Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala
 Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
7013 replies to this topic

#631
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,145
  • Înscris: 17.03.2005
Eu la bucuresti am gasit de la Yurta.

#632
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
A dat Domnul și am reușit sã pun pe YouTube filmãrile promise:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OkaW5_ZhG7k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RoqFjpdI4fM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FmlcdUc9RO0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/06uiVeuspHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gk0iIv4EL3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am lãsat pe cei doi sã explice așa cum știu ei. Treceți peste exprimãrile lor uneori delicate și rețineți esențialul.

#633
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postparintele, on 17 martie 2014 - 17:21, said:

care sunt soiurile de masa  cu cea mai buna rezistenta la inghet.
Apoi care dintre acestea se preteaza unei bolte? N ma intereseaza neaparat un foliaj extraordinar de des samd... ci intreb dpdv al rezistentei lemnului matur la inghet, in astfel de situatii nu prea merge ingropat tot samd...
În primul rând, îmi cer scuze pentru rãspunsul întârziat. Uneori sunt prins cu destule probleme personale cã nu prea mai am timp de intrat pe-aici.
Am atașat o scanare a câtorva pagini dupã aceeași carte menționatã anterior (Sper sã nu fie vreo problemã. Dacã da, atunci o șterg.).
Din experiența personalã, Coarna neagrã, Muscat de Hamburg și Muscat de Adda au fost cele mai OK. La micã distanțã ar mai fi Chassellas de toate felurile (nu doar dore și roz cum sunt trecute în tabel), Afuz Ali și Bicane.

Attached Files



#634
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Vin și eu cu câteva precizãri sau completãri.
În primul rând, specialiștii recomandã o adâncime a gropii de 50 cm.

View Postcasuta_papusilor, on 17 martie 2014 - 07:55, said:

butasul are deja radacinile fasonate la 12-15 cm lungime
Nu c-ar fi mare diferențã, dar specialiștii amintesc de 8-10 cm.
În plus, un lucru important pe care nu l-am vãzut menționat este faptul cã la plantare, pãmântul se taseazã bine cu piciorul.

View Postcasuta_papusilor, on 17 martie 2014 - 07:55, said:

cu o mana tin butasul centrat in groapa sprijinit pe musuroi si cu cealalta trag pamant peste radacinile butasului.
nu mult pamant arunc, ci doar cat sa acopar radacinile cu un strat de 3-4 cm.
sa aveti grija si sa tineti cont ca la final butasul va mai cobora cam de-o palma fata de acest nivel la care l-ati plasat acum, asta ca sa n-avem vorbe la proces.
Partea asta a operațiunii presupune umplerea cu pãmânt cam 20 cm, apoi vreo 10 cm sunt ocupați de partea cu gunoi de grajd (2-6 kg) și insecticid (5-6 g), iar ceilalți 20 cm pânã la nivelul solului tot cu pãmânt. Tasarea se face în fiecare din cele 2 etape când se umple cu pãmânt (la etapa cu gunoiul se pun cam 5-10 l apã).
Foarte important este ca punctul de altoire sã fie la 1-2 cm deasupra nivelului solului.
Un lucru pe care nu l-am vãzut menționat este mușuroirea. Dupã parcurgerea celor 3 etape de umplere a gropii se acoperã partea superioarã a viței cu pãmânt reavãn și foarte bine mãrunțit, grosimea stratului de pãmânt de deasupra cordiței fiind de 5 cm.

#635
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006
,,senator" foarte utile filmarile de taiere,bravo,multumim

#636
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Mă bucur că sunt apreciate. Aș fi vrut să prezint și o tăiere făcută de mine, mai detaliată, cu mai multe explicații, dar s-a descărcat acumulatorul și ... am ratat momentul.

#637
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 02.01.2006
mersi de filmulete

#638
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Mai fac precizarea că vițele au fost tăiate cu scopul de a le întineri (pe de-o parte) și pentru ca vița să fie mai aerisită (pe de altă parte). Mă interesează foarte mult calitatea strugurilor obținuți și mai puțin cantitatea. Asta este direcția pe care vreau s-o impun de când am preluat responsabilitatea asupra viei.
Inițial, cei care au participat la această activitate au cam strâmbat din nas (că ei nu sunt obișnuiți cu acest stil de tăiere). A fost cam mult de lucru, mai ales atunci când a fost nevoie de tăiat buturugi bătrâne, dar la sfârșit 3 dintre ei au recunoscut că vița arată mai bine decât înainte și că vor încerca și ei la via lor. Nu ascund faptul că m-am inspirat după ce am văzut în Franța și la via de aici.

#639
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,145
  • Înscris: 17.03.2005
Senator, foarte utile clipurile, in masura in care mai ai posibilitatea sa postezi diverse lucrari de intretinere a viei, formare, diverse modele de conducere pe care le incerci ari fi foarte interesant de vazut.

Revenind la ce spui despre plantare, am si eu ceva de spus si de intrebat.
Incep cu intrebarea: in cazul plantarii de primavara, februarie-martie, mai este necesara musuroirea? daca da DE CE? Dupa cat stiu si pot judeca eu este inutil mai ales daca pericolul degerarii mugurilor a trecut, cum este cazul acum (tocmai am plantat cateva zeci de butasi in ultimele 2-3 saptamani si n=am musuroit nimic)

Si acum comentariul meu legat de plantare.
Precizez ca eu aplic metoda asta la tot ce plantez aproape, in special primavara sau toamna atunci cand nu exista pericol iminent de inghet.

Asadar, eu sap o groapa, cam 30-40 diametru si vreo 40-50 adancime, adancimea depinde mult si de butas, in functie de cat de lung este acesta, ideea este sa am vreo 10 cm macar peste lungimea acestuia in asa fel incat sa pot orienta radacinile oblic in josla un unghi intre 30 si 45 de grade fata de orizontala.
Dupa ce sap groapa cilindrica si scot pamantul, largesc baza gropii spre exterior si scormonesc pamantul de dedesubt in asa fel incat sa obtin o "oala" aproape sferica plina o treime pana la jumatate cu pamantul rezultat in urma acestei largiri...
In groapa pun o galeata de apa, aproximativ, si astept putin ca acel pamant sa se inmoaie, rezultand o mocirla ...Daca am si mranica sau balega samd... intra si asta in noroiul asta.
Asez butasul in groapasi mai pun pamant bine maruntit, avand grija sa rasfir bine radacinile in toate directiile si sa le orientez oblic spre in jos, cu mana, in acea mocirla...
Trebuie sa mentionez ca daca apa este suficienta, mocirla aia este practic foarte lichida deasupra si un noroi gros in partea de jos a gropii.
Atunci cand apa este absorbita sau acoperita de pamantul adaugat treptat, mai rectific putin intaltimea , de regula ridicand usor butasul astfel incat radacinile sa ramana orientate in jos, daca trebuie sa impingi butasul in jos radacinile se vor ridica, deci atentie si la acest aspect....
Completez cu pamant pana la nivel si apoi ud din nou abundent, de regula inca o galeata de apa e deajuns...

A doua zi fac inca o udare abundenta si completez cu pamant daca este nevoie...

De musuroit musuroiesc doar la plantarea de toamna.

Prin metoda asta nu prea am ratat, de regula imi si aleg bine butasii, sa fie viabili samd... iar in conditiile astea prinderea este aproape 100%


Nu spun ca metoda cu musuroi, asezat radacina, jumatate pamant, calcat, apa, etcetc... nu e ok, spun doar ca eu am mai mare incredere in metoda asta mai ales primavara...toamna merge aproape oricum pentru ca e umezeala, apa, pamantul se taseaza bine pana in primavara, radacinile se iau bine de pamant oricum samd...dar primavara chiar aca mocirlesti radacina si faci tontoroaie pe langa butas, calcand, tot nu are loc un contact la fel de bun al radacinilor cu pamantul....

#640
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu am inteles ca musuroirea in primul an se face pentru a feri lastarii de deshidratare, mai ales in prima parte a verii. Am vazut lastari uscati chiar si pe vite parafinate daca nu au fost musuroite.

#641
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postparintele, on 05 aprilie 2014 - 23:40, said:

in cazul plantarii de primavara, februarie-martie, mai este necesara musuroirea? daca da DE CE? Dupa cat stiu si pot judeca eu este inutil mai ales daca pericolul degerarii mugurilor a trecut, cum este cazul acum (tocmai am plantat cateva zeci de butasi in ultimele 2-3 saptamani si n=am musuroit nimic)
În cartea Ghid pentru meseria de viticultor, pag, 166, scrie așa:
În zonele cu climat mai umed și cu umiditate atmosferică mai ridicată, în cazul în care nu există pericolul brumelor sau înghețurilor târzii de primăvară se poate renunța la mușuroire, iar vița se protejează prin parafinare în treimea superioară. La plantarea de toamnă se folosesc vițe cu cordița nescurtată, dar mușuroirea este obligatorie.
Asta scrie în carte. Din experiența mea de până acum, am observat că dacă vițele sunt mușuroite, lăstarii care cresc din cordița protejată de mușuroi sunt mult mai dezvoltați decât la vițele nemușuroite. Într-o primăvară am avut și ghinionul unei brume târzii (prin aprilie) tocmai în anul când am zis să încercăm și fără mușuroire și am avut pagube mari. Acum suflu și-n iaurt.

#642
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postparintele, on 05 aprilie 2014 - 23:40, said:

Dupa ce sap groapa cilindrica si scot pamantul, largesc baza gropii spre exterior si scormonesc pamantul de dedesubt in asa fel incat sa obtin o "oala" aproape sferica plina o treime pana la jumatate cu pamantul rezultat in urma acestei largiri...
In groapa pun o galeata de apa, aproximativ, si astept putin ca acel pamant sa se inmoaie, rezultand o mocirla ...Daca am si mranica sau balega samd... intra si asta in noroiul asta.
În cartea respectivă se face referire și la acea lărgire a gropii în zona rădăcinilor, lucru pe care l-am făcut și eu când am plantat viță de vie. Dar mranița nu am pus-o niciodată în zona rădăcinilor deoarece se ''ard'' rădăcinile (din ce-mi spunea taică-miu). Când mranița este pusă în treimea de mijloc substanțele nutritive din aceasta ajung puțin câte puțin la rădăcină pe măsură ce plouă sau i se pune apă (cum se face în primul an).
Văd că aceleași informații despre plantare sunt și în cartea (mai recentă, 2010) a lui Dejeu (Viticultura, pag. 295). Acum... fiecare face cum vrea, dar în teorie, cam așa stau lucrurile.

View Postparintele, on 05 aprilie 2014 - 23:40, said:

de regula imi si aleg bine butasii, sa fie viabili samd... iar in conditiile astea prinderea este aproape 100%
Evident, factorul acesta este foarte important.

View Postparintele, on 05 aprilie 2014 - 23:40, said:

Nu spun ca metoda cu musuroi, asezat radacina, jumatate pamant, calcat, apa, etcetc... nu e ok, spun doar ca eu am mai mare incredere in metoda asta mai ales primavara...toamna merge aproape oricum pentru ca e umezeala, apa, pamantul se taseaza bine pana in primavara, radacinile se iau bine de pamant oricum samd...dar primavara chiar aca mocirlesti radacina si faci tontoroaie pe langa butas, calcand, tot nu are loc un contact la fel de bun al radacinilor cu pamantul....
Exact același lucru îl pot spune și eu despre metoda menționată și folosită de mine. În cazul acestei metode, contactul bun al rădăcinilor cu pământul se realizează prin turnarea celor 5-10 l de apă după ce se pune mranița în groapă.

#643
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Foarte utile informatiile prezentate se Senator...
Si eu zilele astea execut acesta lucrare de plantare de vita de vie in gradina. Din cate vad am facut o combinatie intre ce sa scris mai sus cu cateva modificari...Eu am un pamant lutoargilos/ lutos( pamant greu) de aceia in groapa peste radacina eu adaug un strat de nisip ( se vede in poza gramada de nisip) cam un cancioc de constructii apoi 10 cm de pamant, mranita, pamant pana la nivel...intre staturi execut doua tasari, apa din abudenta  la urma musoroirea o fac cu nisip peste care adaug putin pamant...
Din pacate nu am facut poze la fazele din groapa...

Attached Files



#644
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Văzând fotografiile colegului mi-am adus aminte de un aspect care mi-a scăpat: pichetarea.
Vița trebuie plantată cu cordiță către pichet. Acesta trebuie pus la 3-5 cm de cordiță.
Din punctul meu de vedere, mușuroiul ar trebui să fie cam de două ori mai mare decât văd eu în fotografie, iar pământul să fie cât mai mărunțit. Dacă lăstarul întâlnește un bolovan în timpul creșterii atunci se va îndoi după acesta, deci va crește strâmb.

Edited by senator, 06 April 2014 - 11:11.


#645
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 24.02.2013
In primul videoclip al lui senator la min. 0.26 se face,dupa parerea mea ,o greseala importanta:desi cepul de inlocuire lasat anul trecut e bine pozitionat sub prima sirma,are coarde bune din care se pot face coarda si cep,el este scos cu totul.Se alege coarda si cep din cele aflate pe puntea de rod,ceea ce duce la o suprainaltare inutila peste sirma. Asta va face ca primavara viitoare coarda de rod ce se va alege din cepul lasat ,sa aiba o cercuire de fectuoasa,inaltata in prima parte. Va semana mai mult a capovolte decit guyot.Cu totul de acord cu taierile de intinerire si o sarcina de rod mai redusa pt. cresterea calitatii vinului.

#646
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,145
  • Înscris: 17.03.2005
Senator, faci o confuzie, cred. Mranita nu arde nimic, e o combinatie de balegar plus masa vegetala BINE putrezite, cativa ani, 2-3 macar.
Daca mranita nu arde radadul de legume nu are cum sa arda vita.
Ce spui tu e valabil pentru balegar proaspat.


#647
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Explicația este extrem de simplă. Dacă ar fi fost doar o singură tulpină (lemn multianual) atunci soluția propusă era viabilă.
După cum se vede, cepul este scos cu totul pentru că există deja o coardă în partea stângă, iar dacă s-ar fi lăsat acel cep de înlocuire s-ar fi suprapus coarda de pe el pe cea existentă.

@ parintele
Se prea poate să fie așa cum zici. Citez ce mai scrie prin cartea aia:
Mocirlirea vițelor se face într-un amestec de apă, dejecții de bovine și pământ galben în părți egale. Mocirlirea este obligatorie la plantarea în primăverile secetoase favorizând aderența particulelor de sol la rădăcini și le apără de deshidratare până la momentul plantării.
Părerea mea este să nu se facă o confuzie între mocirlire (care se face înainte de plantare) și folosirea mraniței (la plantarea efectivă).

#648
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 24.02.2013
Nu se producea nici o suprapunere pt. ca cercuirea se facea in dreapta si vita de vie este suficient de elastica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate