Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6970 replies to this topic

#865
demerzzel

demerzzel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2005
Intrebare:
La ce distanta sa pun butasii intre ei pe rand? Aici pe thread am vazut 1.2m intre ei, dar pe net, peste tot unde am vazut se pune la 1.8m- 2.4m intre butasi.

#866
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Nu, aia este distanța dintre rânduri. Între vițe este între 1 și 1,2 m funcție de soi. Eu am la 1,2 m în via mea distanță care se folosește în toată podgoria (Dealu Mare) din câte știu eu.

#867
mdmftw

mdmftw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2009

 vioadel, on 28 iunie 2014 - 10:25, said:

Buna ziua,
Locuiesc in Bucuresti la casa si am plantate cateva fire de vita de vie in curte. De vreo saptamana am constatat ca fruzele de la unul din fire s-au colorat in ruginiu (vezi poza atasata). Va rog sa-mi spuneti daca strugurii sunt deja compromisi si ce credeti ca trebuie sa fac in continuare. Multumesc!

Buna ziua, din putinul pe care il cunosc as crede ca aveti o carenta de nutrienti, as spune ca de magneziu, insa nu sunt sigur. Incercati un ingrasamant foliar, iar la inceputul anului viitor un ingrasamant complex la radacina cu eliberare controlata de 4-6 luni, care bineinteles sa contina micro si macro elemente (obligatoriu si magneziu).

#868
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 vioadel, on 28 iunie 2014 - 10:25, said:

Buna ziua,
Dupa poza pot spune ca e lipsa de potasiu... struguri sunt cu boaba alba, ai observat daca frunzele sunt rotunzite in sus si daca sunt de culoare verde deschis spre galben pe margini ?

#869
demerzzel

demerzzel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2005
Senator, merci de info!

#870
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012
am si eu nevoie de un sfat....mai am vreo 500 l de feteasca si as vrea sa il tratez cu ceva pt a nu se acri, a nu face floare, a se limpezi mai bine....v-a intreb pt ca eu nu am tratat pana acum niciodata vinul....si as vrea sa se pastreze mai mult timp...
numai bine

#871
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
În mod normal recomand folosirea soluției de dioxid de sulf, dar asta nu se face în orb, ci în funcție de condițiile concrete în care se găsește acum vinul.

#872
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 yany_82, on 04 iulie 2014 - 21:35, said:

am si eu nevoie de un sfat....
Cauta sa cumperi Tanisol...trateaza toate bolile vinului...

#873
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 adriano1978, on 05 iulie 2014 - 21:33, said:

Cauta sa cumperi Tanisol...trateaza toate bolile vinului...
Ei, toate... E un tratament pe bază de metabisulfit de potasiu pentru prevenirea oxidării vinurilor. Bine, dacă e să te iei după unii e panaceu universal.

#874
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 senator, on 05 iulie 2014 - 22:49, said:

Ei, toate... E un tratament pe bază de metabisulfit de potasiu pentru prevenirea oxidării vinurilor. Bine, dacă e să te iei după unii e panaceu universal.

Adica e bun si pentru vinul meu din vita hibrida ? Problema este ca atunci cand il scot din damigeana (din pivnita) este bun, dar apoi incepe sa se oteteasca !
Va rog sa-mi iertati nepriceperea si sa intelegeti de ce vreau un raspuns "mura in gura" !Posted Image

Edited by spik1, 06 July 2014 - 12:12.


#875
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 spik1, on 06 iulie 2014 - 12:11, said:

Adica e bun si pentru vinul meu din vita hibrida ? Problema este ca atunci cand il scot din damigeana (din pivnita) este bun, dar apoi incepe sa se oteteasca !
Cât stă în pivniță, în damigeană și în lipsa aerului, vinul își păstrează într-o bună măsură caracteristicile (deși nu cred că pentru mult timp). Având o tărie foarte slabă, cum ajunge în contact cu aerul, cum oțețește.
Puteți încerca.

Edited by senator, 06 July 2014 - 13:06.


#876
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Multumesc !

#877
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Eu folosesc pt vinul nobil, tannisol de peste 6 ani si am o medie de 8.000 litri pe an...si te asigur ca nu trateaza doar oxidarea ...in VN a aparut cam de 2-3 ani pe piata si nu cred ca exista producator de vin care sa nu-l foloseasca...
SPIK incearca doar o parte din vin si ai sa vezi ca nu o sa fii dezamagit...

#878
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Am vrut să scot în evidență faptul că nu are cum să trateze toate bolile vinului așa cum ai afirmat inițial. Nu spun cât obțin, dar cred că poți deduce aproximativ din fotografiile de aici. În general, prefer intervenții cât mai puține și cât mai ușoare asupra vinului. Mă rezum doar la soluția de dioxid de sulf. Dar, pe de altă parte, fac tot posibilul să am struguri de calitate ca să nu fiu nevoit să fac intervenții de corecție.

#879
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Nu vreau sa fac reclama la acest produs si nici sa ma contrazic prea mult... am incercat doar sa reproduc sloganul lor , te las sa traduci ...
Fiecare produce vinul cum vrea sau cum poate...daca vrei un sfat renunta macar la unul din acele butoie de lemn si incearca sa pastrezi vinul intr-un butoi de inox si apoi sa ne spui rezultatele...poze cu cateva din butoiele mele...

Attached Files



#880
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
butoaiele alea de inox sunt cu vaccum? daca sunt cu vacuum cred ca nici nu ai nevoie de altceva decat dioxid de sulf piscat un pic de tot...

#881
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 adriano1978, on 06 iulie 2014 - 20:57, said:

daca vrei un sfat renunta macar la unul din acele butoie de lemn si incearca sa pastrezi vinul intr-un butoi de inox si apoi sa ne spui rezultatele...poze cu cateva din butoiele mele...
Ai perfectă dreptate aici. Sunt în discuții ca să văd care este formula cea mai bună și mai convenabilă. Rezultatele sunt convins că sunt mai bune, dar din diverse motive nu am putut să fac acest pas până acum.

#882
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 anknic, on 06 iulie 2014 - 21:05, said:

butoaiele alea de inox sunt cu vaccum? daca sunt cu vacuum cred ca nici nu ai nevoie de altceva decat dioxid de sulf piscat un pic de tot...

Cum, adica cu vacuum ?
Se poate confectiona home made ?
Am niste butoaie din inox (din acelea pentru bere, 50 L), si as avea putinta sa le fac acest sistem de vacuum, dar nu stiu "partitura" , daca nu o fi ceva foarte complicat !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate