Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Ce facultate particulara de drept din Bucuresti sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
o9idius

o9idius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2008
Buna ziua.
Va scriu pentru ca am nevoie de ajutor de la cineva care este cu mult mai informat decat mine in domeniul dreptului in general si al facultatilor particulare de drept bucurestene in special. Sper sa primesc ajutor din partea dumneavoastra in a face cea mai buna alegere.

Pe scurt, intrebarea mea este care din facultatile de drept particulare din Bucuresti sa o aleg pt a o urma? Contextul este acesta: nu ma intereseaza sa profesez ca avocat, ci doresc sa ma folosesc de cunostintele acumulate in activitatea anteprenoriala pe care o desfasor si o voi desfasura si, eventual, in cariera politica pe care mi-o pregatesc de ceva vreme. Acestea, cumulate cu alte cateva motive personale, ma indeamna sa urmez o facultate de drept. Asa ca imi doresc o facultate particulara in care sa am de la cine sa invat, si la ale caror cursuri sa nu fie neaparata nevoie sa particip in totalitate. In acelasi timp, nu imi doresc sa ajung intr-o facultate gen Spiru Haret, unde am inteles ca examenele sunt niste grile pe care oricum le ai la dispozitie cu mult inainte de examen. Vreau o facultate "pe bune", chiar daca e particulara. Pana acum mi-a fost recomandata Titu Maiorescu. Ce parere aveti, e cea mai buna alegere in situatia data?

Astept cu nerabdare si interes raspunsurile dumneavoastra, avand in vedere ca nevoia de a stii cat mai multe (ca profan, totusi) in domeniul dreptului comercial ma indeamna sa urmez o facultate in domeniu.

Cu stima,
Ovidiu

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
titu maiorescu e o garsoniera :lol:

din ce-am auzit dimitrie cantemir e cea mai buna...pe cat de "buna" poate fi...

#3
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
La Cantemir, daca n-ai pile, primesti exact ce meriti. Inveti + proiecte, referate, recenzii, teste, partiale sau ce-i mai trece profesorului prin cap => nu ai dureri, ci 8-9-10. Nu inveti/nu ai nici o prezenta/ ciuciu proiecte,referate etc =>restante, si a doua oara, si a treia oara etc etc pana inveti satisfacator.
Examenele tind sa cuprinda din ce in ce mai mult SI grile, dar profesorii prefera subiectele clasice, asa ca vei intalni combinatii de cele mai multe ori.
Profesorii sunt seriosi si rareori nebuni :)

Daca iti doresti cu adevarat sa inveti, e loc de tine aici, ai de la cine. Daca vrei doar sa inveti drept comercial, falimentul si altele, ia legile de pe net si citeste cand ai timp. Scutesti 500 Eur/an.

Bafta!

#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Intrebare: la Cantemir prezenta e extrem de stricta? E cineva student acolo la drept, ca sa posteze un exemplu de orar?  :( help

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate