Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6983 replies to this topic

#829
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
http://colt.anfdf.ro...a_rationala.jsp

#830
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postanknic, on 24 iunie 2014 - 23:04, said:

Sărut mâna.

#831
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si tata stie el de la bunicul ca prima stropeala (in afara de alea de iarna) se face cu sulf muiabil, apoi cu bordeleza. azi chiar m-am conversat cu el despre tratamentele de aug.si zicea ca el stie ca se da cu bordeleza (ca intareste lemnul si boaba), treaba e ca inca nu-s convinsa ca nu trebe protectie si pt.putregai si fainare, desi daca e vara calda nu cred ca mai rezista ciupercile...ca la soare decedeaza :)

#832
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Ultimul stropit se face cu substanțe cuprice (inclusiv zeama bordeleză) tocmai din acest motiv: lemnificarea mai accentuată a corzilor și întărirea boabelor.
Pentru făinare nu mai trebuie tratament la ultimul stropit, dar pentru putregaiul cenușiu... fără discuție. Până nu o pățești o dată poate nu ești convinsă. Eu știam, dar am pățit-o pentru că tratamentele nu sunt chiar așa ieftine și la vremea aia nu-mi permiteam.

#833
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am avut si eu putregai anul trecut in faza in care strugurii timpurii erau copti si eu nu prea pricepeam ce au...solutia a venit de la un vecin drept rovral si nu m-a multumit! asa ca as vrea sa fiu pregatita cu un sistemic dinainte...

o  sa incerc sa studiez ciupercile astea sa ma prind cam in ce interval de temp.si umiditate isi fac ele de cap...ca nu as baga mana in foc cum ca fainarea nu ar putea sa apara in aug.atata vreme cat a aparut putregaiul acum...

#834
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
si inainte de '89 erau produse sistemice, ridomilul si curzate sunt omologate si utilizate inainte de '89, exista atunci un acaricid f.bun Plictran, pt fainare se folosea urm. metoda un tractor cu o pompa de stropit mergea inainte cu apa iar apoi venea un tractor cu o pompa care prafuia cu sulf, ii omorai cu zile pe tractoristi, apoi a aparut sulful muiabil, Thiovitul, un produs extraordinar pt fainare a fost Tiltul.
fainarea are o apetenta deosebita pentru timpul cald si uscat, pe cand putragaiul prefera un timp mai racoros si mai umed
pt putregai se pot utiliza Sumilex, Topsin, Konker, Rovral, cutimp de pauza mai lung afecteaza in oarecare masura fermentatia Dithane si Captan
in prima parte a vegetatiei cupricele franeaza cresterea,( prin inhibarea respiratiei ), dithane favorizeaza cresterea

#835
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Sumilex nu se mai gaseste(probabil retras)  si Konker are ceva ani de cind a fost interzis(suspect cancerigen).Le-am folosit si eu in trecut .La mine au fost ploi repetate in ultimii ani in perioada infloritului si desi am folosit sistemice contra manei  am constatat  ca se impune un tratatament in timpul infloritului pt a nu avea pierderi in ac perioada deosebit de sensibila.

#836
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Salutare. Cer si eu sfaturi despre ce sa fac in continuare cu a mea bolta in devenire. 7 feluri de struguri de masa.
Asta e al 4lea an si nu stiu ce sa fac cu coardele laterale care se vad sus si care s`au tot lungit de au cativa metri... nu se vad bine ca sunt date peste cap de la vant. Le tai ce le fac? (abia la anul sper sa sudez si segmentii de sus pt bolta)
Si referitor la productie... mi se par cam multi struguri ii raresc ce recomandati? Am lasat cate 2 muguri si din fiecare au reiesit cate 3-4 ciorchini... mi`e ca nu o sa am parte de ciorchini de calitate.
Vitele alea 3 mai mici din poza 5 sunt in al doilea an si au struguri deja... ii rup ?
Mersi mult, m`a depasit a crescut prea tare.

Attached Files



#837
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
1. Scapă rapid de bălăriile alea. Elimină gărduțul ăla că o să te încurce și la tăiat și la săpat.
2. La primăvară pune și tu 3 rânduri de sârme la înălțimile și distanțele standard ca să-ți poți forma corespunzător bolta, iar via să fie susținută corespunzător.
3. Văd o primă greșeală: ai ridicat corzile ca și cum bolta ar fi existat (văd struguri chiar la sârma superioară). Neavând o certitudine a momentului când vei realiza partea superioară a bolții, taie via în toamnă/primăvară ca și când ar fi una normală. Și ai timp/posibilitate de a o forma corespunzător atunci când condițiile tehnice îți vor permite.
4. În situația actuală, ținând cont de faptul că sezonul ploios a favorizat dezvoltarea lăstarilor este necesar să tai lăstarii de deasupra sârmei superioare așa cum se practică la o vie normală. Mai problematic este cu lăstarii care au deja struguri la acel nivel și chiar peste (foto 4). Eu nu pot înțelege un lucru: cum ai putut lăsa în primăvară coardă liberă, nelegată, deasupra sârmei de sus? Păi, lăstarii care au dat din vârful ei au lăstari care au făcut struguri și vor atârna în voia sorții când se vor apropia de coacere.

Ai două soluții: ori te apuci acum, în cel mai scurt timp, de făcut bolta, ori ești nevoit să tai din corzile cu sau fără struguri care depășesc sârma superioară. Eu aș alege prima variantă pentru că m-ar ajuta să-mi formez bolta mai rapid.

#838
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postionathan, on 25 iunie 2014 - 01:30, said:

si inainte de '89 erau produse sistemice, ridomilul si curzate sunt omologate si utilizate inainte de '89, exista atunci un acaricid f.bun Plictran, pt fainare se folosea urm. metoda un tractor cu o pompa de stropit mergea inainte cu apa iar apoi venea un tractor cu o pompa care prafuia cu sulf, ii omorai cu zile pe tractoristi, apoi a aparut sulful muiabil, Thiovitul, un produs extraordinar pt fainare a fost Tiltul.
Mai erau și altele. Tiltul, de exemplu, mai este și acum dar văd că nu mai este recomandat și pentru viticultură. Maică-mea îl mai folosește o dată pe vară contra făinării.

View Postionathan, on 25 iunie 2014 - 01:30, said:

in prima parte a vegetatiei cupricele franeaza cresterea,( prin inhibarea respiratiei ), dithane favorizeaza cresterea
Interesantă asta. N-o știam.

#839
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc mult pentru sfaturi, senator. Plasa nu`i de decor ci protectie caini care se pisa acolo la greu...si balariile alea uscate mai protejeaza.
Am ras tot ce am putut dupa cum se vede si'n poze. Via a iesit din iarna cu niste corzi lungi de cativa metri pe care le`am petrecut pe dupa ultima sarma de sus si le`am intors inapoi in jos pana pe la 50cm de sol. Ce nu s`a intors in jos a fost legat la ultima sarma...cred ca nu se vede ultima sarma in poze si coardele par sa stea in aer.
Deci la anu dezleg coardele batrane si le conduc pe bolta, corect? Sau?
Sanatate!

Attached Files



#840
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postrid, on 25 iunie 2014 - 15:14, said:

Plasa nu`i de decor ci protectie caini care se pisa acolo la greu...si balariile alea uscate mai protejeaza.
Păi, cheamă hingherii.Posted Image

#841
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ma da nevasta afara pe camp impreuna cu cainii care nu apuca sa se pise acolo :)

#842
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postrid, on 25 iunie 2014 - 15:14, said:

Am ras tot ce am putut dupa cum se vede si'n poze.
Da, via este mult mai aerisită acum. Singura problemă pe care o văd eu acum este încărcătura foarte mare de struguri pe butuc.

View Postrid, on 25 iunie 2014 - 15:14, said:

Via a iesit din iarna cu niste corzi lungi de cativa metri pe care le`am petrecut pe dupa ultima sarma de sus si le`am intors inapoi in jos pana pe la 50cm de sol. Ce nu s`a intors in jos a fost legat la ultima sarma...cred ca nu se vede ultima sarma in poze si coardele par sa stea in aer.
M-ai spart cu asta.

View Postrid, on 25 iunie 2014 - 15:14, said:

Deci la anu dezleg coardele batrane si le conduc pe bolta, corect? Sau?
La toamnă când vei tăia via nu mai lași corzile așa de lungi. Dacă va rămâne și la anul fără boltă vei tăia via cum se taie cea normală (corzi, cepi). Vezi dacă te ajută filmările pe care le-am pus aici deși ele sunt din deal, nu din curte. Dacă reușești să faci bolta, atunci lași câteva corzi sănătoase pentru a le urca pe boltă.
Poate ai noroc să te ajut în mod direct, deși e ceva distanță până la tine.

#843
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Le`am intors ca ma gandeam ca daca fac bolta sa am ce urca pe ea, dar se pare ca am ramas cu ele. O sa mai raresc ciorchinii atunci.. sa vad ce gasesc debil si inghesuit. Mersi de filmulete o sa le studiez cand am timp, recunosc ca nu m`am documentat cum trebuie inca si am lasat asa via ca sa nu fac prostii. N`am facut decat sa tai fiecare ramura laterala la 1-2 ochi.
Oricand ai timp esti binevenit! :)

#844
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Ok.. sezonul viitor o sa apelez la tine si la cunostiintele tale legat de chimicale. Eu am via in Tamboesti .. prima mare podgorie din S VN. Sunt mai mereu preznet acolo si am si o persoana care ar trebui sa se ocupe in lipsa mea.

Cateva intrebari: dai in fiecare an dupa aceeasi schema? la cat ajunge pretul chimicalelor la pogon? Ca si lucrari cat te duce un pogon de vie anual si ce medie de productie ai pe el? Sunt curios daca as face la fel ca tine lucrarile as ajunge sa mai am profit :). Pe viitor cand esti mai bine as vrea sa ne vedem face-to-face si daca ai timp sa facem o tura prin vie cand esti acolo in zona.

Merci

#845
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Tâmboiești... Acum aproape 30 ani aveam o prietenă de prin zona aia. Cred că iar cădea fața să mă vadă pe-acolo.
Sunt măgulit că apelezi la mine, dar mă îndoiesc că în toată zona aia nu găsești niște oameni cumsecade care să te ajute cu un sfat corect în această branșă.
Nu folosesc aceeași schemă. E foarte important ce ofertă de substanțe există în piață (în special pe sistemice) și în funcție de asta iau decizia. Pentru perioada rămasă mi-am propus să mai schimb din ele. Faptul că aici s-a deschis acest subiect este benefic și pentru mine pentru că sunt receptiv la orice sugestie. De exemplu, astă iarnă când căutam substanțe prin București am observat că la magazinele importatorilor erau mai scumpe decât la magazinele de specialitate din Mizil. Ceea ce e penibil. OK, o să zici că sunt mai ieftine acolo pentru că e zonă viticolă, dar m-am dus la un centru mare din Valea Călugărească și prețurile erau consistent mai mari decât cele găsite de mine în Mizil. Zi și tu dacă găsești o logică.
N-am stat să fac aceste calcule. În 2010 și 2012 am fost clar în pagubă după degerăturile din acei ani. Atunci au renunțat mulți la întreținerea viei de la mine din zonă.
O să fac aceste calcule pentru că nu sunt în situația de a arunca cu banii pe fereastră. Față de cei din sat eu oricum cheltuiesc cei mai mulți bani, dar eu nu mă raportez la ei, ci la pretențiile mele.
Producția de vin în 2013 a fost exagerat de mare și categoric nu va mai fi așa de acum înainte. Nu că nu ar avea via potențial, dar nu mai vreau eu să fac așa. Prefer să am o cantitate mai mică, dar strugurii să fie frumoși, mari, copți astfel încât vinul rezultat să fie de calitate foarte bună. Ca o paranteză, am doi clienți de rose care mi-au zis cam așa (cu mici diferențe): măi, e foarte bun rose-ul de anul ăsta, dar nu este excepțional ca în 2012. Ei, eu vreau să ajung la un standard înalt de calitate a strugurilor care să-mi permită să obțin vinuri excepționale  în fiecare an Posted Image . Un profit există, dar nu e așa grozav încât să-mi permit investițiile pe care le doresc. Ei, sunt multe de vorbit, dar nu e cazul aici.

Edited by senator, 25 June 2014 - 18:08.


#846
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,093
  • Înscris: 17.03.2005
Senator, ia mai spune-mi acum inca o data ca sunt mincinos.
Cand ziceam ca fara n tratamente via nobila e praf si ca asta e unul din marile motive pt care multi raman pe hibrizi spuneai ca sunt prosti si nu invata...
Ia uite ce frumos ne distram noi acum cu shavit, cacavit si 800 de stropiri, da musai cu sistemice ca piatra vanata saraca e vax....
Si alta data cand imu mai explici mie ca la prosti ce e ala topsin, te rog sa-ti amintesti de cate ori la rand il dai tu... nu de alta dar e bine ca inainte sa dai cu tasta sa iti vezi scurtul nasului.

Acestea fiind spuse, si hibrizii sunt anul asta cam praf.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate