Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#3997
minujud

minujud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.07.2014
bun,citesc de cateva zile forumul acesta si il gasesc destul de interesant!atat eu cat si sotia mea suntem politisti si ni s-a cam facut lehamite!am fost intr-o vacanta de o saptamana in bergen ,minunat si ne gandim ce-am putea noi munci acolo cu calificarea noastraPosted Image ceva sugestii?

#3998
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Trebuie sa fi foarte tanar si neexperimentat sa nu mai ai ce face ca politist in Romania! Din mai multe puncte de vedere.

Nici cea mai vaga idee ce ai putea face ca "politist". Departament?, specializare?

Poate sa lucrezi tot in politie ca sunt destul de multi conationali care fac probleme. Sau la ceva organizatii care lucreaza cu romanii/romii, un fel de traducator.

In urma cu multi ani politia norvegiana avea probleme majore cu romii pentru ca nu stiau cum sa interactioneze cu ei si nu intelegeau de ce fac anumite lucruri. Au adus politisti din romania.
Habar nu am acuma.

#3999
minujud

minujud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.07.2014

 nosferyk, on 12 iulie 2014 - 07:51, said:

Trebuie sa fi foarte tanar si neexperimentat sa nu mai ai ce face ca politist in Romania! Din mai multe puncte de vedere.

Nici cea mai vaga idee ce ai putea face ca "politist". Departament?, specializare?

Poate sa lucrezi tot in politie ca sunt destul de multi conationali care fac probleme. Sau la ceva organizatii care lucreaza cu romanii/romii, un fel de traducator.

In urma cu multi ani politia norvegiana avea probleme majore cu romii pentru ca nu stiau cum sa interactioneze cu ei si nu intelegeau de ce fac anumite lucruri. Au adus politisti din romania.
Habar nu am acuma.

nu sunt nici foarte tanar nici neexperimentat,din conta chiar!munca mea implica teren si investigatii.pur si simplu...Posted Image vazusem o postare a cuiva vorbind de chirii intr-un complex de locuinte jacob s apartments in bergen,relativ ieftine.are cineva mai multe amanunte?

am o groaza de intrebari,dar le iau pe randPosted Image ce este cu pretul acesta exagerat de mare al masinilor SH?care-i explicatia?

#4000
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 minujud, on 12 iulie 2014 - 09:14, said:

ce este cu pretul acesta exagerat de mare al masinilor SH?care-i explicatia?
taxele mari de inmatriculare a masinilor noi, ceea ce face ca o masina noua sa coste foarte mult. in felul asta si masinile SH costa mai mult

#4001
minujud

minujud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.07.2014
bun,am diploma de jurist,care nu face oricum mai nimc in NO,dar cu permis ctg.B,C,C+Esi eventual un curs de bucatar in RO,fara experienta practica insa,cam ce  sanse as avea pe piata muncii in NO?ca p parere...

#4002
minujud

minujud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.07.2014
ne invarteam deasupra bergen-ului ,pregatindu-ne de aterizare si vazusem niste cercuri mari pe apa sau asa ceva ,cineva m-a lamurit ca sunt ferme?? ? de somoni!m-ar interesa un job in domeniul fiskePosted Image are cineva niste amanunte sau chiar sfaturi?mersi anticipat!

#4003
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 minujud, on 12 iulie 2014 - 11:37, said:

bun,am diploma de jurist,care nu face oricum mai nimc in NO,dar cu permis ctg.B,C,C+Esi eventual un curs de bucatar in RO,fara experienta practica insa,cam ce  sanse as avea pe piata muncii in NO?ca p parere...
in HoReCa lucreaza multi romani in stavanger....
am cunoscut un bucurestea care e pizzar la un restaurant italian din Stavanger. inca 2 persoane cu care locuieste (rude) lcreaza la alt restaurnat. mi-a confirmat ca sunt f multi romani care lucreaza in restaurantele din stavanger in special in bucatarie...de la spalatori vase pana la Cheffi.
ai avea o sansa in domeniul asta....

Edited by bubalus, 12 July 2014 - 17:50.


#4004
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Mda, e plin de romani pe la cantine.

Locuri de munca sunt din ce in ce mai putine (dpdv anunturi) pentru ca sunt multi straini care recomanda rude/cunoscuti/prieteni cand aud de un loc liber in firma la care muncesc.

La ferme de somon nu e cine stie ce nevoie de personal.
Pe vase de pescuit ar fi nevoie de personal dar alea sunt in nord. Plata este minimum pe economie si in foarte multe cazuri se lucreaza suplimentar si nu esti platit. Au fost/sunt multe cazuri in presa cu romani lucrand pe vase de pescuit si neplatiti.
La fabrici de curatat si ambalat peste era nevoie sau la fabrici in general, ferme de pui. Prior, Gilde.

Pe de alta parte mi-as incerca norocul intr-o firma de petrol si gaze pe partea juridica.

Eu unul as merge pe ceva similar experientei/pregatirii mele.

http://kongsberg.eas...23/61117?iso=gb

EDIT: am pus 3 link-uri de pe NAV dar nu merg, merge sa cauti pe site dar daca atasez in mesaj link-ul catre anunt crapa instant.

sau chiar si asistent in gradinite unde este cerut un trecut impecabil.

Politia cauta juristi/avocati/inspectori in disperare dar este nevoie si de norvegiana si de cetatenie dar e de avut in vedere pe viitor. Poate ceva job care implica engleza si comunicarea cu strainii?

https://www.politi.n...ige_stillinger/

Habar n-am, da din coate Posted Image

Edited by nosferyk, 13 July 2014 - 08:02.


#4005
kostas60

kostas60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2014
Bun gasit tuturor!
VA ROG,cine stie un job in OSLO, si nu numai, ca sofer cat. B , C,sau motostivuitorist,ma puteti contacta pe privat
Am ID number,atestat,card tahograf. Raman recunoscator oricarei sugestii,si va doresc numai bine.

Regulamentul interzice, printre altele, si
-colectarea oricarui gen de informatie indentificabila personal de la utilizatori sau membri ai forumului, sau afisarea acestui tip de informatii

Edited by Karhu, 15 July 2014 - 15:20.
afisare date personale


#4006
minujud

minujud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.07.2014

 nosferyk, on 13 iulie 2014 - 07:38, said:

Mda, e plin de romani pe la cantine.

Locuri de munca sunt din ce in ce mai putine (dpdv anunturi) pentru ca sunt multi straini care recomanda rude/cunoscuti/prieteni cand aud de un loc liber in firma la care muncesc.

La ferme de somon nu e cine stie ce nevoie de personal.
Pe vase de pescuit ar fi nevoie de personal dar alea sunt in nord. Plata este minimum pe economie si in foarte multe cazuri se lucreaza suplimentar si nu esti platit. Au fost/sunt multe cazuri in presa cu romani lucrand pe vase de pescuit si neplatiti.
La fabrici de curatat si ambalat peste era nevoie sau la fabrici in general, ferme de pui. Prior, Gilde.

Pe de alta parte mi-as incerca norocul intr-o firma de petrol si gaze pe partea juridica.

Eu unul as merge pe ceva similar experientei/pregatirii mele.

http://kongsberg.eas...23/61117?iso=gb

EDIT: am pus 3 link-uri de pe NAV dar nu merg, merge sa cauti pe site dar daca atasez in mesaj link-ul catre anunt crapa instant.

sau chiar si asistent in gradinite unde este cerut un trecut impecabil.

Politia cauta juristi/avocati/inspectori in disperare dar este nevoie si de norvegiana si de cetatenie dar e de avut in vedere pe viitor. Poate ceva job care implica engleza si comunicarea cu strainii?

https://www.politi.n...ige_stillinger/

Habar n-am, da din coate Posted Image

ziceai undeva la pag.75 ca din ian.2012 romanii vor avea drepturi 100%!ce inseamna asta?

#4007
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
@minujud: am zis multe eu dar faza respectiva cred ca o zicea amicul Thorthren.
Din nefericire nu m-a lamurit nici pe mine ce inseamna asta, am tot asteptat dar cred ca a dat bir cu fugitii la 6 posturi scrise.
Dreptul la a manca pescarusi, am senzatia.


O idee vaga as avea si anume ca ai drept de libera circulatie prin Norvegia (limitat la o anumita perioada evident, ca turist, sau pt a cauta un loc de munca, 3-6 luni, habar n-am). Dar asta parca a aparut prin 2013? Nu mai stiu.
Mai demult puteai sta in No doar cu un loc de munca iar viza se prelungea anual pe durata contractului de munca. Aveai contract determinat...problema...trebuia prelungit cu 3 luni inainte sa-ti expire viza...problema...se nimerea in perioada iunie-august...problema.

Cam umblai pe la UDi/Politi/Skateetaten depinde cum le batea lor vantul si modificau legea cu diferite acte care la fel se schimbau dupa cum doreau, cand doreau. Una scria pe site, alta la birou.
Dar acuma in teorie si practica se pare ca e destul de simplu ca nu se plange nimeni pe forum. :D

Dar totodata nici nu am habar ce trebuie dpdv acte sau locatie pt depus ca evident iar s-a modificat modificarea. Am senzatia ca s-a scris mai in urma.
Trebuie sa raspunda cineva recent venit in No la intrebarea asta sau contactat UDI/Politi/Skatteetaten.

Mai scria respectivul in discutia aia aprinsa si despre cursuri gratuite de norvegiana ..o fi ceva legat cu data respectiva?
Nu stiu, discutiile au fost aprinse si eu ma inflamez rapid rapid si in mod cert cateva (MULTE) pasaje posibil sa fi fost sterse de Karhu.
Dar el inca vede mesajele, poate o fi ceva in pasajele alea (lasand la o parte descrierea anumitor parti genitale) care sa te ajute.

Dar in fond si la urma urmei oricum nu este relevant pentru tine cum a fost pentru mine :)

@ Karhu: esti rau, sti cine e contactat pe privat, nu?
Lasa-l nene la liber sa-l sune angajatorii Posted Image

@Kostas60: Posten, Bring, Toll, Nortura, Bama cateva nume care mi-au venit in minte in 3 secunde.
sau poftim: http://www.finn.no/f...01/20061&sort=0

#4008
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008
nosferyk apropo posten cu bring nu este cam aceeasi mancare de peste? sau le incurc? bring nu se ocupa cu colete voluminoase?

#4009
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Bring apartine lui Posten, dar e privat. Posted Image
Bring transporta din depozitele mari la depozitele mai mici sau de la terminal la Posten. Au depozite diferite.
Posten trimite coletele la adresa privata.
Da, se ocupa de coletele mari in general sau transporturi cu camioane mari intre judete.

In mare, Bring camioane mari, Posten camioane mici. Sau cam ce le da Posten de lucru....sau ei stiu cum impart felia.

La lista de categorii auto puse de colegul de mai sus poate lucra si colo si dincolo. Poate lucra ca motostivuitorist in depozit spre exemplu.

motostivuitorist=truckfører

suna aiurea "truck" in norvegiana ca se confunda usor cu "camion" in engleza dar truck in norvegiana este motostivuitor.
Camion=lastebil
masina mica=bil
Deci laste bil = masina de/cu incarcatura, adica masina mare Posted Image


meseriile: bilsjåfør, lastebilsjåfør, truckfører siiiiii trucksjåfør.....
sjåfør=sofer
fører= conducator
Dar unul se refera la sofer de camion iar altul la cel de stivuitor!

Ideea este ca multi norvegieni (sau polonezul care a scris anuntul) HABAR N-AU care-i care deci cititi tot anuntul si poate va dati seama de acolo la ce se refera. Mentioneaza anumite categorii din care e evident ca e camion sau motostivuitor...sau zice "transport intre locatii" SAU "ridicat X tone". Sau ambele. Posted Image

E clar? Posted Image

Posted ImageLa mine nu suna prea clar dar asta-i limba norvegiana. In special daca dai de norvegieni americanizati.

Edited by nosferyk, 14 July 2014 - 10:37.


#4010
grab_edy

grab_edy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2008
Buna ziua,
Am tot citit pe forum ...sincer doresc sa lucrez in Norvegia ,poate prin Bergen.
Sunt electrician automatizari,acum detin functia de Sef Mentenanta Mecano-energetic.
Am lucrat si instalatii interioare rezidentiale,intrebarea mea este: gasesc ceva de munca in meseria mea?

#4011
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005
...s-a tot discutat pe aici pe forum cam pe unde gasesti de munca...NAV, FINN etc.

#4012
LOSTE2000

LOSTE2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.08.2011

 bubalus, on 03 iulie 2014 - 20:53, said:

mie cu d-number nu au vrut sa-mi deschida la DNB asa ca am apelat la Spare bank  (Sr-bank)
un prieten tot cu D-number a deschis la Nordea.

Mai poti incerca la Skandiabanken. asta e o banca online, si e cea mai ieftina dintre toate (skandiabanken.no). e foarte de incredere si ofera toate serviciile care pe care le ofera o banca obisnuita, numai ca totul se desfasoara pe chat.
am si eu cont curent la ei si e cea mai ieftina banca daca vrei sa trimiti bani din norvegia in romania.

multumesc pt informatii , am fost la cei de la sparebank vest cu pasaport,contract si d-numberul de la skkat, desigur mi-au cerut acea hartie de la politie .Le-am spus ca nu am nevoie deocamdata pt ca contractul meu este pina in 3 luni , dupa lungi discutii mi-a scanat actele si a ramas sa dea niste telefoane anuntindu-ma telefonic daca se poate sau nu !!! A sosit si telefonul confirmindu-mi ca se poate face cont doar cu aceste documente ,eu stiam acest lucru de la niste colegi care au patit la fel si a trebuit sa mearga cu seful lor ca sa reuseasca sa isi deschida cont pt salarii .Maine merg sa imi  deschid contul .

#4013
LOSTE2000

LOSTE2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.08.2011
am fost la skatt  sa vad care e situatia cereri depuse de vro 3 saptamanii pt D-number , dupa o verificare a functionarului mi-a spus ca a fost livrat prin posta si sa astept !!!! I-am spus functionarului ca nu am primit nimic prin posta si chear avem nevoie de D-number pt deschiderea unui cont pt salariu si pt cardul de munca .
ne-a dat o hartie (confirmation of D-number )pe care e mentionat  in josul pagini o fraza :http://tinypic.com/v...pic=2q9i428&s=8
am intrat la link-ul sugerat de ei dar nu inteleg cum ma pot loga sau crea cont pt a coresponda on-line cu ei ?

#4014
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005
pai pana nu ai ID_ul nu poti sa faci nimic...defapt ba da, trebuie sa astepti. Ca sa vezi ca un ID este cheita la toate chestiile in norvegia ( banca, taxe, doctori, asistenta sociala etc. ) ...oriunde vrei sa te duci ( pe viitor posibil si la WC ) te vor intreba: care este ID-ul tau....de acolo e cancan...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate