Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8146 replies to this topic

#4321
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Am primit un mail si un sms de la DHL.deocamdata vad ca nimeni nu ma sunat..Din cate inteleg eu  e ca livrarea se face in 3 ian iar coletul e nevamuibil...

Attached Files


Edited by crystyan83, 27 December 2017 - 12:56.


#4322
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Am primit din nou un mail de la DHL precum sa aleg varianta 1 sau 2 ,varianta 2 insemnand sa se ocupe ei de  vama.Eu le-am raspuns la mail ca aleg varianta 2 dar nu am de unde sa le dau copie de pe factura sau printscreen dupa plata deoarece coletul este cadou.Ce pot sa le dau e o copie dupa buletin  si o declaratie pe propria raspundere precum ca  folosesc produsul pentru mine nu in scop comercial..Pe pachetul pe care mi l-au expediat cei de la creation..nu scrie nici o valoare si nici documente nu contine!!Daca e sa le trimit acea declaratie pe care mi-au trimiso ei ce suma sa declar?

#4323
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Seiko, versiunile SNZH55K1, SNZH57K1, SNZH53J1 (+ $25), SNZH55J1 (+ $25), SNZH57J1 (+ $25), and SNZH60K1 (+ $25). la 125 USD, +25USD pt alte versiuni.

https://www.massdrop...eiko-snzh-watch

Nu am idee cat ar fi taxele vamale. Transportul este inca ~14 USD, Le livreaza dupa 22 ianuarie 2018.

L-am vazut in magazin arata ok, desi parca e un pic prea mare pt mana mea (mi se potrivesc mai bine cele de 39/40). Eu speram sa gasesc pe undeva versiunea pe alb, asa ca raman in dubii. La noi e ceva mai pretios. L-am mai vazut pe la 120 de dolari, dar pe siteuri straine, ca la noi e intre 750 lei si 1200 lei.

#4324
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

 crystyan83, on 27 decembrie 2017 - 16:05, said:

Am primit din nou un mail de la DHL precum sa aleg varianta 1 sau 2 ,varianta 2 insemnand sa se ocupe ei de  vama.Eu le-am raspuns la mail ca aleg varianta 2 dar nu am de unde sa le dau copie de pe factura sau printscreen dupa plata deoarece coletul este cadou.Ce pot sa le dau e o copie dupa buletin  si o declaratie pe propria raspundere precum ca  folosesc produsul pentru mine nu in scop comercial..Pe pachetul pe care mi l-au expediat cei de la creation..nu scrie nici o valoare si nici documente nu contine!!Daca e sa le trimit acea declaratie pe care mi-au trimiso ei ce suma sa declar?
Declara și tu 9 EUR și nu mai plătești nici TVA.

#4325
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011

 Aeryn, on 27 decembrie 2017 - 16:56, said:

Declara și tu 9 EUR și nu mai plătești nici TVA.
Ok ,dar au cum sa verifice acest lucru,sa nu ma trezesc ca imi trimite coletul inapoi ...

#4326
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,869
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu le dai dovada platii cred ca nu-ti dau nici ei coletul. Nu stiu, n-am facut din astea pana acum, sa ne zici cum decurge.

#4327
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Daca fac totul legal platesc aproape 50% taxe+comisioane,Eu le-am trimis un mail precum ca nu am de unde sa le dau copie dupa factura deoarece nu am factura iar produsul  este un "cadou". si ca pot sa le dau o copie dupa buletin si declaratia aia ce mi-au trimiso ei precum ca nu folosesc produsul in scop comercial.Problema e ca pe  colet nu e trecuta nici o valoare

#4328
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

 crystyan83, on 28 decembrie 2017 - 12:39, said:

Daca fac totul legal platesc aproape 50% taxe+comisioane,Eu le-am trimis un mail precum ca nu am de unde sa le dau copie dupa factura deoarece nu am factura iar produsul  este un "cadou". si ca pot sa le dau o copie dupa buletin si declaratia aia ce mi-au trimiso ei precum ca nu folosesc produsul in scop comercial.Problema e ca pe  colet nu e trecuta nici o valoare
Dacă nu le zici tu o valoare, o sa ia după nomenclatorul lor, și pun valoarea minima de acolo. Eu rămân la ideea sa le zici 9 EUR, și le spui ca e o valoare pentru vama, din moment ce susții nu ai plătit nimic.
Te-am avertizat ca gift nu mai tine în Ro. Ce ai citit tu, probabil era cu ceva ani în urmă, când încă mai ținea povestea cu cadoul.

#4329
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
AM primit un mail de la creation in care are atasat o fatura/invoce cu suma de 64 usd.Sa o declar asta?

Attached Files



#4330
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

 crystyan83, on 28 decembrie 2017 - 13:49, said:

AM primit un mail de la creation in care are atasat o fatura/invoce cu suma de 64 usd.Sa o declar asta?
Pai, pana acu le-ai zis ca nu ai plătit nimic. Ia vezi cum te baga ăștia la fals în declarații.

#4331
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 08.06.2005
O super-saga pentru un ceas de 100 $, astept cu interes deznodamantul :D

#4332
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011

 Aeryn, on 28 decembrie 2017 - 14:01, said:

Pai, pana acu le-ai zis ca nu ai plătit nimic. Ia vezi cum te baga ăștia la fals în declarații.
Nu le-am trimis nici un act,deoarece nu am stit cat au declarat cei de la creation..

#4333
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu stii cati bani ti-au luat?
Imi imprumuti si mie cardul?

#4334
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
M-au sunat cei de la DHL si mi-a zis ca "nu tine figura cu gift" si au nevoie de in extras de cont sau in printscreen dupa tel(mobile banking,asa am procedat eu) pt. ca altfel nu accepta VAMA.Degeaba le trimit eu factura de la creation.. in valoare de 64 USD ca nu e valabila....In concluzie sunt bun de plata de aproape 200 RON,dar in tara nu il luam mai ieftin de nici unde..

#4335
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

 crystyan83, on 28 decembrie 2017 - 15:50, said:

M-au sunat cei de la DHL si mi-a zis ca "nu tine figura cu gift" si au nevoie de in extras de cont sau in printscreen dupa tel(mobile banking,asa am procedat eu) pt. ca altfel nu accepta VAMA.Degeaba le trimit eu factura de la creation.. in valoare de 64 USD ca nu e valabila....In concluzie sunt bun de plata de aproape 200 RON,dar in tara nu il luam mai ieftin de nici unde..
Eh, mai există editoare de imagine.

#4336
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.08.2011
Stai linistit ca nu te baga aia la fals in declaratii, sunt satui de cate situatii de genul asta au zilnic!Posted Image
Nu au cum sa refuze factura de la Creation Watches, daca tu ai primit-o pe aceea. Insa iti pot cere si un extras de cont sau printscreen din aplicatia ta de banking, de unde sa reiasa beneficiarul tranzactiei si suma alocata. Trebuie ca suma in lei retrasa din contul bancar sa fie echivalenta cu suma in valuta de pe factura. Daca aveai EORI scapai mai usor cu TVA-ul, max 50 de lei cred ca te costa tarasenia. Oricum, de le platesti lor comisionul ala de smecher de 100 de lei, nu te mai bat atata la cap.

#4337
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Nu mam mai complicat  pt 50 de lei in plus sau in minus,dar comisionul ala lor mi se pare exagerat de mare 100 de ron.Am declarat totul real,mai mult de 100 ron nu am cum sa platesc tva.. data viitoare imi fac  EORI...acela e valabil tot timpul sau de fiecare data cand faci o tranzactie trebuie sa iti faci alt cont?

#4338
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.08.2011
E forever.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate