Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#5113
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Pai da tocmai asta te-am întrebat, aia 2 prieteni pe care ii ai sunt norvegieni, sau de alta naționalitate?! Eu încă nu am reușit sa am  PRIETENI finlandezi, am prieteni dar de alte naționalități! Nu știu cum se face de voi reușiți dar eu nu reușesc și pe bune ca sunt un om deschis, fără a vrea ceva de la cineva!

#5114
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Unul este norvegian unul nu este norvegian. Unul la munca, unul acasa. Nu am nevoie de mai mult. Astia sunt prieteni. Ce consider eu prieteni.
"Prieteni" de week-end, ieseala in oras, sunt o gramada si la munca si acasa. Norvegieni si alte nationalitati. Prieteni la distanta sunt si aia o gramada.

Dar repet, notiunea de prietenie este diferita de la om la om si ce considera fiecare prieten.
Eu consider ca putini imi sunt prieteni. Posibil multi sa ma considere prietenul lor. Foarte multi sunt norvegieni.

Dar la firma sunt 45% straini. Acasa, daca ma uit la vecinii directi si nu la tot cartierul din 5 doar unul este norvegian (cu sotie poloneza) si omul este pe la 65 ani si foarte retras de felul lui.
Dar cu mine saluta primul, intra primul in vorba, vine si cere sfaturi legate de diferite subiecte la care poate nu se pricepe. Eu nu am fost la el o singura data sa-l rog ceva ci a venit el la mine. Si cand am avut de carat pietre de la scara vine el la mine si-mi zice ca aduce remorca si masina si le cara. I-am zis ca nu trebuie. A insistat sa ma "ajute". OK atunci. A carat mosulica la pietre am cazut ca crapa in fata mea. I-am zis ca pot eu sa car ca ma ajuta cu transportul. Nici nu a vrut sa auda. L-am ajutat si eu ulterior cu chestii simple, sfaturi la scara, gradina. Probabil ca daca il chem la o petrecere standard saptamanal vine, dar nu-l chem. Eu sunt mai rece Posted Image

Daca o iau usor prin cartier este "buna ziua" de la un cap la altul pentru ca intr-un fel sau altul esti conectat cu toti prin copii sau cunoscuti, fosti colegi de munca, fosti colegi de "altceva".

Nu am de ce ma plange si nu vreau mai mult, vreau mai putin daca se poate Posted Image Nu pot sa-mi spal masina ca vine unul ca ce sapun folosesc si daca e bun. Nu pot sa dau cu pensula pe terasa ca de la ce firma este. Nu pot sa stau linistit in casa ca suna la usa si ma roaga sa chem un taxi ca a ramas fara baterie la telefon.

De vecine care au nevoie de "ajutor" cu masina nu mai vorbesc ca deja suspectez altceva. Ma uit pe geam cand suna cineva la usa si daca e duduia o trimit pe nevasta la usa. Pana mea.

Nu poti trece pe strada fara sa-ti zambeasca din politete si habar nu am cine dracului sunt.

Cat de reci sau ascunsi sau perfizi sunt mi se rupe. Nu ma intereseaza. La prima vedere mi se par amabili toti necunoscutii. Ca sunt eu sceptic, rece, distant prin prisma muncii si a varstei aia e partea a doua.

S-a mutat unul nou in cartier si a pus invitatii in toate cutiile postale ca in data de, ora de suntem invitati sa ne cunoastem. Norvegian.
Altul ca de Haloween face nu stiu ce draci acasa si sa mergem. Norvegian.

Sunt oameni OK aici si d-asta am ales un cartier nou, mic, retras. Toti sunt necunoscuti si toti vor sa se cunoasca. Majoritatea sunt tineri, majoritatea au copii, majoritatea se implica.

Si in timp ce scriu mesajul asta tocmai a venit un vecin sa-mi ia o maimuta s-o duca in oras cu maimuta lui.


Dar trebuie inteles ca locuiesc intr-o zona a Norvegiei cu foarte multi straini iar norvegienii s-au adaptat sau "civilizat". Ia-o cum vrei. Probabil ca daca m-as muta undeva in nordul Norvegiei situatia ar fi mult diferita.

Finlandezii, in special, sunt recunoscuti pentru intimitatea lor.

#5115
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012
Din experienta mea relativ scurta pe forum imi dau seama de un lucru:   este o tendinta de a generaliza situatii particulare. A aparut un caz Bodnariu ..gata toti copii sunt rapiti in No.. ..ploua mult in Stavanger....asa e vremea in No ..  nu ai prieteni nordici.....asa s toti nordicii reci si ciufuti. Nici unul din noi care locuim in nord nu are reteta perfecta si fiecare s-a adaptat care cum a putut. Am dreptate ?
Interesanta ideea cu invitatiile in cazul noului vecin Nosferyk... pana la urma ai fost ? Daca da cum a fost ? Sunt curios.  Eu m-am mutat de 6 luni in noua casa...cartier doar de suedezi. Nu am organizat nici un fel de eveniment ...gen hai sa ne cunoastem.. insa in prima luna au venit aproape toti pe rand sa se prezinte si sa ne ureze bun venit..mai putin o familie...vecinul de langa chiar. Nici nu ne-am intalnit direct vreodata...insa el are intrarea din spatele  garajului cumva in fata terasei mele.. si il mai vad din cand in cand... numai ca mi se pare ciudat sa-l strig peste gard ...salut gigel ..hai sa ne cunoastem. Poate si aroganta este o problema.. el fiind cel mai bogat din oras. Am inteles ca are undeva la 200 milioane coroane avere. Chiar nu stiu cum sa procedez.

#5116
TrueOgre

TrueOgre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.02.2016
De acord, nosferyk, de preferat camaraderia de aici. Dinspre partea noastra latina multi probabil ii vad ca niste fraieri pe nordici dar daca treci de scuturile lor sunt niste oameni modesti simpli sinceri si deschisi, calitati care printre romani se gasesc destul de rar, date fiind vremurile. Ma rog, e o parere subiectiva, fiecare padure isi are uscaturile sale, dar sunt de zeci de ani pe afara si nu cred ca m-as mai integra vreodata in nepotismul si invidia a lor nostri "de acasa". Defecte sunt in fiecare sistem, relativitatea functioneaza la fel ... totusi aici daca vrei sa fii lasat in pace, chiar esti. :P

#5117
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Deschid un subiect de discutie cu un norvegian, neamt, englez, olandez, belgian, danez, suedez si TOTUL merge struna. Nici o contra. Eu povestesc, ei asculta. Ei povestesc, eu ascult. Ne spunem opiniile, diferite sau nu, si ajungem la un consens cu diferite ipoteze care daca-s diferite FUNCTIONEAZA in ambele cazuri!
Te asculta, isi dau cu presuputa, ling o bere, pleaca. A doua zi o iei de la cap. Rinse and repeat.
Polonezi, croati, sarbi, bosniaci, slovaci. SUNT OK. Pana mea, bei cu ei, trantesti un gratar si te distrezi in ultimul hal.

Deschid un subiect cu un roman si ajung la contre, certuri, scandal.
M-am contrat, ma contrez si ma voi contra cu romani fie ei in Romania sau in Norvegia si alte tari vizitate. Nu cu toti dar cu marea majoritate ajung la neintelegeri mai devreme sau mai tarziu.

E ceva in sange/mentalitate/traditie.

#5118
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View Postnosferyk, on 20 februarie 2016 - 16:34, said:

Deschid un subiect cu un roman si ajung la contre,
Eu consider ca discutiile de genul sunt cele mai folositoare.Daca vorbesc cu unul care-i de-aceeasi parere cu mine mi se pare ca vorbesc cu mine.Daca vorbesc in contradictoriu,este foarte posibil sa descopar ca fac anumite greseli in gandire si sunt anumite puncte de vedere pe care nu prea le-am luat in considerare,descopar puncte de vedere noi si de ce nu,iau cate ceva bun de la orice partener de discutie cu care-s in contradictoriu (daca nu e un dobitoc complet,dar asta se intampla ff rar pentru ca nu prea discut cu aia).
La distractii,gratare,baute etc te distrezi,nu prea filozofezi si stai sa faci teoria chibritului...sau mai stii? :))

#5119
TrueOgre

TrueOgre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.02.2016
Si iara zic: Sa plece toti oamenii liberi din Romania, sa-si vada de drum pe altundeva. Sa ramana doar bulangii aia din guvern, parlament, militie si armata. Dar, doar aia, stiti cum zic?:)) Ca vorba aia, io-s patriot si raportat la Sistemu nostru solar nu numa la Romania. Pace si prosperitate!

#5120
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
In lipsa de altceva de facut prin jurul casei azi , m-am dus cu un prieten sa-si faca serviceul la masina la un mecanic slovac .

Bineinteles , ca la orice ciubucuri din astea , apar si romanasi . Desi eu sint mai rece  , prietenul e mai curios din fire si din discutii in discutii aflam ca se pare ca romanasi din zona Stavanger isi trimit copii si nevestele inapoi in Romania de teama BV :))))

Noi in mintea noastra ne bucuram , mai putini "stresati" pe aici .

Deci , @nosferyk  , in statistica aia de trebuie sa apara ,  ar trebui sa scada numarul de romani ;)

#5121
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Nu ma astept ca statisticile din 2015 sa arate diferente prea mari; m-as mira sa scada prea mult numarul.
Asta cu BV este recenta si nu cred sa afecteze intr-un fel statistica.

In schimb domeniul petrolier a fost afectat foarte tare in 2015 si sunt multi romani in domeniul asta.

Eu nu ma bucur si nici nu ma intristez ca pleaca. Doar ma mir cum lasa o sansa uriasa, daca nu pentru ei macar pentru viitorul copiilor, sa le scape printre degete.

Sau poate se intorc cand vin vremurile bune.

#5122
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postnosferyk, on 20 februarie 2016 - 18:55, said:


In schimb domeniul petrolier a fost afectat foarte tare in 2015 si sunt multi romani in domeniul asta.

Eu nu ma bucur si nici nu ma intristez ca pleaca. Doar ma mir cum lasa o sansa uriasa, daca nu pentru ei macar pentru viitorul copiilor, sa le scape printre degete.

Sau poate se intorc cand vin vremurile bune.
Pai si ce ar trebuie sa faca cei care au ramas fara munca in O&G? Ca e cam greu sa intreti o familie din 19000 nok de la NAV.

View Postnosferyk, on 19 februarie 2016 - 13:56, said:

Este o curatenie generala, curatenia de 6 ani.
Sa nu ne imbatam cu apa rece. Nu este o curatenie voita ci mai degraba nevoita. Si ce fel de curatenie e aia cand iti pleaca ingineri sau persoane cu studii superioare, britsi, portughezi, spanioli, romani sau chiar indieni, oameni care aduc o plus valoare iar in locul lor vin o gramada de imigranti care or sa ingroase randurile asistatilor sociali? Ma rog, desi sunt de acord cu majoritatea ideilor din ultimele posturi nu subscriu la termenul curatenie....
Chestia asta nu le pica nici norvegienilor bine, chiar deloc....

Edited by bubalus, 21 February 2016 - 02:53.


#5123
TrueOgre

TrueOgre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.02.2016
Io sa fiu la conducerea Norvegiei as aduce toata populatia din Moldova aici si as repopula Romania cu norvegieni, frate! Casa moara fetili!

Edited by TrueOgre, 21 February 2016 - 16:17.


#5124
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Postbubalus, on 21 februarie 2016 - 02:50, said:

Pai si ce ar trebuie sa faca cei care au ramas fara munca in O&G? Ca e cam greu sa intreti o familie din 19000 nok de la NAV.


Sa nu ne imbatam cu apa rece. Nu este o curatenie voita ci mai degraba nevoita. Si ce fel de curatenie e aia cand iti pleaca ingineri sau persoane cu studii superioare, britsi, portughezi, spanioli, romani sau chiar indieni, oameni care aduc o plus valoare iar in locul lor vin o gramada de imigranti care or sa ingroase randurile asistatilor sociali? Ma rog, desi sunt de acord cu majoritatea ideilor din ultimele posturi nu subscriu la termenul curatenie....
Chestia asta nu le pica nici norvegienilor bine, chiar deloc....

Din 19.000 NAV-ul lunar e cam greu pentru o familie, e greu si pentru unul singur in chirie care a fost obisnuit cu 30k+ lunar.
Dar cu o asigurare de 13-15k lunar unii pot sta acasa cu salariu mai MARE fata de cat au mergand la munca. Ce zici? Unul cu 30-35k acasa si unul cu 35-50k la munca crezi ca simt ceva? O fi criza pentru ei?

Nu ne imbatam cu apa rece. Este curatenia standard combinata cu o piata super naspa. Se apropie de '86-'88. Doar atunci a fost mai nasol.
Nu trebuie sa ma crezi pe mine, trebuie sa te uiti in urma, eventual doar pe ultimii 20 ani si sa vezi cand se fac angajari masive si cand se dau afara masiv. Sa vezi cum se repeta TOTUL. Urmareste platformele, urmareste cursul valutar, urmareste pretul petrolului si urmareste razboaiele Posted Image

Probabil asa vei intelege ca piata norvegiana va deveni fiabila din 2018 DACA isi revine petrolul la 40-45$ ca altfel nu vor deschide niste campuri.

In Norvegia campurile petroliere exista, harta este facuta, autorizatiile dureaza o perioada, licentele impartite, bid-urile dureaza o perioada. Din momentul in care se fac testarile geo si pana se extrage petrol dureaza 5-6 ani. Exista deja campuri puse in standby de 2 ani. Nu unul sau doua ci MULTE. Dau profit la 35-50$. Astia asteapta petrolul la 60$ ca ei nu se uita la cateva miliarde dar devine interesant la zeci de miliarde.

6 ani. crezi sau nu. apa sau votca. Diferenta este ca acuma nu este o "criza petroliera" de curatare de 1-1.5 ani ci o criza combinata care dureaza deja de 2 ani si va mai dura MINIM 1 an.

Daca ai nenorocul sa fii dat afara in 2014-2015 nu vei supravietui pana va merge piata. Daca esti dat in 2016 POSIBIL, cam greu. 2017 deja se misca OARECUM treaba. 2018 este OK. Cel putin in momentul de fata totul pending on oil price.

Dar poate lucrezi in mentenanta campuri existente si atunci n-ai problema. Au construit in draci, cineva trebuie sa mentina. Core team i se spune. Esi in core team, esti OK.
Dar inginerii straini sunt adusi pentru prospecte NOI nu pentru mententanta celor existente. D-aia vin si pleaca. Ca la ocazie. 1-3 ani si PA. Adio.

Unul de 10+ ani pe piata deja stie cum merge treaba si ala stie sa-si astearna ca sa doarma. Apoi depinde pentru ce ai venit aici. Sa stai SAU sa strangi si sa pleci.
Daca vrei sa stai pai atunci te orientezi sa stai.

#5125
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Deschid un subiect cu un roman si ajung la contre, certuri, scandal.
Crezi ca polonezii intre ei cum sunt ? Nu i-ai vazut cum discuta ei subiecte la un pahar de votca. Acolo lucrurile se pun la punct cu pumnul..asa ca iti spun eu ca romanii sunt mai pasnici Posted Image

Quote


M-am contrat, ma contrez si ma voi contra cu romani fie ei in Romania sau in Norvegia si alte tari vizitate.
Notat. Deci in cazul asta faci parte din aceiasi grupa de romani din quote-ul de mai sus.
La randul meu, ma subscriu.

Quote

E ceva in sange/mentalitate/traditie.
Adevarat.

Quote

Daca vorbesc in contradictoriu,este foarte posibil sa descopar ca fac anumite greseli in gandire si sunt anumite puncte de vedere pe care nu prea le-am luat in considerare,descopar puncte de vedere noi si de ce nu,iau cate ceva bun de la orice
Da, dar asta e bine sa o descoperi in timpul discutiei, adica sa ii spui interlocutorului tau: Da baaaaaa, ai dreptate. M-am inselat. Nu sa te contrezi pana la sfarsitul discutiei dar in sinea ta sa iti dai seama ca celalalt are dreptate.

Quote

Doar ma mir cum lasa o sansa uriasa, daca nu pentru ei macar pentru viitorul copiilor, sa le scape printre degete.
Eeee. Aici e aici.
Egzact aceiasi idee aveam si eu cu ceva ani urma. Dar inainte sa iti spun parerea mea am o intrebare ( bineinteles daca esti amabil ): Ce intelegi prin "sansa uriasa" si "viitorul copiilor" ? Prin ce se materializeaza cele doua grupuri de cuvinte in mintea ta ?

Quote

Sau poate se intorc cand vin vremurile bune.
1. Pai ce acum sunt vremuri grele ? Dupa spusele tale cu ceva posturi in urma se pare ca draq nu e chiar asa de negru.
2. Sau poate in Ro sau alta tara vor fi vremuri mai bune.

Quote

Si ce fel de curatenie e aia cand iti pleaca ingineri sau persoane cu studii superioare, britsi, portughezi, spanioli, romani sau chiar indieni, oameni care aduc o plus valoare iar in locul lor vin o gramada de imigranti care or sa ingroase randurile asistatilor sociali?
Bine punctat @bubalus. Cand vor incepe usor, usor exodul diferite natii din varii motive, cum si in Romania se pleaca din cauza salariului de exemplu, asa vor pleca si din Norvegia tot din cauza salariului si vor ramane norvegienii aia scoliti de sistemul de invatamant norvegian care e "unul de top", atunci sa vezi cum firmele vor incepe sa isi dea seama de adevarata valoare a resursei umane externe. Clar vor gasi alti ingineri sau vor muta munca in exterior si doar head office-ul va ramane in No...dar nu va fi acelasi lucru.

Quote

urmareste pretul petrolului si urmareste razboaiele
Bingo. Defapt curatenia aia de care vorbesti nu e interna...e o scuturare la nivel global. Cine cade, cade. Si razboiul INTOTDEAUNA a fost cea mai profitabila piata de desfacere si de rulare a banului.

Quote

Daca ai nenorocul sa fii dat afara in 2014-2015 nu vei supravietui pana va merge piata.
Corect. Aici intervine acel factor foarte important pe care multi romani priceputi ( atentie: priceputi, nu carpaci sau buni la toate ) il au in sange si pe care multi norvegieni nu il au: adaptabilitatea. Adica simti ca usor, usor lucrurile nu merg, atunci te reprofilezi din timp, nu astepti sa iti dea cu sutul in fund si sa iti inchida usa in spate.

Quote

2017 deja se misca OARECUM treaba. 2018 este OK.
Stai ca astea sunt doar asa, facute la rece. Vom trai si vom vedea. Nu se stie ce intorsatura vor lua lucrurile ? Maine, poimaine SUA gaseste nod in papura in No si vine buluc peste ei ca doar eu ce isi doresc:petrol. Vezi ca a mai existat un caz ceva ani in urma in care vorbeau de arme chimice, nucleare si nu mai stiu eu ce si defapt dupa ce i-au macelarit pe aia pe acolo defapt nu au gasit nimic decat ghici ce ? Petrol. Egzact, vorbesc de Irak.


Quote

Dar repet, notiunea de prietenie este diferita de la om la om si ce considera fiecare prieten.
Eu consider ca putini imi sunt prieteni. Posibil multi sa ma considere prietenul lor. Foarte multi sunt norvegieni.
Aici suntem in aceiasi oala.

Quote

Eu sunt mai rece
Ca mine dealtfel.

Quote

Dar trebuie inteles ca locuiesc intr-o zona a Norvegiei cu foarte multi straini iar norvegienii s-au adaptat sau "civilizat". Ia-o cum vrei. Probabil ca daca m-as muta undeva in nordul Norvegiei situatia ar fi mult diferita.
Heh. Aici sunt eu si terenul din jur Posted Image. Am un vecin peste drum cu care in 2 ani de cand s-a mutat am stat de 2 ori la discutii (odata cand mi-au furat obloanele de la remorca si odata cand ne-am intalnit fata in fata la posta ). Mai am alt norvegian care e singur, burlac dar suspectez ceva proxenetism pe acolo dar nu e treaba mea. Imi place sa admir gagicile care trec pe acolo.
Langa mine mai am un pakistanez parca cu care doar salut-salut. Nu am apelat niciodata la el si nici el la mine. Oricum la paki asta stau in gazda 2 familii de romani si vis-a-vis de paki sta inca 2 familii de romani. Cu astia ne stim de cand lucram impreuna in santier...deci suntem aproape la rau. la bine mai putin ca nu ma duc la petrecerile lor si nici eu nu invit. In schimb cand am nevoie de ajutor, ma ajuta si eu la randul meu ii ajut.

Cu norvegienii interactionez diferit la munca si diferit in rest. La munca deja e o uzura si ne stim meteahnele asa ca e ok. In rest sunt mai rezervat cu ei.
Prieteni norvegieni pot spune ca am doar unul. Si asta ma refer la faptul ca atunci cand mi-a ars buza, m-a ajutat mai mult decat credeam si speram. Defapt cred ca e un fel de simbioza intre mine si norvegianul asta. Cand are o problema electrica, electronica, internet, calulator etc. ma suna si se rezolva. Cand am nevoie de el, chiar daca direct nu ma poate ajuta tot timpul, face tot posibilul si ma ajuta ( da telefoane, suna pe altii, o rezolva el cumva ).

Edited by tehnics, 22 February 2016 - 14:50.


#5126
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Comparatiile cu Irak-ul si libertatea americana nu-si au rostul aici. Nu stiu cum poti compara si te poti gandi ca vin americanii peste norvegieni.
Motivul 1: Astia sunt cei mai buni prieteni si aliati. Le vand cantitati impresionante de gloante, fregate de razboi, personal de tactica, electronica :) Kongsberg iti spune ceva?
F35 iti spune ceva? Cel mai mare proiect armat din lume. Norvegienii le dau componente si piloti.

Motivul 2: Norvegia produce o cantitate insignifianta de petrol comparativ cu alte tari DAR raportat la numarul locuitorilor este o cantitate enorma. D-aia le este bine. Norvegienii vand, nu consuma, americanii ce extrag consuma. Nici 2% din ce extrag norvegienii se consuma local. D-aia pun deoparte sume enorme. Dar petrolul astora nu deserveste nici macar un stat american pe termen lung.

Rezervele norvegiene nu sunt chiar interesante pe plan international. In plus costa mult sa extragi in Norvegia. Sunt tari MULT mai interesante si mult mai usor de extras cu costuri MICI si cantitati uriase. Arabia Saudita, Iran, Irak, Kuweit, UAE, Qatar, Libia. Si d-aia sunt americanii acolo. D-aia sunt si aliatii acolo :D

Dar dintre toate enumerate mai sus nici una nu se compara cu Venezuela (poate Arabia Saudita dar astia au cheltuieli enorme si nu se compara).

Venezuela este gasca de aur. Au rezerve pur si simplu uriase, cele mai mari. In plus sunt fix peste drum.

Dar ghici care este problema majora: 60-70% din petrolul venezuelean este cumparat de chinezi care au investit masiv in Venezuela. Deci americanii se uita cu jind si degeaba. Deocamdata.
Cand se calmeaza spiritele in Africa de Nord vor incepe sa se agite in America de Sud. Bine, ele se agita de mult timp acolo dar se agita sub control.


https://en.wikipedia...en_oil_reserves

Daca te uiti in link-ul de mai sus vei vedea ca UK are fix aceleasi rezerve ca si Norvegia. Totusi este o diferenta intre una si alta cand vine vorba de fonduri si bani pusi deoparte. Nu-i asa? Pai paki si indienii costa. Enorm. La fel costa si idiotii lor care nu muncesc si stau pe benefits. In plus aia sunt cu 60 MILIOANE de locuitori peste norvegieni. Parca am mentionat deja benefits? :D

#5127
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Comparatiile cu Irak-ul si libertatea americana nu-si au rostul aici. Nu stiu cum poti compara si te poti gandi ca vin americanii peste norvegieni.
Am pus doar propozitia asta ca sa nu dau quote la tot postul.
In primul rand niciodata nu poti sti cum se misca apele. Ceea ce am afirmat a fost doar o ipoteza. Cum nici tu, nici eu nu stim ve va fi. Prognoze si statistici pentru mine sunt fix-pix. Realitea de multe ori a batut la fund statisticile alea la nivel micro si macro economic.

Cum bine ai spus si tu, No are petrol pentru piata interna destul DAR piata asta interna joaca dupa cum ii dicteaza piata externa. Deci in concluzie economia norvegiei bazata pe petrol va juca mereu cum vor dicta marile puteri si in functie de jocurile politice. Pentru ca daca nu era asa, atunci in No curgea lapte si miere...scuze, petrol si miere. Da uite ca nu curge, ci picura.
In al doilea rand, relatia asta de prietenie SUA-No e doar un bussiness. Atat. Nimic mai mult.

#5128
TrueOgre

TrueOgre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.02.2016
Salutare tuturor

Las' ca trece si discheta cu softu' asta si ne implementeaza un soft nou, tehnologie mai ... diferita, in care o sa fie mai bine, independent de preturile la titei.:)) Pana atunci tineti cu dintii de variabilele prezente si suportati cu spor algoritmu' prezent pana ne injecteaza cu un chipset nou. Pace si prosperitate fara prea multi virusi!Posted Image

#5129
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Statistica strainilor inregistrati la 01.01.2016 in Norvegia.
https://ssb.no/25600...-kjonn.1.januar

Foarte interesant mi se pare numarul femeilor din Thailanda si Filipine (mai nou chiar si Russia) raportat la numarul barbatilor din aceleasi tari.

LE:  Romania apare cu 13794. O crestere substantiala de la 12007 inregistrati in urma cu doar un an si tinand cont ca piata merge prost din 2014. O crestere de ~15% intr-un an. ~40% fata de acum doi ani. Eeeenorm :D

Edited by nosferyk, 02 March 2016 - 13:58.


#5130
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
http://www.digi24.ro...sionat Norvegia

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate