Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Fundeni - Inspirat de Casa Pasiva

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007
Salutare dragi forumisti!

Citesc de foarte multa vreme forumul acesta si, desi nu am nici o pregatire tehnica in materie de constructii civile, mi-ati facut pofta sa imi fac o casa  :D
La momentul la care va scriu acum sunt destul de avansat in faza "la rosu" si ma voi stradui sa recuperez cu acest topic in maxim o saptamana defazajul.
Motivul pentru care m-am hotarat sa incep acest topic este acela ca vreau sa beneficiez si eu de experienta voastra prin sfaturile pe care mi le veti da.

In Martie 2007 am achizitionat un teren de 500mp in Comuna Dobroiesti, Sat Fundeni, chiar la granita dintre sectorul 2 si Dobroiesti. Terenul este situat la mica distanta de lacul Fundeni (nu are access direct la lac) si acum aprox 30 ani a fost chiar fundul lacului. Cu alte cuvinte, acest teren este "teren de umplutura", acolo varsandu-se o gramada de moloz dupa cutremurul din '77.

Natura terenului a impus cheltuieli suplimentare pentru fundatie:
- sapatura generala pe toata suprafata fundatiei, evazata cu 1 m fata de perimetrul casei, la o adancime de  2.45 m la N si 1.75 la S (terenul este usor in panta)
- perna de balast de 80 cm, cu compactare din 20 cm in 20 cm
- fundatie cu retele de grinzi (talpi incrucisate)

Din punct de vedere functional, spatiile casei sunt structurate pe doua niveluri avand urmatoarea schema functionala:
Parter : zona de zi – vestibul din care se acceseaza si un spatiu tehnic, hol, grup sanitar, camera de zi, bucatarie si sala de mese, birou si anexe.
Etajul 1: zona de noapte – cu trei dormitoare si doua bai, dormitorul matrimonial avand si garderoba.
Etajul 2: este partial si cuprinde un hol de distributie, camera de hobby si terasa. Terasa va fi amenajata cu zone plantate (terasa verde) si zone de terasa circulabila.

Am atasat o poza generata de softul folosit pentru proiectare.

Attached Files

  • Attached File  poza.JPG   105.68K   740 downloads


#2
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
In primul rand bine ai venit.
Apoi...Uau, frumos proiect  :coolspeak:
Ai avut ceva curaj data fiind problema cu terenul.
Asteptam sa ne tii la curent, inclusiv cu poze de pe santier si..succes in continuare! ;)

#3
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007
Revin cu detalii privind planul casei. Am atasat schitele pentru cele 3 niveluri. Voi reveni cu imagini si povesti de la fundatie.

Acum profit de vremea aceasta superba ca sa termin planseul de la ultimul nivel.
As fi dorit sa fac cofragul la planseu cu 5cm mai jos ca sa pun si polistirenul extrudat de pe acuma, pentru ca la turnare s-ar fixa "beton" :) si as economisi ceva bani pe manopera la finisaje.
Din pacate insa am banii blocati in caramida pe care am luat-o in plus si ma straduiesc sa gasesc cumparator in timp util.

Attached Files



#4
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Stii ce a zis tig..romanu cand a vazut prima data avionul?
Misto caruta. Nasol insa ca se spanzura cateaua.
Din cele prezentate pot afirma:
Misto casa. Nasol e se construieste in Romania. Pe o coasta exotica si plina de soare merita un WOOW!
Nu-ti imaginezi ce probleme vei avea cu hidroizolatiile atat pe terasele circulabile cat si peste formele geometrice arhitecturale.
Spatiile vitrate sunt frumoase. Cele cu parapet zero implica insa montarea (aproape) obligatorie a unor ventiloconvectoare care sa creeze perdele de aer cald.
Astea sunt observatiile mele la prima vedere.
Precizez ca imi place mult arhitectura cubista. Personal am ridicat o casa cu asemenea accente. Dar cu riscul unor mutatii genetice ce au produs un fel de strutocamila, am optat pentru sarpanta.

#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
o coincidenta :) . Pe undeva se aseamana, pe undeva destul de mult. La un moment dat m'ai pus pe ginduri, citeva secunde pina am vazut planurile. Din portofoliul personal.
Felicitari, rabdare si virtute. :peacefingers:

Attached Files

  • Attached File  nou6.jpg   176.71K   350 downloads
  • Attached File  inc10.jpg   225.29K   311 downloads
  • Attached File  inc4.jpg   213.09K   264 downloads


#6
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
@punkt - vad ca in ultima vreme sunt la moda casele de genul asta , frumoase de altfel ca design ( si arhitectul meu imi sugerase initial asa ceva .... ma rog si sa ma inspir dupa reviste ca IGLOO)....
- Care e de fapt ideea , pleci de la blocul comunist la un minibloc (fie el si cu superdesign) cu gazon si ingradit cu gard . Pare putin Freudian .... Ma insel ?

@hamsterdan - - bine ai venit printre noi , sper sa ai nervii tari , ca doar stii ce te asteapta .... spor

Edited by angus_young, 29 October 2008 - 18:10.


#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
da, te inseli.

#8
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Super arhitectura. Dupa mine arhitectura asta, "high-tech" cum ii spun eu :), e perfecta in mediul urban desi iti da un pic "feeling" a cladire comerciala. Tine de pareri si gusturi pana la urma. Per ansamblu e o arhitectura foarte misto.

Terasele necirculabile plantate cu iarba sunt dementiale insa habar nu am cum rezolvi problema hidroizolatiei fiindca iarba aceea va trebui udata in permanenta :). In conditiile de ploaie torentiala sper sa nu se transforme in piscine suspendate daca nu faci un drenaj corespunzator . Cum colectezi apa pluviala? O retea intortocheata de burlane la fiecare terasa ar arata nasol, dupa parerea mea.

Ia in calcul toate variabilele sa nu ai surprize si nu in ultimul rand o hidroizolatie DUMNEZEIESTE

Edited by lifestyle2000, 30 October 2008 - 12:22.


#9
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.06.2008
Salut,

multa bafta ... ca ai nevoie.

Super proiectul, intr-adevar destul de greu sa incadrezi o asemenea cladire printre cele exist. Dar sunt si avantaje: lumina, terasa, etc.

#10
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Gandeste-te la o centrala mai puternica din start cu spatiul vitrat pe care-l ai. Dar banuiesc ca deja ai facut-o.

F frumoasa casuta, doar ca nu prea ma vad in ea. Sa ne arati poze cu stadiul curent :D

#11
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007

View Postrdesign, on Oct 29 2008, 14:26, said:

Stii ce a zis tig..romanu cand a vazut prima data avionul?
Misto caruta. Nasol insa ca se spanzura cateaua.
Din cele prezentate pot afirma:
Misto casa. Nasol e se construieste in Romania. Pe o coasta exotica si plina de soare merita un WOOW!
Nu-ti imaginezi ce probleme vei avea cu hidroizolatiile atat pe terasele circulabile cat si peste formele geometrice arhitecturale.
Spatiile vitrate sunt frumoase. Cele cu parapet zero implica insa montarea (aproape) obligatorie a unor ventiloconvectoare care sa creeze perdele de aer cald.
Astea sunt observatiile mele la prima vedere.
Precizez ca imi place mult arhitectura cubista. Personal am ridicat o casa cu asemenea accente. Dar cu riscul unor mutatii genetice ce au produs un fel de strutocamila, am optat pentru sarpanta.

In primul rand recunosc ca m-am inspirat putin si din arhitectura caselor mediteraneene, insa am incercat sa acopar si latura utila nu doar cea estetica.
In legatura cu spatiile vitrate, dupa cum spune si titlul topicului, m-am inspirat din diverse principii ale caselor pasive si de aceea am spatii vitrate generoase pe latura sudica (latura nordica este complet diferita).
Ai dreptate cu montarea ventiloconvectoarelor si de aceea ma gandesc serios daca nu ar fi bine sa fac un brau de caramida (doar un rand) pe 75% din latura sudica a living-ului. O sa incerc sa ma joc putin cu imaginea aceea sa vad cum ar da...
Suntem pe aceeasi lungime de unda se pare, pentru ca si eu ma gandeam sa fac o sarpanta la terasa, dar din aceleasi motive ezit... parca nu mai seamana cu ce mi-am dorit initial.

View Postpunkt, on Oct 29 2008, 15:44, said:

o coincidenta :) . Pe undeva se aseamana, pe undeva destul de mult. La un moment dat m'ai pus pe ginduri, citeva secunde pina am vazut planurile. Din portofoliul personal.
Felicitari, rabdare si virtute. :peacefingers:

Sincer si eu am ramas masca in momentul in care am vazut imaginile de la tine :)
Foarte frumoasa casa (evident :) )! Este gata? Ai ceva poze cu ea macar la rosu?

Edited by hamsterdan, 30 October 2008 - 19:41.


#12
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Posthamsterdan, on Oct 30 2008, 19:40, said:

In legatura cu spatiile vitrate, dupa cum spune si titlul topicului, m-am inspirat din diverse principii ale caselor pasive si de aceea am spatii vitrate generoase pe latura sudica (latura nordica este complet diferita).
Ce vei face vara, pe caniculă?

#13
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Sunguard (dezavantaj: pierde aportul termic solar iarna) sau rulouri exterioare

#14
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007

View Postangus_young, on Oct 29 2008, 18:07, said:

@punkt - vad ca in ultima vreme sunt la moda casele de genul asta , frumoase de altfel ca design ( si arhitectul meu imi sugerase initial asa ceva .... ma rog si sa ma inspir dupa reviste ca IGLOO)....
- Care e de fapt ideea , pleci de la blocul comunist la un minibloc (fie el si cu superdesign) cu gazon si ingradit cu gard . Pare putin Freudian .... Ma insel ?

@hamsterdan - - bine ai venit printre noi , sper sa ai nervii tari , ca doar stii ce te asteapta .... spor

Multumesc pentru urari. Stiu clar despre ce vorbesti pentru ca, dupa cum am spus si in introducere, sunt aproape pe final la faza de "rosu".
Pe undeva sa stii ca ai dreptate, dar stand atatia ani in camerele inguste ale blocurilor cenusii si vazand atat de multe case minunate in iesirile din tara (fie concedii, fie munca) oare nu este normal sa iti doresti si tu asa ceva?

#15
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Haoleu, frumosa casa boierule:))
Da' dupa neuronu meu blond cere si ceva buget pa masura.
Sa dea Dumnezeu sa ai da unde boierule:))

#16
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View PostCRG, on Oct 30 2008, 19:48, said:

Sunguard (dezavantaj: pierde aportul termic solar iarna) sau rulouri exterioare
Sunguard e frecție la picior de lemn în iulie, la +38 de grade. Iar cu rulourile, dacă mă uit la randarea din primul mesaj, mă ia cu dureri de cap cînd mă gîndesc la montarea lor.

#17
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007

View PostIocan, on Oct 30 2008, 19:44, said:

Ce vei face vara, pe caniculă?
Cauta pe google dupa cuvintele: tehnici umbrire
Timp sa ai ca netul e "mare" :)

#18
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Posthamsterdan, on Oct 30 2008, 19:58, said:

Cauta pe google dupa cuvintele: tehnici umbrire
Timp sa ai ca netul e "mare" :)
Nu vreau să par cîrcotaș, dar am casă cu geam mare spre sud (și cu tehnici de umbrire) și știu ce întreb. Ca o paranteză, a răci e mai scump decît a încălzi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate