Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#1099
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Saptamana viitoare va fi Eurovision 2018 gazduit de Lisabona 🎤🎼🎷🎻🎸🎺
Am cam inceput sa am emotii pe măsura ce se apropie data de plecare .
Nu va spun ca am citit tot thread-ul si deja ma luaseră toate căldurile -daca nu ne va placea,daca e mizerie de nedescris ,daca nu ne vom simți in siguranța ...Aveam numai ,,daca” in minte.
Dar eu sunt optimista si trebuie sa fie bine!🤗🤗🤗
Mai nasol ca acum 2 săptămâni a avut soțul o intervenție chirurgicală -o hernie inghinală care il împiedica sa facă efort fizic susținut ,asa ca vom cauta sa circulam motorizați pe cat se poate .
Știți pina la ce vârsta au copiii gratuit la transportul in comun?Am găsit pe site-ul carris o info din 2017 cum ca intre 4-12 ani copiii merg gratuit dar cred ca se referă la școlarii lor lusitani.Baietelul nostru are 10-ani.

#1100
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Nu este deloc o mizerie de nedescris, dar daca cauti curatenie nu Lisabona este locul in care sa te duci.
De fapt nici un loc misto si plin de viata nu e curat, curate sint satele elvetiene sau germane unde dincolo de case dragute te urci pe pereti.

Quote

o hernie inghinală care il împiedica sa facă efort fizic susținut ,

Dupa atitea saptamini?

#1101
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
Musette, intreaba de “Child” Lisboa viva card.  sa ne spui la intoarcere cum a fost!
in rest, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. n-am vazut mizerie de nedescris, iar cu probleme de sanatate am plecat si noi la drum. insa cu un program lejer si pauze de odihna la pranz a fost ok.

#1102
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 01 mai 2018 - 05:52, said:

Nu este deloc o mizerie de nedescris, dar daca cauti curatenie nu Lisabona este locul in care sa te duci.
De fapt nici un loc misto si plin de viata nu e curat, curate sint satele elvetiene sau germane unde dincolo de case dragute te urci pe pereti.



Dupa atitea saptamini?
Da,din păcate 3 luni de la momentul intervenției nu are voie deloc efort si nici greutăți de ridicat 😐
Vor fi 5 saptamâni la data la care vom pleca.
Cat despre satele elvețiene ,ai mare dreptate 🤓🤓,mergem anual in Elvetia ca sora mea locuiește acolo si cred ca standardul de curatenie e fixat mult prea sus 😎😎😎


View Postdariuscha, on 01 mai 2018 - 08:50, said:

Musette, intreaba de “Child” Lisboa viva card.  sa ne spui la intoarcere cum a fost!
in rest, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. n-am vazut mizerie de nedescris, iar cu probleme de sanatate am plecat si noi la drum. insa cu un program lejer si pauze de odihna la pranz a fost ok.
Multumesc inca o data Dariuscha😘😘
Asa vom face si noi-ii voi trimite pe băieți la odihna in jurul prânzului si eu voi mai hoinari 🤗🤗
Toti prietenii mei care au vizitat Lisabona au venit f incantați ,cu excepția unuia singur care a prins ploaie 3 zile din 3-in Februarie anul acesta si efectiv nu au putut merge nicaieri.Nci cazarea nu o aveau excepțională si statul în camera le-a adâncit nemulțumirea .
Eu am încercat pe cat posibil sa găsesc ceva dragut si intr-o zona buna,atat in Lisabona cat si in Portimao.
Abia astept sa va povestesc la întoarcere 🤗🤗

#1103
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
http://gottakeepmovi...getting-around/
Prima poza de unde e facuta mai exact, din ce loc? Ma refer ce locatie, pe Google maps?

#1104
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
E departe de Lisabona, e facuta in zona de sud a Portugaliei si daca faceai un reverse search gaseai ca e din Lagos, Portugalia.
Locatia exacta este asta https://www.google.r...81!4d-8.6730275

Edited by Tz3posu, 07 May 2018 - 11:46.


#1105
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Pont pentru cei ce vor sa foloseasca Lisbon Card:la nici unul dintre obiectivele turistice vizitate nu mi l-au scanat decat vizual,nu cu vreun dispozitiv anume.La prima utilizare trebuie sa treci pe el data si ora deci,daca vrei sa-i prelungesti durata de utilizare,poti trece ce ora vrei.In ultima zi,chiar l-am folosit pentru intrarea la zoo si mi-a fost acceptat,desi ora de expirare trecuta pe el trecuse de vreo doua ore.
Pentru partea de transport,cele 24/48/72 de ore de valabilitate sunt stricte.
PS:Mi s-a parut unul dintre cele mai ineficiente carduri de genul asta,parca sunt mai putine obiective de prima mana cu acces gratuit decat in alte mari orase.Sunt multe atractii doar cu reduceri.

Edited by zuv, 09 May 2018 - 13:31.


#1106
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Buna seara,
Am citit pe un blog de calatorii ca stațiile se metrou nu au scări rulante 😱
Asta ar fi cam neplăcut ,mai ales cu bagajele de la/la aeroport.
Pentru ca aterizăm destul de devreme si cu siguranța cazarea nu va fi gata,va trebui sa lăsam bagajele undeva(e un apartament fara receptie)-ne gândeam la stația de metrou Rossio,si apoi sa ieșim prin zona pina la check-in.
Pe net am văzut ca exista lockere si pentru troller mare cum vom avea noi.Le-ati testat vreodată?

#1107
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Mie mi s-a parut ca sint mult mai multe scari rulante in Lisabona ca in Paris unde mai au si statiile foarte adinci.
Dar uneori se strica. Si segmentele mai scurte nu sint rulante.

#1108
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Cea mai adanca statie cred ca e Baixa-Chiado. Sunt vreo 3 seturi de scari rulante super-long.

#1109
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMusette76, on 10 mai 2018 - 21:33, said:

Am citit pe un blog de calatorii ca stațiile se metrou nu au scări rulante ��
Ultima sectiune de scara,cea de iesire la suprafata,nu e rulanta,intr-adevar.Cred ca e valabil in toate statiile,daca-mi aduc bine aminte(evident,ma refer la cele in care am intrat/iesit).
Insa nu sunt sectiuni lungi.

Edited by zuv, 11 May 2018 - 09:28.


#1110
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012

View Postzuv, on 11 mai 2018 - 09:27, said:

Ultima sectiune de scara,cea de iesire la suprafata,nu e rulanta,intr-adevar.Cred ca e valabil in toate statiile,daca-mi aduc bine aminte(evident,ma refer la cele in care am intrat/iesit).
Insa nu sunt sectiuni lungi.

E suficient ,ca toate bagajele sunt pe mine din pacate :(
Va trebui sa luam un Uber sau un taxi de la aeroport.
Multumiri pentru info.

#1111
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Pentru o scara de citeva trepte?
Nu e mai simplu sa limitati bagajele? Bine, asta nu exclude Uber.

#1112
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 11 mai 2018 - 19:52, said:

Pentru o scara de citeva trepte?
Nu e mai simplu sa limitati bagajele? Bine, asta nu exclude Uber.
😎 bagajele Nu prea am cum sa le limitez -vom fi plecati 10 zile-familie de 3 membri;dar vom vedea si cum se simte soțul convalescent cand vom ajunge dupa 4,5 ore de zbor.Eu sper sa dormim totuși 😴 ,ca ne vom trezi si in creierii nopții -avionul decolează la 06:35.

#1113
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Muzeul Militar
Unul dintre cele mai vechi muzee din oras.Dispus in cladirea fostului Arsenal Regal.Au o colectie impresionanta de piese de artilerie si cateva sali decorate extraordinar.Tot aici se afla carul folosit pentru transportul blocurilor de piatra din care a fost construit Arco da Rua Augusta.
Si cateva asemanari cu muzeele noastre:igrasie in cateva sali,cate un angajat pazeste 3-4 sali,unul dintre ei te urmareste pas cu pas peste tot,la intrare iti spun ca fotografiatul e liber pentru ca,ulterior,alt angajat,sa-ti spuna ca e liber dar limitat la 2 poze pe sala...

Attached Files



#1114
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Panteao Nacional
Locul unde sunt inmormantate o serie de personalitati portugheze(presedinti,scriitori,cantareata Amalia Rodrigues,Eusebio-o legenda a fotbalului portughez).Deasemeni,tot aici sunt cenotafuri ale unor personalitati intre care Vasco da Gama si Luis de Camoes.Are un dom care aduce aminte de cel al catedralei St Paul din Londra(de dimensiuni mai mici,insa) si o terasa cu vedere superba catre oras si catre fluviul Tejo.
Se afla la 400m de Muzeul Militar,insa e vorba de urcus,in panta destul de accentuata.

Attached Files



#1115
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Ce fotografii frumoase si ce vreme faina ati prins!!Momentan,prognoza pe zilele in care Vom fi la Lisabona arata f rau:in 4 din 5 zile este estimat sa ☔☔☔☔☔

#1116
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMusette76, on 19 mai 2018 - 20:28, said:

Ce fotografii frumoase si ce vreme faina ati prins!!Momentan,prognoza pe zilele in care Vom fi la Lisabona arata f rau:in 4 din 5 zile este estimat sa ☔☔☔☔☔
Da,am avut noroc de vreme frumoasa.Daca prognoza arata nasol nu e obligatoriu sa se si infaptuiasca.In cazul meu,a fost la fel pentru Sintra.Inca cu vreo 4 zile inainte era prognozata ploaie pentru Sintra(de 4 aplicatii diferite,pe smartphone) si asta pana si cu 12 ore inainte.Pana la urma,n-a plouat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate