Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fotograful pentru nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
scule proaste (nikon D70+50mm 1.8), nunta din 2006(!), fara sedinta foto (in ro 90% dintre fotografi sunt specializati doar pe sedinte), nu este prezent nicaieri  prin topuri:

oricine are o mare pasiune pentru fotografie poate realiza adevarate capodopere cu echipament modest.

nu va urez sa aveti $ pentru a va permite album de 50cm cu coperta haurita.. ci doar lumina buna si momente frumoase, reale.

Imi pare rau, daca vrei sa postezi niste fotografii ar fi ideal, insa ce faci tu se numeste reclama. Link-urile catre alte site-uri, blog-uri nu sunt permise de regulament. Sunt multe categorii de oameni care intra pe forum, si ce care isi fac pozele cu prietenii amatori si cei care ar plati si 2000 de euro pentru un album profsionist. Fiecare alege dupa preferinte si buget. Si incearca sa elimini pe cat posibil ironiile.

Edited by Astrul, 09 February 2009 - 06:12.


#38
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Ok! Deci cine mai doreste sa ne impartaseasca experiente legate de fotografi? Pot fi si placute si neplacute.

Edited by Astrul, 10 February 2009 - 04:36.


#39
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Am avut ocazia sa intalnesc fel de fel de persoane si din randul fotografilor si din randul mirilor. Fiind fotograf cu vechime imi place sa vad ceva frumos, artistic si cu stil. Vorbind de fotografi am intalnit in mai multe situatii modelul de Cameraman cu aparat foto, adica in timp ce filmeaza mai "trage" si o poza, sau pune camera video pe stop si face o suita de fotografii de moare asistenta. Cine vrea sa angajeze unul care face doua de-o data, mai bine sa mai stranga un ban si sa aiba o amintire placuta mai tarziu. Diferentele sunt mari si intre fotografi, unii intra intr-un oarecare automatism si nu-i mai intereseaza si alte moduri de abordare a nuntii/evenimentului. Alegerea fotografului se face in mare parte dupa bani, cati dintre noi au stiut inainte de nunta cat de mult conteaza 100 de foto bune decat 1000 proaste ? Era un amic pe forum si spunea ca ar face poze la nunta pe gratis, doar ca sa aiba si el un portofoliu sa-l arate la cei la care s-a angajat in vara ca le face poze .....  :ciocan:
Un fotograf se alege foarte usor in urma discutiei si a portofoliului. Comentariile lui pe marginea fotografiilor din portofoliu pot fi un bun punct de plecare si o sa aveti timp suficient sa va dati seama daca vorbeste in cunostinta de cauza sau nu.
Tot se vorbea mai sus despre sume de peste 500E / nunta, eu zic ca astfel de persoane isi angajeaza nu una, poate 2-3 persoane care sa se ocupe de fotografii fiindca un singur fotograf nu prinde chiar 100% dintr-un eveniment. Pe aceeasi idee se merge si cand se angajeaza 2 cameramani.

#40
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am avut nunta in iulie 2004. Vreme frumoasa, insa dupa amiaza, la inhobotat (aproape de sfarsit), a tarait un pic (cer frumos insa). Pozele au iesit f naspa, culori nasoale, fundal intunecat. Aparat- minolta pe film, cine filma (panasonic m9000) facea si poze. La local a venit un baietas- nefericita alegere. Tortul nu l-a prins, era afara cu o fata. De poze destul de nemultumit- mai ales ca au fost 9x13 cm.
Video fara prelucrare- casete vhs, calitate destul de ok. Nu le-am tras inca pe dvd.
Muzica- BETON. Am avut niste tigani (dar stilati). Nu s-a cantat decat 1-2 manele, in rest- n-am avut ce comenta. Erau 6 in formatie, din care cantau 3.
Bautura si mancare- excelente.
Nashul- scratar, pusca mea, dar daca altii m-au lasat balta, o fo bun si ala.

Revenind la fotograf, noroc de cumnata-miu de a mai facut poze cu o digitala mica (a mea), de am avut ceva suplimentar. Nu stiam atunci mare lucru de fotografie, am luat fara sa am habar de nimic. Si eu mai merg la nunti, insa niciodata n-am facut misto de miri sau sa le dau poze nasoale. De obicei ma intalnesc cu mirii, le arat micul meu portofoliu (album foto cu pozele mele si cateva slide-uri). Nu sunt ca altii cu preturi de zute (de la radio ZU) de euro, nici nu sparg piata, nici nu-mi bat joc de mine. Oamenilor le place si ma apreciaza. Am prins nunti doar ca "trimis"- adica a prins un coleg nunta si m-a trimis sa fac pozele, eu insistand sa le fac cu aparatul meu. Aud dupa ceva timp (nasa mare era preuteasa, le-am facut poze pe hartie multe in timpul nuntii) ca le-au placut pozele digitale la nebunie. Consider ca important e sa fie multumiti cei din centrul atentiei- mirii in special, nasii in secundar, apoi socrii si neamurile.
Nu apreciez si nu fotografiez murdaritul cu tort- le si spun asta mirilor cand ajungem la local, dupa sedinta foto. Majoritatea se conformeaza, spunand ca nici ei nu apreciaza acest "obicei".
Daca ar fi sa dau timpul inapoi- DA, as cauta un fotograf bun (nu de ordinul sute de euro) si mi-as prelucra singur pozele digitale. Sa vedem ce o mai fi dupa postul asta (post religios, fireste).

#41
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Nu va lasati pacaliti insa nici de preturile mari " e scump , trebuie sa fie bun..." si nici de albumele de prezentare. Sunt fotografi care pleaca de la filosofia ca daca cere mult va fi considerat pro. Albumele de prezentare se fac din mii de poze, evident cele mai reusite. Cereti sa vi se arate TOATE pozele de la o nunta si daca se poate neprelucrate. Daca arata cat de cat neprelucrate inseamna ca omul are ceva habar si nu trage pe Automat. Daca esti un meserias bun esti solicitat si daca esti solicitat mai tot timpul vei avea ceva de aratat, altceva decat superdichisitul (si poate plagiatul) album de prezentare.
Aparatele conteaza dar nu insemna TOT. Se pot face fotografii superbe si cu modele iesite din fabricatie ...
Feriti-va de struto-camile  fotograf cameraman in unul ...
Incheiati contract cu teremni si conditii clare...
NU va sfiiti sa intrebati, intrebati si intrebati....
Atentie la TEPE. Exemplu dintr-o oferta tentanta : FOTOGRAFIEREA DIGITALA GRATUITA dupa ceva insistente si intrebari mai la subiect omul recunoaste ca pt el fotografierea digitala gratuita insemna de fapt scanarea filmului (cu scanerul lui flatbad de la domiciliu) el avand ap. pe film, insa uita sa omita ca filmele, negativele se primesc numai contracost suplimentar.
Au fost cazuri in care miri au primit CD cu poze cu watermark pe ele si daca le vroiau normale trebuia sa mai scoata un ban. UN alte exemplu patit de mine. Vine clientul cu caseta VHS sa-l transfer pe DVD. SPun pretul/ora "Scump doumnu scump, dincolo e mai ieftin..." si pleaca Vine dupa 2 saptamani plangand:" Nu puteti vb cu domnu de la concurenta sa-mi dea caseta ? ca uite pretul spus de el (mai eftin ca la mine) era numai pt captura in calculator, apoi un alt pret pt randare DVD apoi un alt pret pt scrierea dvd ..." si uite asa a ajuns clientul vanator de chilipiruri la pret peste dublu
Deci intrebati intrebati si intrebati
Trebuie insa atins si persoanle de pe cealalta parte a baricadei adica mirii ... Daca sunt reticenti (cum am vazut mai sus, pe mine nu ma fotografia) daca nu au rabdare, daca nu asculta (nu ma mut mai incolo 2 pasi ca nu vreau, degeaba in fundal sta tantos un tomberon de gunoi) si cel mai bun fotograf isi va pierde cumpatul si dupa cateva esecuri isi va baga ceva in pretentiile mirilor si le va face pe plac chiar daca nu o sa iasa ca lumea, numai sa scape, apoi daca mirii comenteaza ceva va putea replica "eu vam spus dar nu mati ascultat..." si evident tot fotograful va fi de vina ca nu a insistat. Toate miresele viseaza la albume foto inedite dar foarte putine sunt dispuse sa si acorde timp pentru plimbari intre mai multe locatii, numai ei cu echipa de fotografi. Daca vreti ceva inedit putei sa vb cu fotograful si cameramanul la o sedinta foto/video dupa nunta la care mai imbracati odata hainele de sarbatoare si o dupamasa intreaga faceti album foto INEDIT. Afara se poarte moda asta si se numeste "trash that dress" [ https://player.vimeo.com/video/1815274 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] merita vazute aceste clipuri sa va faceti o idee cam ce ar putea fi inedit si desi e video va puteti imagina si ce poze au iesit de acolo.Evident toate aceste amintiri costa bani in plus

#42
konijiro

konijiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 10.05.2004
Am avut nuntain noiembrie 2008, si am apelat (printr-un prieten care avusese si el nunta in vara lui 2008) la Daniel Chindea.

Ne-am placut de la inceput si am semnat contractul.

Nunta a fost la Varna. A venit cu o zi inainte de civila, insotit de un asistent, s-a dus prin oras sa gaseasca locatii pentru a face poze cu noi. Pana la urma, am facut o sedinta foto pe plaja, ca asa am vrut noi.

Per total, am fost amandoi extrem de multumiti. Am avut poze de la civila/biserica/petrecere, plus cele de la sesiunea foto de dupa civila.

Un tip deosebit, pentru ca stie sa te faca sa te simti bine si sa te destinzi, asta e cu multi oameni o problema, daca nu esti destins in fata aparatului, pozele ies ca naiba.

Albumul final a fost tiparit (deci nu poze lipite pe carton), cu o diagonala undeva la 45 cm, as spune, si cu o coperta foarte solida. Si am primit si restul pozelor de la nunta, undeva la 1500 de fotografii, cu totul.

Am realizat abia cand am vazut albumul cat de importante sunt pozele de la nunta. DVD-ul l-am pus o singura data, cand a venit maica-mea in vizita, dar de poze nu ma mai satur :)

#43
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002

View Postkonijiro, on May 2 2009, 15:03, said:

DVD-ul l-am pus o singura data, cand a venit maica-mea in vizita, dar de poze nu ma mai satur :)
Te cred ca nu prea ti-a placut DVD-ul. Nici eu n-am inteles de ce colaboreaza cu cineva slabut pe video (in cazul in care ati ales pachet). Am vazut cateva filmari de la parada mireselor, eveniment maricel cu el drept co-organizator si mi s-a parut cam mare diferenta de nivel profesional.

#44
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

View PostLucian_M, on Mar 19 2009, 00:22, said:

DA, as cauta un fotograf bun (nu de ordinul sute de euro) si mi-as prelucra singur pozele digitale.

Scuze, dar aici nu inteleg eu ceva, cum adica bun dar nu la sute de euro? Eu sub 300-350 de euro (in Timisoara) nu prea am vazut nimic bun, cel mult decent!

Iar despre prelucrare, nu stiu ce sa zic, eu fac prelucrarea personal sau colaborez cu cineva de care stiu ca e foarte bun in Photoshop si lucreaza exact cum imi doresc, in nici un caz n-as lasa clientul sa imi prelucreze cadrele, no way!

#45
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
De ce trebuie sa fii neaparat "foarte bun" in PS? Chiar asa de naspa ies unele cadre de trebuie sa le prelucrezi excesiv? Si inca ceva: nuntile au ajuns un mijloc excelent de a se cere bani multi, uneori mai mult decat ar face, unr clienti dispusi sa cheltuiasca in exces pentru niste amintiri. Da, imi vor sari multi in cap, DAR: nu e prost ala care cere, ci ala care da. Cand e vorba de nunta de bastani, poti cere 500 euro doar pentru materialul digital, prelucrat sau nu. ar cand e vorba de o nunta normala, fara pretentii exagerate, si nu ai nimic in ziua aia prins, ca deh, se mai intampla, te increzi in mandrie si ceri tot 500 sau il servesti pe om cu 2-300 euro, facand totusi o treaba buna? Eu nu pot sa-i cojesc pe oameni in asa hal- bine, nici nu-s persoana ultra-cunoscuta prin zona, insa nici oamenii nu sunt dispusi sa plateasca cine stie cati bani pentru cateva poze. Depinde si de piata. Te acomodezi sau stai cu nasul pe sus. Atata timp cat am pe unul prin zona la o firma de cablu care filmeaza si pozeaza cu camere digitale de la altex, le face alora poze pe un cd (cu sapuniera) si la filmare le trage 2-3 ore pe mini-dv si apoi pe dvd, fara nicio prelucrare cat de cat si le cere 2-3 milioane (pozele le face gratis), eu daca cer la partea foto 100 euro deja sunt absurd, nu prea ma cauta lumea. Vino tu pe aici cu 500 euro si poti face poze mai tari ca oricine vrei tu, daca iti da cineva banii aia doar la FOTO, nu mai zic nimic de partea video, alte 5-600 euro, ma castrez si arunc jucariile la caine. Si crede-ma, sunt destui oameni cu bani. Dar daca ceri un pret mare- NU te baga nimeni in seama. Zice lumea cate cauta, iti ia numarul de telefon si s-o crezi tu ca te mai suna.

#46
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Luciane, aici trebuie sa te contrazic eu.
Oriunde in lumea asta calitatea costa.Unii fotografi, lucreaza ieftin pentru ca folosesc aparatura ieftina - si in cele mai multe cazuri NU aparatura ii limiteaza ci cunostintele lor, pasiunea, talentul....etc.
Daca e obligatorie editarea? Tu zici ca nu.Eu zic ca da. Asta pentru ca, daca vrei sa predai un material de calitate munca de fotograf nu se opreste la a lua niste cadre ci implica toata munca de pana la rezultatul final.Ca o paranteza iti spun ca editarea se facea si la fotografia pe film prin diferite mijloace, nu se developa pur si simplu (asta la cine facea calitate).

Evident, pretul, in general reflecta si zona in care se presteaza serviciile.Aceeasi calitate care in Bucuresti costa 6-700 euro, in Moldova poate costa 300-400 -  insa trebuie sa ai si ce oferi de banii aia. Evident, nimeni nu va plati 300 euro pe niste poze pe care i le poate face un taximetrist cu 3 milioane.Dar va fi dispus sa plateasca daca imaginile oferite seunt deosebite.

Piata din romania are mai multe segmente.Segmentul super ieftin -  unde in general se practica tarife foarte mici si calitate foarte mica; este o piata foarte dezvoltata, au ajus sa faca poze la nunti taximetristii, ba chiar am auzit de lautari....Segmentul mediu (ca pret) e undeva intre 300 si 700 euro -  aici gasesti persoane care au tangenta cu fotografia, obtin rezultate bune si foarte bune -  insa in multe cazuri sunt ori la inceput in aceasta ramura, ori intr-o zona foarte saraca.Acest segment e in plina dezvoltare, multi ajung in cativa ani sa treaca la segmentul superior. Segmentul supreprofi(daca-lpot numi asa)  -  aici avem de-a face in general cu fotografi FOARTE buni, care lucreaza la preturi considerate exagerate(de unii) si au clienti destul de multi(din cate stiu eu).Aici avem nume foarte cunoscute cum ar fi Adi Popescu,Carciumaru, Prajitura...etc (scuze ca nu-i pot enumera pe toti).

Fiecare client, cu bani sau nu, poate sa decida cat pret pune pe amintirile sale.

#47
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

Quote

De ce trebuie sa fii neaparat "foarte bun" in PS? Chiar asa de naspa ies unele cadre de trebuie sa le prelucrezi excesiv?

Pentru 99% din populatie cadrele sunt perfect utilizabile direct din camera, n-am zis nici de prelucrare excesiva, dimpotriva, exact cat sa ajung la rezultatul pe care il doresc fara sa para de fapt prelucrate deloc.

Quote

eu daca cer la partea foto 100 euro deja sunt absurd, nu prea ma cauta lumea

Este o alta nisa de clienti pe care eu, sincer, nici nu mi-o doresc - clientii care vor foto/film doar fiindca asta e regula, nu fiindca vor cu adevarat amintiri deosebite - e logic ca daca lucrezi cu genul asta n-o sa reusesti niciodata sa le iei multi bani... (ma refer in general, nu la tine).

Nici macar nu are legatura cu situatia materiala a clientului, oricum la o nunta investitia e mare indiferent ce faci, unii dau mii de euro pe rochii de mireasa kitschoase dar daca le zici 500 de euro foto fac infarct :) iar eu in cazul asta prefer sa nu lucrez cu ei.

Quote

nu e prost ala care cere, ci ala care da

Cam tot reply-ul tau da de inteles ca daca ceri mai mult de 100 de euro sau pe-acolo, practic iti tzepuiesti clientii! N-am avut niciodata senzatia asta, nici eu si nici clientii mei.

Exista niste diferente intre fotografi, de exemplu unii care nu traiesc din asta ci doar mai fac un ban de-o ciorba in weekend si au o investitie in echipament minima isi permit sa livreze poze la gramada sau film la metru pe 2-300 de lei tot. Te asigur ca unul care are 5-6000 de euro in scule sau mai mult nu va merge pe bani de nimic pur si simplu pentru ca nu este rentabil! AIci nu ma refer la figuranti care si-au luat scule bune cu bani de la parinti ci la oameni care chiar stiu sa le foloseasca si rezultatele se vad!

Edited by AWE, 26 May 2009 - 16:35.


#48
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Florinel are dreptate, insa el are in primul rand mult talent, scule de calitate si e cunoscut pe o arie larga. Si e cunoscut pe buna dreptate, a muncit sa ajunga la nivelul la care a ajuns. De asta isi permite sa pretinda anumite tarife. Am fost la el la studio si mi-au placut fotografiile, intr-atat incat sa-l solicit, pentru cand o fi, sa-mi faca fotografii la botezu' lu' bebe meu (mai e cale luuuunga, dar s-a rezolva). Mi-a spus ca, daca e liber, cu placere. Nu prea e timp liber (nici la el, nici la mine), ca as putea invata multe din bogata lui experienta.

Sunt insa de acord si cu AWE, daca ai scule de mii de euro si rezultatele sunt pe masura, iti permiti sa ceri un pret mai mare pe munca ta. Insa in zona in care stau se fece foto si video (de catre doua persoane) cu 300 euro 4-5 ore si 100 poze 13x18. Va spun sincer. Si treaba faina, cadre video frumoase, prelucrare de calitate (vx, xl, pd etc) si fotografii la acre se munceste. Eu fac doar parte foto la nunta, la nivelul la care ma pricep si cu sculele pe care le am si in care investesc (atat cat pot, profesorii nu au salarii prea mari). Dar atata timp cat sunt altii care vin si iti sufla omul de la usa cu un pret de nerefuzat, ce mai conteaza daca i-a facut praf nunta? Toti sunt mana larga la toalete, decoratiuni, muzica, haleala si bautura, insa cand vine vorba de foto si video- stramba din nas si se zgarcesc. Bai al dreq, parca ar duce lautarii si localul acasa, nu niste amintiri. Am vazut lautar care a pozat la nunta cu o sapuniera BenQ- cand am vazut pozele am ramas fara cuvinte.........

Nu vreau sa supar pe nimeni, ma bucur ca sunt unii care au tarife potrivite pentru munca lor (pe care o apreciez), ca investesc constant in scule si ca ii preocupa calitatea.
Le doresc mult succes si-mi doresc sa ajung- prin munca- macar jumatate cat ei (la talent, atat, ca restul se rezolva).

#49
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005
@Lucian_M:

Eu vad lucrurile cam asa:

Daca nu esti foarte cunoscut, intr-adevar nu ai sanse sa ceri si sa primesti bani multi pentru munca ta, ideea e ca pe masura ce intri mai adanc in piata asta a evenimentelor ca fotograf, incepi sa te faci cunoscut si foarte important, sa devii mai bun! Asta inseamna ca la un moment dat vei fi mult mai solicitat pentru acest job, de catre clienti.

Ajungi la un moment dat sa poti tria clientela si sa refuzi clientii pentru care pretul e singurul criteriu in a alege un fotograf sau cameraman. Altfel te plafonezi si intri intr-o rutina care exclude creativitatea si in final interesul tau de a face ceva deosebit. E adevarat ca vor fi mai putini clienti dar mai de calitate si in final ai sa vezi ca va fi mai rentabil si financiar. (Ex. 2 nunti a cate 300 euro versus 4 de 100 de euro)

Mai este inca o parte, cea de negociere cu clientul, degeaba faci arta si cadre demne de Pulitzer daca nu le prezinti cum trebuie si cui trebuie, fiindca in fond totul se reduce la modul in care te percepe clientul, daca reusesti il convingi ca in mod real merita sa te plateasca bine pentru ceea ce oferi!

Edited by AWE, 26 May 2009 - 17:11.


#50
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
Insa in zona in care stau se fece foto si video (de catre doua persoane) cu 300 euro 4-5 ore si 100 poze 13x18. Va spun sincer. Si treaba faina, cadre video frumoase, prelucrare de calitate (vx, xl, pd etc) si fotografii la care se munceste.

   Se confirma ce spune Luci,caci unul dim ei as fi eu pe video si alt coleg pe foto.De fapt suntem cateva echipe fotograf + cameraman care ne batem fund in fund in weekenduri,si acoperim o anumita zona.Dar referitor la pret daca incerci sa sari mai sus esti eliminat fara drept de apel,deoarece TOTI cei care ne contracteaza sunt interesati sa plateasca cat mai putin,ba chiar o parte nici macar nu au curiozitatea sa vada un material de prezentare,un portofoliu ceva!Ca sa nu mai zic ca se filmeaza nunti pe vhs,hi8 sau camere de 4-5mil,si alea luate in rate,iar foto se face si cu diverse sapuniere,la preturi care sfideaza orice logica si bun simt.Explicati-mi voi cum sa faci fata unei astfel de concurente.In plus sunt si printre noi,astia mai bunisori,personaje care au de platit rate,facturi ,etc si se duc si pe mai putin de aia 300 euro.
   Aaaaaaa,Luci,pachetul complet de 300 euro contine filmarea (editata,etc)in dubluexemplar,100 fotografii 13/18 in album,sau 40 de colaje a4,si dvd cu 400-500 foto digitale.Faceti si voi o socoteala si vedeti cu ce ramanem profit,si pe ala il bagam tot in scule.
  Si daca nu asa face treaba asta din pasiune,cu mana pe inima va spun ca imi vine sa imi bag picioarele in ele filmari,si sa ma las,dar microbul nu imi da pace.

Edited by trafalet_32, 26 May 2009 - 23:19.


#51
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Eu stiu ca au si Lucian si Trafalet dreptatea lor.Intr-adevar este foarte greu sa mentii un pret pe o piata foarte ieftina, iar pe deasupra a venit si criza(bine, asta mai mult e un pretext de-a cere pret mai mic).Si ca sa nu zica cineva ca fac reclama va zic o poveste. Era cineva care a inceput sa faca poze la nunti acu` 3 ani.A facut-o pe prima cu 150 ron, pt un prieten.Apoi a crescut treptat pretul -  dar, indiferent de pretul luat s-a straduit sa faca cat mai bine posibil.In al doilea an a avut cam 10 nunti (de toate) insa la un pret decent - si-a facut prezenta cunoscuta in oras ca fiind cel mai bun, cel mai serios dar si cel mai scump. Surpriza... pentru anul 3 au inceput rezervarile deja din anul 2.....
La povestea asta au contribuit in mare masura clientii foarte multumiti, dar si clientii care au ales altceva, mai ieftin sau mai "cu motz" -  apoi isi plangeau greseala......

In orasul in care stau eu, exista o firma maaare, foarte cunoscuta, care lua o caruta de bani, dar rezultatele erau doar....decente.In rest , o gramada de prestatori care fac foto/video pe 10 mil.Avand in vedere ca fotografia, ca pasiune, ca hobby incepe sa capete tot mai mari proportii in randul tinerilor, m-am axat pe o nisa -  aceia care au idee si care stiu ca vor ceva ma deosebit. Evident, pierd o gramada din clientii care cred ca pretul corect e 10 mil. Dar castig la cei care stiu ce inseamna, iar asta are efecte pe termen lung.  Ca tot vorbeam de criza, mai nou, firma aia maaare, cea mai cunoscuta a scazut pretul dramatic, e cu 150 euro sub al meu. Deci, oficial, sunt foaaarte scump!

Cum spunea si AWE, conteaza foarte mult cum iti prezinti marfa.Oricat ar fi de buna, trebuie sa stii cum sa-i explici omului ce-i oferi tu in plus fata de concurenta aia ieftina.Tre` sa stii sa vorbesti cu omul, sa-i simti interesele si temerile si sa exploatezi psihologic chestiile astea.Iar daca nu are temeri, sa i le provoci :P  in sensul ca multi nu se gandesc ca furnizorul tre` sa aiba backup....

#52
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
Intradevar ce spune Florinel e foarte adevarat,dar hai sa va spun o intamplare petrecuta ieri,un prieten din alt oras la 100km distanta de mine m-a recomandat la doi clienti,si amandoi m-au contactat pentru a pune la punct amanuntele.
  Primul dintre ei nici nu a pomenit de pret,pur si simplu omul a vazut ce pot ,din materialele ce i le-a aratat prietenul meu,am incheiat o intelegere verbala ,urmand ca in aceste zile sa ne intalnim fata in fata pentru o intelegere scrisa.
  Al doilea client e soacra mare,careea taie si spanzura,si desi am insistat sa prezint ce fac mirilor,sau macar ei,nici nu a interesat-o.Pretul a fost primordial pentru ea.Sincer nu i-am dat un raspuns ,nici ca da,nici ca nu.
  Cocluzia este exact cum spunea antevorbitorul meu,sunt clienti educati ,care vor calitate si sunt clienti care te pun acolo sa fii la numar si sa te vada lumea ,ca sa nu le iasa vorbe ca nu au fost in stare sa-si plateasca un fotograf.
Si mai este o chestie ciudata care nu o inteleg,si anume mirii dau zeci de milioane pe muzica(ceea ce pana la urma nu e rau,daca vrei sa ai pe cei mai buni),zeci de milioane pe artificii si jocuri de lumini,alte milioane pe calesti si limuzine,sa nu mai zic de ornamente care costa de crezi ca le iei acasa de banii aia,insa cand vine vorba de filmare si fotografie se negociaza ca la piata,dar nu isi dau seama ca pana la urma nunta lor cea frumoasa cu de toate alea noi ne chinuim sa le-o facem in foto si video ,drept o amintire placuta.

Nu stiu daca am fost sau nu offtopic,insa consider ca aici citesc si viitoare perechi,care macar vor avea idee despre ceea ce isi vor dori la nunta,adica oameni care le vor crea amintiri frumoase,dar cu preturi pe masura,sau flamanzi care le vor filma,face poze si eventual vor pune si muzica la un calculator,bineinteles la pret mic,si vor ramane cu un gust amar dupa cand vor primi materialul.
A nu se intelege ca am ceva cu cineva,este loc pentru toata lumea,insa unii ar trebui sa isi cunoasca limitele.

#53
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am fost astazi in Piatra pentru a pune la punct detaliile impreuna cu, colegul meu Razvan (cameramanul) si cu mirii pentru nunta de sambata. La filmare nu s-a discutat decat vag, nu s-a vorbit deloc de pret (Razvan are un vx 2100, ani multi experienta, talent si un pc bun cu care isi prelucreaza materialul). Mai toata discutia a stat in jurul locatiilor unde se va face treaba: acasa la insuratei, sedinta din parc, petrecerea, furatul miresei etc. M-au rugat sa vin si eu cu o camera digitala (am un panasonic gs) cu care sa trag cateva cadre la negociere, Razvan fiind plecat cu mireasa si hotii. Cred ca o sa fie vreme nasoala in w-e, insa imi iau si blitz-urile cu mine, sa le am la local, daca afara nu se poate face sedinta. Au insistat sa nu prelucrez pozele originale (le vor asa pe dvd), iar cele pe hartie (13x18, cam 80 la numar) sa nu le fac artificii. Le-am propus sa le fac un slide (1 mil)- au refuzat. Sincer, nu ma asteptam, chiar daca se pare ca va fi o nunta cu bani. De book- nici nu a fost vorba. Un singur lucru i-am rugat amandoi- sa nu fie graba in ziua respectiva.
Si la oras- conteaza sa fie bun, insa ieftin.

#54
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
după ce am citit pe aici am ajuns la concluzia ca sunt un  ''struto-cămilă'' :D   mai ales ca inainte de a face foto-video(cam de 6 ani) am  și cântat intr-o formație vreo 10 ani... :lol: dar ce să fac și io dacă la astea mă pricep... ;)
treaba la mine stă cam așa: sună clientul (deobicei are telefonul de la alți clienți mulțumiți) intreabă dacă sunt liber pentru filmare, apoi vine treaba cu bănișorii...rezolvăm...la final inainte de a închide telefonul întreabă : dar aparat foto aveți? stiți vrem și noi câteva fotografii...și nu vrem fotograf separat ca e scump și nu vrem artă și figuri...etc, dacă spun că NU pierd nunta, dacă spun că da  sunt STRUȚO-Cămilă...nasol :)  dar prefer sa fiu si cămilă atata timp cat iau bani pt. asta și știu că treaba care o fac eu mulți ar vrea să o poată  realiza!   nu mă prostituez pe bani puțini  dar nici nu cer prețuri extravagante pt ceea ce ofer și mulțumesc lui Dumnezeu am o clientelă destul de numeroasă...
imi cer scuze dacă supăr pe cineva dar nu am postat ca o replică la vreun user...așa stau lucrurile la mine :cheers:

Edited by sandybell, 01 June 2009 - 23:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate