Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Fundeni - Inspirat de Casa Pasiva

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

 hamsterdan, on 23rd March 2012, 13:20, said:

Multumesc frumos pentru link. Acum prospectez piata, imi fac o baza de cunostinte. Dupa ce mai avansez un pic o sa ma gandesc serios si la aceasta optiune. Tinem legatura.

Dar vad ca scrii ceva nu gluma :) Promit sa te citesc diseara cand am mai mult timp si sa revin.

 petre69, on 23rd March 2012, 14:22, said:

?????????

Le-a incurcat, omul. Pe mine m-a luat drept vanzator de calorifere (uite ce diplomatic imi raspunde :D) , iar pe tine te-a confundat cu mine (care am scris, intr-adevar, mai mult pe topicul lui 777..., unde l-ai trimis tu)  :thumbup:
@hamsterdan, stai linistit, nu vreau sa-ti vand nimic. Ti-am recomandat acele convectoare in calitate de arhitect, pentru ca le-am folosit in lucrarile mele pentru a rezolva situatii similare - adica unde am vrut ferestre pana jos, fara parapet. Dar vad, acum, ca intre timp tu ai facut parapet, asa ca nu mai conteaza.

Edited by kahn_2, 23 March 2012 - 14:39.


#38
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007

 kahn_2, on 23rd March 2012, 14:25, said:

Le-a incurcat, omul. Pe mine m-a luat drept vanzator de calorifere (uite ce diplomatic imi raspunde :D) , iar pe tine te-a confundat cu mine (care am scris, intr-adevar, mai mult pe topicul lui 777..., unde l-ai trimis tu)  :thumbup:
@hamsterdan, stai linistit, nu vreau sa-ti vand nimic. Ti-am recomandat acele convectoare in calitate de arhitect, pentru ca le-am folosit in lucrarile mele pentru a rezolva situatii similare - adica unde am vrut ferestre pana jos, fara parapet. Dar vad, acum, ca intre timp tu ai facut parapet, asa ca nu mai conteaza.

Asa este... acum vad.. mi-au fugit ochii. Scuze de confuzie.

 petre69, on 23rd March 2012, 12:01, said:

ceva nu-mi place
sper sa nu am dreptate
tocmai ce a fost discutat subiectul pe jurnalul ,lui 77777777

Dupa ce a clarificat situatia kahn_2, acum am citit ce ai scris tu de fapt :)
Partea cu 75% suprafata vitrata este fatada dinspre curte. Cea opusa (nordica) este la drumul public (accesul principal la casa) si, zic eu, are geamuri rezonabile.
Daca imi scapa ceva, explica-mi, te rog.

Edited by hamsterdan, 23 March 2012 - 15:37.


#39
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 hamsterdan, on 23rd March 2012, 15:33, said:

Dupa ce a clarificat situatia kahn_2, acum am citit ce ai scris tu de fapt :)
Partea cu 75% suprafata vitrata este fatada dinspre curte. Cea opusa (nordica) este la drumul public (accesul principal la casa) si, zic eu, are geamuri rezonabile.
Daca imi scapa ceva, explica-mi, te rog.
ok ok
si curtea unde e in fata sau in spatele casei

#40
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Ca si mine hamsterdam considera fata casei partea dinspre curte. Tocmai in citatul dat scrie ca la strada este casa si după casa este curtea.

#41
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 7777777, on 23rd March 2012, 16:01, said:

la strada este casa si după casa este curtea.
atunci e bine
dar geamurili alea multe sunt inspre curte ,nu ?
bai frate scrieti romane si eu ma pierd printre atatea explicatii
scurt si la obiect ,ca altfel nu am rabdare sa tot citesc

Edited by petre69, 23 March 2012 - 16:07.


#42
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012

 hamsterdan, on 23rd March 2012, 15:33, said:

Partea cu 75% suprafata vitrata este fatada dinspre curte.


#43
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007

 petre69, on 23rd March 2012, 15:42, said:

ok ok
si curtea unde e in fata sau in spatele casei

Curtea interioara este in spatele casei. Fatada aceea vitrata este vazuta din spatele curtii interioare.

#44
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004
curtea o are in fata casei. in spate avea un perete cortina care pana la urma a fost zidit(cu fundatie) si i s-a micsorat partea vitrata cred ca cu cel putin 70%. deh...arhitectii. dan avea mai multa sticla pe casa decat caramida. o sa spun luni sau marti cu cat scade pretul(procentual) daca folosim profile vopsite si nu cele infoliate. dan a vrut o culoare si i-am putut-o oferi la un pret rezonabil doar vopsind tamplaria

#45
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
hai ca-i amestecat-o si pasta
deci unde e curtea ??
geamurile alea multe unde dau inspre strada sau nu

#46
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004
din strada principala se intra pe un drum de servitute si de acolo in curte. cum intrii in curte ai vederea asta:

Attached Files



#47
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 conu71, on 24th March 2012, 07:49, said:

din strada principala se intra pe un drum de servitute si de acolo in curte. cum intrii in curte ai vederea asta:
atunci e pe casa e pe dos
trebuia invers

#48
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007

 conu71, on 24th March 2012, 07:49, said:

din strada principala se intra pe un drum de servitute si de acolo in curte. cum intrii in curte ai vederea asta:

Ce spui tu este corect. Insa mai am un drum public pe partea nordica (aceea mai putin vitrata, cea cu scara) si pe acela il voi folosi ca drum principal.
Drumul de servitute de care vorbesti, cel pe care il folosesc acum, va deveni secundar.
Asa ca pentru intrebarea lui petre69 raspunsul meu este: drumul principal, cel pe care il voi folosi cand ma voi muta acolo, da spre partea nordica, cea cu putine geamuri.

#49
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 hamsterdan, on 24th March 2012, 22:05, said:

Asa ca pentru intrebarea lui petre69 raspunsul meu este: drumul principal, cel pe care il voi folosi cand ma voi muta acolo, da spre partea nordica, cea cu putine geamuri.
ok ,acum am inteles ---din nou----
atunci ma sucesc --e bine pusa casa

#50
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007
Aproape am terminat cu tencuielile interioare si acum observ ca nu voi putea avansa cu restul (instalatii, glet, vinarom, etc) pana nu rezolv problema cu scurgerea apei.
Cand nu aveam geamuri si tencuiala nu bagam de seama dar acum, cu ploile astea imi este clar ca scurgerea controlata a apei de la ploaie este prioritara.
Totusi, la mine este mai complicat neavand acoperis clasic ci terasa circulabila. Pe terasa vreau sa montez si o pergola (care va avea deasupra plexiglass) ca sa nu fie chiar complet descoperita.
Asadar, presupun ca am nevoie sa montez mai intai pergola apoi sa gandesc sistemul de scurgere al apei.
Ceva idei, solutii de la cei care au mai trecut prin asa ceva?

#51
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
termoizolare nu mai faci ?

#52
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007

 petre69, on 19th April 2012, 13:01, said:

termoizolare nu mai faci ?

Ba da. cu polistiren grafitat de 10 cm, dar vreau sa scap de apele pluviale mai intai.

#53
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Ca sa scapi de apa la modelul asta de casa este cel mai greu examen .Informeaza-te bine inainte de a purcede .

#54
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
In aceeasi situatie ca tine (terasa circulabila mare). Mai jos sunt cateva chestii care mi se par util de stiut:

1. Tip recomandat de terasa: Duo (roof).
- existau 2 tipuri - clasic (termoizolatire/sapa de panta/hidroizolatie) si inversata (sapa panta/hidroizolatie/termoizolatie). Duo roof este o combinatie a celor 2 (termoizolatie 1/sapa panta/hidroizolatie/termoizolatie2). Are avantaje majore, incluzand o durabilitate de 50+ ani.

2. Hidroizolatia - recomand membrane continui (pe baza de ciment). De exemplu, WaterblockFlex de la Apla, Aquafin 2K/M de la Aquafin/Schomburg, produse similare de la Sika sau Mapei. Avantaje: - nu au suduri, sunt mai usor de aplicat, au durabilitate mare. Produsele bune (de ex Aquafin) lucreaza si ca bariera de vapori. Mai mult, aceste materiale sunt elastice (si raman asa si la -25C).

La colturi, se foloseste o banda speciala de armare (e scumpa, insa se deformeaza cu 500%). E de evitat armarea cu plasa de fibra, pt ca reduce deformarile admisibile ale materialului la numai 10% (fata de 170% in stare normala).

Per total, costul termoizolatiei e mai mic decat varianta cu membrana bituminoasa.

Alta solutie este o membrana continua, bituminoasa aditivata cu polimeri (de ex Atlas/Apla are un compus gri care e f. elastic).

3. Termoizolatia- recomand XPS fata de varianta mai ieftina cu EPS150 sau mai dur.

4. Scurgerile (aici conceptul Duo are mari avantaje) - cred ca e mai bine sa ai scurgeri in centrul placii mai degraba decat la marginea aticului. E mai usor de izolat o suprafata plana decat un colt. Daca totusi optezi pt marginea aticurilor, exista niste piese de colectare de colt, din plastic, cu iesire de sectiune patrata care se pot folosi pt evacuarea apei.

5. Sapa de panta - recomand o sapa usoara (perlit si nisip de 1100kg/mc) elicopterizata. O sapa clasica incarca terasa destul de mult. Recomand armarea sapei de panta cu plasa de 4 sau 5mm.

6. Teste - este EXTRAORDINAR de important sa testezi fiecare aspect inainte de a incepe urmatoarea etapa (scurgeri testate dupa instalare), sapa verificata inainte de acoperire cu hidro, hidro testata inainte de a acoperi cu al 2-lea rand de polistiren.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate