Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Fotograful pentru nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#55
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008
fiecare are clientela lui...si cel care lucreaza la firma foto-video, si cel care face 2in1 filmare si fotografiere si fotografii profesionisti sau, ma rog, cei ce se ocupa exclusiv de fotografie. personal incerc sa nu judec pe nimeni. cateodata nu-mi iese, recunosc, insa obiectiv vorbind nu-i nimic in neregula cu existenta niciuneia dintre categoriile mai sus mentionate. nu e nimic in neregula pentru ca oamenii ofera servicii unde piata cere acel gen de servicii. nu sunt de acord cu cei care mint, exagereaza, etc cand vor sa atraga un client, asta da. eu una nu-mi doresc orice client, sa fac orice ar fi nevoie ca sa iasa bani. no offence...am incercat sa ma prezint potrivit pentru clientela pe care vreau s-o atrag si cred ca, in mare masura, am reusit. am noroc, pot spune, de oameni cu suflet pentru care fotografiile nu sunt pe ultimul loc. evident, am primit si eu mail-uri in care se intreba numai de pret si undeva in ps era o intrebare despre unde se gaseste portofoliul, oameni care nici macar nu si-au facut timp 5 minute sa navigheze un pic pe site, sa se uite la poze. cateodata as vrea sa nu raspund unor astfel de mail-uri, din politete insa o fac. in orice caz cred ca trecerea tuturor informatiilor legate de pret, pachete, conditii, etc pe site ar ajuta multi fotografi sa elimine mare parte din mail-urile de genul acesta. nu inteleg de ce multi nu fac asta  :confused: imi pare rau pentru cei ce activeaza in zone mai putin privilegiate decat bucurestiul. sunt cativa fotografi de mare valoare, nu-i enumar insa ii stiti cu siguranta, cu o experienta pe care mi-as dori-o. din pacate lucrurile rele se invata mai repede decat cele bune si mentalitatea "cat mai ieftin" se gaseste in proportie de 80% si in bucuresti. personal am vrut sa fac o treaba buna de la inceput, cred ca mi-am stabilit un pret corect si cred ca ce am cerut clientilor a fost corect pentru ce le-am oferit. pretul pe care ei il platesc este suficient cat eu sa-mi permit sa ma dedic total fotografiei, sa ma dedic total evenimentului lor. mirii in general trebuie insa sa inteleaga ca acei 400, 600, 800, 1000 de euro pe care ei ii platesc sunt amintirile lor ce nu pot fi repetate. sunt banii pe care-i ia un om nu pentru o zi de munca ci poate pentru 15, 20, 30 de zile si pentru aparatura si cheltuielile unei firme. sunt banii pe care-i ia patronul lor (cum a zis un alt fotograf experimentat pe un alt forum) si pe care apoi ii distribuie in zece mii de parti...amortizare, la taxe si impozite, cheltuieli si abia apoi in buzunarul lui.

pentru miri: sunt destui fotografi pe softpedia care sunt mai mult decat in masura sa va sfatuiasca in orice problema. trebuie insa sa intrebati intrucat pe un subiect atat de contestat este foarte usor sa divaghezi, vedeti romanul fluviu scris de mine mai sus :)

#56
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 enjoythesilence, on 17th June 2009, 02:09, said:

in orice caz cred ca trecerea tuturor informatiilor legate de pret, pachete, conditii, etc pe site ar ajuta multi fotografi sa elimine mare parte din mail-urile de genul acesta. nu inteleg de ce multi nu fac asta  :confused:

Pai e simplu, psihologic vorbind clientul trebuie sa treaca intai printr-o discutie cu fotograful, in urma careia se stabileste pachetul conform dorintelor/pretentiilor clientului si pretul calculat pentru cazul acelui client. Adica trebuie convins ca da banii pe ceea ce isi doreste cu adevarat. Daca scrii: pachet basic foto = 500-700 euro clientul cel mai probabil ca se va speria (in fond el nu stie/vede exact ce-i oferi de banii aia in clipa respectiva, vede doar suma) si va cauta in alta parte. Multi habar n-au cata munca implica reusita unui eveniment dpdv fotografic, daca nu ai ocazia sa le explici vor vedea in fata ochilor doar un numar de 3 sau 4 cifre in euro pe care trebuie sa-i dea la final!

Pe de alta parte, se evita cazurile de clienti care vaneaza preturi, indiferent de rezultatul serviciilor (''ca doar tot poze is, nu?''), pentru ca acei clienti sunt indeobste genul care vor un pachet ''full options'' la pret de nimic, ca doar tot a cheltuit o gramada cu restul pregatirilor de nunta!...

In final, cred ca doar un fotograf care isi permite sa traiasca decent doar din rezultatele muncii sale va avea atitudinea pozitiva, creativa sau relaxata necesara imperios pentru a produce rezultate notabile, unul care isi suplimenteaza veniturile in weekend dupa o saptamana de munca in te miri ce alt domeniu mai mult ca sigur ca va produce rezultate mai slabe... De aceea pretul mai mare ar trebui sa constituie garantia unor amintiri frumoase, nu un factor de speriat clientii!

Edited by AWE, 20 July 2009 - 19:42.


#57
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am patit-o si eu cu cineva din zona, i-am facut un pc, apoi la livrare l-am intrebat daca are muzica sa-si bage pe el, deoarece am formatat hdd-ul si adio date. A zis ca are cateva flash-uri cu populara, ca tot are nunta peste putin timp si ii trebuie ceva sa zdrangane acasa. L-am intrebat daca nu are nevoie de foto/video la nunta (i-am explicat ce cuprinde acest aspect si pretul), insa omul mi-o taie scurt, ca si-a gasit de mult, 8 mil foto/video, cu multe ore filmate si 200 de poze. L-am intrebat cine i-a facut oferta (il stiu pe individ, slab de tot, lucru la doua maini), apoi i-am urat succes, eu nu as putea cobora la suma aia nici fomist sa fiu. Ma bucur pentru zgarciti de genul ala, abia dupa nunta cand ii aduce produsul finit (filmare trasa pe un dvd recorder stand-alone, poze direct din sapuniera, cu ochi rosii si tot tacamul, printate 10x15) ajunge sa-si dea cu el de cap. Numai in acest fel isi dau seama cat au gresit cand au els pretul in dauna calitatii. Dar unii sunt atat de putin pretentiosi incat se multumesc si cu asemenea pachet ieftinache. Ce stie prostul de prelucrare amanuntita, sa stai cateva zile la niste "poze", ca sa ii pui in mana un rezultat cat mai placut ochiului, el vrea sa se vada cu fiecare in parte- poze ca de buletin- si basta.
Din pacate, mai dai si peste oameni care nu stiu sa aprecieze frumosul, insa ne sta uneori in putere sa ii refuzam. Si mai e ceva: la nuntila unde sunt mofturi si fite- exact la alea se intampla sa nu mearga treaba asa cum s-a vorbit initial. Nu a patit nimeni, niciodata?

#58
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Lucian_M, on 27th September 2009, 21:44, said:

L-am intrebat daca nu are nevoie de foto/video la nunta (i-am explicat ce cuprinde acest aspect si pretul), insa omul mi-o taie scurt, ca si-a gasit de mult, 8 mil foto/video, cu multe ore filmate si 200 de poze. L-am intrebat cine i-a facut oferta (il stiu pe individ, slab de tot, lucru la doua maini), apoi i-am urat succes, eu nu as putea cobora la suma aia nici fomist sa fiu. Ma bucur pentru zgarciti de genul ala, abia dupa nunta cand ii aduce produsul finit (filmare trasa pe un dvd recorder stand-alone, poze direct din sapuniera, cu ochi rosii si tot tacamul, printate 10x15) ajunge sa-si dea cu el de cap.

Si sa ii vezi dupa pe o multime din ei cum ajung sa plateasca sute de euro la inca o tura de prelucrat, doar ca sa le mai salvezi ce poti din pozele cu care s-au trezit. Si cum se plang ca ei de fapt au vazut albume/filmari bune si de ei si-a batut joc. Sau cum platesc un trash the dress, care ii costa cat au dat pe foto + video, pentru ca din pozele de la nunta nu au ce alege. Partea buna e ca la a doua nunta stiu ce au de facut  :lol:

Edited by miromulus, 30 September 2009 - 22:44.


#59
markator

markator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2009
Daca ati ajuns pana aici, probabil ca v-ati facut o idee de tot ce trebuie sa retineti cand alegeti un fotograf.

Ce nu s-a spus si vreau sa completez: in mod normal nici mireasa si nici ginerele nu au experienta in a-si "juca" rolul. Probabil ca nu veti refuza pe cineva care sa va indrume sau sa va reaminteasca ce trebuie sa faceti. La mine, fotograful a fost de un real ajutor, cu sfaturi, cu informatii si chiar cu "material" pentru negociere la recuperarea miresii.  ;)  Sigur, nu va asteptati la omul bun la toate.

Eu personal am avut un fotograf si un cameraman la pachet cu 2 raduri de DVD-uri (1 dvd cu rezumat + 4 cu tot ce s-a filmat), 200 fotografii 10 /15 intr-un album foto, 1 poster inramat de vreo 30-40 cm.
Habar nu am ce scule au avut. Nici nu m-a interesat. Am vazut un exemplu de pachet facut chiar de el si a fost suficient.
Sunt in tabara celor care considera mai important ochiul fotografului decat sculele (asta nu inseamna ca al nostru a avut scule naspa ;) )
Nunta s-a consumat pe 5 septembrie 2009 in Bucuresti.
Pachetul a costat 500 euro dar mi-au spus ca vor ridica tarifele in curand.
Consider ca si-au meritat banii.

Daca va intereseaza, va pot da nr de telefon. Oricum am inteles ca are de lucru asa ca daca aveti nunta din scurt si nu il gasiti liber, nu disperati ca mai sunt si altii (inclusiv printre forumisti).

#60
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Daca esti tu multumit, e bine. Insa eu am vazut pe miresici.ro niste poze execrabile (gen iso 500-640 ziua, in amiaza mare, vara) pe care mireasa (si alte aplaudace) le laudau ca fiind excelente, superbe. Cand le-am spus ca sunt slabute (eu sunt mai direct)- mi-au sarit toate in cap si am primit "infractiune". No- shit? Poate am comis... Ma rog, forum mai comunist ca acolo NU am mai vazut.
Revenind la topic- ma asteptam la mai mult la un pachet de 2500 euro (pachetul foto a fost gratis).
Cel mai bine e cand mai vezi si la altii ce munca s-a prestat, dupa aia ii ceri portofoliul, discutati despre ziua respectiva- faceti cateva precizari referitoare la orar si locatii, stabiliti detaliile sedintei foto etc. Poti intreba cate ceva si de aparatura, cu toate ca nu asta conteaza in primul rand. Degeaba are X - un simplu pozograf- nikon d700, la fel ca Y, care e consacrat pe piata, are un tarif mare, isi selecteaza clientii. Omul se va orienta spre cel cu tarif mai mic. Nu scula face meseria, insa ajuta foarte mult. Eu nu trag foc la oala nimanui, insa un potential client de asemenea servcii ar trebui sa nu se repeada la "'al mai jmecher pozograf din zona", ca toate neamurile au lucrat cu el etc. Recent in rona s-a maritat o cunostinta, la nunta avand un om-orchestra- cu o mana tinea un md9000, iar cu aialalta o sapuniera. Imi inchipui ce a iesit. Cand i-am aratat verisoarei miresei albumul meu demo- i-o picat fata- vazuse deja pozele pe blog, insa le-a vazut prea tarziu, dupa nunta. Deci conteaza si sa te stie lumea, cat de cat.

Multi cred ca, daca au pus mana pe un dslr, se cred fotografi. La ultima nunta la care am fost, fotograful avea un d200 (faina scula), grip prins cu izolier-band, obiectiv 18-135, blitz sb24 (era modelul ala mai vechi). A tras ca mig-ul, toata noaptea, aproape. Cred ca peste 2000 de cadre (300 am tras eu, ca invitat, si m-am ridicat doar de cateva ori de la masa, sa-i fotografiez pe ai mei la dans si tortul). Toate astea pentru 5 milioane- din care 200 poze pe hartie (10x15) si respul pozelor prelucrate - dooh. Cameramanului i s-a cerut sa coboare la 150 euro... abia a vrut omul cu 200 (tot 4 ore, tot 3 dvd).
Tu ziceai ca vrei primul dvd cu rezumat- deci 1,5 ore doar rezumat? Stiam ca se face clip si scurt rezumat, dvd1 se termina cand  se pleaca de la biserica. Ma rog, fiecare cu gusturile lui- eu pe video nu ma bag. Iar la foto, prefer calitatea contra cantitatii, peste 1000 de cadre nu trag la o nunta nici batut.

#61
markator

markator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2009
500 euro, nu 2500 euro - atat a costat pachetul (as fi vrut eu sa imi permit sa platesc 2500 :) ). Citind pana aici tot ce s-a scris, constat ca a fost la limita pretului minim prin Bucuresti si asta doar pentru fotograf. Noi am avut in echipa si un cameraman (iar tariful mic poate se explica si pentru ca unul din baieti este o cunostinta de-a sotiei).
Nu m-am exprimat corect. Primul dvd este intitulat "best of" si este alcatuit dintr-un filmulet de 1-2 minute, al 2-lea filmulet de vreo 3 minute si al 3-lea de vreo ora si ceva (asta este de fapt "best of").
Am vazut si eu fotografi cu aparate mai ieftine ca al meu si care faceau treaba pentru 200-500 lei. Mai mult, am vazut si cum "lucrau". Sunt convins ca pot sa fac treaba mai buna decat multi dintr-astia dar am deja o meserie si imi vad de treaba mea. Mie mi-ar fi rusine sa iau bani si sa vin cu o sapuniera la munca. Mai mult - si daca as avea cea mai tare scula de pe planeta, nu m-as angaja ca fotograf. Consider ca iti mai trebuie si ceva ucenicie inainte sa te poti numi fotograf.
Dar, repet, sa nu ma pripesc sa judec. E posibil - putin probabil dar posibil - ca omul sa aiba talent (cei cu sapuniere) si sa surprinda un moment pe care unul cu scule de mii de euro, preocupat de jucaria lui, o sa il rateze, asa ca sunt mai temperat cand judec pe altii.

Accepti o parere critica si un sfat, venite din partea unuia care iti putea fi potential client ?
Daca da, iata ce vreau sa iti spun (valabil pentru toti cei din bransa asta sau orice alta meserie a celor care incearca sa vanda ceva) : apreciez mai mult un sfat, o explicatie, o mostra, decat o poveste (barfa) despre ce sapuniere avea x si y. Si mie imi vine sa o zic paia directa ca nici eu nu sunt perfect si tre sa arat ca am motz (desi stiu ca nu e intelept :) ) dar in fata calculatorului am timp sa reformulez, sa mai ajustez vorbele pe care le insir.

Regula numarul 1 - nu iti critica potentialii clienti chiar daca sti ca ai dreptate.
Pe miresici.ro ar merge sa incerci sa expui cateva fotografii pe care sa le poata compara si comunistele de acolo.
Si pana la urma iti pastrezi gandurile pentru tine daca vezi ca ele considera ca nu e nici o diferenta. E clar ca nu fac parte din nisa ta.
Sti cum e - nu toata lumea are ureche muzicala dar daca le mai servesti din cand in cand cate o bijuterie din portofoliul tau, poate ca in timp, cine trebuie, va incepe sa vada calitatea muncii si caracterului tau :).

P.S. Daca nu accepti parerea critica, atunci imi cer scuze.

#62
adryanna72

adryanna72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.10.2009
sunt si eu interesat de un fotograf pentru nunta unei colege. Imi puteti da un mesaj cu cateva preturi si chiar un link cu poze?

multumesc

#63
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
O scurta observatie pentru "fotografii de nunta" - puneti fratilor pretul la vedere.
Am incercat sa gasesc pentru nunta mea un fotograf. Toti, dar absolut toti carora le-am trimis mail, m-au invitat sa vorbim, sa bem cafele, sa povestim, insa cum ii intrebam "bine, bine, dar da-mi un interval cu preturile practicate de matale", brusc se rusinau, de parca banii erau pe ultimul loc.
Oameni buni, nu prea are nimeni timp sa mearga la enspe mii de cafele ca dupa aia sa afle ca pur si simplu nu-si permit. Ai o gramada de alte cacaturi de facut cand ai nunta. Puneti niste poze (facute de voi) pe site, puneti un interval de preturi cu care lucrati, omul isi face o idee si dupa aia se si intalneste cu voi.
Ii dau mail, de curiozitate, unui baiat, Daniel. Dupa ce ma rog de el 3 mailuri sa-mi zica ce pret cere pentru ce ofera, dupa ce ma invita la cafele si la vizionari de portofolii, catadicseste sa-mi zica ca el nu asigura decat foto, pentru intervalul 2000-2500 de euro, si singurii cameramani pe care are "curajul" sa mi-i recomande cer intre 1500 si 2200 de euro. Cum plata se facea din banii mei si nu din banii altora, si personal muncesc pentru bani, evident ca nici prin cap nu-mi trecea sa dau 15 salarii medii pe economie pentru o noapte de pozat si filmat. Ne-am scutit timpul amandurora.
In alta ordine de idei, stiu ca se gasesc snobi pentru orice pret. Insa putina decenta in stabilirea preturilor n-ar strica. Totusi, sunteti fotografi de nunti (cu toata consideratia), nu Nicolae Grigorescu, si faceti poze, nu tablouri. Insa, cum traim in economie de piata, ma inclin. Fiecare isi apreciaza munca cum crede.
Bafta in continuare, a fost o umila parere, mai mult sau mai putin on topic.

Edited by alexxxxx, 07 October 2009 - 14:27.


#64
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Preturile fotografilor sunt in general de la 200 la 2000 de euro. Tot in general, in functie de de platesti, aia primesti.

Aia care cer 2000 cu siguranta nu iau banii aia pentru "o noapte de pozat". Pentru "o noapte de pozat" se iau de obicei 200. Nu generaliza si nu calcula pretul unor servicii in salarii medii pe economie.

Nu toti care platesc peste 1000-1500 Euro pe fotograf sunt snobi. Mai sunt unii care stiu sa faca diferenta intre un pozar de o noapte si un fotograf care isi respecta munca. Nu prea am inteles fraza asta: "Totusi, sunteti fotografi de nunti (cu toata consideratia), nu Nicolae Grigorescu, si faceti poze, nu tablouri". Poate imi explici mai bine de ce ar trebui ca profesia de fotograf de nunta sa fie mai prejos decat altele...

Ca sa-ti elimin posibilele dileme, un fotograf de nunta care ia sa zicem 1500 Euro are in acel pret cam asa:
- lucreaza legal, cu firma, contract si toate cele. Asta il costa taxe catre statul nostru iubit + contabilitate, etc aproximativ vreo 500 Euro.
- amortizarea aparaturii, echipamentelor, softului il costa poate 200 Euro / eveniment.
- iti da si un album care poate are costuri de productie de 300-400 Euro minim (pentru ceva decent)
- pentru munca lui (aici punem talentul, ochiul artistic, poate cam 100 de ore de munca in care intra aproximativ 16 ore la eveniment + restul la procesare de fotografii, facut DVD-uri, slideshow-uri, albume, etc) mai raman cam ... ai ghicit, 500 Euro.

Deci daca are pe an 20-25 de evenimente (care sunt cam maximul, daca lucrezi 3 saptamani full time pentru una) are un venit lunar de aproape 800 Euro. Ti se pare exagerat? mie nu, avand in vedere ca un astfel de fotograf ar fi unul dintre cei buni.

E usor sa socotim totul in salarii medii pe economie, dar mai greu sa si gandim ceea ce afirmam.

#65
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nu generalizez, insa mi se pare normal sa calculez pretul serviciilor in salarii medii pe economie. Nu calculez pretul produselor raportat la salarii medii / venit mediu deoarece majoritatea sunt din import si deci in euro. E chestie de minima economie.
Sunt de acord ca nu toti cei care platesc 2000 de euro pe fotograf sunt snobi. Nici n-am afirmat asta, am afirmat doar ca se gasesc snobi pentru orice pret, pe principiul "vreau ce-i mai scump". Totodata sunt convins ca cel de 2500 se "deranjeaza" mai mult decat cel de 200, perfect adevarat. Tot aud de asta: fotograf care-si respecta munca. Toti ne respectam munca, si eu, si altii, nu doar pozarii. Cei care nu si-o respecta ies din joc in mod natural, intr-o societate capitalista.  
Nu vreau sa intru intr-o polemica pe aici, in mod evident sunt out-numbered, imi expuneam o simpla opinie. M-au frapat, in cautarile mele, ultra-pretiozitatea si ultra-secretosenia fotografilor cu care am venit in contact. Nu contest, poate nu sunt eu inclinat catre latura artistica a pozelor de nunta, mire+mireasa+rude, eventual poze "artistice" cu mirele ingenuncheat cavalereste in fata miresei, cu inelul in mana, sunt o fire mai pragmatica si lucrurile astea mi se par atat de false incat ma distreaza. Insa baietii aia care-mi prezentau poze o faceau cu o importanta deosebita, daca nu eram atent la subiect puteam sa jur ca-mi prezinta o teorie proprie de fizica cuantica. Si cand deschideai discutia de pret se rusinau de ziceai ca ala era ultimul aspect de discutat. La telefon auzeam numai "trebuie sa ne vedem, sa cream o oferta in functiile de nevoile dumneavoastra". Aveam  nevoie de un fotograf la nunta, care sa pozeze tot ce misca, ce mama dracu trebuie personalizat oameni buni? Oi fi eu mai ignorant, se prea poate...
Am vrut doar sa va dau un feedback, poate-l luati voi, tagma selecta a fotografilor, in considerare. N-o sa mai am nevoie de pozar, drept urmare postul meu este fara finalitate practica pentru mine. Doar sa prezint si un alt aspect al problemei, pe care l-am observat eu. Am toata consideratia pentru munca voastra, la fel cum am toata consideratia pentru orice munca bine prestata de oricine, insa, cel putin in opinia mea, este o munca semi-calificata, pe care o poate face oricine cu putin "ochi" si ceva mai multa dedicare pentru meserie, ceea ce nu creaza premizele infatuarii pe care am vazut-o la cei cu care am discutat eu. Vorbesc strict de fotografii de nunti. Pentru cei care au destula pasiune si destule "cojones" sa se duca si sa caute subiecte de fotografie, spectaculoase, nemaivazute, prin care sa aduca privitorului o bucatica de lume necunoscuta si nevazuta, in care subiectul sa conteze mai mult decat directia in care este indreptat flashul si mai presus de incadrarea mire-mireasa-nasi-popa, absolut toata admiratia mea. Ca exemplu, am fost la expozitiile de fotografie si am cumparat si albumul de fotografii de razboi al lui Adelin Petrisor. Acolo am avut ce vedea si admira.
Cu calculul tau prin care din 1500 de euro incasati fotograful ramane cu 500 da-mi voie sa nu fiu de acord. Nu-ti demonstrez matematic ca, in chiar cazul in care fotograful ar lucra legal, desi e un domeniu cu evaziune la greu, lui ii ramane mult mai mult.
Fiecare cu preferintele lui, inca o data specific ca n-am vrut sa atac pe nimeni si sper ca nu s-a simtit nimeni ofensat, n-am vrut sa atac pe nimeni personal. Doar o opinie personala, nu este nevoie s-o luati in considerare, sper doar sa vedeti si alta fata a problemei. Imi cer scuze in avans tuturor. Plus ca, o parte din afirmatiile de mai sus au fost facute pe experienta personala, pe baza a 5 cazuri, ceea ce reprezinta un esantion total nereprezentativ, deci o generalizare, procedeu cu care nu sunt de acord. Am vrut doar sa aduc o critica constructiva. Inca o data, scuze.

Edited by alexxxxx, 07 October 2009 - 19:52.


#66
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Alex, daca ar fi sa gandesc strict logic si pragmatic, ti-as da dreptate intr-o oarecare masura. However, la doi ani de zile dupa nunta, eu nu ma pot uita la filmul meu de nunta. Pentru ca e varza. Si cum nu mai pot repeta nunta, o sa am un rateu in viata pe care nu o sa-l pot repara niciodata. Chestia asta conteaza - cam o data pe an, cand vine aniversarea nuntii noastre - al naibii de tare.

In alta ordine de idei, permitem insa sa cred ca nu prea ai gasit ce trebuia daca imaginile cu care fotografii se laudau presupuneau un mire ingenuchiat romantic in fata miresei.

Iar chestia cu munca semi calificata, daca te uiti la ce fac cei cu adevarat buni in domeniu, suna mai degraba ca un mod de evacuare a nervilor pe care ti i-au creeat "pretiosii" cu care ai avut norocul sa discuti.

Edited by miromulus, 08 October 2009 - 02:32.


#67
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 markator, on 6th October 2009, 20:03, said:

Pe miresici.ro ar merge sa incerci sa expui cateva fotografii pe care sa le poata compara si comunistele de acolo.
Si pana la urma iti pastrezi gandurile pentru tine daca vezi ca ele considera ca nu e nici o diferenta. E clar ca nu fac parte din nisa ta.
Sti cum e - nu toata lumea are ureche muzicala dar daca le mai servesti din cand in cand cate o bijuterie din portofoliul tau, poate ca in timp, cine trebuie, va incepe sa vada calitatea muncii si caracterului tau :).

P.S. Daca nu accepti parerea critica, atunci imi cer scuze.

Daca te-ai referit la mine, dau un mic raspuns, cu intarzirere, ce e drept, deoarece tastez de la servici (localitatea mea nu mai e deservita de RTC, deoarece... s-a furat cablul dintre localitati :D ).
Pe miresici.ro daca pui o poza, erapid stearsa si mai primesti si "infractiune"- asa e acolo. Daca dau link la ceva, automat se sterge. Parerea critica e oricand binevenita, datorita criticii (nu neaparat de pe forum) am investit ceva banuti anul asta in foto (si inca nu am terminat, dar daca astia ne mai ameninta si cu diminuarea salariului...).
Totusi, in zona mea NU poti sa vii cu preturi bombastice la foto (sau video SD) deoarece ti se intoarce rapid spatele. Cand le-am spus unor persoane de la ce tarif plec- credeti ca m-au mai sunat?! Ei, as... La noi se cauta cat mai ieftin, insa cat mai bun. Deci persoana importanta din familia mea (ruda) a vrut filmare cu 150 euro (abia-abia s-a ajuns la 200) iar foto cu 5 mil nuscate poze in album, iar de pozat- a tras ala toaaaata noaptea- parca am mai explicat. Ei bine, cand om care are mbw, ditamai apartamentul si firma proprie, destul de cunoscuta- face asa ceva, ce pretentii mai ai de la un om simplu, cu un salar modest? Si mai ales la noi in NT preturile sunt f mici la foto, insa toti se asteapta la fotografii de vis. Nu mai zic de faptul ca inca se mai practica "la doua maini"... 8 mil pachet foto-video, poze direct din aparat scoase la laborator foto etc.
I rest my case.

#68
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004

 miromulus, on 8th October 2009, 03:25, said:

Alex, daca ar fi sa gandesc strict logic si pragmatic, ti-as da dreptate intr-o oarecare masura. However, la doi ani de zile dupa nunta, eu nu ma pot uita la filmul meu de nunta. Pentru ca e varza. Si cum nu mai pot repeta nunta, o sa am un rateu in viata pe care nu o sa-l pot repara niciodata. Chestia asta conteaza - cam o data pe an, cand vine aniversarea nuntii noastre - al naibii de tare.

In alta ordine de idei, permitem insa sa cred ca nu prea ai gasit ce trebuia daca imaginile cu care fotografii se laudau presupuneau un mire ingenuchiat romantic in fata miresei.

Iar chestia cu munca semi calificata, daca te uiti la ce fac cei cu adevarat buni in domeniu, suna mai degraba ca un mod de evacuare a nervilor pe care ti i-au creeat "pretiosii" cu care ai avut norocul sa discuti.

Da, trebuie sa recunosc, mi-am evacuat putin nervii privitor la fotografi, sunt convins ca sunt multi de treaba, de altfel ca si cel pe care l-am gasit pentru nunta mea. Insa dupa ce am dat peste 5 inteligenti consecutiv, care fiecare imi arata pozele de care era foarte mandri - mirele ingenuncheat romantic in fata miresei era o metafora, sunt aceleasi cadre pe care le vad la toti - pe scari la ateneu, in nu stiu ce amfiteatru de la medicina parca, el uitandu-se indiferent intr-o parte si ea in cealalta, o fotografie alb-negru cu ei in zare, cu putin blur, ei alergand unul spre altul, ea dupa un stalp (coloana) uitandu-se languros la el, verighetele pe orhidee, trandafiri, etc, sunt convins ca stii despre ce vorbesc, si fiecare era convins ca e super-original si un artist inascut, m-am convins. Toti erau foarte mandri de talentul lor artistic, eu vazand aceleasi fotografii la toti. Bine, poate n-am eu ochiul format, se prea poate...Cum se prea poate sa fi dat peste "artistii" nepotriviti - desi am luat toata gama de la 300 la 2500 de euro.
Eu mi-am dorit niste fotografii corecte, bine incadrate, bine expuse, momente prinse la timp, iar fotograful pe care l-am ales mi le-a oferit. In rest, procesare, mi-o pot face si singur, in "tinerete" am lucrat destul cu Photoshop-ul.
In rest, bafta la toata lumea, sper ca nu s-a suparat nimeni iremediabil :).

#69
markator

markator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2009

 Lucian_M, on 8th October 2009, 08:25, said:

Daca te-ai referit la mine, dau un mic raspuns, cu intarzirere, ce e drept, deoarece tastez de la servici (localitatea mea nu mai e deservita de RTC, deoarece... s-a furat cablul dintre localitati :D ).
Pe miresici.ro daca pui o poza, erapid stearsa si mai primesti si "infractiune"- asa e acolo. Daca dau link la ceva, automat se sterge. Parerea critica e oricand binevenita, datorita criticii (nu neaparat de pe forum) am investit ceva banuti anul asta in foto (si inca nu am terminat, dar daca astia ne mai ameninta si cu diminuarea salariului...).
Totusi, in zona mea NU poti sa vii cu preturi bombastice la foto (sau video SD) deoarece ti se intoarce rapid spatele. Cand le-am spus unor persoane de la ce tarif plec- credeti ca m-au mai sunat?! Ei, as... La noi se cauta cat mai ieftin, insa cat mai bun. Deci persoana importanta din familia mea (ruda) a vrut filmare cu 150 euro (abia-abia s-a ajuns la 200) iar foto cu 5 mil nuscate poze in album, iar de pozat- a tras ala toaaaata noaptea- parca am mai explicat. Ei bine, cand om care are mbw, ditamai apartamentul si firma proprie, destul de cunoscuta- face asa ceva, ce pretentii mai ai de la un om simplu, cu un salar modest? Si mai ales la noi in NT preturile sunt f mici la foto, insa toti se asteapta la fotografii de vis. Nu mai zic de faptul ca inca se mai practica "la doua maini"... 8 mil pachet foto-video, poze direct din aparat scoase la laborator foto etc.
I rest my case.

Salut, da, ti-am raspuns.

Pai ce sa mai zic, si in bransa mea e competitie. Tot timpul se gaseste careva care va face orice ca sa puna mana pe clienti si uneori prin metode nu tocmai ortodoxe. Tot ce pot face e sa oftez, sa ma enervez, sa lucrez si eu pe bani putini, sa caut solutii. Asta e, n-avem ce face cata vreme e competitie. Doar sa speram la cat mai mult de lucru (si profituri evident)
Un lucru e sigur - e mai greu de cand clientii sunt sefii nostri, decat era cand sefii erau directorii de la firma.

#70
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Alexxxxx, ma pui sa-ti fac calcule exacte. Tu vorbesti pe langa, te-ai intalnit probabil cu vreo 5 dintre miile de "pozari" care fac mirese in palma si generalizezi. Afla ca sunt si vreo 5% fotografi in toti "pozarii" astia de nunta. Nu trebuie sa merg pe front ca Adelin Petrisor sa fac ceva bun. Exista in toate domeniile uscaturi, lucruri mediocre, etc. Apropo de infatuare, cam cum ti se par fatucile de la ghiseul bancii, sau mai rau, consultantii de credite, care zici ca-s Dumnezeu pe pamant, ei fiind in realitate de cele mai multe ori niste proaspeti absolventi, ridicati la rang de "director" peste 3 oameni? Nu doar in tagma fotografilor de nunta se intampla asta, ci in orice alt domeniu. Asa ca nu mai aruca noroi spre fotografii de nunta.

Acum sa revenim la calculele alea, ca vad ca ai indoieli. Luam suma de 1500 Euro ca referinta. Suma asta e cat plateste clientul pentru serviciul fotografic. Presupunem ca fotograful are 25 de nunti intr-un an.

Hai sa vedem cum stam: din 1500 scadem TVA: 1500 - 240 = 1260 Euro. La acesti 1260 Euro se aplica impozitul pe venit, sau mai nou forfetar, care inseamna orice de la 3% in sus. Sa zicem ca ramanem la 3%, deci raman 1222.

Din cei 1222 scadem cheltuielile:
- benzina (sa zicem 10 Euro)
- telefoane, curent, gaz, hosting pentru site, o chirie de sediu si alte maruntisuri: aproximativ 150 Euro MINIM (daca sediul asta e intr-un apartament de 2 camere)...
- Album de calitate buna, costa minim 200 Euro. La 1500 platiti de client nu poti sa vii cu albume de 50ron.
- print-uri profesionale pentru album, sa zicem un 60 Euro.
- amortizarea unei aparaturi de MINIM 10.000 Euro, in 3 ani, cu 25 de nunti pe an inseamna inca 135 Euro

Tragem linie si adunam: cheltuieli cu materiale, amortizari si altele: 555 Euro. Deci din aia 1222 raman fix 667 Euro. Astia sunt inca banii firmei. Pentru ca ei sa devina banii fotografului, se mai scade un amarat de 16% impozit pe dividend si raman 560 Euro.

Vorbim de o suma de 560 Euro pentru o munca de aproximativ 100 de ore (caci asta a ramas nesocotita). Asta inseamna echivalentul unui salariu de  Tine cont ca fotografii care cer 1500+ Euro sunt printre cei mai buni in tara si de multe ori la banii astia ai 2 fotografi. Tine cont ca in alte tari, fotografii la acelasi nivel cer cam 3000+ Euro si au cam aceleasi costuri fixe ca si aici, diferenta e ca lor le ramane mai mult pentru MUNCA lor.

Asadar...economie simpla mon-cher.


Desigur ca se poate si mai ieftin la 200 Euro:
- Se cumpara cu 1000 Euro aparat entry level + blitz si se merge la nunta cu ideea ca se trage in format JPG, sa incapa pe card cele 1500 de poze. Se da cu blitz indiferent de situatie, ca sigur iese "expusa bine" poza. Nu conteaza umbre, lumini, efectul de pestera al bisericii, etc. Sa se vada popa cu mirii.
- se fac niste prelucrari kitschoase in inca 8 ore de munca, fotografiile se pun pe DVD si a 3-a zi se livreaza clientului: promptitudine si profesionalism.
- se cere mirilor sa asigure transport pentru ca nu este masina disponibila pentru job-ul acesta, sau, dupa caz, benzina e scumpa.
- se printeaza fotografii: 100 de bucati 10x15 cu un cost de 15 Euro, care se asambleaza frumos intr-un album la fel de scump. Costuri pentru fotograf: 50 Euro (cu tot cu amortizarea aparaturii "profesionale", profit 150 Euro).

Mult mai simplu.

Exista si variante intermediare, desigur. Exista si situatii in care un fotograf bun este la inceput si merge pe preturi f. mici ca sa intre pe piata (caz in care mirii au un mare noroc, sa primeasca un produs bun, la pret de dumping). Dar daca vorbim de oameni care fac asta de ani de zile, pretul cam spune la ce sa te astepti de la fiecare. Lasam la o parte rautatile legate de mandrie, laudarosenie, arta si alte chestii.


A, si apropo de lipsa informatiilor pe site-uri, texte ca "haideti sa ne intalnim", sunt de acord cu tine.

Eu personal am preturile pe site, impreuna cu toate informatiile necesare. Nu am timp de intalniri si cafele nici eu, cum probabil nici mirii nu au, pentru a afla la urma ca pretul este X si ei de fapt cauta ceva de 3 ori mai ieftin. Daca imi cere cineva o oferta de preturi pe mail, ii trimit oferta detaliata si daca vrea mai multe, ne intalnim si discutam detaliile.

Cred ca cei mai multi nu pun preturile pe site-uri din 2 motive principale:
- unii considera ca multi potentiali clienti ar renunta din start pe motiv de pret, pentru ca vad doar pretul si nu compara pretul cu produsul primit (calitatea fotografiilor, etc) - cazul serviciilor mai scumpe
- altii o fac pentru ca simt ca daca stau de vorba cu clientul il pot convinge mai bine decat o poate face o oferta pe hartie.

Din pacate, cei mai multi miri isi aleg serviciile astea pe baza pretului si a ofertei pe hartie, nu pe baza compararii produselor si serviciilor. Multi compara numarul de poze, numarul de copii ale DVD-urilor si cate poze 10x15 primesc. Nu se gandesc ca astea nu au nicio valoare daca sunt niste porcarii.

#71
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Raspuns argumentat, trebuie sa recunosc. Calcul clar, insa, in opinia mea, bazat pe niste fapte putin exagerate. Adica tu asumi ca din aia 1500 de euro se plateste o firma cu 1 angajat (PFA, probabil), platitor de TVA si care si-a inchiriat pentru activitatea lui de fotograf o data la 2 saptamani un sediu.
In primul rand, nu stiu de ce ai bagat TVA-ul in discutie. Nu vad de ce ca fotograf care ceri 1500 de euro (vorbesc general) sa alegi sa fii platitor de tva. Calculul tau e corect, insa in mod evident e vorba de prost management. Daca ai sediu, atunci te asociezi mai multi fotografi, ca sa nu platesti toate cheltuielile singur. Daca lucrezi singur, la ce-ti mai trebuie sediu, lucrezi de acasa, de la calculator. Pentru treburile marunte angajezi negrisori. In mod evident daca esti bun, si ai un pret mai competitiv, ai mai mult de 25 de nunti pe an.. Aparatura de 10000 de euro din care nu mai recuperezi nimic in 3 ani? Se poate, cred.
Nu am studii economice, insa daca un prestator de servicii care incaseaza 3000 E/luna ramane cu 1000 atunci in mod sigur e vorba de organizare proasta.
Inteleg ca tu imi spui ca, pentru pozele alea de 1500 de euro, cineva sta 3 saptamani 8h/zi sa prelucreze la ele? Atunci iarasi avem o problema, cred: ori pozele sunt facute prost si necesita multa prelucrare ori fotograful e slow la prelucrare. Sau, iarasi, sunt eu prea ignorant si nu inteleg niste lucruri. Se prea poate si asta.

5% fotografi intre pozari de nunta mi se pare verosimil. Corespunde cu ce am constatat si eu. Am aruncat cu noroi in 95%. Acelasi lucru il fac si cu minoritatea conlocuitoare, desi si printre ei sunt oameni de treaba, si deci nu e corect. O comunitate trebuie sa-si rezolve problemele intern.

Evident ca majoritatea celor care se insoara iau in considerare in primul rand pretul. Nu mi se pare nimic de blamat pe-aici. Fotografii, mare parte din ei, vad ca o fac. Eu, personal, cand vad ceva de vanzare ma intereseaza si cat costa. Degeaba iti faci un site in care te lauzi cat de bun si de profesionist esti, daca nu pui pretul. Degeaba faci un site unde spui ca poti sa faci cate in luna si in stele, ca tine mai sunt o gramada, deci conteaza si la ce pret imi oferi ceea ce-mi oferi.
Ii scriu baiatului cu 2500 de euro ca imi place ce-am vazut insa vreau sa stiu cat costa toata afacerea. Raspuns: "Cu drag vin la nunta voastra insa please nu-mi cere preturi pe mail. Prefer sa bem impreuna 10 cafele si sa povestim fata in fata tot ce e de povestit." Mda, sa beau o cafea cu baiatul ala era tot ce-mi doream, cand eu nu-mi mai vedeam capul e treburi...

Am vazut si portofolii. Total neinteresante si nerelevante. De ce? Pai evident ca ala isi pune in portofoliu cele mai bune poze din cele enspe pe care le-a pozat. Si pentru portofoliu bineinteles ca sta si o ora si le face calumea. Cand mi-am ales fotograf, l-am pus pe ala sa-mi arate pozele neprelucrate de la ultima nunta pozata de el. Bineinteles ca erau si multe rebuturi, insa am decis ca procentul de poze ok era bun.

Oricum, ma bucura ca mai sunt si fotografi cu capul  pe umeri. Raman insa la parerea ca, daca n-ar fi vorba de santajul emotional cu "nu mai poti sa repeti nunta, asa ca nu risca si ia-ti cel mai scump fotograf pe care ti-l permiti", altele ar fi preturile.
Bafta!

#72
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
TVA-ul intra in discutie pentru ca mai nou, din cate stiu nu mai poti sa-ti faci firma fara TVA.

De acord cu tine ca se mai pot reduce din cheltuieli. Hai sa scadem chiria aia de 100 Euro / nunta (asta ar presupune un 200 Euro / luna daca ai 25 de nunti). Hai sa zicem ca vorbim de PFA si atunci se mai scad din cheltuieli inca vro 200 Euro. Tot raman 1200. Nici intr-un caz nu ajungi la 200-300.

Cat despre orele lucrate, treaba din punctul meu de vedere e cam asa:
- participare la eveniment: 16 ore (asta daca nu e in alt oras si mai pui si timpul petrecut pe drum)
- backup-uri, descarcat de carduri, etc: 2-3 ore
- selectie de fotografii 10-20 de ore
- prelucare de baza la toate fotografiile de livrat: 20-30 de ore
- design de album 5-10 ore
- asamblare album (daca nu e digital) 5-10 ore
- un slideshow: 8-10 ore (daca il faci cum trebuie pus pe muzica, corelat ce e in melodia aia cu imaginile, nu cu 2 click-uri)
- discutii cu clientii (de exemplu pentru o validare de design de album / eventuale modificari daca vor, sau poate iti dau ei o lista de fotografii favorite, etc) sa zicem 3-4 ore
- scris DVD-uri, facut coperti, etc: 1 ora
- livrare: 1-2 ore

Ies cam 90-100 in total. Si asta pentru un serviciu fara retusari avansate, chestii fancy, etc. Nu e vorba ca e incet fotograful, e diferenta intre a face ceva de calitate si a face ceva mediocru. Calitatea cere timp. Nu e nimic exagerat aici. 10.000 Euro pentru aparatura nu-ti ajung daca vrei sa iei chestii de top. Pune doar un calculator bun + soft si ai deja vreo 4000-5000 Euro. Un body profesional e cam pe la 3000-4000 Euro. Si nu mergi cu unul, iti trebuie si ceva de rezerva. Cam orice obiectiv profesional este intre 1000 si 2000 Euro. Ca fotograf de top (ca asa se presupune ca e un fotograf care cere peste 1000 Euro la noi) trebuie sa oferi calitate. Nu merge sa te duci la nunta cu chestii jenante. Nu mai adaug aici ca unii merg cu studio-uri mobile dupa ei, sau folosesc blitz-uri off-camera, etc. 4 blitz-uri costa cam 2000 Euro (daca zicem de blitz-uri Canon sa zicem). Mai pune si niste triggere radio pentru ele si mai pui 1000. Se aduna....

Nu e exagerat ce spun eu, in unele cazuri cifrele sunt chiar mai mari. Desigur, in altele sunt mai mici. Eu am dat doar un exemplu oarecare, sa se vada ca 1500 Euro nu inseamna ca vine cineva si ia banii aia pentru o noapte de munca, cum gresit cred multi. Daca ar fi asa simplu, ar face toata lumea asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate