Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

2008 Renault Sandero Stepway

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

Quote

Renault s-a gandit ca in Brazilia si Argentina e nevoie si de o versiune mai hard a micului Sandero, asa ca a adus la lumina zilei o varianta numita Sandero Stepway.

Spre deosebire de versiunea standard, Stepway are garda la sol marita, bare pe acoperis, spoilere si grila modificate cu aspect de off-road si evacuare cromata. Pozitia si asa inalta la volan a soferului ii va permite acum acestuia sa domine traficul urban, iar garda la sol marita a masinii, combinata cu anvelope pe jante de 16 inci (cel putin asa ar reiesi din poze), vor permite masinii sa ajunga si pe drumurile mai proaste, fara a-si face prea multe probleme.

Nu e vorba de un 4x4 totusi, ci doar de o masinuta de oras preparata pentru iesiri la iarba verde. Macadamul moderat este singurul 'off-road' pe care si-l va permite Sandero Stepway.

Sub capota masina va avea o singura motorizare in tarile Americii de Sud: un 1.6 16V Hi-Flex de 112 CP, cel mai puternic motor Renault pe etanol din Brazilia.

Celelalte aspecte ale lui Sandero, cum ar fi portbagajul de 320 de litri, spatiul interior si garantia de 3 ani sau 100.000 de km in Brazilia au ramas nemodificate. Interesant este ca in Argentina masina va veni echipata cu un dCi, a carui putere nu a fost inca anuntata.

Nu se stie inca nici daca aceasta varianta de Sandero va fi fabricata si in Romania, cert e ca stim deja pe unii care s-ar catara pe Transalpina cu ea oricand. :)

http://www.drive-tes...y-mini-suv.html


Attached File  sandero_stepway_02.jpg   46.59K   238 downloadsAttached File  sandero_stepway_03.jpg   50.67K   167 downloadsjpg]

#2
slik

slik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.09.2002
Premierã: Sandero Stepway - primul SUV pe platforma Logan!

Pãstrând tradiþia începutã cu modelului original Sandero, ce a fost lansat iniþial pe piaþa din Brazilia ºi abia apoi în Europa, prin începerea construcþiei la uzina Dacia de la Piteºti, este de aºteptat ca ºi noul SUV compact Sandero Stepway sã fie construit local, în România, fiind lansat pe piaþã în 2009 cu o gamã de motorizãri specifice acestei zone (benzinã ºi diesel), precum ºi cu tracþiune integralã 4x4.

mai multe poze cu Sandero Stepway...

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
dovada ca dintr-o ciuma
nu e greu sa iasa o masina interesanta.
mie imi place. e asa, mai... funky  :D
asta daca asa arata varianta e serie ca si stepe parea interesant.

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
am o singura curiozitate. asta doar se va rasturna la testul elenului sau ii va sari si roata ca la logan?
in rest cum am zis, arata bine.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
In poze photosopate multe masini arata bine. Masina asta e prea mica si prea inalta in realitate oricum ar poza-o ei.

#6
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
de prima data cind am vazut Sandero - am avut impresia ca au plecat la drum cu ideea unui suv - ca si model - cu toate ca este foarte mica

#7
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Oficialii de la Renault spun ca masina va fi vazuta in premiera la Salonul AUTO de la Paris din toamna.
Sper ca va fi un SUV simpatic si de dimensiuni mai mici precum Lada Niva cu performante relativ bune pentru ca altfel nu va avea nici o sansa pe piata.
a si am mai citit pe un site faptul ca cei de la Renault pentru inceput vor pune pe aceasta masina doar motorul de 1.6 16v adica actualul motor de pe loganuri .. pacat ar fi fost frumos un diesel de peste 100 de cai putere.

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
epoaxe fix pe site-ul tau ai citit :D in sfarsit, sper sa nu se confirme ce zici tu, is curios de unde ai informatia aia? si de unde motorizare hiflex in romania, ca stiu ca aia e pe etanol..

#9
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
noup
nu e doar etanol
e amestec cu benzina

eu imi doresc un motor diesel  mare eventual si un 3.0 diesel ptr ca asa-i sta bine unui diesel SUV
Romania a ajuns una din putinile tari in care se mai vad foarte bine masini cu motoare mici.
Sa vezi in germania masini cu motoare de peste 2000

Edited by EPoX, 23 August 2008 - 15:10.


#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pe ce? :huh: pe masini de clasa mica? :huh: ca Sandero asta stepway nu e suv, e sandero cross, un crossover in stilul lui Citroen c3 xtr, polo crossover, rover 25 streetwise..

#11
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
diesel da sa nu fie facut de renault
mai repede de Peugeot sau fiat
ar fi un competitor direct la Suzuki SX4 ? :))))

#12
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
pai vrea sa devina un suv
stii Suzuki Vitara ? e o masina relativ mica .. are un motor de 2.4 benzina foarte laudat
panda 4x4 au scos si acolo un motor foarte mare si foarte apreciat
cross polo de 1.9 tdi de 151cp

renault a anuntat daca va uitati la filmul din linkul respectiv faptul ca Dacia va avea primul suv, pai ori e primul suv ori e primul cross(sandero)

defapt
vom vedea in toamna cu exactitate :P

View PostCutzu, on Aug 23 2008, 16:10, said:

diesel da sa nu fie facut de renault
mai repede de Peugeot sau fiat
ar fi un competitor direct la suzuki SX4 ? :))))


renault are un motor diesel laudat asta care este pe meganeul de 1.5 dci de 100 si oleak de cai
chipurile ar fi fiabil

apropo ca offtoipic
fiatul face motoare diesel optr Opel, peugeot, Citroen si inca 2 marci cunoscute si foarte apreciate :P

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostEPoX, on Aug 23 2008, 16:12, said:

pai vrea sa devina un suv
stii Suzuki Vitara ? e o masina relativ mica .. are un motor de 2.4 benzina foarte laudat
panda 4x4 au scos si acolo un motor foarte mare si foarte apreciat
cross polo de 1.9 tdi de 151cp

renault a anuntat daca va uitati la filmul din linkul respectiv faptul ca Dacia va avea primul suv, pai ori e primul suv ori e primul cross(sandero)

defapt
vom vedea in toamna cu exactitate :P

ce treaba are vitara cu sandero? :huh: ca nu corespund nici la dimensiuni, nici la greutate, nici la clasa.. cat despre polo eu vad doar crosspolo de 100 cp http://www.km77.com/...mp;coche4=13679

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostEPoX, on Aug 23 2008, 16:13, said:

pai vrea sa devina un suv
stii Suzuki Vitara ? e o masina relativ mica .. are un motor de 2.4 benzina foarte laudat
panda 4x4 au scos si acolo un motor foarte mare si foarte apreciat
cross polo de 1.9 tdi de 151cp
renault a anuntat daca va uitati la filmul din linkul respectiv faptul ca Dacia va avea primul suv, pai ori e primul suv ori e primul cross(sandero)
fiatul face motoare diesel optr Opel, Peugeot, Citroen si inca 2 marci cunoscute si foarte apreciate :P
tu ai site despre masini?  :huh:
sau nu am inteles eu bine.

#15
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Super Masina. Vor fi multi clienti. Va fi un succes. E prima masina 4*4 de la Mioveni!

Edited by Basarab, 27 August 2008 - 12:45.


#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
si mie imi place, dar basarabe, atention a la tete.
Ca nu e 4x4. E un Sandel mai inaltat si cu ceva bling. Atata tot.

Evident nu se va mai vinde nici un alt SUV pana in 20k EUR la noi. Pa Pa Tucson, Sportage, HR-V, etc.
Cu putina fantezie, cred ca va convinge si destui clienti de Rav4, Tiguan si Freelander.

#17
ursuciz

ursuciz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.01.2007

View PostdanX, on Aug 27 2008, 15:02, said:

si mie imi place, dar basarabe, atention a la tete.
Ca nu e 4x4. E un Sandel mai inaltat si cu ceva bling. Atata tot.

Evident nu se va mai vinde nici un alt SUV pana in 20k EUR la noi. Pa Pa Tucson, Sportage, HR-V, etc.
Cu putina fantezie, cred ca va convinge si destui clienti de Rav4, Tiguan si Freelander.

avand in vedere faptul ca multe din masinile enumerate mai sus se vand in principal cu 4X2,de ce nu s-ar vinde si Sandero Stepway...ma rog la noi nu o sa prinda f mult caci fitosi sunt la tot pasul,dar in afara io zic ca o sa aibe vanzari maricele

#18
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
in afara de Tucson si Sportage, care din ele se mai vand cu 4x2?
Suv-urile astea compacte se vand cu 4x4 in marea lor majoritate.
Nu zic ca nu s-ar vinde, doar ca nu are ce cauta in gama mentionata de mine.
Intr'adevar, ar lua din clientii de CrossPolo si C3 XTR.
Cam atat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate