Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8027 replies to this topic

#4267
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 loock, on 09 decembrie 2017 - 22:41, said:

Daca ai buget mai mare, vezi Borealis care are mai multe modele, inclusiv saturation 4000 m ( m nu picioare ca la Rolex...)

Te inseli, vezi pozele.
In alta ordine de idei, :)))))))
La 5m iti explodeaza capul, cine dracu se duce la 4000 ca ii verifice? Dar sunt convins ca dupa diferenta de pret de 20x sunt chiar la fel ceasurile :)))))

[ https://1.bp.blogspot.com/-1HvLhOALusc/VrnCsZfhA1I/AAAAAAAAvOk/Qo3oAcYrb4I/s1600/BOREALIS%2BSeafarer%2BII%2B06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.bobswatches.com/images/z114910-x-Rolex-Deep-Sea-116660---109202.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 10 December 2017 - 05:41.


#4268
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Nu ma insel.

Eu am scris Rolex Sea-Dweller fara deepsea care e specificat 4000 ft /1220 m.

Desigur ca exista si modele deepsea care au 3900m, dar tot nu e 4000m si sunt si mai scumpe noi.
Deepsea are in mod normal un pret nou cu 300 USD/EURO mai mare decat sea-dweller fara deepsea, insa preturile variaza mult in f. de magazin/retailer, si nici nu mai vorbesc de piata SH unde variaza si cu multe mii de USD/EURO.
In 1960 a existat un model Deepsea Special care a coborat cu batiscaful in Groapa Marianelor.
Mai recent, Rolex a facut si Deepsea Challenge de 51mm specificat 12000 m, care a fost construit pt. coborarea in Groapa Marianelor in expediatia lui Cameron din 26 martie 2012, si a fost pus pe bratul manipulatorului batiscafului utilizat.
Insa modelul comercial Deeapsea Dweller - chiar si modelul aniversar pt comemorarea acestei expeditii, are "doar" 3900m, iar modelul sea-dweller normal ( fara deepsea) este in continuare specificat 1220 m / 4000 ft (inversate).

Edited by loock, 10 December 2017 - 12:35.


#4269
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 loock, on 09 decembrie 2017 - 22:07, said:

Iar legat de acel saturation diver care de altfel este si singurul diver certificat de la Orient, nu pierzi nimic daca renunti la el pt ca este butucanos, greu, nerafinat, si desigur iesit din comun de scump atat pt. Orient cat si pt. Seiko.
Daca vrei diver gasesti altele si mult mai accesibile dar si la preturi asemanatoare cat si putn mai mari, dar care arata mult mai bine.

in mod normal as spune ca sunt acrii strugurii stind ca sunt extrem de putine ceasuri orient saturation diver in ro. probabil cam cate degete la 2 maini....tu spui ca ai alte orienturi....eu cred ca nu ai avut suficient timp pe mana saturation diverul ca sa incepi sa il apreciezi.


daca ar fi sa aleg un orient pe care l-as mai cumpara o data tot acesta ar fi si din cele cateva mai multe divere extrem de spectaculoase pe care le detin culmea este ca acest orient primeste cam 3 din 4 weekenduri wrist time...

Edited by belogerer, 10 December 2017 - 20:01.


#4270
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Port ceasuri Orient 7 zile din 7 din anii '90.

Acum am un black ray I pe care il port relativ 7/7.
Nu il consider un ceas elegant, chiar daca e frumusel.
Pt. dressy am alte ceasuri Orient.
Am purtat si ceas Orient elegant 7/7 zeci de ani...

Acum black ray NU e deloc un ceas usor, deci am o toleranta peste medie (il port cu bratara metalica ), insa totusi e mult mai usor fata de un saturation diver, si chiar si fata de un diver certificat cu bratara metalica precum Seiko 007 este mult - muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult mai usor.
Nu as putea justifica purtarea unui ceas asa de greu (cel putin cu bratara metalica) decat exclusiv pt scufundari.
Apropo, faci scufundari in toate acele 3 din 4 weekenduri ???

Legat de design, black ray are inspiratie rolex sub, tot asa cum si rolex sub e copiat dupa Blancpain, insa totusi black ray are atat o interpretare care il face mai diferit, nu o copie grosolana, si de asemenea aceasta interpretare este si reusita pt ca e un ceas frumusel.

Modelul Orient saturation diver are o complicatie de power reserve care ia putin din limpezimea si rafinamentul designului, incarca in plus, si o coroana in pizdis diferita de sub dar comuna pe la seiko si care arata aiurea, dar in rest este o copie grosolana de sub, si grosolana inclusiv in sensul de faptul ca designul este mai putin rafinat decat la sub, mai putin reusit, dar fara a avea note de originalitate cu esceptia celor 2 mentionate anterior care sunt relativ nesemnificative si care nu adauga nici ele rafinament estetic. (orologic complicatia poate adauga ceva, dar nu estetic)
Desigur ca oamenii sunt subiectivi si au tolerante diferite la incarcarea designului.
Unii prefera cadrane superincarcate, altii le prefera cat mai neincarcate ( totusi eu nu as renunta la secundar...).

Nu e nevoie sa-ti justifici sau aperi alegerea, mai ales ca nu e un ceas rau sau urat.
Este f. bine ca tu esti multumit si fericit cu el.
Evaluarea mea nu este intentionat exagerata, sunt niste criterii obiective de evaluare, si nici eu nu trebuie sa le justific prea mult.

Alegerea unui lucru mai rar este o justificare pe care o inteleg pana la un punct.
Punctul acela este cand alegerea se face in detrimentul unui lucru mai bun.
Iar daca tot dam exemplu piata din RO - care e un rahat de piata ridicol de mica si ridicol de nesemnificativa, sunt destul de sigur ca nici Borealis si Steinhart nu gasesti multe in zona.
Iar acel Orient Saturation Diver e rar pt ca este si greu, si neoriginal, si nerafinat, si f. scump pt. aspectul oferit si brand.
Si Borealis si Steinhart sunt grele la diverele certificate, cel putin cu bratara metalica cu solid end links, si ele au unele modele inspirate de Rolex sub (unele chiar copie...) insa macar au modele frumose si rafinate, si sunt mai multe din care sa alegi - nu un singur model cu 3 culori, si poti sa alegi atat variatii evident diferite, de la sub retro militar fara limba mercedes care nu-mi place deloc, cat si limbi moderne diferite, si modele care interpreteaza mai mult designul sub - uneori cu rezultate reusite, si de asemenea si modele clar diferite de sub dintre care unele iar sunt reusite - atat ca cele peste 42mm iar nu le-as purta decat la scufundari...

Edited by loock, 11 December 2017 - 00:12.


#4271
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu face nici dracu scufundari cu diverele astea de tip ceas in zilele noastre, stai linistit.

Edited by don_dannielo, 11 December 2017 - 04:57.


#4272
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 don_dannielo, on 11 decembrie 2017 - 04:56, said:

Nu face nici dracu scufundari cu diverele astea de tip ceas in zilele noastre, stai linistit.

Evident ca nu face.
Mai ales la 4000m.
Nici macar legat de manipulatorul batiscafului ca aia a fost doar marketing.

Iar specificatia aia este oricum umflata extrem de mult la majoritatea ceasurilor, chiar si la cele certificate.
Iar daca nu sunt certificate, la cele cu 200m cum e si black rayul meu, probabil esti OK la snorkeling si inot de suprafata, si asta daca ai noroc, nu la scufundari la 200m.
Pt scufundari chiar e bine sa fie certificat.
E o chestie de design purtarea lor, lansata poate de filmele cu Bond inca de la Sean Connery.
A incercat Roger Moore sa o dea pe digitale Seiko cu afisaj LCD, a avut si diver Seiko, dar pana la urma si el a trecut la Rolex, dar tot suburile analogice sunt mai atractive si au trecut la Omega Seamaster Professional la Pierce Brosnan care e un ceas diver care reuseste sa fie si elegant in acelasi timp si e purtat inclusiv de printul William cand e imbracat dressy.

Probabil ca prindeau si fara filme pt ca erau comune la navy inca de la Blancpain fifty fathoms dupa care a fost copiat Rolexul sub.

Eu personal nu le port ca ceasuri elegante (nici nu am Omega-ul respectiv...), ci ca ceasuri universale si casual.
Pt dressy eu in general folosesc unele mai rectangulare pt ca le consider mai deosebite si prin forma, mai putin comune, dar forma in sine este doar o mica parte din alegere, sunt multe rectangulare care nu-mi plac sau nu ma conving.
Vreau sa fie rafinate, curate, neincarcate, dar nu simpliste. Le aleg mereu fara cifre pe cadran, si asa am avut mereu la toate si la cele rotunde si la cele rectangulare si la toate Orienturile mele, dar si la alte branduri, inclusiv IWC, Alba, Casio, ba chiar si la Orex...
Am un IWC pe care l-am facut la comanda cu ajutorul unui prieten care a lucrat acolo cu niste ani in urma.
E cel mai valoros ceas al meu, elvetian, dar nu il consider un ceas elegant cum nu consider nici black rayul.
E un pilot facut custom fara cifre si cu marcajul de la 9 si 3 facut de 3 X mai lung in ideea de orizont artifical pe tema ceasului - a fost ideea mea, eu am facut designul si deocamdata e unicat.

Edited by loock, 11 December 2017 - 11:59.


#4273
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Ce parere aveti despre acest model? https://danhenrywatc...ic-diver-watch. E out of stock momentan, dar am timp pana in februarie sa ma mai documentez. Multumesc.

#4274
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Nu merge link-ul.

#4275
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
E fain ceasul http://danhenrywatch...tic-diver-watch

#4276
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Dan Henry e bine văzut pe Wus. Fac homage-uri după diferite branduri cunoscute. Evident, mult mai ieftine. Calitatea ar fi buna, zic aia de pe wus forum.
Parca e un Seiko cam pe acolo ca design. Recraft, parca.
LE: http://seikousa.com/...ctions/recraft/
Sper sa meargă link-ul. Sunt pe tel.

Edited by Aeryn, 14 December 2017 - 16:19.


#4277
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Am pus eu punct din greseala https://danhenrywatc...tic-diver-watch

#4278
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Gasesti aici pareri ale celor ce si-au luat Dan Henry, unde sunt facute...
Se pare ca problema majora e raportul dintre diametru si latimea curelei la anse. Cureaua e prea lata si domina ceasul.

Edited by Aeryn, 15 December 2017 - 00:19.


#4279
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Nu am observat acest aspect, dar nu pare sa ma deranjeze. Oricum, voi avea de așteptat pana in februarie.
Cureaua pt. Sarb017 inca nu este gata, voi pune o poza curând.

#4280
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Astazi am primit cureaua facuta pe comanda de Topouzelli, am facut o singura poza dar nu a iesit extraordinar. Voi mai incerca maine pe lumina sa fac mai multe poze cu cureaua. Ce parere aveti?
[ https://i.imgur.com/cgVNfV4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4281
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Despre ce?
Dacă e vorba de ceas, e foarte frumos.
Cureaua - pur și simplu nu se vede.

#4282
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Sper ca acum se vede mai ok. https://imgur.com/a/ep6Wr

#4283
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
E ok, dar parca prea e uniformizat tot ansamblul. Cred ca eu as fi optat pentru ceva de genul sau de genul - asta pare mai nebun :). Oricum gasesti acolo multe variante sa te inspiri.

#4284
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Prima oara ma gandeam la ceva maro, dar am zis sa aleg culoarea verde. Poate a parut prea exagerat in poza si din cauza mousepad-ului :D. In orice caz, cea mai nebuna combinatie mi se pare asta http://uploads.tapat...22f498c9180.jpg .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate