletul a fost deschis pt control in fata unui reprezentant de la ei. Imi facusem deja cu chiu cu vai EORI, am platit doar TVA-ul de vreo 150 de lei. Poate ai noroc de sarbatori sa il scape ca gift de valoare redusa. Craciun fericit!

Edited by skilton, 25 December 2017 - 12:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate