Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala
 Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
7013 replies to this topic

#793
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
cabrio top fungicid fainare mana, are o componenta cu sistemie tranlaminara o strobilurina iar componenta de contact pt mana este metiramul, are eficienta in zonele curegim pluviometric mai redus si in a doua parte a vegetatiei.

#794
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 anknic, on 21 iunie 2014 - 22:04, said:

alea 3 stropiri cu ce le-ai facut? ridomil e doar pt.mana, nu?
Prima stropire a fost cu o substanță de contact pentru mană (cumpărată de maică-mea, nu mai știu cum îi zice; oricum, e una de care nu am mai auzit), Bumper pentru făinare și un insecticid pentru acarieni, Safran sau Nissorum (nu știu exact pentru că atunci nu am participat direct). La a doua și a treia s-a folosit Ridomil pentru mană și Topsin pentru făinare și putregaiul cenușiu.
De-a lungul timpului am mai folosit și alte substanțe dar am renunțat la unele din ele. Nu pot să spun că actuala formulă este infailibilă. Dorința mea este de a găsi o formulă în care substanțele să alterneze de la un stropit la altul și să fie sistemice (cu excepția celor pentru primul și ultimul stropit). Nu în ultimul rând, această formulă să fie și convenabilă financiar că vedem cu toții cât de mult contează cheltuielile mai ales pentru cei care facem toate sau aproape toate tratamentele la vie.

#795
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 danero2004, on 21 iunie 2014 - 22:55, said:

Ridomil am dat si eu dar ma incredeam mai mult in Mikal , dar voi verifica si pe Ridomil , imi place ca pot da mai multe tratamente pentru ca pot lua punga mai mare si mai ieftina.

Pentru o cultura mai intensiva e la fel de bun ? Sistemicitatea lui acopera deci cam o luna ?
Nu exclud ideea de a reveni la Mikal ca alternativă la ce folosesc acum. Oricum nu pot să dau numai cu Ridomil indiferent cât de bun ar fi el.
Eu aplic tratamentele cu sistemice cam la 3 săptămâni.

 Alex_0722876565, on 22 iunie 2014 - 11:54, said:

Am pus si eu  in primavara asta  in jur de 10 buc de "joarde" de  vita de vie ...comuna , mai bine zis le-am pus la mustacit unele langa altele, acum au fiecare cateva frunzulite , intrebarea cand le pot muta la locul lor stabilit. Este prea devreme in toamna ...

Am pus unele la locul stabilit dar cum nu am stiut sa le pun cum trebuie din 10 au rezistat 5 si acum vreau sa umplu locurile goale cu cele puse la mustacit , dar cand este mai bine sa o fac , sa  mai astept pana la toamna viitoare sau e mai bine acum ?
Nu cred că am înțeles prea bine ce ai vrut să spui prin viță comună și nici treaba cu mustăcitul. Adică, vițele alea nu au rădăcini sau ce este cu ele?

#796
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 02.01.2006
Mustacitul e promovarea radacinilor depe butas si vita comuna e "zaibar" sau "capsunica" :))

Mersi , eu primul an cand dadusem cu Mikal nu prea stiam ce e de capul lui si incepator pe atunci am citit , a se aplica 2 tratamente ...wow zic , asta da minune , am aplicat si acum calculam pana la cules cand sa l fac pe al doilea fara sa mai fie vreo interventie....faza e ca am patito utlerior dar foarte tarziu insa , deci de calitatea lui nu ma indoiesc dar ....:)) nu trebuie sa dormi la umbra nucului cu el :lol:

Alex , mutatul se faca doar toamna sau primavara dupa caz , niciodata in timpul sezonului ...riscul e sa nu se prinda , eu as face mutari la vie DOAR ..toamna

#797
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Mersi pentru raspuns , asta stiam ca primavara sau toamna , intrebarea era daca este prea devreme in toamana asta avand in vedere ca eu le-am pus abia in primavara asta (joarde).

Sa astept pana toamna viitoare sau nu au nimic daca le mut si in toamana asta ...

#798
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 02.01.2006
Nu e devreme dar nici nu mor daca mai stau pana in iarna viitoare. Depinde mult de regimul pluviometric de la tine , daca ai zona umeda e de preferat sa le pui in toamna asta ca desi nu au radacini prea multe la anul vor fi prea multe si va suferi.

Eu zic ca e mai bine in primul an pentru ca dupa via are un oarecare soc de revenire si e posibil sa pierzi un an din sirul asteptarilor la rodire.

Incearca sa scoti in toamna un butas -doi si vezi starea radacinilor , daca ai fasonat ochii de pe butas verifica radacinile bazale , ele iti vor spune daca mutarea va fi de succes. Daca gasesti prea putine mustati , mai lasa un an sau asteapta pana in primavara.

#799
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 24.02.2013
Alex,
Ca vitele sa fie bune de plantat trebuie sa aiba cordita de min 15 cm,sanatoasa,cu lemnul copt,radacinile in nr de min 3,gros 1,5 mm,lungime minim 15cm.Daca plantezi in toamna asta ,obligatoriu musuroiesti.La plantarea de toamna, fasonarea corditei se face primavara.
Si pe la mine in loc de scoala de vite se folosesc denum. de ,,vite la mustacit'' sau ,,vite la rana''.

#800
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Va cer ajutorul privind compatibilitatea urm.prod:

pe de o parte cabrio, topsin si shavit, combinate cu ridomil si acrobat. Multumesc.

#801
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 danero2004, on 22 iunie 2014 - 23:18, said:

Mustacitul e promovarea radacinilor depe butas si vita comuna e "zaibar" sau "capsunica" Posted Image)
Mulțumesc pentru clarificare.

#802
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
dupa mine ridomilul nu se combina cu acrobatul au aceasi tinta mana

cabrio top n-are rost sa-l combini cu shavit amandoua combat mana si fainarea, ambele au componente de contact pt mana

topsinul are ca tinta fainarea si putregaiul
recomand ridomil cu topsin sau acrobat cu topsin

shavitul cat si cabrio se pot aplica singure cu rezultate deosebite in adoua parte a vegetatiei, sau in anii mai putin umezi

ridomilul are comp sistemica cu sistemie totala migreaza in cresterile aparute dupa stropire, comp sistemica din acrobat n-are sistemie completa



#803
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Stai ca nu le combinam in halul ala..

vreau ropsin cu acrobat sau ridomil. Cabrio am inteles ca il dau singur, la shavit sigur merge singur si nu mai are nevoie de un sistemic pt.mana?

as vrea sa creionez un program complet de stropit cu sistemicele astea.

Acum o sapt.a stropit tata cu topsin, s-a stopat boala. Azi l-am pus sa dea shavit ca urmeaza iar ploi. Nu am avut sistemic pt.mana, vreau sa comand ridomil si acrobat ca sa le alternez. Treaba e ca in max.3 sapt.tb.stropit iar si as baga topsin cu ridomil (de aia am si dat azi shavit, ca sa fie altceva intre topsine), apoi la sf.de iulie sa bag cabrio (oare singur?) si dupa aia gata pana la cules...la stropirea cu cabrio as baga si nisorum...oare ii mai trebuie sistemic pt.mana?

#804
xIonut

xIonut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.03.2014
Salutare ! Vreau sa plantez un rand de vita de vie , ce distanta sa pastrez intre ele ?

#805
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
În funcție de cât de săracă/bogată în lăstari este vița respectivă la 1-1,2 m.

#806
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 02.01.2006
azi am bagat Ridomil , doar ca am dat 1 plic la 2 randuri a 30 butuci de muscat otonel , acolo scrie ca un plic acopera 100mp dar la mine nu e atat de mult .., avem si noi o repriza de ploaie si am vrut sa fiu pazit decat sa suflu in iaurt

urmeaza topsinul , shavitul nu mi s-a parut mai bun decat Mikal sau altele

 senator, on 23 iunie 2014 - 11:00, said:

Mulțumesc pentru clarificare.
cu placere oricand Posted Image

ce mai face vinul ? s-a diluat pe la Sud cu ploile?

Edited by danero2004, 23 June 2014 - 22:50.


#807
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 danero2004, on 23 iunie 2014 - 22:49, said:

shavitul nu mi s-a parut mai bun decat Mikal sau altele
Păi, nici nu (mai) este.

 danero2004, on 23 iunie 2014 - 22:49, said:

ce mai face vinul ? s-a diluat pe la Sud cu ploile?
Cred că nu am înțeles prea bine întrebarea.

#808
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 02.01.2006
Am auzit ca au fost ploi mari pe zona sudica si intrebam daca beciurile au trecut cu bine si butoaiele nu au fost afectate..:))

#809
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Întradevăr, au fost ploi la greu, dar cel puțin până acum nu am avut acest gen de probleme.

#810
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am schitat un program de tratament, va rog sa va dati cu parerea:

15-25 mai Topsin+Ridomil+Decis (noi asta folosim pt.molie)

7-14 iunie Shavit+Swich+mospilan...+acrobat in caz de ploi puternice.

1-7 iulie Topsin+Ridomil

1-7 aug Cabrio+Teldor+Nisorum

mai trebe cred eu dat ceva la sf de aug in special pt.putregai.

Edited by anknic, 24 June 2014 - 11:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate