Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

2008 Renault Sandero Stepway

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#181
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
...ar conduce chiar si Logan daca ar fi nevoie.

#182
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
Am testat Stepway-ul la poalele muntilor Fagaras, in zona Salatrucu, pe tot felul de hartoape, drumuri de tara, drumuri forestiere si alte rupturi.

Daca pe sosea, in oras si pe autostrada Stepway e mai lent si mai lenes decat aceeasi versiune de motorizare prezenta pe Sandero clasic, pe macadam si pe grohotis isi face treaba excelent. Atat suspensiile cat si garda la sol te ajuta sa urci confortabil pe astfel de drumuri. Evident, masinuta nu e de bagat la noroi mare, ca nu e 4x4.

As fi vrut totusi ca Dacia sa ofere macar optional anumite chestii regasite pe Laureate, ar fi fost destui care ar fi dat 9.800 de euro pe masina asta cu dotarile de la acel nivel de echipare. Asa insa ramane doar un bun compromis pentru cei care nu vor un 4x4 mare, ci un 4x2 capabil sa treaca de bolovani, rape, gropi si noroi (mic) fara stress.

Pe larg, aici: Sandero Stepway drive-test.

#183
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,434
  • Înscris: 08.12.2006
Drumul ala il fac cu matizul fluierand.

#184
ionutpopescu2009

ionutpopescu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.08.2009

 closchkutza, on 11th August 2009, 19:15, said:

Drumul ala il fac cu matizul fluierand.

eu am facut impreuna cu niste prietenii manastirile din Moldova cu un Tico. pe noroi mic (fara "stress"), am urcat prin munti pe la schituri, am mers pe drumuri forestiere, am gonit pe serpentinele din muntii neamtului, etc. nu exagerez

eram 5 si cu bagaj de 3-4 zile, ne-am descurcat. nu a fost nevoie sa o impingem niciodata. adeavarul e ca nici unu dintre noi nu avea peste 70 de kg, probabil de aia mi s-a parut mie ca cam trage ticozaurul prin noroaie mici si gropitze acceptabile. daca va vine sa credeti, am luat si amenda pentru depasirea vitezei legale ...

Edited by ionutpopescu2009, 12 August 2009 - 01:39.


#185
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Iar eu am facut acelasi drum pe bicicleta! Tot fara probleme. De unde trag concluzia ”fireasca” ca stepway este nu numai mai slab decat un Matiz, nu numai mai slab decat un Tico, ci, chiar mai slab decat o bicicleta!
Păi nu? :)

#186
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Curat offroad. Pai cu a mea cred ca bagam o speciala pe-acolo.

#187
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,434
  • Înscris: 08.12.2006

 sorin mok, on 12th August 2009, 04:05, said:

Iar eu am facut acelasi drum pe bicicleta! Tot fara probleme. De unde trag concluzia ”fireasca” ca stepway este nu numai mai slab decat un Matiz, nu numai mai slab decat un Tico, ci, chiar mai slab decat o bicicleta!
Păi nu? :)
N-ai prins ideea corecta. Pacat.

#188
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Ba chiar am prins-o!

Care-i scopul unor astfel de posturi? In fond, la orice ”road test” pe care-l face cineva cu o masina poate sa vina altcineva si sa afirme ca acelasi drum il face cu o masina mai mica si mai ieftina. Evident ca-i adevarat, dar, repet, care-i scopul? Si eu stiu din experienta ca pe orice drum pe care poate ajunge un Tuareg ajunge si o batrana Dacia 1300! (e vorba de drum, nu off-road). Si asta inseamna ca Dacia e mai buna? Nu. E o alta discutie.

Cel care a facut testul cu Stepway nu-l lauda, ii arata si lipsurile, are cat de cat o nota de obiectivitate.  Și nu reușesc să inteleg furia unora impotriva unei mașini pe care nici nu au vazut-o, darmite testat-o. Mai ales ca n-am auzit sa fie o obligație legală să cumperi Stepway și nu ai ce face decat să te ”revolți” pe forumuri.
Să fim critici, dar constructivi!

Părerea mea, desigur”

#189
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,434
  • Înscris: 08.12.2006
Ideea era ca masina aia ce este mai scumpa decat un Sandero normal nu are absolut nici o chestie in plus fata de aceasta, in minus da, are. Sunt ferm convins ca si un sandero normal ar fi mers la fel de bine pe acolo. Pozele cu masina in "offroad"(daca se poate numi asa drumul ala comunal) mi s-au parut aiurea. Care este targetul masinii aleia? Ce stie sa faca in comparatie cu un sandero normal? Stie sa fie mai lenesa si mai cheala la aceiasi bani? Genial!

Sa nu incepem comparatii deplasate gen Tuareg/Dacia 1300 in offroad. Este o aberatie. Insa aceasta masina nu este tuareg, nu este nici macar un 4x4 cat de cat, nu este decat o cascarabeta cocotata pe niste arcuri mai inalte si cu niste amortizoare mai moi(probabil), mai lenesa si mai cheala la aceiasi bani in comparatie cu un Sandel normal.
Am avut impresia ca masina aia se recomanda pentru cei ce vor sa urce un drum de tara cu cateva denivelari. De ce? Chestia asta poti sa o faci cu orice masina normala. De ce sa dai bani pe lesinatura aia? Ca sa faca ce? Sa-ti dea impresia ca numai ea poate merge pe un drum de pamant/pietris?

#190
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Am vazut foarte multe Sandero Stepway si sincer, daca nu ar avea jantele acelea (care apropo, chiar arata bine) si ornamentele "cromate" din plastic, sincer nu as putea sa il diferentiez intr-un fel, cei 2cm in plus sunt insesizabili, decat cu rigla eventual. Oricum Dacia Logan are o garda la sol ok, chiar nu atinge si poate merge pe drumuri proaste.

In momentul in care promovezi o versiune de echipare ca fiind facuta pentru drumuri proaste, eu ma astept sa vad o comparatie pe unde poate merge si pe unde nu, un Sandero normal si unul Stepway, altfel nu vad de ce ai promova asa ceva?

Astept cu interes, trasee de genul acesta...
Antara (Captiva) la Deal.

#191
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 Tom_Cat, on 12th August 2009, 11:48, said:

Am vazut foarte multe Sandero Stepway si sincer, daca nu ar avea jantele acelea (care apropo, chiar arata bine) si ornamentele "cromate" din plastic, sincer nu as putea sa il diferentiez intr-un fel, cei 2cm in plus sunt insesizabili, decat cu rigla eventual. Oricum Dacia Logan are o garda la sol ok, chiar nu atinge si poate merge pe drumuri proaste.

In momentul in care promovezi o versiune de echipare ca fiind facuta pentru drumuri proaste, eu ma astept sa vad o comparatie pe unde poate merge si pe unde nu, un Sandero normal si unul Stepway, altfel nu vad de ce ai promova asa ceva?

Astept cu interes, trasee de genul acesta...
Antara (Captiva) la Deal.
Asta cu Stepway est mai mult chestie de marketing , să vadă lumea câte modele avem , și ca să nu fie identic cu Sandero normal , au mai ridicat 2 cm , + 2-3 ornamente și umflat prețul cu căteva sute de euro .

#192
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
Credeam ca am subliniat in comentariul meu, dar revin... poti urca confortabil pe acele drumuri. Aici e toata diferenta, la confort. Nu simti nimic in masina, treci mai usor de bolovanii de pe drum, peste gropi, etc.

Bineinteles ca poti face drumul ala si cu Matizul, dar in afara durerilor de rinichi si a dintilor zgaltaiti in gura vei avea mari probleme la primele serpentine care urca din Salatrucu spre Poiana. Acolo unde rapele din drum sunt zdravene. Nu mai vorbesc de pericolul de a lovi masina pe dedesubt, mult mai mare. In fond, se urca pe Transalpina si cu Dacia 1100... Diferenta este la confort si la viteza cu care urci cu o masina cu suspensii adaptate, spre deosebire de una cu suspensii standard.

Nu as recomanda nimanui sa ia un Stepway daca ar vrea sa aleaga intre el si Sandero clasic, din cauza diferentei mari in privinta echipamentelor, la acelasi pret. Dar asta nu inseamna ca masina nu isi atinge scopul pentru care a fost facuta: acela de a te urca pe coclauri mai usor si mai confortabil decat ar face-o o masina clasica. Eu nu sunt in publicul tinta, dar asa cum exista cumparatori pentru Roomster Scout sau variantele similare de la masinile frantuzesti si nemtesti, or exista si pentru Stepway. Ei bine, pe acestia nu ii va dezamagi.

ps. am mai fost eu prin niste noroaie cu un Forester, din care abia ieseai cu tot AWD-ul din dotare, si cineva s-a trezit sa zica 'bah, puteam trece cu Octavia mea oricand pe acolo'. Intotdeauna altul stie mai bine :) Apropo, recomand cu caldura Tara Lovistei (zona in care am facut testul) oricui doreste sa vada franturi de Paradis.

Edited by blindshutter, 16 August 2009 - 23:19.


#193
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,434
  • Înscris: 08.12.2006
Ce garda are Sandero Stepway la sol? 17 cm cumva? Adica tu vrei sa-mi spui ca la 17 cm treci fara nici o problema prin "rape" insa la 15cm garda+o masina mult mai scurta, fara bot si fara "fund"(rotile fiind dispuse in colurile caroseriei) atingi masina pe dedesupt?
Altfel, cu ce viteza ai urcat cu pe acolo? Cu 30-40km/h?

Problema suspensiei rigide se "fixeaza" super simplu cu un set de amortizoare moi, pe ulei.

#194
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Sandero STEP se vinde deja foarte bine. Am vazut zeci prin oras.

#195
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Lasa alcoolu' Basarabe, ca vezi multiplicat. :D

#196
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

 Basarab, on 23rd August 2009, 10:22, said:

Sandero STEP se vinde deja foarte bine. Am vazut zeci prin oras.
Prin ce oras?

#197
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
basarab loganul este super bine vandut.
stepway pauza.nu poti sa ai pretentia ca toate masinile reno sa se vanda la fel

#198
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004

Quote

basarab loganul este super bine vandut.

In occident este total pe dos. Sandero se vinde mult mai bine ca loganul.

Quote

Prin ce oras?

Prin pitesti.

Edited by Basarab, 23 August 2009 - 10:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate